Men verneeml dat de Heer Mp. Winlgens, Lid der Tweede Kamer, zich met de verdediging van den Heer de Lom de Berg heelt belast, die wegens vermeende overtreding van de wet op de personele belasting voor den Hoogen Raad zal te regt staan. Het ontwerp van wet tot regeling van het lager onderwijs, met de daarbij behoorer.de siukkenwordt reeds gedrukt om aan de leden van de Tweede Kanier te worden rondgedeeld. Deze voordragt moet alleen van de vroeger ingediende verschillen in volledigheid, maar niet in strekking of grondslagen. Onder de bepalingen treft men de volgende aan In elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven in een voor de bevol king en de behoefte voldoend getal scholen, toegankelijk voor kinderen van verschillende godsdienstige gezindheden. Het onderwijs wordt dienstbaar gemaakt aan de bevordering van zede lijkheid en godsdienst. n De onderwijzers onthouden zich van iets te onderwijzente doen of toe te latenkwetsend voor de godsdienstige begrippen der gezindheid cf ge zindheden waartoe de schoolgaande kinderen behooren." [Onder het afdrukken dezes ontvangen wij het ontwerp van wet zelve vergezeld van eene uitvoerige Memorie van toelichtingwaarop wij nader zullen terugkomen.] AMSTERDAM, 7 Januarij. De Gemeenteraad heeft den 27stcn Dec. 11. een adres vastgesteld aan Z. M. ter zake van den gemeente-accijns op het gedistilleerd, waarvan wij hier, om het wenscltelijke dat de verwezenlijking van dit voorstel voor alle grootere steden bevat, den meest hoofdzakelijken inhoud, voor zoo ver die van algemeene toepassing islaten volgen Be Raad vermeent in de opvoering der belasting op het gedistilleerd tot op zoodanige hoogte, als bij de wet van 29 Junij 1851 wordt toegestaan, eer. middel gevonden te hebbenwaardoor de last der ingezetenen wordt verligt en overgebragt op een voorwerpwaarvan de algebeele weringin dien mogelijk, als eene weldaad voor de maatschappij en de ingezetenen van de gemeente, die hij vertegenwoordigt, in het bijzonder, kan worden gere kend, doch dat Amsterdam omringd van onderscheidene kleinere gemeenten, waar die belasting of niet, of tot minder bedrag dan 150 opcenten op de rijksbelasting, als plaatselijke belasting wordt geheven, die opvoering het gewenschte doel zou missen en de onzedelijkheid der sluikerijen in eene mate doen aanwakkerendat het strengste toezigt daarop zou afstuiten. Terwijl in bijkans alle beschaafde landen wordt geijverd voor beperking van bereidingverkoop en gebruik van sterke drankenterwijl de overtui ging van dat kwaad reeds in onderscheidene staten zelfs tot algemeene ver bodsbepalingen heeft geleid; terwijl veel vermogende stemmen zich reeds in BRUSSEL, 7 Januarij. De zaak van den Hooglecraar Brasseur te Gend heeft reeds hare beslis sing verkregen. De Moniteur meldt, dat de lieer Brasseur beschuldigd is geweest zijdelings de goddelijkheid van Christus te hebben ontkend; dat een onderzoek is ingesteld naar de feiten die tot deze ernstige beschuldiging j hebben aanleiding gegeven; dat de neer masseur op de waardigste wijze heeft geprotesteerd tegen dc tegen hem ingebragte beschuldiging, en ten aanzien van zijn onderwijs ophelderingen heeft gegeven die den Akademi- schen Raad hebben bevredigd; dat daarop de kweekelingen zijn gehoord die den cursus van het natuurregt hebben bijgewoonden dat de Akade- mische Raad, ten gevolge van dat verhoor, heeft beslist: dat uit het on derzoek allerduidelijkst is gebleken dat de Hoogleeraar Brasseur de godde lijkheid van Christus niet heeft geloochenden dat de zinsnede waarop vier studenten hunne bewering grondden, verkeerd is begrepen en uitgelegd. Maar uit aanmerking dat die studenten bij huil gedrag hebben te kort ge daan aan de pliglen die hun standpunt tegenover hunnen Leeraar hun op legt, besloten dat uit dien hoofde aan bedoelde kweekelingen eene verma ning zal worden gegeven. Te Bergen in Henegouwen is een jongen van 14 jaren gevangen geno men, die door zeer juist nagemaakte handteekeuiugea zich aanzienlijke geld sommen had toegeëigend. Een visschersschuit van Blankenbergh ontmoette eenige dagen geleden in zee een kof met 4 koppen bemand. De Kapitein verzocht aan den Stuur man van de schuit om hem naar Vlissingen te geleidenhetgeen door hem werd aangenomen. Sedert dien tijd heeft men niets van beide vaartuigen I vernomen, zoodat men vreest dat beiden zijn vergaan. KKGEliA XCJ. LONDEN, 6 Januarij. De Keizer van Frankrijk heeft aan de Koninginbij gelegenheid van het Kersfeest, een prachtig album gezonden met schilderstukken in waterverw door de eerste meesters, de voornaamste voorvallen barer reize in Frankrijk voorstellende. Dit album zou den Keizer meer dan 1000 guinjes kosten. De Times verzekert dat de Fransche Keizer besloten heeft den krijg mei veerkracht door te zeUenindien de vredesvoorwaardenzoo als die door de bondgenooten vastgesteld zijn, moglen geweigerd worden. Een aantal van meer dan 300 koopliedenreeders en bankiers van Huil hebben ecu verzoek tot de Koningin gerigt, waarbij zij verzoeken dat de algebeele teruggave der oorlogskosten door Rusland, als eene der vredes voorwaarden in overweging worde genomen. Be Admiraal Seymour heeft in den afgeloopen krijgstogt, ten gevolge van het springen eener belsche machine in de Oostzeeeen oog verloren. De Admiraal Sir LyonsBevelhebber van de Zwarte-zee vloot is alhier aangekomen. Alhier is het gerucht verspreid dal de Turken in Azië eene nieuwe nederlaag hebben geleden. Omer-Pacha zou door eene afdeeling van het leger van Muravicff zijn aangetast, en genoodzaakt zijn geworden naar Redoel-Kale terug te trekkenmet achterlating van 3000 dooden en ge kwetsten. Volgens de Globe telt het Britsche leger in de Krim 58,000 man, waaronder 700 man ruiterij, die te Kertcli liggen, zijn begrepen; 4000 man bevinden zich aan den Bosporus en de reserve te Malta; nog 10 regemen- ten zullen zich bij dit leger voegenhetwelk alsdan met inbegrip van 20,000 Turken en 7000 Duitscliers en Zwitsers, 100,000 man sterk zal zijn, waarvan 85,000 in werkelijke dienst. Het leger zal 1 Maart te velde kunnen trekken. De Times drukt den wensch uit, dat de derde togt in de Oostzee gunstiger gevolgen mag opleveren dan de voorgaande, hebbende de blok kade der Ooslzeehavens tot nu toe niet minder dan 20 millioen M gekost. Dit blad heeft daarom met genoegen vernomen, dat Lord Dundas niet meer met het opperbevel zal worden bekleed. De firma Carter en C°.die met reederszaken voor geruimen tijd zware verliezen leed en hare betalingen moest staken heeft aan hare schuldeischers doen weten, dat zij op 5 Januarij al hare schulden ten ge zamenlijke bedrage van 93,000 benevens 5 pCt. interest zal afdoen. Er heeft zich alhier eene maatschappij gevormd, met hel doel, om langs de beide oevers van den Theems, een' tunnel-spoorweg aan te leggen. Naast den spoorweg zullen boulevards, met boomen beplant, worden aan gelegd. Ook wil deze maatschappij de Theems schoonhouden en de vuilnis der hoofdstad door buizen builen de stad brengenwaar het tot mestspecie bereid zoa worden. Uit Ierland wil men eene regtstreeksche gemeenschap tiissclien Cork en New-York openen. De beroemde geleerde en zendeling Dr. Medhurst, die gedurende bijna 40 jaren, eerst in den Maleisehen Archipel en daarna in het eigenlijk China, aan de uitbreiding van het Christendom gearbeid heeft, maar wiens ligchaams- en zielskrachten daardoor nu aanmerkelijk beginnen te lijden, zal, op uilnoodiging der bestuurders van het Londensch zendeling-genoot schap, in den aanstaanden zomer ons land bezoeken. In een brief uil Malacca, van 14 Nov. wordt gemeldtdal terwijl liet schoonerschip Alma op den 12de" daar ter reede lag, eene donderbui op kwam en dc bliksem het vaartuig trof, waardoor het buskruid, dal zich aan boord bevondt, ontplofte, bet schip in stukken sprong en de geheele bemanningmet uitzondering van een persoondie zwaar gekwetst werd opgevischt, daarbij liet leven verloor. In Californië hebben in 40 maanden (1 Jan. tot 1 Nov. 1855) om streeks 500 moorden plaats gehad. Het volk spaart meestal aan de Over heid de moeite om regtspleging te hondendaar zij zich zelve regt ver schaft. De dagbladen aldaar plaatsen daarvan eene dagelijkschc opgave, waarvan de cijfers worden verandert, even als of liet beursberigten waren. FRA1VI1RIJK, PARIJS, 6 Januarij. Bij Keizerlijk besluit is voor onbcpaalden tijd het invoerregt op de sui ker verlaagd, voor zoover die ingevoerd wordt uit Europesche entrepots of uit overzeesche havens die niet tot de Fransche koloniën behooren. Hier door wordt voldaan aan eene tweeledige behoefte: vooreerst om den aan- 's lands Hooge Vergaderzaal hebben doen hoorenen uit alle deelen des rijks zich gelijke stemmen verheffenom de pogingen te ondersteunentol bekamping van het kwaad door het gebruik van geestrijke vochten dagelijks te weeg gebragt, gelooft de Raad gerustclijk zijne beste pogingen te mogen aanwendenom lot eene hoogst mogelijke opvoering der belasting op dat middel van gebruik te gerakenen wenscht slechts eene bepaling waarbij het gedistilleerd als eerste voorwerp van belastiug voor alle gemeenten des Rijks wordt aangewezen, waardoor alleen bet voor Amsterdam en andere gemeenten mogelijk zal wordende opvoering der belasting tot aan ander half maal bet bedrag van den rijksaccijns te doen plaats hebben. Maar zul len die pogingen de gewenschte vruchten dragen, dan zijn er wettelijke bepalingen tot verzekering der plaatselijke belangen noodig. De op zich zelf billijke teruggave van belasting bij weder uitvoer heeft echter vaak aanleiding gegeven tot de schromelijkste smokkelarijen. Door hen die zich niet onlzien op fraudiileiise wijze de regten te ontduiken, wordt het belast voorwerp tegen restitutie der reglen uitgevoerd, en, in stede van te worden vervoerd naar de aangegeven plaats, in de onmiddelijke nabijheid der gemeente opgeslagenom dikwerf bij kleinere boeveelheden bij nacht en ontijd weder te worden binnen gesmokkeld. Op die wijze wordt dikwerf hetzelfde voorwerp met restitutie van belasting uitgevoerd, om tel kens in bet geheim weder te worden ingevoerd. Deze verkeerde handelingen zullen eerst ophouden wanneer de gemeenten bij magte zullen zijn, om soortgelijke maatregelen te nemen als der rijks administratie, ter verzekering barer reglen, ter dienste slaan. Eerst dan wordt bij uitslag door het rijk afschrijving van de entrepot- of doorloopend krediet-rekening gegeven, wanneer het bewijs van opslag of veraecijnsing op de bestemmingsplaats wordt geleverd. Ten slotte stelt de Raad voor dat bet Z. M. moge behagen aan dc wet gevende magt eene wel te onderwerpen waarbij 1°. met wijziging in de rangorde voor bet heffen van belastingen bij de artikelen 240, 244, 246 en 250 der wet van 29 Junij 1851, aan elke ge meente in het rijk de verpligtiug wordt opgelegd, cm, ingeval het heffen van belasting als middel ter bestrijding van plaatselijke uitgaven noodzake lijk is, daartoe in de eerste plaats te doen strekken de heffing van 150 op centen op de rijksbelasting van het gedistilleerd; en 2°. wordt bepaalddat geene afschrijving of restitutie van belasting op het gedistilleerd zal plaats hebben dan tegen overlegging van het bewijs, dal het uitgevoerde in gelijke maat en gehalte is aangekomen in de ge meente naar welke bet gedistilleerd moest worden vervoerden daar lei- plaatse de verschuldigde belasting is betaald of verzekerd. BlITEALAiYDSCHE BERIGTEiY.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2