PftUISSEX. BERLIJN, 3 J an narij. Uit Kopenhagen wordt gemelddat de conferentiSn omtrent den Sondtol op 4 Januarij zullen geopend worden. Te Heidelberg is de tijding ontvangen van de benoeming van den Heer Muieschott tot Hoogleeraar in de Physiologie te Zurich. ffi A M ES U IS. G. Alhier zijn in hel afgeloopen jaar aangekomen 4593 schepen, metende 309,002 koopmanslasten (waarvan 023 in ballast)tegen 4896 schepenme tende 301,368 lasten, in 1854. Van deze schepen zijn 8 uit Java en Ma cassar, 3 uit Suriname, 1 uit Curacao en 329 uit Nederland gekomen. Het getal der onder Nederl. vlag aldaar aangekomen schepen bedraagt 380, tegen 410 in het voorafgaande jaar. 24 Nederl. schepen overwinteren aldaar. Door het ingevallen dooiweder op de Russische kusten zijn onderschei dene schepen nog in staat gesteld om hunne beslemming te bereiken. Zoo is uit Helsingfors een Russisch koopvaarder, die 2 jaren in die haven eene schuilplaats had gevonden, met de Russische vlag in top, huiswaarts ge- keerd en het is te vermoedendat een groot deel der in Scandinavische havens liggende Russische schepen, nu zulien ontsnappen, omdat het gan- sche blokkade-eskader uit de Oostzee huiswaarts is gekeerd. 008TESRUK< WEENEN, 2 Januarij. Er hebben zich in de nabijheid dezer stad weder eenige gevallen van cholera voorgedaanonder de werklieden in de spinnerij te Trumman. Volgens de Frankf. Postz. heeft de overleden Baron von Rothschild nog na zijnen dood een proces verloren. Dit proces, den Baron aangedaan door den Heer Binding, broodbakker te Frankfort, begon in 1814, heeft dus 40 jaren geduurd en liep eerst voor eenige dagen af door eene te Lubeck gegeven eindbeslissing waarbij den eischer zijn eisch wordt toegezegd. RUSLAN i». De Keizerin ontving voor de verdedigers van Sebastopol van 4 tot 13 Dec. 2486 roebels, waaronder 1000 van eene blinde jonge Dame te Dorpat, van den Perzischen Consul te Astrakan 100 en van eenige personen in Pruissisch- Minden 106 thaler. Sedert Mei 1855 ontving de Keizerin ruim 356,495 roebels. H. de Koningin-Moeder der Nederlanden, heeft voor de zieken en gewonden in de Krim eene bijdrage van 1000 zilveren roebels geschonken. In den grooten krijgsraad wordt thans de versterking van Petersburg en Moskou behandeld. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat voor eene waarde van 3 millioen zilveren roebels aan kopergeld zal worden geslagenen dal daarmede onmiddellijk zal worden aangevangen, daar de vroegere bevolen munting van 3 millioen kopergeld thans afgeloopen is. De Rush. Inv. deelt twee proclamatiën van de Generaals Bebutoff en Muravieff aan de bewoners van Imeretië, Gurië en Mingrelië mede. Bij die proclamatiën wordt de geheele bevolking dier landen opgeroepenvoor den Czaar om aan den oorlog tegen de vijandenvan het kruis deel te nemen. Uit Odessa wordt gemeld dat de thermometer aldaar 25° onder nul (Reaum.) teekende [de thermometers hier wijzen slechts tot 17° of 7° onder 0 Fahr. Deze opgave nu zou 20" onder 0 van Fahr. zijn; terwijl de felste koude hier te land nimmer meer dan 5° bedroeg] in 36 jaren had men eene zoodanige koude niet beleefd, hetgeen zeer gunstig is voor het vervoer met sleden naar de Krim. De Duitsche kolonisten van Berdianski hebben aan genomen om met sleden 30,009 tsclielwerts graan over te voeren. TUBKÏE. De terugtogt van Omcr-Pacha naar Soekoem Kale bevestigd zich, en hierdoor zijn de vruchten van den slag bij de Ingoeri verloren gegaan. Deze beweging heeft ook alhier een slechten indruk gemaakt. Men is zeer op Omer-Pacha verbitterd, zoo zelfs, dat een voorstel in den Ministerraad gedaan om hem het bevel over het leger in Klein Azië op nieuw toe te ver trouwen, is verworpen. Men zal nu 10,000 man van zijne troepen afnemen en onder Ismaïl-Pacha naar Trebizonde zenden om Erzeroem te dekken. Het Journ. de Const, zegtdat vier dagen voor de overgave van Kars een Engelsch Hoofd-Officier aldaar een rat heeft gekocht voor ƒ15. O T-I W E3 I E. BATAVIA, 10 November. De Heer C. M. Yisscher, Oud-Gouverneur der Moluksclie eilanden is op zijne reis met den Gouverneur Generaal, den 19dcn September, in de boven landen van Menado overleden. Aan inkomende en uitgaande regten op Java en Madura is gedurende de eerste negen maanden van 1855 meer ontvangen dan gedurende dat zelfde tijdvak van 1853, ƒ711,892.24*- en meer dan in 1854, 409,430.311. De beriglen uit de Wester-afdeeling van Borneo melden, dat den Ist™ Oct. de Pangeran Anom Kesoema Negara van Mampawa is overledenen de Regering in hem een getrouw onderdaan verliest. De Resident had met 'slands stoomschip Borneo eene reis gemaakt naar Sambas, Pamang- kat, Sinkawang, Soengie Raja en Soengie Doerie, Mampawa en S. Pinjoe, en was den 4"1™ Oct. te Pontianak teruggekeerd. Het doel dezer reis was geweest, nog eenige hangende plaatselijke zaken af te doen. Liauw-njie- Leony, een der bij de bevolking het meest gevreesde Chinesche opstan delingen was naar Serawak gevlugt. In de Chinesche districten wa ren alle opruijers van vorige opstanden en eedgenootschappenmet uit zondering van nog slechts weinigenin hechtenis genomen. De hoofden betoonden meer ijver, en de politie, in de verschillende deelen dezer resi dentie, werkte veel beter dan vroeger. Door de aanhoudende droogte werd de afvoer van rijst langs de Kapoeas en de bewerking der sawas in de be- nedenlanden van Mandor, Mampawa, van de Chinesche districten en van Sambas nog steeds belet. Van het eiland Banka werd gemelddat de Resident den 8st™ Sept. van eene inspectiereis over dat eiland, te Muntok was teruggekeerd. Overal heerschte rust en orde. Door de sterke droogte stond de arbeid in de tin mijnen geheel stil en men had te Pankal Pinang op verscheidene plaatsen zelfs gebrek aan drinkwater. Van het eiland Billiton wordt berigt dat de bevolking zich gedurende September bezig hield met het in orde brengen van de wegen en bruggen naar Sidjok en Badouw, doch dat ook hier de arbeid in de tinmijnen stil stond uit gebrek aan water. Uit Bandaeene der Moluksclie eilandenwordt nog omtrent den in Julij jl. plaats gehad hebbende hevigen brand medegedeeld, dat na naauw- gezet onderzoek de oorzaak dezer ramp niet is gebleken. De werkelijke schade bedroeg ƒ133,590, in welke schade 41 personen deelen. Negen da gen na dezen brand ontstond er weder in de kampong der politiedienaren branddie door de felle droogte in een uur tijds al de woningen van bam boe en gaba-gaba, met atap gedekt, vernielde. Deze brand wordt aan on- voorzigligheid toegeschreven. Aangaande het verbrande barkschip Egmond en Iloornein ons vorig nommer vermeld, deelt de IV". R. C. mede, dat het geheel was volgeladen met suiker en nagelen voor de Regering en een paar dagen later zou ver trekken. De oorzaak van den brand was onbekend. STABJS BERICTËK. Nationale iffSilitie. Ligling van bet Jaar 1856. Oproeping tot de Inschrijving. BURG EM EESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8sten Januarij 1817, als mede art. 5 der wet van 27sten April 1820 Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1837. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend of al dan niet in Militaire dienst zijn, verpligt zijn zich te doen inschrijven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanlsnin deze, voor hunne naaslbeslaanden of pupillen, mits gaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer slaanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hnn verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigenalzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappe lijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle dein de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Dings dag den 8 Januarij 1856, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 1, 2 en 3. En die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Woensdag den 9 Januarij 1856, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Donderdag den 10 Januarij 1856, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Vrijdag den 11 Januarij 1856, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belang hebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeeiige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijende bo ven opgegeven tijdsbepaling in bet oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte-akten alsmede schriftelijk op te geven hunne woon plaatsen, en bet wijk en nommer hunner huizen, ten einde hierdoor voor te bomen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moet uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgave der woonplaatsen, waardoor dik wijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezentlijk belang gedaan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie geva ceerd worden ter afgifte der geboorte akten, voor diegenen, welke binnen deze Ge meente zijn geboren, 's morgens van 10 tot 3 ure. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM., De Secretaris v. PUTTKAMMER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 29sten December 1855. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leyden Leyden, 29 December 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. ROTTERDAM3 Januarij. Door den Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente, is uit het vroeger vermeld 12-tal Predikanten, het volgende 6-tal gemaakt: DD. Adriani, te Haarlem; van den Broek, te Oegstgeest; Poort man, te Zwolle; van Wetering, te Breda; Sluiter, te Dordrecht; en de Graaf, te Apeldoorn. 'sGRAVENHAGE, 5 Januarij. Ds. Broens, te Delft, heeft voor het be roep van de Evang. Luth. gemeente alhier bedankt. 22§sle Stiaats-lioterij. Trekking der Derde Klasse. 3de Trekking. Geene. ADVERTENTIES. Voor de menigvuldige blijken van deelneming en belangstelling, zoo bij het overlijden van ons Kind, als bij de bevalling mijner Echtgenoot ont vangen betuig ik bij dezemijnen hartelijken dank. Leyden Januarij 1856. M*\ G. G. van BÜTTINGHA WICKERS.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3