De firma van John Cockerill te Seraignheeft ook al de voorwerpen, welke zij op de tentoonstelling had ingezonden, afgestaan ten behoeve van de weduwen en weezen der gesneuvelden in de Krim. De geruchten omtrent een aan den Maarschalk Pelissier te verleenen verlof, houden stand. Hij zou het bevel voor eenigen tijd aan den Generaal Mac-Mahon overdragen. De uit Konstanlinopel aangebragte herigten behelzen hoofdzakelijk het voWnde: Aan de Sulina-monding waren 12 schepen verongelukt; de ande ren zouden op den Donan overwinteren. Uit de Krim was berigt ontvan gen, dat de Tschernaya voortdurend buiten hare oevers bleef, en dat de Rus sen op den 9den de Fransche stellingen te Bage hadden aangevallen, doch met een verlies van 70 dooden en 20 gevangenen waren teruggeslagen. Ten opzigte van de overgave van Kars werd medegedeeld, dat Generaal Williams met de Engelsche Officieren krijgsgevangen is gebleven, doch dat hij de in vrijheidstelling der Polen en Hongaren bedongen heeft. Generaal Kmety was dan ook met hen te Erzeroem aangekomen. Generaal Muravieff bad eene kolonne naar Achalzich afgezonden. Het garnizoen van Koetaïs trok op Gori terug, oui de bergpassen welke den toegang tot Georgie verschaffen, te verdedigen. Uit Pondichéry zijn aan de Fransche militairen in het Oosten een half millioen van de beste sigaren gezonden, zij werden aangekocht uit het bedrag eener geopende inschrijving aldaar. Dezer dagen stierf te Boulogne, dep. de la Vendée, de weduwe Jous- seaume in den ouderdom van 110 jaren. Zij was driemalen gehuwd geweest en had drie kinderen gehad. Tot hare laatste oogenblikken behield zij haren geslepen en listigen geest. Zij las en werkte nog met de naald zonder bril. M". Rachel zal zich, ingevolge den raad van geneesheerengenoodzaakt zien hare verdere voorstellingen in Amerika op te geven en naar Europa terug te keeren. SPAKJE. MADRID, 20 December. De Cortes moesten zich Zaturdag II. bezig honden met eene interpellatie van de uiterste linkerzijde aan de Regering, ten opzigte van hare politiek. Door eene ongesteldheid van den Generaal O'Donnell is de behandeling daar van op nieuw uitgesteld. Een dagblad deelt mede dat het grootkruis der orde van het Gulden Vlies, vakant geworden door het overlijden van Keizer Nikolaas van Rus land, aan Prins Jeröinegewezen Koning van Wcstfalen, zal worden aan geboden. De Heer Sanjurjo, Secretaris van de Koningin van Spanje en lid der Cortes, die onlangs hij het ongeluk op den spoorweg nabij Bordeaux is ge kwetst geraakt, heeft eene regtsvordering ingesteld tegen het Bestuur van den spoorweg om 150,000 fr. schadeloosstelling. De regtbank heeft het Be stuur veroordeeld om hem 6000 fr. te betalen en eene levenslange rente van 4000 fr.waarvan de helft op zijne moeder zal overgaanzoo die hem mogt overleven. Men wil dat de Carlistische partij zich toerust om in Catalonie op nieuw het hoofd op te steken. ITALIË. Op den 17d<m Dec. heeft de Paus het aangekondigde Consistorie gehouden en daarin vier buitenlandsche Praelaten tot de Kardinaals-waardigheid verhe- ven, onder verpligting om te Rome bestendig verblijf te houden. In de bierbij gehouden allocutie zeide de Paus, dat het wensclielijk was eenige door talenten en vroomheid uitstekende buitenlanders in den raad der Kerk op te nemen, en dat de verknochtheid der geloovigen aan den Roomscben Stoel nog zou toenemen, als zij zagen dat cr bij hem geen aanneming des persoons is, dat zijne keuze in het uitdeelen van eer en waardigheden niet aan bepaalde landen of volksstammen gebonden is. In een woord, hij wilde niet, dat de waardigheden der Kerk en het bestuur harer algemeene aangelegenheden het uitsluitend voorregt van een Romeinsch of italiaansch collegie zouden worden. De Pauselijke Regering doet veel moeite om de Regeringen van Toscane en Napels over te halen tot sluiting van een Concordaat, op gelijken voet als het Oostenrijksche geschoeid, maar ondervindt daarin nog al zwarigheden. PRUIS SEA. BERLIJN, 25 December. In de kapel van het Russische Gezantschap, werd Zondag een Te Deom gezongen ter gelegenheid van de inneming van Kars. Prof. Kitz, aan wien door den internationalen Jury der Parijsche we reldtentoonstelling de groote gouden medaille was toegekend heeft voor die onderscheiding bedankt. OOSTEIRIJM. WEENEN, 24 December. Bij de Diplomatie heerscht alhier groote drukte. Dc Fransche Gezant houdt bijna onafgebroken bijeenkomsten met onzen Minister van Buitenl. Za ken en met den Engelschen Gezant, en de wisseling van koeriers tusschen deze stad en Parijs is weder even levendig als ten tijde der vroegere bijeen komsten. Het ontslag der troepen, ten gevolge van dc onlangs besloten vermin dering des legers, moet op 1 Jan. voltooid zijn; zij strekt zich uit over 80,000 man en de hierdoor verkregen besparing bedraagt in 3 maanden 45 millioen gl. De Gemeenteraad onzer stad heeft besloten aan den Baron v. Hess, bij gelegenheid van zijn 50-jarig dienstjubileum bij het Oostenrijksche leger, het eereburgerschap aan te bieden. Ook wordt er veel gesproken dat hijbe- nevens de Generaals Augustiu eu Gorozkowski, tot Veldmaarschalk zal wor den verheven. Mw. Ida Pfeiffer werd onlangs bij Prins Metternich genoodigd en deelde hem bij dit bezoek veel berigten omtrent hare reizen mede. De Graaf Eslerliazy zal waarschijnlijk den 23stcn te Petersburg aanko men, en dan zullen er nog wel 2 a 3 dagen verloopen, eer men iels naders omtrent de gedane vredesvoorstellen zal hooren. De Ilospodar van Moldavië beeft de dienstbaarheid in dit Vorstendom afgeschaft. Dit besluit is met 28 November van kracht geworden. R U li AIV De Keizer heeft aan ieder regeinent van de Donsche Kozakken een vaandel geschonken, ter belooning van hunnen ijver en betoonde dapperheid. In het winterpaleis te Petersburg is een dankgebed gehoudenwegens de verovering van Kars. De Ritss. low. bevat eene dagorder van Generaal Muravieff aan het leger in Azie, waarbij bij aan hetzelve, namens den Keizer dank zegt, voor de betoonde volharding voor Kars, waardoor thans het bolwerk var. Klein-Azie aan 's Keizers voeten ligt. Aan bet einde daarvan wekt hij de troepen op om met hem den God der heirscharen te dankendie in Zijne on doorgrondelijke beschikkingen thans eene zege heeft geschonken, na de smar telijke beproeving nog onlangs ondervonden. De Heer Swidzinski, een rijk ingezeten van Podolie, die gedurende zijn leven aan kunsten en wetenschappen groote diensten heeft bewezenheeft bij testament zijne boekverzameling van 30,000 deelen aan de stad Warschau vermaakt, henevens eene verzameling Slavische en Poolsche oudheden, een munt-kabinet cn eene verzameling schilderijen, meestal meesterstukken uit onderscheidene scholen. Ten gevolge van het blokkeren der Oostzcehavenshadden de inwoners dier provinciën zich veel ontberingen moeten getroostenonder anderen was het ^zout zeldzaam en buitengewoon duur geworden; dientengevolge heeft thans de Regering verlof gegeven tot den vrijen invoer van 1000 lasten van dat onontbeerlijk voortbrengsel. TURKTE. Men verzekert dat de Sultan thans besloten heefthet grootkruis van het Legioen van Eer van den Keizer van Frankrijk aan te nemen. De Gezanten der Westersche Mogendheden zijn thans overeengekomen om de politie de Konstantinopel gemeenschappelijk uit te oefenen. Terstond na het vaststellen dezer schikking ondervond men reeds daarvan de weldadige uitwerking. Men is thans zeer ontevreden over de weinige vruchten van den veld- togt van Omer-Pacha, wiens eenige verdienste, zooals men zegt, bestaat om zich schotvrij voor den vijand te bewaren en zijnen eens gevestigden roem niet in den waagschaal te stellen; iets dat door hem tegen een te hoogen prijs wordt verkregen. REK KI I E~Ü~IV »T Ds. Boucher, Pred. bij de Walsche Gemeente te 's Gravenhage, heeft voor het beroep naar Angers, bedankt. STARS BEItICTEI. JVationale Jflilitie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Natiouale-Militie, van den 8slc" Januarij 1817, waar hij aan manschappen, dienende bij de Nationale Militiewordt toegestaan, dat ingeval zij, out hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogtcn hebben j bekomen, die hij art. 21 cn 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan liet Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ing.deeld; Roepen hij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunoie moe- deriveduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijdeot van een' of oneer broedersvoorgevallen na hunne in lijving, zijn geworden: Eenige wettige zonen tevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een onherstelbaar gehrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5llcn Januarij 185G, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen in te leveren of te doen leveren op de Secretarie dezer Gemeente, tusschen 's morgens tien en 's namiddags drie uren, cn in de opgave almede ten duidelijkste te vermelden, hij welk Regiment en Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn Zul lende, na opgemelden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede hij deze opalle zoo danige Jongelingen, die aan de inschrijving voor de Nationale Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen, cn oiiet zijoi geboren biomen deze Gemeeoite, bijaldien zij niet mogten zijn voorzien van eene gehoorle-acte om zich van heden af tot en met den 31stcn December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, tusschen des morgens tien en 's namid dags drie ure, tot liet doen eener juiste opgave van den tijd en de plaats hunner geboorte, ten einde van Regeringswege hunne geboorte acte zal kunnen worden aangevraagd, en alzoo hun belang ten dezen bevorderd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsclie Courant wor den afgekondigd. Leiden, 13 December 1855. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. En is hiervan afkondiging geschied waar liet behoort den 13dc,> December 1855. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leydcn VAN LIMBURG STIRUM., De Secretaris y. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3