LEYDSCHE COURAN "WOENSDAG» 20 DECEMBER. N156S De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLAXPSCHE BEIilGTEN. LEYDEN, 24 December. De lieden alhier gehotidene collecte ten behoeve van het Evang. Lath. IVecs- en OudeliedenhuisheefL opgebragt 517.14. De jaarlijlischc wintercollectc te Leeuwarden, ten behoeve der Nedcrd. Ilerv. Diakonie-artnen gehouden, heeft opgehragt de aanzienlijke sotn van ƒ3654. De drukker en uitgever der Asser Courdie het eerst het lasterlijk artikel tegen den lieer Zylkcr heeft geplaatst en verspreid, wordt door dien lieer in regtcn deswege vervolgd. Door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is besloten met Januarij a. s. een hoofdelijken omslag in te voeren, ten bedrage van ƒ6500, bere kend naar de huurwaarde der gebouwde eigendommen. 'S GRAVENHAGE, 24 December. Bij Kon. besluit is aan Jlir. Mr. IV. A. Ailing Lamoraal von Geusau, op verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Voorburg, en als zoo danig benoemd O. Baron van Wassenacr Catwyck. Door Z. M. zijn benoemd bij bet Dep. van Justitie: tol Referendaris, de Referendaris-titulair Jlir. Sïr. J. C. L. A. Nedermeijer Ridder van Rosen thal; tol lloofd-Commiescnde Cominiesen J. A. H. Nelscher en R. J. C. van Hamersvclt; en tot Commieseride Adjunct-Commiesen J. J. Brondgeest, Mp. B. Kleszenaar en A. YV. Pbilipse. Voorts tot Notarissen te Nijmegen C. Aldus, Procureur bij de Arr.-Regtbank aldaar, uit welke betrekking bij tevens eervol is ontslagen; en C. H. Robbers, Candidaat-Notaris aldaar; als mede tot President der A rr. Regtbank te Utrecht, ,1b''. Mr. J. O. de Jong van Beek en Donk, thans Ollieier van Justitie bij die Regtbank. Bij besluit van den 164™ dezer, houdende nadere bepalingen in betrek king tot bet oprigten van de daarbij vermelde molens, beeft Z. M. bepaald dat, met wijziging van bet Kon. besluit van 31 Januarij 1824, dat, behou dens bet. bepaalde bij de artt. 177 en 180 der algemeene wet van 26 Au gustus 1822, te rekenen van 1 Januarij 1856, bet verleenon van vergunning tol oprigting of verandering van koren-, mout- en pelmolens, voor zoover deze door wind of water gedreven worden, zal zijn opgedragen aan Gedepu teerde Stalen, en voor zoover zij door paarden worden gedreven, aan de plaat selijke besturen. Z. M. beeft 1000 geschonken aan de loterij van den Meer Sliding alhier, ten voordecle van de noodlijdenden op Banda en Ternale. Bij bet wels-ontwerp tot herziening der kieswet is voorgesteld de Tweede Kamer der Statcn-Generaal met drie leden te vermeerderen. In de zitting van de Eerste Kamer van beden is o. a. bel ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der Slaatsbegrooling van 1355 (subsidie aan de Maatschappij van Weldadigheid), aangenomen met 22 tegen 1 stem (de lieer van Ryckevorsel). Eergisteren middag zijn twee stoombooten van Huil voor de kust van Seheveningen aangekomenhebben gest ingenomenen zijn weder naar Engeland teruggekeerd. Er zijn ladingen boter aangekomen, om door middel van pinken, naar Engeland te worden overgevoerd. üLTfKiX'LAiXDSClIË IIKIUGTEN. ENGÏ5L. Ai* B». LONDEN, 22 December. De Regering heeft la-t gegeven tot den onverwijlden bouw van nog vier 'kanonnecibootenzij zullen de lengte van 100 voet, de breedte van 22 voet en den diepgang van 61 voel hebben. Men heeft thans besloten om niet alleen medailles aan onze soldaten in dc Krim, maar ook aan die van Frankrijk, Sardinië en Turkye uit te deelcn. Het getal daarvan zal dus van 60,000 op 370,000 moeten worden gebragt. Dc penning zal van zilver zijn, verloonende aan de cene zijde een Romeinsch soldaat en aan de andere zijde de bee ld ten is der Koningin. De onkosten bier van zullen 185,000 bedragen. Er beeft zich alhier eenc verecniging gevormd tot bet bouwen van ker ken, waaraan behoefte is. Men wil daartoe een fonds var< 500,000 bijeen brengen. De Koningin, de Graaf Bedlord en de Markies van Westminster hebben elk voor 10,000 M ingeteekend. In bet legerkamp van Aldershol beeft weder, waarschijnlijk door kwaad willigheid, ecu brand plaats gehad, die cene menigte barakken heeft vernield. In Kentucky, eene der 18 nieuwere Staten van Noord-Ainericaleeft een neger, Elias Dennv geheclen, die op 10 Sept. van dit jaar den ouderdom van 113 jaren heeft bereikt; hij is nog op het land werkzaam en heeft 9 kinderen, van welke hel oudste 77 en hel jongste 51 jaren telt. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. Het vroeger door ons vermelde traclual tusschen Zweden en de YY'cstcr- schc Mogendheden, bevat, blijkens den Moniteur de volgende bepalingen: Art. 1. Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen verbindt zich om geen gedeelte van zijn gebied aan Rusland af te staan, aan die mogendheid te verruilen of door baar te laten bezetten. Buitendien verbindt Z. M. zich om aan Rusland geen legt van weide, van visscherij of van welken aard ook, af te staan op bet gemelde grondgebied noch op de kusten; en om elke aan spraak op cenig zoodanig regt, welke Rusland mogt willen doen gelden, af te wijzen. Art. 2. Voor bet geval dat Rusland aan Z. M. eenig voorstel of aanzoek doen mogt, om afstand of ruiling van cenig gedeelte van bet grondgebied der Zwcedscbe en der Noorvveegscbe kroon, of om de bevoegdheid tot het bezetten van zekere punten van dat grondgebied., of wel om den afstand van regten van weide, van visscherij of van eenigen anderen aard op dat zelfde grondgebied of op de kusten, voor dat geval verbindt Z. M. zich om dat voorstel onverwijld aan Z. M. den Keizer en aan tlare Brilsehe Ma jesteit mede te deelenen Hunne gezegde Majesteiten verbinden zich van bunnen kant om aan Z. M. den Koning strijdmiddelen ter zee en te land te leveren, zooveel noodig zal zijn om met de land- en zeemagt van gezegde Z. M. mede te werken tot afwering der aanmatigingen of aanvallen van Rus land. De aard, de mate en bestemming der bedoelde strijdmiddelen zullen, bet. geval voorkomende, in onderling overleg tusschen de drie mogendheden bepaald worden. Art. 3. Dit tractaat zal bekrachtigd, en de bekrachtigingen Ie Stockholm ten spoedigste uitgewisseld worden. Het Joum. des Deh. merkt ten opzijle van dit tractaat aan: Het tractaat verbindt Zweden niet om aan den oorlog tegen Rusland deel te nemen; en de eigenlijke strekking dezer overeenkomst, in betrekking tot de Oostersche aangelegenheid, laat zich nog inoeijelijk bevroeden. Natuur lijk komt de gedachte op, dat bij dit verdrag een geheim artikel behoort. (Dit geheim artikel zoo, naar men zegt, aan de YY'esterscbe Mogendheden vergunnen om een hospitaal en magazijnen van levensmiddelen op Zweedsch grondgebied te vestigen.) Le fiord zegt hieromtrent: »Na hel tractaat gelezen te hebben, vragen wij ons zelven af, heeft men zooveel gerucht gemaakt om niets." Vrijdag morgen heeft er brand plaats gehad in bet Louvre die echter spoedig is bedwongen. SI'IIJ E. Do verkoop der nationale en geestelijke goederen wordt zonder eenige noe menswaardige tegenkanting voortgezet, liet aantal verkochte eigendommen bedroeg op 13 Dec. reeds 4676, die 100 milliocn realen hebben opgehragt. Dezer Jagen is een op 16,000 realen geschat staatseigendom voor 130,000 realen verkocht. SAREI IN IE. In de zitting der Volksvertegenwoordiging van don 174™ is cene warme beraadslaging gevoerd over een post van nagenoeg 6000 fr., bij bet Departement van Eeredicnst uitgetrokken ten behoeve der geestelijken van de YValdensen. Y'an de zijde der behoudende partij werd voorgesteld dien post te schrappen, omdat aan de Katholieke godsdienst alle toelage of ondersteu ning uit 's lands geldmiddelen ontnomen was, en dat bet alzoo onregtvaardig en onvoegzaam zou zijn de Protestantsche eeredienst te ondersteunen uil de door eene Katholieke bevolking opgebragte gelden. De Regering beeft geant woord dat die ondersteuning krachtens eene vroeger aangegane overeenkomst verleend werd, cn een verkregen regt der Protestanten was. Ten slotte is de bedoelde post met eene vrij groote meerderheid bewilligd. De winter is bier zeer gestreng. Uil Cliamberry wordt gemeld, dat een Intendant der civiele lijst van Koning Y'iclor Emmanuel in bel kasteel daar ter stede is doodgevrozen. Op dezelfJe wijze beeft een bediende van dien Vorst tusschen Cliamberry cn Aigiiebelle bet leven verloren. Uit Rome meldt men dat Gennaraccio. een lievig tegenstander van de regering, aldaar op straat is vermoord gevonden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1