hunne aankomst verwittigd zijnde, spoedde zich om dadelijk naar zijne tent terug te koeren, steeg van liet paard af en verwelkomde zijne gasten op de meest vleijende wijze, waarna hij weder te paard steeg en liet bevel gaf, ■waarop al de in het kamp zich bevindende troepen voor de Commissie defi leerden. Na den afloop dezer plegtigheid werden de leden der Commissie door den Onderkoning uitgenoodigd om zich in zijne tent le vereenigen, alwaar hun volgens lands gebruik kolïij en de bekende lange pijpen werden aange boden. De Voorzitter der Commissie, onze geachte Nederlandsche Ingenieur F. W. Conrad, werd door den Onderkoning rnet de meeste onderscheiding be handeld en genoot de eer naast hem te zitten. Weinige oogenblikken na deze plegtige ontvangst werd dc logt naar Kaïro voortgezel. De Heer Pescatore, in leven Consul te Parijs, heeft behalve verschil lende legaten in Nederland en Frankrijk verleend, o. a. 400,0(10 fr. bestemd tot stichting van een gasthuis le Selle Sl. Cloud. Aan de stad Luxem burg moet hij zijne schilderijengalerij en 1 milliocn fr. tot stichting van eenc weldudigheidsinrigting hebben vermaakt. 's GRAVEND AGE, 20 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den Graaf van Limburg Stirum, Ka merheer bij Prinses Frederik der Nederlanden, tot het aannemen der Ridder orde van St. Stanislas 2Je klasse, hem door den Keizer van Rusland geschonken. Rij Kon. besluit is de Kapitein ter zee A. J. de Smit van den Broccke, Minister van Marine, met 1 Januarij aanst. bevorderd tot Sclioul-bij-Nachl. Ook is dc Schout-hij Nacht .1. F. A. Coert/.en, Hoofdinspecteur van liet Loods wezen, enz. benoemd tot 's Konings Adjudant in buitengewone dienst. Tot Ojzigteis van den Waterstaat 4dc klasse zijn benoemd de Heeren: W. C. van Veen en G. Rietberg. De Minister van Binnenl. Zaken beeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal in liet kiesdistrict Breda, ter vervanging van den Heer Mr. K. A. Meeussen, die door zijne benoeming lot Regter in de Arr.-Regtbank aldaar opliouJt lid der Kamer te zijn, zal geschieden op Dingsdag 8 Januarij 1856. Bij liet Dep. van Binnenl. Zaken is ƒ100 ontvangen, van den Heer C. J. Wylep, Consul Generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood. Het diner van Z. Exc. den Minister van Koloniën, op gisterenwas zeer prachtig en werd o. a. met de tegenwoordigheid van den Hertog van Saksen- W eitriar vereerd. Zalurdag zal Z. Exc. weder een diner geven, waartoe de leden van het Corps Diplomatique zullen worden uitgenoodigd. Aanst. Zaturdag zal voor liet Prov. Gereglsliof iri hooger beroep worden behandeld de zaak van D. B. Adrian, vervolgd wegens bet adres aan Z. M. en daarbij gevoegde memorie. De Reglbank le Rotterdam had hem vrijge sproken doch bet Openbaar Ministerie is in appel gekomen. Dingsdag 11. is de Heer de Lom de Berg ten tweede male voor den Regter-Comrnissaris uit den Iloogen Raad verschenen. De onlangs in deze zaak gehoorde getuigen waren de HH. Gemeente-Ontvanger en Kantonregter te Venlo. Het voorstel van den Heer van Hoëvell tot bet instellen eener enquête omtrent de aanbesteding der levering van plaatjes voor de koperen pasmunt van Ned. Indië, is in de Afdeelingen der Tweede Kamer overwogen. De groote meerderheid der 45 tegenwoordige leden, hebben zich, op onderscheidene grondentpgen de aanneming verklaard. Vooreerst werd gevraagd, of liet voorstel wel ontvankelijk was, nadat de langdurige beraadslaging gesloten is door de aanneming der motie van orde van den Heer Elout. Zeer vele leden geloofden dit niet. De Kamer was nu genoegzaam ingelicht en berustte in de gegevene ophelderingen. In de tweede plaats werd gevraagd, of, indien het voorstel als ontvanke lijk werd beschouwd, de daarin vervatte punten de stof konden opleveren voor eene enquête. Ook deze vraag werd door de groote meerderheid ont kennend beantwoord. Want, in welke onbeperkte bewoordingen art. 90 der Grondwet dit regt van enquête ook aan de Tweede Kamer hehbe toegekend, het wordt beperkt door de roeping der Kamer, die zich bij de uitoefening van haar regt van onderzoek zoo veel mogelijk 'moet bepalen tot onderwerpen van wetgeving, tot liet aan liet licht brengen van gebreken of verkeerdheden, waarin door middel der wet kan worden voorzien; zoodanig onderwerp geldt het hier niet. Afgescheiden daarvanmeenden sommige leden dat het voor stel in meer dan één opzigt onvolledig is. De lieer v. d. Veen heeft mede in de Tweede Kampr een voorstel inge- bragt lot liet houden van een onderzoek omtrent de uitvoering van de ver gunning tot landaanwinning en verdieping van liet vaarwater opliet Zwolsclie Diep, vergezeld van eene Memorie van Toelichting. fSerstv Hamer tier Sta tea-fietser a al. Zitting van Woensdag 19 December. In deze zitting zijn ingekomen1°. de volgende door de Tweede Kamer aangenomen vvets-ontwerpenals: a. dat tot verhooging van Hoofdstuk V der Staalsbegrooting voor 1855 (subsidien), en b. dat tot vaststelling der mid delen tot dekking der uitgaven begrepen in de Staatsbegrooting voor 1856; welke naar de afdeelingen verzonden zijn; 2°. eene missive van den Heer de Vos van Stecnwijk, berigtende dat hij, lot Burgemeester van Zwolle benoemd, die betrekking heeft aanvaard, aan de Kamer de -vraag onderwerpende of hij daardoor heeft opgehouden lid der Eerste Kamer te zijn. De Vergadering heeft bepaald dal in eene op aanstaanden Vrijdag te houden zitting deze vraag een punt van overweging bij haar zal uitmaken. 'B'tveeele Si timet' tiet' Statten-fieneraul. Avondzitting van Dingsdag 18 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot vaststel ling tier middelen voortgezet. Nadat de Heeren Blaupot ten Catc, van Lennep, van Rappard, Thorbecfce., Groen van Prinsterer en de Minister van Finanlien het woord hadden ge voerd, zijn de algemeene beschouwingen over bet wets-ontwerp gesloten. Art. 1 2 en 3, alsmede de beweegredenen, werden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het wets-ont werp tot vaststelling der middelen zelf werd met 39 tegen 16 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren Taets van Amerongen, van Goltstein, van Bosse, de Kempenaer, Wintgens, Groen van Prinsterer, van Lynden, van Beetle van Oudtslioornde Brauw, van Lennep, HolFuianRochussen, Mackay, Elout van Soeterwoude, van Foreest en van Rappard. De Heer van Goltstein heeft daarop de vergadering oplettend gemaakt op het nog aanhangige en niet. afgedane voorstel van den Heer van Hoëvell, om trent het instellen eener enquête, ten opzigte van het onderwerp der aanbe steding van muntplaatjes voor de koperen pasmunt in Neder'. Indië. De Heer van Hoëvell heeft te kennen gegeien, dat hij zijne Memorie van Beantwoor ding op het Voorloopig Verslag spoedig aan de Kamer zou doen toekomen. De zitting is des nachts ten half een ure uiteengegaan en lot nadere bijecn- roeping opgeheven. In deze zitting is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een wets-ontwerp tot herziening der tabel, regelende de verdeeling des Rijks in kiesdistriclen en tot wijziging van ecnige bepalingen der kieswet. ROTTERDAM, 19 December. Twee kinderen van den Heer B. in de Korte Moofdsteeg waren in eene ka mer, waar de baard brandde, door de dienstbode een oogeriblik verlaten; luci fers in bun bereik hebbende, weiden deze aangestoken, met bet ongelukkig gevolg, dat de kleedcrt-n van liet oudste, een meisje van 6 a 7 jaren, vlam valleden. Op bet noodgeschrei der kleine kwam de vader toesnellen, die bet kind in volle vlam vond en zich zeiven niet de blusscbing ook nog deerlijk aan handen en armen beeft gebrand. Het meisje verkeert in bopeloozen toestand. BREDA, 18 December. Zaturdag II. beeft een onbekend persoon, bij liet passeren van den spoortrein van Antwerpen naar deze stad, twee pistoolschoten daarop gelost; geen der reizigers is getroffen, echter is het ook onbewezen dat hel wapen geladen was. Men kan de reden van die herhaalde baldadigheden niet bevroeden. De maiéchausseés waken dag en nacht, maar kunnen de daders niet in handen krijgen. BUITEALANDSCHE BERIGTEX. BELGIË. Uit Luxemburg schrijft men dat de verwikkelingen met den Paus waar schijnlijk ten einde loopen. De voormalige Bisschop Laurent zou niet worden teruggeroepen, maar een pensioen van 5000 ontvangen. ENGELAND. LONDEN, 18 December. Volgens de Morning-Post heeft Graaf Esterhazy in last onmiddellijk naar Weenen terug te keerenindien de Oostenrijksche voorstellen geen in gang vinden bij het Russische Hof. Het blad Le Nord spreekt ten stelligste tegen, dat de voorstellen van Oostenrijk in den vorm van een ultimatum zouden gesteld zijn. De Begering zend voortdurend afdeelingen handwerklieden naar do Krim. Met de Jura gaan in de volgende weck 250 bakkers, vleescliliou- wers, metselaars, timmerlieden enz. derwaarts. Een Fransch dagblad bevestigt het berigt dat Kardinaal Wiseman ons land weigert te verlaten, om zich te Komc als bibliothecaris van het Valicaao te vestigen. Hij zelfs ontkent zijne aanstelling. De bevolking dezer stad bedraagt thans 2,500,000 zielen. In de tien laatste jaren is die bevolking met ruim 440,000 personen toegenomen. In Parijs rekent men, dat elk bewoond huis gemiddeld 23 personen bevat; in Londen bedraagt dit aantal 7 a 8. Te Corseley in AVolverhampton zijn door liet springen van een vaatje buskruid ten gevolge van onvoorzigtiglieid 4 personen gedood en nog enke len gekwetst. De begrooting voor verschillende instellingen van liefdadigheid le New- York, bedraagt ruim 2 millioen Ned. Volgens een Ainerikaansch dagblad heeft de Bank van Chicago van 118 Nov. eene som van 1,200,000 doll, geescompleerdop één enkel han delshuis van New-Yorkwegens aankoop van granen. FRANKRIJK. PARIJS, 18 December. De Zweedsche Gezant heeft aan den Keizer, in een bijzonder gehoor, een schrijven van Koning Oscar overhandigd, houdende dankbetuiging voor de hem verleende Ridderorde. Het Journ. d. Deb. verklaart dat de vredesonderhandelingen thans eene veel ernstiger wending schijnen te nemen dan over liet algemeen geloofd werd. De Constitutionnel verzekert daaromtrent dat Oostenrijk thans een stemmig met de AVestersche Mogendheden denkt omtrent het derde waarborgs- punt, én in de sluiting der Zwarte zee voor alle oorlogsschepen het beste middel ziet orn in liet vervolg alle verwikkelingen te v or komen. Eindelijk wordt ook gemeld, dat de Russische Gezant te Wecnen zich gunstiger dan in het voorjaar over dit punt bad uitgelaten, en liet niet lauger onaanneme lijk achtte.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2