Ds. Zaalberg zijne feestrede door den druk algemeen gemaakt, men hoopt en verwacht dan ookdat pater Fentrop nu ook zijne tegenrede uitgeven zal. Te Schevcningen zijn thans al de haringschuiten van de visschcrij terug gekeerd. De vangst leverde over 't algemeen stof tot tevredenheid op, daar 13,396,000 haringen zijn aangebragt. BCei-.fte BCctsner desStateri'Generaal. In de zitting van Maandag zijn aangenomen negen bij de Tweede Kamer goedgekeurde wets-ontwerpen. Ook is ingekomen liet wels-voorstel lot aan vulling der wet van 1822 op het binnen!, gedisteleerd. 'Bsveede Kamer der S tutte, n-fj etter a n Zitting van Maandag 17 December. O Irr deze zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over bet weïs-ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatshegrooting voor 1855 (Subsidien), en is dit wets-ontwerp met 33 legen 22 stemmen aangenomen. Tegen de Ileerenvan Nispen van Sevenaer, Winlgens, de Brauw, van Foreest, Sloet 1 totOldhuis, Storm van 's Gravesande, Westerhoff, van Zuylen van Nyevell. van der Linden, de Lom de Berg, van Hoëvellde Limpens, Dirks, Sehim- melpenninck van der Oyevan der Poel, Thorbecke, van Eek, van Bosse, Taets van Arnerongen, van Goltstein, van der Veen en Meylink. Na het uitbrengen van rapporten door de Commissie voor de verzoekschrif ten op eenige in hare handen gestelde adressen, werd de beraadslaging aange vangen over het wets-ontwerp aanwijzende de middelen tot dekking der uit gaven begrepen in de staatshegrooting voor 1856. Bij de algemeene behan deling voerden het woord de Ileeren de Poorter, Westerhoff, van Ilecde van Oudtsboorn en Hengst. Zitting van Dingsdag 18 December. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over de wet op de middelen. De 1111. de Kcinpenaer, Rochusscn, Dirks, Hoffman en de Brauw voerden bet woord. Bij de afzending van dit herigt duren de beraadslagingen voort. HUI TE ALA M) S C11B liEHIGTLA K ELGI K. BRUSSEL, 17 December. Zaturdag is bet stoomschip Belgie plegtig door den Aartsbisschop van Mechelen ingewijd. Een dagblad van Luik maakt gewag van een aandoenlijk voorval, dat in den nacht van den 6den op den 7<tc" dezer nabij Wcrbomont heeft plaats ge had. Drie kinderen, van 14, 12 en 11 jaren, een meisje en twee jongens, zijn van koude in de sneeuw omgekomen. Deze ongelukkige kleinenuit het gehucht Barboutige, gemeente Ferrières, waren in het dorp Chevrou gaan bedelen. Des avonds hadden zij zich, alvorens naar hnnne woning terug te keerenin een huis te Werbomont opgehouden slechts 200 a 300 voetstap pen van dat huis verwijderd, zijn zij door de koude bevangen en eerst Maan dag den 10<lcn dezer heeft men hunne lijken daar gevonden. De kleinste der drie kinderen lag tusschen zijn broeder en zijne zuster interwijl de laatste zich nog van een deel harer kleederen had ontdaan om daarmede den jong ste te verwarmen. Uit hoofde van de ontzettende massa sneeuwwelke in de Ardennes en Luxemburg is gevallenvreest men nog van meerdere onge lukken te zullen booren. ENGELAND. LONDEN, 16 December. Op nieuw is er sprake van het ontslag van onzen Gezant te Konstan- tinopcl. Als zijn opvolger wordt Lord Granville, President van den Raad, genoemd, die alsdan door Lord Russell zou vervangen worden. De Admiraal Dundas is reeds alhier aangekomen. De Morning-Post geeft op dat de vredes-voorwaarden waarover thans door de oorlogvoerende partijen, door lusschenkomst van Oostenrijk, wordt onderhandeld, bestaan in de volgende punten: 1°. uitsluiting van alle oor logsschepen op de Zwarte zee. 2°. Ontmanteling der vestingen op de kust dier zee. 3°. Afstand van het protectoraat over de Donau-vorslendommen. 4". Afstand van het regt van tusschenkomst in de aangelegenheden van Turkye. 5°. Afstand van de Donau-inonding. Zoo Rusland zegt dit bladde gedane voorstellen niet aanneemt, zal Oostenrijk zijn Gezant uit Petersburg terugroepen. De voorgenomene loting voor de militie zal, naar men zegt, uitge schreven worden voor allen zonder onderscheid van 18—40 jaren. De dienst tijd is 5 jaren en de afkoopprtjs 5. Voor de afkoopgelden zal de Rege ring plaatsvervangers bezorgen. Men heeft eene nieuwe wijze uitgevonden om sovereigns in waarde te verminderen, namelijk door persing. Het verlies bedraagt 3 shilling per stuk. Men is voornemens door middel van openbare inschrijvingen een ge- denkteeken op te rigten ter eere van Joseph llume. De schrijfster Catharine Sinclair, heeft aan het Engelsche leger in de Krim 700 deelen van hare werken, 17 schaakspelen en 100 damborden ten geschenke gegeven. De vertegenwoordigers van de werklieden te Manchester hebben in een brief aan de Times te kennen gegevendat zij het geschil met hunne mees ters over het loon, aan het oordeel van scheidsregters willen onderwerpen. Het gedeelte onzer vloot dat nog onder bevel van den Admiraal Baines, in de Oostzee was gebleven, uit 17 schepen bestaan4e, heeft thans mede de terugreis aangevangen. De Bevelhebber was in den laatsten tijd niet zonder bezorgdheid omtrent een mogelijken aanval van de Russische scheepsmagt te Sweaborg, die met nieuw gebouwde kanonneerbooten was versterkt. De Admiraliteit heeft reeds voorstellen gedaan aan handelshuizen te Elseneur om de vloot in de Oostzee in 1856 van het noodige te voorzien. Er moet op 20,000 man gerekend worden. Het benoodigde voor de Franschc vloot zal in Zweden woiden aanbesteed, dat in dit jaar zeer goed is gelukt. Alles is reeds door Generaal Canrobert, tijdens zijn verblijf te Stockholm geregeld. De Gouverneur-Generaal van Britsch-Indië heeft bepaald, dat de inne ming van Sebastopol op alle standplaatsen van bet leger met een Koninkl. saluut zal worden gevierd, en dat tevens openbare godsdienstoefeningen tot dankzegging wegens die gebeurtenis zullen worden gehouden. De opstand onder de Santals in Indië is nog niet gedempt; men zal thans de zaak met kracht aanvatten. Op San Antonio, een der Kaapverdische eilanden, alwaar de oogst ten eenenmale mislukte, heerscht een hongersnood die dagelijks 25 tot 30 van de 30,000 zielen tellende bevolking ten grave sleept. De inwoners voeden zich alleen nog met wortelen. Al het vee, met inbegrip der muilezels, was reeds geslagt. FKANKRÏJK. PAPvIJS, 16 December. Algemeen is het gerucht verspreid, dat de Heer Guizot bij den Keizer is ontboden, om hem te raadplegen over de aanhangige vredesvoorstellen. De Keizer heeft 30,000 fr. aangeboden om de kosten der wijding van den te benoemen Franschen Kardinaalden Bisschop Villecourt, goed temaken. De bezoldiging van 4000 kroonen (a ƒ2.50), zal echter door de Aposto lische Kamer worden uitgekeerd. De Keizer heeft eene zeer groote hoeveelheid wintcrkleedercn aan de troepen in de Krim toegezonden; bij eene enkele bezending waren meer dan 2000 pelsmantels. Ook worden op den duur kleedermakers naar het Oosten gezonden. De Keizer heeft, om de soldaten in het kamp van Boulogne eenige uit spanning te verschaffen, hun looneelvertooningen bezorgdop een tooneel in de open lucht, waarhij telkens 1200 man toegang krijgen. Deze aardigheid kost Z. M. maandelijks 8000 francs. Het opperhoofd der tooneellisten heeft nu verlof gekregen een dergelijk tooneel te Kamiesch op te rigten. De Regering heeft alle werktuigen van eenige waarde, die door bui tenlanders naar de algemeene tentoonstelling gezonden zijn, voor hare re kening aangekocht, om ze in het Conservatoire van kunsten en ambachten te plaatsen. Ook de Sultan heeft al de voortbrengselen, uit het Ottomanische rijk op de tentoonstelling ingezonden, afgestaan, orn ze te verkoopen ten behoeve van het fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van in de Krim gesneuvelde militairen. Het monster-gastmaal in het tentoonstellingsgebouw aan de terugge keerde militairen uit de Krim aan te bieden, beeft op onoverkomelijke zwa righeden gestoten. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan den Generaal Lavvoestine een schrijven gerigt, waarin hij wèl het denkbeeld daartoe prijst, maar zijn leedwezen betuigt, dat er geen gevolg aan kan worden gegeven. Van wege den Paus is in de dioecese van Parijs eene allerhoogste beslis sing afgekondigdbetrekkelijk een puntwaarover sedert eenigen tijd tnsschen de godgeleerden getwist werd, namelijk het gebruik van 's menschen denk vermogen in godsdienstzaken. Die godgeleerden, wier beweringen destrekking hadden om aan de rede alle kracht en waarde te ontzeggen, zijn in het on gelijk gesteld; zij hebben zich echter zonder verwijl of voorbehoud aan de beslissing van Rome onderworpen. F.en zware slag voor de Duivers. De werkzaamheden ter verbinding van hel Louvre-paleis met de Tui- lcriën zijn thans geheel voltooid. Het bronzen ruiterstandbeeld van Koning Frans I, dat op de plaats van het Louvre zal worden opeiigt, is 15 18 voel hoog en weegt 15 a 20,000 ffi Ned. Dc stad Colmar heeft eene inschrijving geopend tot oprigting van een gedenktceken voor den Admiraal Bruat. Men verwacht alhier eenige der schoonste stukken geschut uit Sebastopol om in het Museum der artillerie te plaatsen. De beriglen uit Konstantinopel aangebragt zijn onbeduidend. De Ko ning van Pruissen had den Bevelhebber van het Turksche leger in Wallachye met eene Ridderorde begiftigd. Omer-Pacha had Koetaïs nog niet aangeval len hij telde 40,000 man onder zijne bevelen. De transporten werden door het jaargetijde bemoeijelijkt. De Egyptische afdeeling was nog niet te Baloen aangekomen. De bergvlakten vari Armenië waren met sneeuw bedekt, waar door het hulpcorps dat Erzeroem verlaten heeft, niet had kunnen vorderen. De Admiraal Maussion was benoemd lot Bevelhebber der haven van Kaïniesch. De overgave van Kars wordt thans ook door berigtcn uil Petersburg bevestigd, de geheele bezetting is krijgsgevangen gemaakt. De nood was er zoo hoog geklommen dat men al de paarden lot voedsel had moeten ge bruiken. Hel Journ. de Const, schrijft echter van den 6,len dat zij op goede gronden kan verzekeren, dat de vesting niet is overgegaan, maar dat dit berigt aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Uit Algiers wordt het overlijden gemeld van een oud-muziekant van den voormaligen Dey, in den ouderdom van 107 jaren. SPANJE. Den 9dcn hebben te Madrid groote oefeningen van de artillerie in tegenwoor digheid van de Koningin plaats gehadonder bevel van Generaal Serrano. Een soldaat heeft daarbij het leven verloren en 4 zijn ernstig gewond. ITALIË. Te Rome worden allerhande middelen gebezigd om het loterij spel aan te moedigen. De Minister van Finantiën heeft de korting van 10 pCt. ten behoeve der schatkist afgeschaft. De wijze waarop dit spel gedreven wordt, verwekt veel ergernis. Op het versierde balcon van Monte Cilorio leest een

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2