leden van den Medischcn staf aan boord, mede naar liet tooneel des oorlugs ral vertrekken. De Times laat zich over het proces van Pater Pecherinomtrent de Bijbelverbranding, aldus nitNiemand kan bet verslag lezen zonder schier moedeloos te worden. Terwijl de vooruitgang der maatschappij door den oor log gestremd wordt, scheen men zich tc kunnen troosten met de gedachte dat Roomsch en Onroomsch hunne onderlinge veete zouden vergeten, wanneer zij eene Prolestantsche en eene Katholieke natie gezamentlijk haar bloed zagen vergieten voor ééne en dezelfde zaak, voor Europa's rust en heil. Doch de oude zuurdeesem laat zich niet zoo ligt wegruimengodsdiensthaat zit in merg en been; het vuur smeult onder de ascb, en in Ierland is bet door dit bedroevend voorval weder ontbrand. Pecherin is vrijgesproken; maar hij heeft erkend dat hij juist op den 5JcD November, die door de Protestanten hier te lande gevierd wordt als de ver jaardag eener verijdelde zamenzwering van Roomschen legen het Protestantsche Engeland openlijk eene handeling heeft verrigt, waarin de Protestantsche be volking eene beleediging, eene uittarting moest zien. De vrienden der Katho lieke kerk van Ierland zullen bezwaarlijk kunnen toegeven, dat zij behoefte heeft aan den ijver van buitenlanders als Pecherin en zijne medgezellen, on bekend met Ierlands toestand en zedenen in staat om eene rustige hoofdstad in rep en roer te hrengen. Maar in allen gevalle kon de Regering die lieden niet laten begaan; het moest zulke rondtrekkende brandstichters stuiten, even als bet de buitcnlandsche republiekeinen belet heeft hier te lande moord en revolutie te prediken. De geringe buurten te Dublin zijn Zaturdag avond wegens bovengenoemde vrijspraak verlicht geweest. De voorname inhoud van de Boodschap van den President der Vereenigde Staten aan bet Congres wordt reeds door sommige dagbladen medegedeeld. Hij zegt daarin o. a. dat het geschil met Engeland nog niet vereffend is, hoewelten gevolge der ontvangene verklaringen len opzigte der vermeerde ring van het Engelsch eskader in de Antilles, hoop op eene vreedzame schik king bestond, en hij overigens op het gezond versland der Engelsche Natie rekende. Voorts wordt aan de verschillende Staten eene verbetering der militaire organisatie aanbevolen; worden de ondernemingen der vrijbuiters afgekeurd en met straf bedreigd, en wordt de vereffening van het geschil met Griekenland aangekondigd. Met betrekking tot de aangevangen onder handelingen over den Sondtol zegt de President, dat hij dit stelsel van afper sing op den groolen weg van den Oceaan naar de Oostzee afkeurt. FRA1VKRIJK. PARIJS, 14 December. Volgens bevel des Keizers, zijn twee nieuwe afdeelingen gevormd, de eene onder bevel van den Generaal Chasseloup Laubat, de andere, bestaande uit de brigades Janni en Labadie, ten einde in de Krim de Keizerlijke garde te vervangen. De Keizerlijke garde, die eerstdaags alhier eene plegtige intrede zal doen, beeft aan alle belangrijke gevechten in de Krim deel genomen, betgeen blijkt uit het aanzienlijk verlies door baargeleden, bedragende aan gesneuvel den en gekwetsten 140 Officieren en 2471 manschappen. De Moniteur deelt mede, dat er van Maarschalk Pélissier berigt is ont vangen van den 8sten dezer, houdende dat op genoemden dag de Russen met ongeveer 3000 man, waarvan 500 man ruiterij, een aanval hebben gedaan tegen Baga, Orkowska en Skazkadoch genoodzaakt waren af te trekken, na gedurende een uur aan een hevig geweervuur van de bondgenooten blootge steld te zijn geweest, dat den aanvallers verscheidene dooden en gekwetsten koste, terwijl 30 hunner, waaronder twee Officieren, als krijgsgevangenen den Franschen in banden vielen. Het verlies der bondgenooten wordt gezegd onbeduidend te zijn. Verre de meeste onzer dagbladen zijn voor den vrede gestemdonder de weinige uitzonderingen, bekleedt de Univers eene voorname plaats. Dit blad, een godsdienstig en Katholiek dagblad, dat zich als orgaan opwerpt van de godsdienst des vredes en der liefde, en voor den oorlog een afschrik moest hebben, onderscheidt zich door tegenstand tegen elk beginsel van vrede en verzoening tusschen de groote Mogendheden. In een artikel dezer dagen aan de vredesgeruebten gewijd, verklaart het: dat de vrede niet tvensche- lijk is. Begrijpt men de volle kracht van deze woorden Hetgeen de Uni vers begeert is niet den vrede, maar de voortduring van een geesel, die de bevolking wegmaait, de staten uitput en de verwoesting in steden en velden, de rouw, de smart en den dood in alle huisgezinnen brengt. Ziedaar wat bij uitstek hegeerlijk is in de oogen van dit vrome blad. Weg met den vrede en de eendragt! Leve de oorlog! De vrede is zelfs niet wenschclijk. Niemand dan de Univers kon zulke woorden uitvinden. Aan de goedkeuring van den Staatsraad is dezer dagen een legaat onder worpen van 300,000 fr. in roerende en onroerende goederen door den Heer Vergues aan onderscheidene gemeenten in het departement Tarn en Garonne vermaakt. PKFSSSES. Volgens een onzer bladen verwacht men op nieuw eene wisseling van nota's tusschen het Hof van Berlijn en 'sHage, betreffende den aanbouw van eene vaste brug over den Rijn te Keulen.' De Nederl. Regeringzegt men, zoude het voornemen hebben op grond der verdragen, tegen de uit voering van dat plan, te protesteren en eischen, dat de brug van die hoogte zij dat de schepen, bij welken waterstand ook, onder hare hogen kunnen doorvaren. Men wil weten dat de Regeringen van Baden en Hessen-Darm- stadt zich zouden vereenigen met dat protest. Door verandering van het weder, is de schipbrug te Keulen hersteld. De stoombooten kunnen hare dienst tot Coblenz weder beginnen. «O T ai R I.) H. WEENEN, 11 December. De aandrang om deel te nemen in de crediel-bank was zeer groot. De inschrijvingen overtreffen de gevorderde som met 400 millioenen ook vele buitenlandsche handelshuizen hebben ingeschreven. Personen, van alles voor zien dat tot eene reis naar Siberië vereischt wordt, stonden van middernacht tot den vroegen morgen in de op de Heerenstraat uitloopende stratenen wachtten kalm en gelaten hunne beurt af die dikwijls eerst laat inviel. Men hood premien aan om eene plaats op de eerste rij te verkrijgen. SWEDE1V. Men is voornemens om met het aanstaande voorjaar het leger tot op 60,000 man te hrengen. Ouder de hoogere klassen der bevolking heerscht eene zeer oorlogzuchtige stemming. Dit is bijzonder het geval bij den Prins Karei, die met Generaal Canrobert dikwijls langdurige bijeenkomsten heeft gehad. Te Gothenburg is het door Professor Molin vervaardigde standbeeld van den regerendeu Koning Oscar onthuld. RÏTSLiAlV 19. Men zegt dat de Regering voornemens is de lijfeigenen door het geheele rijk vrij te stellen. De Keizer is gunstig voor dien maatregel gestemd en de adel zal er zich niet tegen verzetten. Op 4 December heeft te Petersburg in het winterpaleis een groot feest plaats gehad ter eere van de Koningin-Weduwe der Nederlanden. De Grootvorst Constantijn heeft 80 nieuwe mortieren van een verbazend kaliber in oogenschouw genomen. Zij zijn in de Keizerlijke gieterij te Irkutsk vervaardigd en zullen op door den Generaal Toltleben nieuw uitgevonden affuiten worden geplaatst. Rij eene dagorder van Vorst Gortschakoff zijn 4 Duitsche geneeskundi gen bij het leger tot Ridders der Stanislaus Orde benoemd, ter belooning van hunne bewezene diensten86 vreemde Geneeshcerenwaaronder 12 Ame rikanen, zijn thans nog in dienst getreden, zoodat het personeel der genees kundige dienst geacht kan worden voltallig te zijn. De ligting is in het geheele Koningrijk in vollen gang, doch zal eerst op het einde van Februarij gereed zijn. De ziekte van Prins Paskewilsch schijnt slepend te worden. De Genees heer Oppolzen uit Weenen, zal nog 14 dagen blijven en ontvangt daarvoor dagelijks 1200 gulden, behalve reis- en verblijfkosten. Daarenboven dienen alle Geneesheeren van Warschau den zieke van raad Daar de betrekking var; Voorzitter der Akademie van wetenschappen is opengevallen door den dood van Graaf Ouvaroff, komen er thans tot de ver vulling van die betrekking onderscheidene candidaten in aanmerking, waar onder ook, volgens le Nordde Grootvorstin Helena, die door haar verstand en liefde voor de wetenschap die onderscheiding waardig is. Meermalen heeft zulk een geval plaats gehad, en nog thans is de Grootvorstin Maria, Voor zitster van de Academie van schoone kunsten. AKAKÏÜMÏE-NÏE5.I W». PROMOTIE AAN DE LEYDSCUE «HOGESCHOOL. Den 14(len December de Ileer I. J. M. Laurillard, van Waalwijk, in de Regten, na verdediging van zijn Akademisch proefschrift: het Devolutie regt in het Hertogdom Brabant. Den 15den December de Heer II. van Herwerden, van Beesterzwaag, in de Letteren, na Openbare verdediging zijner Dissertatie, continens: Observatio- nes criticus in Fragmenta Comicorum Graecorum. Denzelfden dag de Heer T. Halbertsma, Jz.van Deventer, in de Letteren, na Openbare verdediging van zijn Specimen, continens: Priorem partem Prosopographiae Aristophaneae. PROMOTIE AAN DE 11TREOHTSCJIE «HOGESCHOOL. Den IHien December de Heer B. Haverkamp Prins, van Landsmeer, in de Regtenmet Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE UOOGESCIIOOL. Den ll«ien December dé Heer S van Haersina Buma, van Leeuwarden, in de Regten, met Theses. Besluurderen van het Werkhuis geven kennis, ontvangen te hebben onder Lett. N. O., drie munthilletten, ieder ad ƒ10. B. F. KRANTZPresident. H. P. C. STOFFELS, Secretaris. Met dankzegging is nog ontvangen voor den te bouwen Kerk in de Haar lemmermeer-Polder van N. N. 1 coup. n°. 7464, 1 Oct. 1855, ten laste van de Overzeesche Bezittingen ƒ20, en van N. N. ƒ5. Leyden, 11 December 1855. J. TICHLER. AS) VE R,T K 'if I fr', N Mijn Echtgenoot A. E. ENKLAAR, beviel heden vrij voorspoedig, doch ontijdig, van een welgeschapen ZOON. Leyden, 14 December 1855. G. J. ROLLANDET. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, J. HAMAKER, geliefde Echtgenoot van Leyden, 15 December 1855. P. L. RIJKE. Heden overleed plotseling Mejuffrouw HELENA GES1NA BR.ANDLIGT in den ouderdom van vijf en dertig jaren. Leyden, 14 December 1855. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming bij het overlijden van onzen geliefden oudsten Zoon, betuigen wij ook namens de verdere Bloedver wanten, onze hartelijken dank. L. BOEZAART. M. BOEZAART, Geb. Nell.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2