LEYDSCHE MAANDAG, 17 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad W». 36. BINNENLANDSGHE BERLGTÊE LEYDEN, IS December. Ds. J. P. de Kevser, te Arnhem, 'beeft voor het beroep, door de Ned. Herv. Gemeente alhier op hem uitgebragt, bedankt. Twee regerende Huizen, 'het Koninklijke der Nederlanden en het Her togelijke van Nassau, vieren Maandag den 17dc" dezer, den zeshonderdslen gedenkdag van een merkwaardig feit in hunne geschiedenis. De broeders, Oxto I, stamvader van het eerstgenoemde en Walram II, die van het laatstgemelde, zoons van hendrik II, Graaf van Nassau, heb ben, na eene gemeenschappelijke regering van cenige jaren, de vaderlijke na latenschap onder elkander gedeeld en zijn afzonderlijk regerende Vorsten ge worden, bij Akte van scheiding van den 17dcrl December 1255. Zes scheidsregters., drie aan elke zijde, hadden op beider uitnoodiging, die nalatenschap in twee deelen van gelijke waarde gesplitst. De rivier de Lahn werd als scheidslinie aangenomen. Enkele eigendommen, onder welke de burg Nassau, ook bet wapen, bleven in gemeenschap. Volgens het regt dier tijden had de jongste der broeders, OlXO, de keuze. Hij nam het deel be noorden de Lahn. De bezittingen der Graven van Nassau moeten haren oorsprong gehad heb ben in bet Gouwgraafschap Kunigesundra, hetwelk de voorouders van deze. de Graven van Laurenburg, lang hekleed hebben, daarop leenen en welhaast erfelijke leenen geworden zijn. Zij zijn van lieverlede toegenomen langs de beide oevers der Lahn en verder. Onder de negenenveertigjarige regering van den stamvader der beide Huizen, Hendrik II, waren zij door huwelij ken, nalatenschappen en koop zeer aanzienlijk geworden. De Grootvader (Rüxrecri II) van dezen Hendrik II is de laatste, die zich van Laurenburg noemt (in 1158) en de eerste, die den naam van Nassau draagt (in 1160). Hij ontleende dezen aan zijn slot, dat door zijn grootvader en diens broeder, bij het stadje van dien naam, aan de Lahn, een uur of wat beneden het stamslot Laurenburg, in 1101, gebouwd was. De over blijfsels der heide burgen maken nog de schilderachtige bekrooning uit van twee bergtoppen. Sedert de gemelde scheiding zijn de beide geslachten, in regte lijnen, zes eeuwen lang, naast elkander, blijven bestaan; en ook thans nog geven ge lukkig opgroeijende spruiten aan beide gelijke vooruitzigten op eenen voort- durenden bloei, in de aanschouwing van welken wij hopen, dat onze na neven zich nog lang zullen mogen verheugen. De doorluchtige telg, dien wij binnen onze muren, onder de voortreffe lijkste leiding, zich zoo gelukkig zien ontwikkelen, is het achttiende geslacht na Otxo I, langs de volgende linie: 1) Hendrik 1 van NassauDillen burg 2) Oiro II; 3) Johan I; 4) Engelbert I (gest. en begr. te Breda); '5) Johan IV; 6) Johan V; 7) Willem de Ocde; 8) Johan VI de Oude •van N.-Katzenellnbogen (broeder van onzen Prins Willem I); 9) Ernsx Kasimir van N.-Dietz; 10) Willem Frederik; 11) Hendrik Kasimir 12) Johan Willem Friso, Prins van Oranje; 13) Karel Hendrik Friso als Stadhouder Willem IV; 14) Willem V; 15) Frederik Willem, als Koning Willem I; 16) Willem II; 17) Willem III; 18) Willem Nikolaas Alexander Frederik Karel Hendrik, Prins van Oranje. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 9 December 146 volwassenen, 89 kinderen, te zamen 235. 10 209 94 303. 11 249 120 369. 12 276 134 410. 13 v 291 134 425. 14 239 139 428. 15 285 i) 134 419. Te Delft hebben de navolgende bestedingen en verpachtingen plaats ge had: Het onderhoud van de werken op den Leydschendam tot aan de Knip- brug, voor rekening van Leydcn en Delft, gedurende 4» jaar, aan A. Hagen •voor ƒ2,135. De vernieuwingen en het onderhoud van de heide sluizen en daartoe behoorende werken op en bij den Leydschendam, voor rekening van Delft, gedurende 4» jaar, aan P. van der Laar voor 4,929. Het schutgeld der schepen aan den Leydschendam, gedurende 5 jaren, aan C. de Vette voor ƒ55,400, de vorige verpachting bedroeg 41,(100. Door de Ncderl. Handelmaatschappij zijn bevracht 4 schepen voor Am sterdam en Rotterdam ieder 2. De stoomboot Admiraal Verhuell beeft te Rotterdam de goederen, die uit Nederland naar de Parijsche tentoonstelling waren gezonden behouden aangebragt. Te Haarlem heeft de gehondene collecte voor de bewoners van Banda en Ternate ƒ383.221 opgebragt. De nieuw benoemde Hoogleeraar in de faculteit der letteren aan de Hoogeschool te Groningen, Dr. W. Hecker, zal den 20sten dezer zijn Professoraat aanvaarden met bet houden eener redevoering in de Nederduitsche taal. Uil Oosterboul, in Noordbrabant, wordt gemeld dat de prijs van het hout in die zoo hoschrijke streken tot cene nooit geboorde hoogte is gestegen. Eene dezer dagen geboudene verkooping van hout op stam, behoorende tot de domeingoederen van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, welke op ƒ3,600 was geschat, heeft ƒ6,200 opgebragt. Volgens de N. Rott. C. is bet plan gevormd tot den aanleg van een spoorweg van Luik op Tongeren, Maastricht, tot 's Hertogenboscliwaartoe reeds door de Belgische Administratie de medewerking van de Maastrichlsehe Regering zoude zijn verzocht. 's GRAVENHAGE, 15 December. Bij het 2de regement vesting-artillerie is tot Kapitein van de 3de klasse be noemd, de lsle Luitenant C. W. Smith, van den staf van dat wapen. Ilij Kon. besluit is aan Mr. A. Broex, op verzoek, eervol ontslag veileend uil de betrekking van Griffier bij den lloogen Raad der Nederlanden. Bij Koninkl. besluit is aan Jhr. Mr. W. J. Junius van Hemert, gewe zen Proc.-Gen. bij bet Prov. Geregtshof iri Zuidholland, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2,666 'sjaars. Bij Kon. beschikking is bet voorstel der Gedep. Staten van Noord- en Zuidbolland goedgekeurd, om de provinciale tentoonstelling van nijverheid, in plaats van in 1856, zoo als vroeger was aangekondigdin 1857 te Amster dam te doer: houden; terwijl vervolgens in 1860 eene dergelijke tentoonstel ling in eene der gemeenten van Zuidholland zal plaats hebben. Voor de noodlijdenden op Banda en Ternate zijn bij bet Ministerie van Koloniën onderscheidene giften ingekomen, ten bedrage van ƒ460. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van gisteren is bet wels-ontwerp tot tijdel ijken opslag van meel in entrepot en andere berg plaatsen, met algemeene (25) stemmen aangenomen. Voorts zullen cenige wets-ontwerpen waarover verslagen zijn uitgebragt, aanst. Maandag worden behandeld. Viveede Kamer fier Staten-fieneraal. Zitting van Vrijdag 14 December. In deze zitting beeft de Commissie voor de verzoekschriften omtrent een aantal in bare handen gestelde adressen rapporten uitgebragt. De in de vorige zitting reeds aangevangen beraadslagingen over bet wets ontwerp tot aanvulling der wet van 1822 op het binncnlandsch gedistilleerd zijn voortgezel en is dit wets-ontwerp tot art. 21 aangenomen. Zitting van Zaturdag 15 December. In deze zitting zijn de artt. 2228 aangenomen. BIJITENLANDSCIIE BEHIGTËN. ENGELAND. LONDEN, 13 December. De Koning van Sardinië heeft aan bet cscadron der garde, dat hem naar bet spoorweg-station beeft begeleid3000 fr., en aan den Kapitein een doek speld geschonken. In den nacht van Zondag op Maandag is in zes verschillende wijken dezer stad brand uitgebarsten, waardoor een niet geringe schade is veroorzaakt. Hieronder was ook bet gebouw van bet Lagerhuis; tijdige hulp beeft echter belet dat het vuur zich uitbreidde. Kwaadwilligheid is gewis hierbij in bet spel, daar bij ondervinding gebleken is dat zulke rampen alhier zeer menig vuldig zijn in tijden van krisis en misnoegen. Volgens de Morn. Chron. zal Sir C. Campbell nog voor bet einde dezer week naar de Krim terugkeeren. De stoombooten Manilla en Telegraph zullen eerstdaags 1000 man troepen aan boord ontvangen, om die naar bet Oosten te brengen terwijl bet transportschip Europa met hel 68ste regement soldaten, 400 man van bet land-transporl-corps, een aantal Officieren en 67

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1