Zitting van Woensdag 12 December. In deze zitting zijn ingekomen: 1°. Staten aantoonende de hoeveelheid van door de Maatschappij van Weldadigheid en instellingen van liefdadigheid over de jaren 1844 tot 1854 aan het Dep. van Koloniën geleverde goederen; en 2°. een voorstel van den Heer van Hoëvell tot het instellen eener enquête omtrent de aanbesteding van muntplaatjes voor Ned. Indie. De beraadslagingen over het wets-ontwerp tot vaststelling van HoofdstukXI Departvan Koloniën) zijn voortgezet; aan de behandeling in het algemeen namen deel de HH. Elout van Soelerwoude, Groen van Prinslerer, Baud, van Deinse, van HoëvellHoffmanvan Lynden en de Minister. Het hoofdstuk is aangenomen met 46 tegen 14 stemmen. Tegen hebben gestemd de HH.van der Veen, Dullert, Je«pers, Hoynck van Papendrecht, Storm, de Poorter, Sirens, Ileinders, Weslerhoff, van der Linden, van Hoëvell, van Bosse, Blaupot ten Gate en Zylker. Het XUde Hoofdstuk Onvoorziene uitgaven) werd zonder beraadslaging met 57 tegen ééne stem, die van den Heer Storm, goedgekeurd. De vergadering heeft daarna achtereenvolgens aangenomen: het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting voor de Algemeene l.ands-drukkerij dat, ver klarende het algemeen nut van een rijweg van Uden naar Overlangel (Noord- brabanl)'; dat ter bekrachtiging van prov. belastingen dat tot verhooging van Hoofdstuk V Binnenl,Zaken) voor 1855 (subsidie aan de Maatschappij van Weldadigheid) met 52 tegen G stemmen. Tegen hebben gestemd de lleeren: Ileinders, van der Linden, Thorbccke, Zylker, van der Veen en Storm; eri dat hetreffende de aanmoediging van den invoer van levensmiddelen, dat in de artt. 1 en 4 eene wijziging onderging, ten gevolge van een met algemeene stemmen aangenomen voorstel van den Heer Thorbeeke om daarin ook op te nemen de woorden »en van aardappelen." Zitting van Donderdag 13 December. De Voorzitter deelt mede, dat tot Rapporteurs over het voorstel van den Heer van Hoëvell, tot het houden eener enquête omtrent de aanbesteding der levering van muntplaatjes, zijn benoemd de Heeren Delprat, van Golt- stein, Mackay, van Nispen van Sevenaer en Groen van Prinsterer. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wel tot aanvulling der wet van 1822 op het binnenlandsch gedistilleerd. De Heeren Wintgens, van Bosse, van Zuylen van Nyevelt, Rochussen, de Poorter, Storm van 's Gravesande, van Lennep, Dirks, van Deinse en van Nispen van Sevenaer voeren het woord. Daarna de Ministerdie bij de af zending van dit berigt nog aan het woord is. AMSTERDAM, 12 December. De Arr.-Regtbank (derde kamer) alhier, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Jhr. M. Salvador, beschuldigd van laster, smaad en hoon tegen de R.egtbank te Haarlem. Bij een breed gemotiveerd vonnis is de beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van ƒ100 en in de kosten. Volgens mededeeling in het Hbl. zijn aan de fabriek van de HH. van Vlissingen en Dudok van Heel, twee schroefstooinbooten in aanbouw, die in het aanst. jaar tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen varen; zoo dat de dienst dagelijks heen en terug zal plaats hebben. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. Het berigt door een Oostenrijksch dagblad medegedeeld, dat de Koning een uitgestrekt landgoed in Hongarije zoude koopenwordt door de Ind. Beige voor onwaar verklaard. EXGELAX». LONDEN, 12 December. De Lord-Mayor heeft van den Sardinischen Gezant alhier een brief ont vangen, waarin deze dank zegt voor het schitterend onthaal dat Koning Victor Emanuel in de City genoten heeft. Deze brief was vergezeld van eene prachtige gouden snuifdoos met diamanten, als een persoonlijk bewijs van Z. M. achting. De Globe zegt dat zij minder vertrouwen op de vredesonderhandelingen stelt, dan op de groote aanstalten der verbonden Mogendheden voor den aan staanden veldtogt. Dit minsteriële blad weidt vervolgens uit over de krijgs toerustingen van Engeland, en berekent dat het in het aanstaande voorjaar den oorlog in de Oostzee hervatten zal met 230 bodems, en in het Oosten met een leger van 100,000 man, waaronder 70,000 Engelsehen. De Morning-Post deelt het berigt mede dat Kars zou gevallen zijn. De heerschende hongersnood had Generaal Williams genoopt een parlementair naar het kamp van Generaal Muravieff te zenden, met het aanbod om te capituleren. Generaal Kmely en en een ander Ollicier, waren er in geslaagd te ontsnappen, door zich een doorlogt te banen door de Russische voorposten. De Duke of Wellington de vlag voerende van den Admiraal Dundas, is uit de Oostzee te Portsmouth aangekomen. De graanoogst is in de Vereenigde Staten buitengewoon rijk geweest; ofschoon er nog niets met juistheid omtrent het bedrag is op te geven, zoo wordt dat van de tarwe alleen aanvankelijk begroot op 140 a 185 mill, bushels, 3 bushels 1 Mud terwijl het gunstigst bekende jaar 18531854 slechts voor 132 millioen bushels staat aangeleekend. De oogst van de maïs wordt op 1000 millioen bushels geschat. De prijzen zijn intusschen buiiengewoon hoog, hetgeen gedeeltelijk veroorzaakt wordt door de ruime omstandigheden waarin de landbouwers zich bevindenten andere doör de reeds vroegtijdig ontvangen orders tot aankoop voor Fransche en Engelsche rekening. FRANKRIJK. PARIJS12 December. De Keizer heeft 3000 fr. geschonken voor de armen van Sèvres, een stad tusschen Parijs en Versailles met 4000 inwoners, waar de beroemde porselein fabriek is. De onkosten van bet Legioen van Eer, die voor 185G op de begrooting waren gebragt voor 2,795,000 fr.zullen op die voor 1857 tot op ruim 4 millioen worden gebragt. De Heer J. P. Pescatore, Bankier, Consul der Nederlanden. Officier van het Legioen van Eer, enz. enz., is den 9den dezer alhier overleden. Het lijk van den Admiraal Bruat is met veel luister ter aarde besteld. Een republiekeinsche Notaris, Hubert genaamd, maakte bij testament een legaat van 220,000 fr. tot het oprigten van een gesticht tot het verple gen en opnemen van werklieden, wier gevoelens hen aan politieke vervol gingen en tegenspoed zou hebben blootgesteld. Het Openbaar Ministerie heeft dit legaat bestreden als onzedelijk en gevaarlijk voor den Staat. Het Hof van Paiijs,en deze rneening doelende, beeft beslist, dat de gelden aan de godshui zen van Parijs zullen vervallen. Onze stad heeft tot eene leerling van 50 millioen fr. besloten. Zij is daartoe gedrongen door de aanzienlijke sommen die aan de bakkers worden betaald om het brood op ecnen bepaalden prijs te houden. Volgens de Moniteur heeft de Paeha van Egypte al de voorwerpen van daar naar de wereldtentoonstelling gezonden, ten behoeve der gewonden van het leger in de Kriin, ten geschenke gegeven. De Constitutionnel laat zich over den tegenwoordigen toestand aldus uit: Aangaande de onderhandelingen wordt door de geaehtste dagbladen van Londen verzekerd dat. de Westersche mogendheden geen regtslreeksch voorstel van Rusland ontvangen hebben. Hierin zijn die dagbladen, naar wij geloo- ven, goed onderligt; maar evenwel zeggen zij dal er onderhandelingen ge voerd worden, met het doel om tot een spoedig herstel des vredes te gera ken: ook dit schijnt ons waar te zijn, en kan met het cerstgernelde berigt vereenigd worden, door de waarheid aan te nemen van het gerucht dat Oos tenrijk werkzaam is om Rusland te dringen tot het aannemen van vredes voorwaarden, die reeds door Frankrijk en Engeland goedgekeurd zijn. Hel dagblad le ISord hecht weinig gewigt aan de vredes geruchten; spreekt de Keizer van Frankrijk van vrede, wij willen gaarne aan zijne opregtheid geloovenzegt dit blad, maar is dan de vrede dien bij bedoelt, een vrede dien men sluit of dien men oplegt? In dat verschil ligt nog de inocijelijkheid van dat vraagstuk opgesloten. Ruslands vernedering wordt noch in het be lang van het Europeesch evenwigt, noch in dat van den voorspoed der volken gevorderd. Bovendien, Rusland is nog niet overwonnen, en eene natie van 60 millioen menschen in de kracht der jaren, en hij wie geloofsbelijdenis nog waarheid is, voor wie eer en nationale onafhankelijkheid levendig ge voelde behoeften zijn, waarin zich alle andere oplossen, zulk een natie legt het hoofd niet zoo spoedig in den school. Met de Ganges zijn hcriglen uit Konslanlinopel aangehragt, die we derom niets belangrijks bevatten. De Engelsche ruiterij was uit de Krim teruggekeerd. De vernieling van Sebastopol werd voortgezet. De Russische magt trok zich de Batschi-Serai en te Simferopol te zamen. Het feest der Onbevlekte Ontvangenis is met grooten luister te Lyon ge vierd. Voor het militair bedehuis zag men, op twee transparanten regts en links van het Maria-beeld, deze woorden: Malakoff. Sebastopol. 8 Sep tember 1855. Bomarsund. Traktir. 15 en 16 Augustus 1854 en 1855. Hierdoor bragt men, volgens de Universaan Maria, Frankrijks bescherm vrouw, hulde voor de overwinning, door onze wapenen door hare tusschen- kornst behaald Ten gevolge der groote aanvoeren te Havre en Marseille, beginnen de prijzen van granen en meel te dalen. In het gasthuis te Roehefort is in 110 jarigen ouderdom overleden de neger Georges Nelson, de sedert den opstand van Sint-Domingo in Frankrijk verblijf hield, en tol op 80jarigen leeftijd de betrekking van kok aan boord van 's rijks schepen vervulde. In onderscheidene dagbladen worden beriglcn medegedeeld uit de Ja- pansche haven Ilakodadi, van 19 Sept., waarin wordt gemeld, dat Urup, een van de Kurilische eilanden en een belangrijk punt voor het Russische handelsverkeer in den Stillen Oceaan, den 3d(;n dier maand door twee Fransche oorlogsschepen, in den naam der verbonden rnogenheden, in bezit genomen en Alliantie eiland genoemd is. Een Fransch oorlogsschip, de Sibylleis in de haven van Hakodadi door de Japansche overheden zeer gastvrij en vriend- schappelijk ontvangen. Een tempel is voor de zieke matrozen ingeruimd, en twee die overleden warcri, zijn met de gebruikelijke pleglighedenonder een grooten toevloed van nieuwsgierigen, begraven. SPANJE. MADRID, 8 December. De Koningin heeft Generaal Pélissier het Grootkruis der Orde van Ferdinand geschonken, en aan de Fransche Regering verscheidene decoration ter be schikking gesteld voor het leger in het Oosten. De nieuwe Grondwet zal niet afgekondigd worden dan na de goed keuring der organieke wetten. Men hoopt echter dat zulks in Februarij zal kunnen plaats hebben. De betaling van het halfjaar rente der schuld, zal den IS'1™ dezer te Parijs en Londen plaats hebben. Volgens het rapport van den Generaal Prim zijn in een gevecht tegen de Mooren van Melilla 3 Officieren en 12 soldaten gedood en 6 Officieren en 59 soldaten gewond. De dagbladen vallen den Graaf de Reus met bitter heid aan; zij beschuldigen hem van, zonder noodzakelijkheid, den strijd te hebben uitgelokt en tot hoogen prijs eene twijfelachtige overwinning te heb ben behaald, die de zaken laat zooals zij waren. De vlottende schuld is gedurende de maand November 24 milliocnen realen verminderd.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2