wordt in werking gebragt, wordt bepaald dat geen straten meer geschrokt, maar wel geveegd mogen worden. Volgens berigt uit New-York heeft de Heer Gevers, Ned. Gezant bij de Vereenigde Statende reis naar het vaderland aangenomen. TTiveede SSasner det* SStiten-#Z-enea*(g{il. Zitting van Vrijdag 7 December. In deze zitting is ingekomen een wets-onlwerp op de zeevisscherijen. Vervolgens zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over Hoofdst. X der Staatsbegrooling voor 1856 [Dep. van OorlogAan de behandeling van dat Hoofdstuk in het algemeen nemen deel de Heeren van Goltstein, Luyhen, Groen van Prinsterer, Storm van 'sGravesande, Nolthenins, van Hoëvell, van Bosse, van Znylen van Nyevelt, van der Linden, Storm, van Nispen van Sevenacr en de Ministers van Oorlog en Justitie. Zitting van Zaturdag 8 December. In deze zitting hebben nog de HH. Thorbecke, Groen, de Minister van Oorlog en anderen het woord gevoerd en is de begrooting van oorlog aange nomen met 37 tegen 27 stemmen, wier namen ons nog niet zijn medegedeeld. BUITENLANDSCHE BER1GTEM. BELGIE. Aan de Indép. Beige is dezer dagen uit 's Hage geschreven: Ik ben thans in staat n opheldering te geven over de opzegging van het Hollandsch- Belgisch handelstractaat. Het eeriigste wat er van de zaak is, bestaat hierin, dat de Belgische Regering gemeend heeft eene opzegging te zien in eene nota. waarin Holland, naar ik vermeen, geëischt had, dat de visch zoude opgenomen worden onder de artikelen waarvan de invoerregten onlangs in België zijn verlaagd. De Belgische Regering ziet thans in, dat de stap van de Nederl. Regering door haar verkeerd is uitgelegd en dat geene opzegging heeft plaats gehad. ENGELAND. LONDEN, 7 December. Woensdag heeft de Koningin aan den Koning van Sardinië, inet de gewone plegtigheden de Orde van den Kousenhand uitgereikt. Volgens de Times zal het Parlement op 31 Januarij a. s. worden bijeengeroepen. Allerlei geruchten zijn hier in omloop. De Ministers het Parlement willende ontbinden zouden hiertoe het vooestel aan de Koningin gedaan heb benhetwelk door haar geweigerd was. Lord Palmerslon had daarom met zijn ontslag gedreigd; ten gevolge waarvan Lord Russell met de vorming van een nieuw Kabinet zou belast zijn. De Times meldt uit Parijsdat daags na het vertrek van den Generaal Canrobert uit Stockholm door den Zweedschen Minister van Buitenl. Zaken en de Gezanten van Engeland en Frankrijk eene overeenkomst is geteekend waarvan de bepalingen zeer voldoende zijn voor de Westersche Mogendheden en voordeelig voor Zweden. Men verwachtte hiervan spoedig mededeeling in den Moniteur. De Koning van Sardinië, die ons land thans heeft verlaten, is in alle plaatsen die bij bezocht, met blijken van hoogachting en toegenegenheid ont vangen. Vele adressen zijn hem aangebodenwaaronder verscheidene van de Prolestanlsche vereenigingen hier te lande, die hem hulde bragten voor de gewetensvrijheid die hij in zijne Staten toestond. Onder een dier adressen stond de naam van den Aartsbisschop van Canterbury, het hoofd der Staats kerk en vele andere bekende namenverder van den Voorzitter der Evange lische Alliantie, den Secretaris der Moravische zendingen, van den Secretaris der Commissie ter bevordering der godsdienstvrijheid, enz. Ook is door eene deputatie den Koning de hulde gebragt van drie Protestantsche kerkgenoot schappen die zich van de Staatskerk afgescheiden hebben, de Presbyterianen, de Independenten en de Baptisten, welke hem het beginsel van scheiding tus- schen Slaat en Kerk kwam aanbevelen. Wij hebben opgemerkt (zeide de deputatie o. a.) dat de eenheid onzer natie des te meer bevestigd is geworden, hoe meer de op het onderscheid in geloofsbegrippen gegronde ongelijkheid onder de burgers door 's lands wetgeving weggenomen is. Onze ondervinding leert, dat noch geloofsvervolging, noch begunstiging eener godsdienst boven andere, zoo veel veiligheid voor het burgerlijk bestuur oplevert, den vrede en het geluk des volks, zijne verstandelijke, maatschappelijke en godsdienstige ontwikkeling zoo zeer bevordert als de vrijheid in het leeren en belijden van geloofsbegrippen." De effecten-beurs vei keert sedert eenige dagen in eene meer gunstige stemming dan vroeger, hetwelk voornamelijk is toe te schrijven aan de in omloop zijnde geruchten van vrede, die echter eenen vasten grondslag missen. De Ministeriële Globe laat zich hieromtrent aldus uit: »Dat onze Regering geenszins het oor sluit voor vredelievende openingenmits zij aan hetzelve maar toekomen in den vorm van regtstreeksche voorstellen van Rusland, is genoegzaam bekenden vroeger of later moet de Russische Regering inzien dat het krachtverlies aan zijne zijde veel grooler is dan aan de onze, en dat de einduitslag des strijds in Ruslands nadeel moet zijn. Hoe later het tot dat inzigt komt, des te grooter opofferingen zal het ohderwijl en bij het vredesverdrag moeten maken. Maar wij hebben geen grond om een of ande ren dag van dit of van eenig volgend jaar te noemen en te zeggen dat aan Keizer Alexander niet vóór dien dag de oogen zullen open gaande waarheid ligt voor de voeten, en hij kan ze ontdekken zoodra hij uit eigen oogen zal willen zien. Ten aanzien der voorwaarden van don toekomstigen vrede kun nen wij niets zeggen. De hoofdzaak van het door Rusland te doen voorstel zal niet in de letter der voorwaarden gelegen zijn, maar in de erkentenis dat bet ongelijk heeft gehad en gehoudenis om den wilder overige Mogendheden van Europa te eerbiedigen. Vernedering van Rusland, botviering aan wraak zucht of baatzucht liggen niet in de bedoeling der verbonden Mogendheden zij strijden voor het Europesche volkenregt, en waarborgen voor de opperheer schappij daarvan is al wat zij begeeren. »Mogt er in de tegenwoordige gezindheid van Keizer Alexander eenige grond voor de vredespcllende geruchlen liggen, het zou eene stof van blijdschap voor gansch Europa zijn. Mogt bij die geruchten misduiden en daarin een blijk zien van behoefte aan vrede bij zijne tegenpartij, dan zal hij zelf en zijn land voor dat misverstand moeten boeten. Wat angstige staatslieden of winst- bejagende kapitalisten ook mogen zeggen of doen, de Westersche Mogendheden kennen haren pligten zullen daaraan getrouw blijven, hetzij door den oor log voort te zetten, of door een aan hare bedoelingen voldoend vredesvoorstel aan te nemen." Maandag II. werden de bewoners van den omtrek van het tuighuis te Woolwich in angst gestort, door eene allervreeselijkste ontploffing op de werf van dat rijksarsenaal. Het bleek weldradat eene der werkplaatsenwaar men bezig was brandpijlen te behandelen, in de lucht was gesprongen, waarbij 8 arbeiders gekwetst en 2 gedood werden. Volgens berigt uit Calcutta, droeg de Koning der Birmanncnbij het gehoor aan den Engelschen Gezant verleend, een robijn in zijn kroon, ter grootte van een hoenderei. Deze steen is van grooter waarde dan de Kohi- noor, naar men zegt, 2000 jaren oud, en afkomstig van den Koning Monog-Sa, die eens over geheel Azië regeerde. FRANKRUfi. PARIJS7 December. Maandag 11. zijn 4500 man van de Keizerlijke garde uit de Krim te Tou lon en 4000 te Marseille teruggekeerd. De Keizer beeft de afdeelingen van dit corps, die te Rueil en te Courbevoie zich bevinden, bezocht en met veel ophef gesproken van de schitterende ontvangst die hen te Parijs verbeidde. Gisteren is de Koning van Sardinië uit Engeland te Compiègne terug gekomen. Heden en morgen heeft dien ten gevolge de vroeger bepaalde groote jagtpartij plaats. Z. M. zal Zaturdag naar zijne Staten lerugkeeren. Baron James von Rothschild, die den Koning van Sardinië naar Londen heeft vergezeldis door hem tot Grootkruis der Orde van de II. Mauritius en Lazarus benoemd. Het is niet onmogelijk dat de Koning eerlang de diensten van bet vermaarde bankiershuis zal noodig hebben. De Heeren Troplong en Drouin de Lhuys, hebben zich candilaten ge steld voor de vacature in de Academie, ontstaan door het overlijden van den Graaf Molé. De begrafenis van den Admiraal Bruat zal op kosten van den staat plaats hebben. De nijverheids tentoonstelling is in het geheel bezocht door 3,626,934 personen en heeft opgebragt 2,314,605 fr. Die van schoone kunsten, bezocht door 906,530 personenheeft 627,063 fr. opgebragt. Het personeel onzer Maarschalken bestaat, behalve Prins Napoleon Jé- róme, uit de volgende personen: 1°. Graaf Reille, geboren in 1775, de oudste naar leeftijd en naar benoeming, die van 1847 dagteekent2°. Vaillant Minister van Oorlog, geboren in 1790; 3°. Magnan, Generaal en Chef van het Oosterleger en Opperjagermeester, geboren in 1790; 4°. Graaf Castellane, Generaal en Chef van het leger van Lyon, geboren in 1788; 5°. Graaf Bara- guey-d'Hilliers, Generaal van het eerste corps van het noorderleger, en Vice- President van den Senaat, en 6°. Pélissier, Generaal en Chef van hel leger in het Ooslen, geboren in 1794. Hieronder is slechts één Maarschalk uit het kader der Generaals van het eerste Keizerrijk, Graaf Reille namelijk. Het getal Maarschalken kan in oorlogstijd op 12 gebragt worden, en volgens be sluit van 7 Maart 1855 kan liet kader van activiteit der Generaals (lste sectie) gebragt worden op 90 Divisie-Generaals eri 180 Brigade-Generaals. Twee marmeren sphinxen zijn als zegeteekenen uit Sebastopol hier aan gekomen en in het Assyriseh museum geplaatst. Omtrent ons leger in de Krim verneemt men steeds gunstige berigten. Het weder is voortreffelijk, dat in het vorige jaar het geval niet was; ook 'de gezondheidstoestand der troepen is gunstig. De December maand is ingewijd met een grooten wedren, en voor Kersmis maakt men toebereidselen voor eene groote tooneelvoorstelling. De keuken van Soyer verrigtle wonde ren en de door hem uitgevonden kagchels voldoen zeer goed. De soldaten hebben hunne tenten voorzien met eene menigte voorwerpen uit Sebastopol. Men heeft ook huisjes in gebouwen steen opgetrokken. Linnen, hout, glas, pek, teer, van alles heeft men partij getrokken, en men heeft schoorsteenen en verwarmingstoestellen gemaakt van stukken van stoom-machines. Gereed schap is zeer gezochten op de verkooping der goederen van Generaal Simpson wegens vertrek, zijn een hamer, een zaag en een bijl, verkocht voor 70 fr., en 130 spijkers voor 40 shillings. De katten uit Sebastopol komen in me nigte in het kamp en zijn zeer dienstig om de ratten te verdrijven, die er in nog groot getal aanwezig zijn. Ook honden zijn er veel, en onlangs kwam een afgedwaalde kameeleen bezoek brengen in een Officierstent. Er wordt veel gestolen, vooral dekens. Er zijn ook eenige moorden gepleegd, onder anderen op een Engelsch matroos, wiens lijk men heeft gevonden, doorboord met 13 messteken. Een onzer dagbladen deelt een stoute diefstal mede; men heeft name lijk ingebroken in de Griffie van het Paleis van Justitie te Draguignan niet verre van de kust der Middcll. zee, en aldaar eene som van 1600 fr. en verscheidene kostbare voorwerpen, die als overtuigingstukken werden bewaard, ontvreemd. Te Melbourne in Australië heeft, door de zorg van den Franschen Ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2