LEYDSGHE COURANT MAANDAG, 10 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad UT0. 34. BIMENLANDSCHE BEKIÜTEN. LEYDEN, 8 December. Gisteren aanvaardde de in plaats van den zoo vroeg der Hoogeschool ontvallen lloogleeraar Niermeycr, de Hooggeleerde Heer Dr. J. J. Prins liet Ilooglceraar- amlitmet liet houden eener plegtige redevoering in de Latijnsche laai, ten onderwerp hebbende: De institutione Academicaad futurum sacrorum antistitem formandum aptissima d. i.Over de uitnemende geschiktheid der Academische opleiding tot vorming van toekomstige godsdienstleeraars. Eene aanzienlijke schare niet alleen van bier, maar ook van elders op gekomen, volgde met belangstelling den Spreker, als hij o. a. de voordeelen schetste ecner Universiteit, waar alle vakken werden onderwezen, boien die van een Theologisch Seminarium; terwijl eene Universiteit zonder Theologische Faculteit, verscheidene vakken van wetenschap daardoor zou missen en dus niet ineer eene Universiteit wezen; voorts betoogde de Spr. hoofdzakelijk, hoe de Akademische opleiding, door levens geleerd, liberaal en praktisch te zijn, het best aan hare bestemming kan beantwoorden. Eindelijk wees hij op het Akademische leven, als juist geschikt tot veelzijdige vorming en ont wikkeling van toekomstige godsdienstleeraars; terwijl hij met de gebruikelijke aanspraken zijne rede besloot. Tot Magazijnmeester aan het huis van militaire detentie nabij deze stad, is benoemd de Heer J. Z. J. Creutz Lechleilner. Het Handelshl. bevat het volgende bcrigt van zijnen Leydschen Cor respondent van den 6Jcn dezer: »'s Rijks kanonneerboot tot opleiding voor de zeedienst 11. Zuturdag aan deze stad gekomen zijnde, blijkt de vereischte breedte te missen oui de stads bruggen te kunnen passeren, zoodat men van dien tijd af tot op heden allerlei middelen beeft moeten aanwenden otn dat vaartuig naar de bestemde plaats te vervoeren. Men heeft gemeten en hermeten tot dat men de noodzakelijkheid begon in te zien om alle belemmeringen aan de bruggen weg te riemen en er nu eenig vooruitzigt bestaat, dal eene doelmatige ligplaats wordt verkregen." Ter aanvulling dient, dat voornoemd vaartuig, hetwelk dienen moet, niet zoozeer om zelf opgeleid te worden tol de zeedienst, als wel tot oefenschool voor knapen dit in dit vak zin hebben, de bruggen van de Oude Vest en die van de Beestenmarkt behouden is doorgevaren; zoodat het nu gebleken is dat de breedte, (niet de breedte dis zij miste, maar die zij had,) de doorvaart door de bruggen nog juist heeft gedoogd, en zij nu op de bestemde ligplaats in het Galgewater is aangekomen. In de maand November zijn hinnen deze stad overleden 73 personen, als: 11 mannen, 12 vrouwen, 27 zoons en 23 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7. Geboren 79 kinderen, als: 47 zoons en 32 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 21 huwelijken. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 2Decemberll8 volwassenen, 71 kinderen, te zamen 189. 3 161 86 247. 4 175 194 196 206 201 96 106 103 108 106 271. 300. 299. 314. 307. De commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haar lemmermeer, zal op Vrijdag den 28sten dezer ten 12 ure, aan-hel Ministerie van Binnen). Zaken aanbesteden 1°. het slichten van een gebouw tot plaat sing eener stoommachine met hare waterwerktuigen en verdere aanhoorigheden achter de Hanepraaijsluis in de Fluweelen Singelgracht te Gouda, ter ontlas ting van Rijnlands boezem in den JJssel en tot inlating van versch water uit de rivier bij zomerdroogteeen en ander in verband lot de droogmaking van het Haarlemmermeer; 2®. het graven van een kanaal door het Bolwerk voor den Tiendweg te Gouda, met de verruiming en verdieping van de Fluweelen Singelgracht en bet bouwen van twee vaste bruggen over liet aldus gevormde kanaal, in verband met het stoomgemaal. De besteding zal geschieden alleen bij inschrijving en de bestekken, behalve aan het Ministerie van Binn. Zaken, ter lezing worden gelegd op alle plaatsen waar zulks gewoonlijk geschiedt, terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ingenieur Michaëlis te Haarlem. Volgens de officiële lijst, welke aan den Ned, Commissaris bij de Parij- scbe tentoonstelling uitgereikt is, zijn de volgende onderscheidingen toegekend aan Ned. kunstenaars; de gouden medaille der derde klasse aan de llceren Louis Meijer, David Bles en J. Bosboom, kunstschilders te 's Gravenhageen eervolle vermelding aan de Hoeren: J. W. Kaiser, graveur, 11. ten Kale en C. Springer, kunstschilders te Amsterdam; J. C. Mertz, kunstschilder te Brus sel; A. Waldorp en S. L. Verveer, kunstschilders, te 's Gravenhage. De Afdeeling voor de Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Wetenschappen, van de Kon. Academie van Wetenschappen, zal op aanslaande Maandag te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De Heer J. II. van Gent, te Schiedam, heeft van den Paus eene groot e zilveren medaille ontvangen, prijkende aan de eene zijde met 's Pausen borst beeld, en aan de keerzijde met het opschrift: Bene merentiterwijl ook aan zijne echtgenoot een zeer fraaijen rijk gemontcerden rozenkrans met gou den medaille is geschonken vergezeld van een schrijven van den Apostolischen Internuntius Mgr. Belgrado, waarin hulde wordt gedaan aan de verdiensten van voornoemden Heer in bet bevorderen der belangen van de godsdienst vooral ten aanzien der zending onder de Heidenen. Voor het uitdiepen der havens te Dordrecht hadden zich 8 inschrij vers aangemeld, waarvan de hoogste was J. Prins Az. voor ƒ127,000 en de laagste C. J. Singels voor ƒ96,000. Dit werk vervolgens opgehangen zijnde, is het op ƒ87,500 gemijnd door J. v. Haefleu te Sliedrechi. Te Kampen wordt eene fabriek van stroo-papier opgerigt, zij is de eerste in Nederland. Den 1l<!cn dezer zal van Harderwijk vertrekken om op den 12dcn daar aanvolgende over te gaan aan boord van het schip Twee Anthonysgezag voerder J. F. Klomp, liggende op stroom voor Rotterdam, bestemd naar de O.-l, een detachement sterk 150 Onderofficieren en manschappen, onder bevel van den Kapitein der Artillerie J. L. Lindvvurm, van verlof naar Java terugkeerende. Te Wolvega (prov. Friesland) werd onlangs een boerenplaats verkocht voor 48,000 die voor 50 jaren ƒ10,000 opbragt. Naar men verneemt, heeft de Wel-Eerw, Heer J. F. Warninck, R. K. Priester en Pastoor te Bornebesloten afstand te doen van de cassatiewelke hij tegen het arrest van het Hof van Overijssel had «angeteekend. Door den broodbakker A. Rootbaert, te Zierikzce, is eene machine uitgevonden om brood te bakkendie hij reeds geruimen tijd met goed gevolg gebruikt. Deze machine hakt met 4 stuks langen turf 11 Ned. brood in den tijd van één uur en kan wegens hare eenvoudige inrigting door •I IJ tl O O een 12-jarig bestuurd worden. 's GRAVENHAGE, 8 December. Bij besluit van 30 Nov. beeft Z. M. bepaald dat er bij het Corps Diplo matique zullen benoemd worden drie Attachés, hetzij bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, hetzij bij de Gezantschappen buiten 'slands, ieder op eene jaarwedde van ƒ1000, en tot leden der commissie, belast met bet afnemen van bet te houden exainen, benoemd de Heeren J. J. Rochussen, Minister van Staal, Voorzitter; Mr. E. J. H. Borrel, lid van den Raad van Slate; Mr. II. Cock, Hoogleeraar 1c LeydenMr. J. Ackersdijck, Hoogleeraar te Utrecht; Mr. C. Star Nurnan, lloogleeraar te Groningen, welk onderzoek vóór den lstca Maart 1856, op nader door den Minister van Buiten). Zaken te bepalen dag, aan het locaal van zijn Dep. zal plaats hebben. De Minister zal de jongelieden die verlangen te worden toegelaten, oproepen, met aan duiding van betgeen van hen zal worden gevorderd. De commissie zal hij meerderheid van stemmen beslissen nopens de toela ting, en hun daarvan onverwijld mondeling kennis geven. Het door de com missie aan den Minister uit te brengen verslag, zal met opzigt tot de door haar toegelaten candidatcn, vermelden ieders meerdere of mindere bekwaam heid in elk der vakken. De vereischten worden vermeld in eene kennisgeving van den Minister van Buitenl. Zaken in de Staats-C. van heden. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheeren in den Hoogen Raad Mr. J. C. Voorduin, thans Raadsheer in het Prov. Hof van Utrecht, en Mr. C. L. de Vos, thans President President der Arr.-Regtbank aldaar; en tot Regler in de Arr.- Reglbank te GorinchemMr. G. J. Mounier, thans Griffier bij de Arr.-Regt bank te Zierikzee. Door Z. M. is benoemd tot Ontvanger te Nieuwpoort c. a., de Heer A. tan der Minne, surnumerair ter provinciale directie van Zuidholland. Bij de nieuwe politie-verordening voor deze stad, die met 1 Jauuarij 1856

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1