LEYDSCHE COURANT Y RIJD AG, 7 DECEMBER. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag karnt De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar Centen afgegeven BIMEXLAXDSCIIE BERIGTEiV. LEYDEN, C December. PRJÏCES VKRBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid der Staten van de Provincie Zaidholland den 54®» December zijn ingeleverd. Op beden den zesden December des jaars achttien honderd vijf en vijftig in de Gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofd kiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde zaal op liet Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is zaïneugesteld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Sliruin. Burgemeester, Voorzitter, en de Ilecren M. G. ten Sande en H. K. de Breuk, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaats op de tafel eene Stembus bij hem den 5den December 1855 overgebragt uit de Gemeente Leyden. De zegels van de Bus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De Bus wordt geopend en bevonden vier honderd acht en negentig stcm- lniefjcs te bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers die briefjes hebben ingeleverd, vergele ken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadut de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard twee Stembriefjes, die niet inge vuld zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vier hon derd zes en negentig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren: Mr. D. Tieboel Siegenheek 232 stemmen, Dr. C. IV. II. van Kaathoven 222, Mr. II. Gevers 2G, Amir llacob Hoannes, Prins van Armenië 4, Mr. N. Olivier 3, en T. W. J. van den AardvveghMr. W. B. Huygens, Mr. J. J. A. van den Aardvvegh, P. II. Baron Taels van Amerongen, N. van Wingen, C. Leemans, J. Hopman, Mr. S. Tak, C. J. Teldcrs, ieder ééne stern. Niemand alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen hebbende, moet over de Heeren !\Ir. D. Tieboel Siegenheek en Dr. C. W. II. van Kaat hoven eene herstemming plaats vinden, welke op de bij Art. 9 der Provinciale Wet voorgeschrevene lijst worden geplaatst. En. zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige Kiezers gecne bezwaren ingebragt. En is na- afloop van dit een en ander Proces Verbaal opgemaakt, in te genwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den Gde" December 1855. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. H. G. ten SANDE, I C( H. R. de BREUK. \Stemopnemers. PROCES-VERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten behoeve der keuze van één Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den G1^" December 1855 in de Gemeente Legden. Het bureau van Stemopneming neemt in de ter inlevering der SlembrieQes bestemde Zaal op het Raadhuis plaats, 's middags ten twaalf ure. Het is zamengesteld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stifüm, ■Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren G. II. Ysselsteyn en P. L. C. Dries- sen, Leden van den Gemeenteraad, Slemopncmers. De lijst der Kiezers, die bij de veikiezing in aanmerking komt, mitsgaders .een exemplaar van het Koninklijk besluit van den 9(le" November 1851 houdende vaststelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, wordt op de tafel voor '.het bureau staande, nedergelegd. De Stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de eene door den Voorzitter \an het Bureau, de andere door den Heer Ysselsteyn, als oudsten Stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de Stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. En is dit zondet stoornis der orde afgeloopen. Ten twee ure wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der Stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de Stembus gesloten, op de daartoe voorgeschre vene wijze. De Bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten nesten en tachtig Stembriefjes. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd vergele ken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldige uitgebragte stem men is mitsdien geweest negenentachtig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren S. J. Ie Poole 53, T. W. J. van den Aardwegli 36 stemmen. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, de Heer S. ,1. Ie Poole. Is derhalve tot Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden, verkozen, de Heer SAMUEL JACOB le POOLE, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de Kiezers geene bezwa ren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in te genwoordigheid van allen die zich in de Zaal bevonden. Gedaan te Leyden den G110" December 1855. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. G. II. YSSELSTEYN, c, P. L. C. UR1 ESSEN, j Slem0P"eme's- Hel zijn thans zeer moeilijke tijden voor velen. Inzonderheid ook voor liefdadige lnrigtingen. Onder dezen beslaan weeshuizen een voorname plaats en niet hel minst, het Weeshuis der Nederduitse!) Hervormden, met hare zoo talrijke schaar van weezen. Wien zou het, al gevoelde hij er geen bijzon dere betrekking op, niet ter harte gaan, als zulk een heilzaam, onmisbaar gesticht, zich niet zou kunnen staande houden. Eer dit gebeuren zou, zou voorzeker ieder liever zoo veel hij kon, de hand reiken. Regenten kondigen na vergeefsche aanvraag om subsidie uit de gemeentekas, een collecte aan, (zie de Adv.). Wie zou hen ongetroost wegzenden? Het Weeshuis is een overoud gedenkteeken van de Christelijke liefde der voorvaderen; zou 't na kroost zich niet schamen, als de Christelijke liefde zoo verkoeld bleek te zijn, dat men 'l geeri zij oprigtte, niet zonder bijdrage uit belastingen zou kunnen slaande houden. Neen ook nu nog vertrouwen wij, zal die liefde zich niet onbetuigd laten, zich bij het bedenken van zoo vele voorregten die het arme weeskind missen moet, overvloedig betoonen, en tol heil van het Gesticht rijk gezegende vrucht dragen. Mogen wij hij deze gelegenheid het zoo roerend opschrift van Vondel, boven het burgerweeshuis te Amsterdam herinneren Geen armer wees op aarde zwerft, Dan die der weezen Vader derft, Der weezen Vader derft hij niet Die weezen troost in hun verdriet; Zie dan genadig op ons neer, Ons aller Vader troost U weer. De Amh. Cour. deelt het volgende mede omtrent den inhoud van het wets-ontwerp op de Nationale Militie: De leeftijd, waarop de dienstpligtigheid aanvangt, vroeger 19 jaren, wordt op 20 jaren gesteld. De inschrijving geschiedt in het jaar te voren, (ter vooikoming vooral van het zich onttrekken aan dc dienst door het aangaan van een huwelijk enz.) Zeemilitie. Daaromtrent wordt bepaald, dat van iedere ligting een ge deelte voor de dienst ter zee kan worden bestemd. Behalve andere voor deden, wordt voor de zeemilitie een korter diensttijd vastgesteld. Voor de zeemilitie worden in de eerste plaats zoodanige personen aangewezen, die we gens hun beroep of bedrijf geacht worden meer dan anderen voor dc zeedienst geschikt te wezen. De strafbepalingen, op verzuimde aangifte voor de nationale militie gesteld, zijn verzacht. De vrijstellingen van de dienst zijn aanmcikelijk beperkt, echter is de vrij stelling aar. studenten in de Godgeleerdheid niet ingetrokken. De vrijstelling wegens de dienst van broeders wordt alléén dan toegekend, wanneer de dienst door dien broeder in persoon is verligt. Daardoor wordt er onderscheid gemaakt in de gevolgen van de dienst, welke in persoon, en die welke hij plaatsvervanging of nummerverwisseling is gepracsteerd. De vrijstelling wegens dc dienst van broeders is niet van toepassing op de broe ders van adelborsten, kadeltcn, enz. Plaatsvervanging enz. Het tegenwoordig stelsel van plaatsvervanging en nurninérverwisseling is behouden. Doch daarin zijn die verbeteringen gebragt, welke in het algemeen belang, zoowél van het leger als van de'ingezetenen door de ondervinding als vvenschelijk zijn aangetoond. Die wijzigingen be staan hoofdzakelijk daarin, dat gehuwden als plaatsvervangers zijn uitgeslo ten; dat hetere waarborgen zijn gesteld voor dc zedelijkheid der als zoo-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1