Ha deze inleiding splitst'spr. zijne rede in vier punten. Het hoofdbeginsel ran het Ministerie is: »geen Christendom in de volks-opvoeding." Dit be ginsel is strijdig 1°. met de Grondwet; 2°. met het nationaal verlangen; 3°. met het monarchaal beginselzoo als het hier te lande met de geschiede nis van liet Huis van Oranje in verband slaat, en 4°. met de roeping van dit kabinet, zooals die daaraan door den Koning is opgelegd. Vervolgens voerden nog het woord de lleeren- de Brauw, de Minister van Binnen!. Zaken en van Hoëvell. Daarna zijn de artikelen der VH<1* afd. (Onderwijs) afzonderlijk behandeld. De som hij art. 82: Tractcmenten en verdere belooningen der Hoog leeraren aan de onderscheidene faculteiten en van de overige ambtenaren en bedienden te Levdenƒ91,554" uitgetrokken, verhoogde de Minister van Binnenl. Zaken tot ƒ94,354. De lieer van Hoëvell stelde als wijziging voor de oorspronkelijke som tc herstellen. Nadat de fleereu Thorbeeke, van Aker laken, Storm van 's Gravesande, van Lenriep, van Goltslein, Groen van Prinsterer, Sloot tot Ohlhuis, van Hoëvell en de Minister het woord hadden gevoerd, werd dfe wijziging inct 35 tegen 29 stemmen aangenomen, en art. 82 aldus gewijzigd goedgekeurd. De overige artikelen dezer afdeeling tot art. 98 ingesloten zijn aangenomen. Morgen zal inen met de hegrootingswetlen voortgaan, VIlIsle afdeeling Kunsten, en Wetenschappen}. 7.itting van Zaturdag 1 December. A'an de orde van dén dag is de voortzetting der beraadslagingen over Hoofdstuk V BinnenlZaken). Eerst zijn de verschillende afdeelingen, meest zonder beraadslaging aangenomen en daarna hel geheclc Hoofdstuk met algemeene stemmen. Daarna Hoofdstuk VI en VII Eeredienstenhet eerste met 51, het ïweedc met 53 stemmen vóór en beiden met 7 stemmen tegen. Tegen de Heeren Storm, Duller!van Eek, Reinders, Hengst, Westerhoff en van der Veen. MIDDELBURG, 27 September. Het Prov. Geregtsbof van Zeeland heeft den voormaligen Commies bij de Posterijen A. J. H. Bos:chart schuldig verklaard aan het verduisteren en weg maken van eenen den 27sten April 1855 aan het postkantoor alhier bezorg den brief, met daarbij ingesloten bankbiljet groot ƒ1000, en hem dienten gevolge veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en de kosten; zullende het gemeld bankbiljet aan den Notaris Woulcrsen te Domburg als afzender, en de daarvoor door den beschuldigde ingewisselde kleinere bankbiljetten, te za- inen van gelijke waarde, aan den Heer C. G. Boonenkamp te Rotterdam die dezelve in ruiling aan den beschuldigde had ter hand gesteld terugge geven worden. BREDA, 29 November. Alhier is door de Stedelijke Regering eene broodbakkerij opengesteldhet welk eene goede uitwerking belooft. De prijs per 3 ffi 1 Ned.) is weinig lager gesteld dan bij de bakkers, maar het beeft bijna een ons overwigt, en daarbij is bet zeer voedzaam, smakelijk en uiterst zuiver toebereid. In de stoomwollen-fabrick van den Heer P. Mutsaers te Tilburg, heeft Woensdag avond een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad; een jongeling oud 14 jaren, in die fabriek werkzaam, is met een riem van een der machinale spinmolens in de hoogte getrokken, en tusschen den zolder en den molen, niet alleen de arm verbrijzeld maar is de arm in de hoogte der machine gebleven en bet ligchaam ter aarde gestortwaarbij hij nog het been heeft gebroken; hem is oniniddelijk geneeskundige hulp verleend, doch heden nacht is hij aan de gevolgen overleden. Dingsdag avond hebben wederom eenige kwaadwilligen, op den spoor weg tusschen deze plaats en Iloozendaaleen stuk hout op de spoorstaven gelegd. De locomotief een schok krijgende, heeft de machinist gestopt, en is alles zonder onheil afgeloopen. Men werd door de duisternis belet de daders te ontdekken. BUITENLAKHSCHE BEIUftTEN. BELGIË. BRUSSEL, 30 November. De Regering gaat voort de oprigting van stoombootdienslcn tot regel matig verkeer met buitenlandsche havens te ondersteunen, om daardoor aan het Belgische fabriekwezen op buitenlandsche markten goeden afzet te verze keren. Eene stoombootdienst tusschen Antwerpen en de Levant zal thans door het Antwerpcnsche handelshuis van Spilliaert, Caymax en Comp. ondernomen worden, met aanmerkelijke ondersteuning van rijkswege; een daartoe be trekkelijke overeenkomst, is den 27stc" dezer aan de Kamer ter goedkeuring voorgelegd. In dezelfde zitting beeft de Heer Osy, de Regering opmerkzaam gemaakt op het bezwaar, dat sedert de opening van den spoorweg naar Holland de be velen betrekkelijk de reispassen zoo streng zijn, dat de reizigers uit Noord brabant aan ongehoord groote moeijelijkheden bloot staan. De Minister van Justitie heeft beloofd het feit te zuilen onderzoeken, en voor de burgers van Nederland de zaak zoo gemakkelijk te zullen maken als zonder nadeel voor de openbare veiligheid geschieden kan. De bcrigten over den toestand van de voormalige Koningin van Frankrijk luiden minder gunstig. In sommige kringen was reeds het gerucht van ha ren dood verspreid. ENGELAN®. LONDEN, 30 November. Heden is de Koning van Sardinië alhier aangekomenen heeft zich door Prins Albert vergezeld, naar het Kasteel van Windsor begeven. Z. M. zal Zaturdag Woolwich, Maandag Portsmouth en Dingsdag de City bezoeken; des Woensdags ontvangt Z. M. de Orde van den Kousenband, en op Don derdag is het vertrek bepaald. De Times deelt een blief mede uit Turyn, waarin voorkomt dat hi, Italië de uitwerking van het tusschen Oostenrijk en Rome gesloten concordaat: reeds ziglbaar wordt. De Hertog van Modena heeft het burgerlijk huwelijk- afgeschaft de Grool-llortog van Toscane vervolgt bij voortduring de bijbel lezers en de P,egentes van Parma heeft aan vele verlangens van den Paus toegegeven. Op deze wijze vormt zich. tegen den inilden zin van de Sardini- sclie Regering, een verbond, waarvan Rome het middelpunt is. - De Schoul-bij-Nacht Sir Edmund Lyons, Bevelhebber in de Zwarte zee, is tot Vice-Admiraal bevorderd. Volgens de Morning Advertiser zou de Regering in de aanstaande Parlementszitling geenc nieuwe belastingen, maar eene nieuwe leening van 25 millioen voorstellen. De Burggraaf Canning, benoemd Gouverneur van Indië, heeft zich naar zijne bestemming begeven. Sir Campbell heeft toegestemd oin weder naar de Krira te vertrekken; maar men zegt dat dit onder voorwaarde is, dat een aanzienlijk corps onder zijn bevel zal gesteld worden, waardoor hij eenigzins onafhankelijk van den nieuwen Opperbevelhebber zou zijn. Door het grooter gebruik van rijst, boonen en aardappelen bij de lagere klasse alhier, is het brood goedkooper geworden. De kruideniers hebben insgelijks de suiker aanmerkelijk afgeslagen, daar vele huisgezinnen het ge bruik daarvan merkelijk verminderd of geheel afgeschaft hebben. Dingsdag avond is er brand ontstaan in een pakhuis aan de Teems, waarin vele oorlogsbehoeften werden bewaard. Men schrijft bet toe aan kwaadwilligheid, waarvan men reeds den dader op het spoor is. Bij de behandeling van het regtsgeding omtrent de Bij hel verbranding te Kingstown, heeft, een groot aantal policicdienaren zich naar die plaats bege ven om de orde te handhaven; hetgeen bleek niet natteloos te zijn geweest, daar veel volk op de been was gekomen, en twee personen in verzekerde be waring zijn genomen. De zaak zelve is op verzoek van een der Advocaten twee dagen uitgesteld. Te Manchester blijft de arbeiders-quaestie op dezelfde boogie. Een aan tal mannen en vrouwen, omstreeks 700 zijn langs de straten dier stad ge- loopenmet het doel om bijdragen voor bet fonds bijeen te zamelen. Ook heeft het commilé een antwoord openbaar gemaakt op het adres der fabrie kanten, dat in zeer bezadigden toon gesteld is en waarin de billijkheid wordt uiteengezet van het besluit der arbeidslieden, om geen gevolg te geven aan de voorstellen tot een vermindering van loon. Te Oldham zijn de katoenfabrikanten voornemensom in overleg met liet werkvolk, den dagelijkschen werktijd te verkorten en de fabrieken een gedeelte van den dag te doen stilstaan, met het doel om de overproductie, die de oorzaak van de lage prijzen der katoenen goederen is, te doen ophouden. Te Wigan hebben 2 a 3000 kolenwerkers den arbeid gestaakt, omdat men in de door hen verlangde 10 pCt. verhooging van loon niet heeft willen toestemmen. Onlangs zijn drie schepen de Oliver LangWhite Star en Kentuit Australië aangekomen met eene zaamgevatte massa goudter waarde van ruim een millioen Uit Californie loopen de berigten tot 20 October. Er was van daar voor een bedrag van 1,500,000 dollars aan goud naar New-York verzonden. Nabij Boston Corners, in N.-Amerika is een sneltrein, bestaande uit locomotief, kolenwagen en 4 rijtuigenvan den weg afgewaaid en 15 voet in de diepte geworpenwaarbij 1 persoon gedood en verscheidene personen gekwetst werden. FRANKRIJK. PARIJS30 November. De Koning van Sardinië heeft Woensdag het Hotel der Invaliden, de mnnt, de plantentuin en het Paleis van Justitie bezocht, en des avonds het bal dat hem door den Stedelijken Raad is aangeboden bijgewoond. Bij het bezoek van het hotel der Invaliden heeft bij Prins Napoleon met de Ridderorde van de Annonciadc begiftigd. Het reisplan van Z. M. is veranderd; want bij zal België niet bezoeken, maar den 7den Dec. alhier terugkeeren. Men verzekert dat de Koning in zijne gesprekken met den Keizer zich zeer gematigd en vredelievend heeft uitgelaten. Gisteren avond beeft de Koning deze stad verlaten om te Calais naar En geland scheep te gaan. Bij gelegenheid van den wapenschouw op het veld van Mars, heeft de Keizer de militaire medaille, welke hij droeg, van zijne borst genomen en den Koning van Sardinië aangeboden, zeggende, dat hij niet wilde dat hij zich aan de Fransche troepen vertoonde, zonder deze decoratie, welke hij zoo zeer waardig was te dragen. De Kamers zullen tegen de volgende maand worden bijeengeroepen. Er is sprake van eene nieuwe leening, welke in Januarij zou worden uitgeschreven. Generaal Canrobert is door den Koning van Denemarken tot Komman- deur der Dannebrog-Ordc benoemd. Den 29stea zou hij die stad verlaten en over Hamburg naar Duilschland vertrekken. Uit een bij het Ministerie van Oorlog opgemaaklen staat, blijkt dat van bet geld ten behoeve van het leger in het Oosten ingekomen, omtrent 2 mil lioen is uitgegevenhet overige zal aan het fonds voor de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden worden geschonken. Naar men verneemt wordt Maarschalk Pélissier, wiens gezondheid ge schokt moet zijn, in Frankrijk terug verwacht.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2