LEYDSGHE CS 35'. De Courant wordt MaandagWoensdag en O Prijs der Courant is f 12 in het jaar Vrijdag uitgegeven. Dio van Maandag komt WOENSDAG, '28 NOVEMBER.. afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWKEMLAKDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 November. [Iet was 11. Zondag veertig jaren geleden dat de Hoogleeraar Mr. J. Bake zijne betrekking bij de Faculteit der Letteren aan onze Hoogescliool aanvaardde. Veertig jaren! boe rijk in herinneringen voor den man die in dien tijd zoo ■vele Academische geslachten als voor bij zich heen had zien trekkenen welk weemoedig gevoel moet niet in de ziel des zoo verdienstelijken en ge liefden leermeesters zijn opgekomen, toen hij zulk eene innige deelneming «ntwaardde, waarvan hij betuigde dat het denkbeeld niet bij hem was op gekomen. Wij weten de beschrijving van deze feestviering voor den niet alleen als Hoogleeraar, maar ook als burger en als mensch zoo hooggeschattcn manniet beter te gevendan door overneming van bet volgende stuk van een zijner oud-leerlingen, in de Amst. Cour. van heden geplaatst. »De talrijke blijken van deelneming en belangstelling, hem van alle zij den door ambt- en stadgenooten en door de studerende jongelingschap op dien feestdag gegeven, bewezen, hoe algemeen de verdiensten worden erkend van den man, die in zijne gewigtige betrekking den vaderlandschen roem zoo waardig blijft handhaven. Op de uitnoodiging van eenige zijner oudste leer lingen en van al zijr.e ambtgenoolen in de Literarische Faculteit, hadden zich 140 oud-discipelen, die meer bepaald aan den lleer Bake hunne oplei ding te danken hebben, verccnigd, om hem een blijk van hunne genegen heid en hoogachting te geven. Diep getroffen was de Hoogleeraar, toen hij zich door ongeveer een 50-tal van hen omringd zagdie hem bij monde van den Meer Mr. G. Groen van Prinsterer een kostbare zilveren vaas aanbo den, en die welsprekende Staatsman eene welverdiende hulde bragt aan de uitstekende geleerdheidmet zooveel bescheidenheid gepaardwaardoor de lieer Bake, een sieraad is van den leerstoel der oude Letterkunde, ook na de lange rij van geleerden, die hem van Scaliger lot Wyttenbach betreden heb ben. Met tranen in de oogenmaar toch met den hem eigenen fijnen takt beantwoordde de Hoogleeraar deze hartelijke toespraak, o. a. zeggende, dat hij zich ten minste vleide zijne discipelen niets verkeerds geleerd te hebben. De vaas met een smaakvol beweikt deksel rust op een zwart ebbenhouten voetstuk met een zilveren plaat, waarop het volgende opschrift is gegraveerd: 10HANRI BAK.I0 01 CM IN ACADEMICA 1UYERTUTE INSTITUENDA OCTAVCM LUSTRUM, DIE XXV MERSIS ROYEMBRIS AKM MDCCCLV. CUM 0MKIUM ADMIRATIOKE EELICITER COKDIDISSET MONUMERTUM DOC CARITATIS ET AMORIS OBTÜLERUNT DISCIPULI MEMORES ET C.RATI. dat is: Aan J. Baketoen hij op den 25slen November 1855 hel voorregt had dat hij veertig jaren lang. algemeen bewonderdhet Hoogleeraars- ambt bekleeddeals een blijk van hartelijke genegenheid aangeboden door zijne erkentelijke leerlingen. Dit kunstwerk verstrekt op nieuw den Heeren Bonebakker cr Zoon, te Amsterdam, tot eer. De Voorzienigheid spare nog lang den man, die, zoo als zijne dankbare leerlingen met regt mogten zeggen, niet slechts in ons vaderlandmaar door •de gehcele geleerde wereld bewonderd wordt." AVas 1.1. Zondag een feestdag geweest voor den Hoogleeraar Mr- J. Bake, -de Maandag was een dergelijke voor den oudsten practiserenden en Stads geneesheer alhier Dr. A. Hasebroek, lid van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig toevoorzigt. Hem viel hel zoo zeldzaam voorregt te beurt, om gedachtenis te mogen vieren van zijne vijftigjarige loopbaan als Med. Dr. liet ,is voorzeker een zeldzaam voorregt, gedurende zulk een aanzienlijk tijdsver loop tot nut der maatschappij werkzaam te zijn, en dat wel in eene betrek king waarvan de vervulling aan zoo vele gevaren bloot stelt, en met zoo veel zelfopoffering is verbonden. Het beeft hem dan ook daarbij noch aan hartelijke deelneming van de verschillende col legion die tot zijn vak in be trekking staannoch aan die van zijne menigvuldige vrienden en vereerders, ontbroken. De Medische Faculteit der Hoogescliool, hem bij monde van den Hoogleeraar Krieger komende gelukwensclien, merkte deze op, dal wel nie mand dergenen die den feestvierende tot Med. Dr. hadden gepromoveerd, meer hier kon komen, doch dat de faculteit niet stierf en hel deze aangenaam was hein thans te komen gelukwcnsclienvoorts verschenen er commissiën uit de Plaatselijke Commissie van Geneesk. toevoorzigt, uit het Collegie van Slads- Doctoren eu Heelmeesters, uit de A Keeling Leyden der Maatschappij voor Pharmacie, terwijl de Afdcëling Leyden en omstreken der Maatschappij ter bevordering der geneeskunst, waarvan 'hij sedert de oprigting lid is geweest, hij haren gelukwensch den feestvierenden kunstbroeder tot blijvend aanden ken eenen gouden zak-inktkoker aanlieod, op smaakvolle wijze door onzen stadgenoot G. II. G. Groen, M'. Goud-en Zilversmid, vervaardigd; cn heden middag is hein door de Plaatselijke geneeskundige Commissie, aan wier werk zaamheden hij ruim 35 jaren ijverig deel nam, op eenen ter zijner eer ge houden maaltijd, een fraaijen zilveren beker ter feestelijke gedachtenis aan geboden. Moge de waardige geneesheer nog lang met genoegen op dezen dag terug ziendie hem zijne vijftigjarige loopbaan als in eenen spiegel terugkaatst, een feestdag die door zoo veel deelneming zijner vrienden en ambtgenoolen is opgeluisterd, en wier herinnering hein en de zijnen wel onvergetelijk zal blijven, cn hij, die op zoo vergevorderden leeftijd nog steeds voortgaat met de ijverige beoefening van de geneeskundige praclijk, nog lang voor zijne kinderen en vrienden gespaard blijve. De Gron. Cour. bevat eene verklaring van den Heer Zijlker zclven, dalt liet bcrigt door de Asser Cour. gemeld en door de meeste dagbladen overge nomen, alsof bij zich bad schuldig gemaakt aan ontduiking van 's Rijks per sonele belasting cn derhalve met de administratie bad getransigeerd, opzette lijk is uit de lucht gegrepen; dat bij nimmer op eenige wijze met 's Rijks administratie in aanraking is geweest, welke tot boete of transactie zou kun nen leiden. Volgens de Kamp. Cour. is op bet Kamper, eiland eene lading hooi voor 24 de 500 Ned. verkocht. Uit Zulphcn wordt gemeld dat luj liet stedelijk bestuur van wege liet Ministerie van Oorlog de vergunning tot den vcikoop der vestingwerken aan den IJssel-kant is ontvangen, zoodal men zich vleit, dat spoedig een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de ontwerpen voor deze zoo zeer belang rijke haven. 's GRAVENHAGE, 27 November. Bij onderscheidene Kon. besluiten zijn een aantal Ontvangers der regis tratie en domeinen verplaatsten o. a. tot Surnumerairs benoemd: de H1L J. II. Smits ffe Noordwijk en G. A. Loeff te Levden. Tot Officier van Gezondheid 2<)e klasse, veer de dienst ter kaste van Guinea, is benoemd de Heer J. S. G. Gramberg. II. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden is Zalurdag avond 11. op baar buitenverblijf Rusthof, onder Voorburg, aangekomen. Bij liet Ministerie van Binnen!. Zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den jongslen watersnood ontvangen 848.46^ afgestaan door de be manning van 's Lands korvet I'allas en de brik de Lynxheiden in W.-lndiëu. Bij liet Min. van Koloniën is van wege de Nederl. Handel maatschappij ontvangen ƒ200, voor de ongelukkige bewoners van Banda en Ternale in Nederl.-Indië. De Minister van Koloniën zal op morgen, en die van Financiën op Don derdag geen gehoor verloonen. I'iveetle Stumer tier Staten-Generaal. Zitting van Maandag 26 November. O O In deze zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over Hoofdstuk A' der Staatsbegrootiing voor 1856 Departvan Bumenl. Zaken). Bij de beraadslagingen over liet onderwijs in bet algemeen, bespreekt de Heer Blaupot ten Cale minder bet beslaande, doch verlangt opheldering van hetgeen komen zal, cn behandelt voorts de drie volgende punten: 1". betref fende de studie, vercischten om als student te worden toegelaten. Hierin heersebt naar zijn inzien, veel ongelijkheid4 2°. wal aangaat de studie der Nederl. taal in het bijzonder, welke zijns inziens veel te wcnsclien overlaat; en 3". de klagten over de geringe jaarwedden der onderwijzers liij hot lagor onderwijs, zoodat zij bijna broodsgebrek lijden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1