LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 26 NOVEMBER BINNEXLAXBSCIIE BERïGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven EEYDEN, 24 November. Wij zijn in staat gesteld de volgende bijzonderheden mede te deelen, welker beschouwing leiden kan tot eene juiste heoordeeling van liet onderwijs op ons Stedelijk Gymnasium gegeven. In de laatst verloopcn 15 jaren hebben, behalve het aanzienlijke getal, dat tot andere betrekkingen is overgegaan, 64 leerlingen het Gymnasium verlu ien om hunne studiën op de Academie voort te zetten. Van die 64 zijn A31 van de school gepromoveerdB33 naar de Academie vertrokkenvoor dat zij den vollen school-cursus hadden afgeloopen. Zij hebben hun eerste Academische examen met de volgende uilkomst afgelegd A. 31 leerlingen zijn van het Gymnasium gepromoveerdvan dezen zijn 4 in Julij 1855 vertrokken en hebben nog geen examen afgelegd, van lont- breken de noodige inlichtingen. Van de overige 26 hebben 9 een Candidaats examen in Letteren of Natuurkundige Wetenschappen afgelegd4 met den istcn, 4 met (|Pn 2llcn1 met den 3Jcn graad. De nog overblijvende 17 hebben propaedeutische examens afgelegd, en wel 16 op den gewonen tijd: (d. i. voor toekomstige Godgeleerden en Geneeskun digen op bet eind van bet 2<le Academiejaar, voor toekomstige Reglsgeleerden op het eind van het lste Academiejaar)1 heeft het propaed. examen voor de Reglen in zijn tweede studiejaar afgelegd. Van deze 17 Propaedeutici deden 6 het examen met den lsten10 met den 2den, 1 met den 3dc" graad. Dus door de 26 leerlingen, welke van hel Stedelijk Gymnasium gepromo veerd zijn, zijn behaald 10 eerste, 14 tweede, 2 derde graden. B. 33 leerlingen zijn naar de Academie vertrokken, voordal zij den vollen schoolcursus hadden afgeloopen; van dezen moeten 3 zich nog aan het lstc Academische examen ouderwerpen, terwijl van 3 de noodige inlichtingen ontbreken. Van de 27 die overblijven, hebben 5 een Candidaats examen gedaan in Letteren of Natuurk. Wet.; 3 met den lsten, 2 met den 2dcn graad. De nog overige 22 hebben propaed. examens afgelegd; en wel 17 op den gewonen tijd 5 écn jaar later dan den gewonen tijd. Van deze 22 Propaedeutici deden 3 het examen met den lsle"10 met den 2dcn. 9 met den 3dcn graad. Dus door de 27 leerlingen, die naar de Academie vertrokken zijn zonder den schoolcursus te hebben volbragt, zijn behaald 6 eerste, 12 tweede, 9 derde graden. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week ,is geweest als volgt: 18 November 90 volwassenen, 42 kinderen, te zamen 132. 19 123 66 194. 20 125 60 185. 21 135 65 200. 22 138 67 205. 23 138 66 204. 24 133 G5 198. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft dezer da gen een adres aan den Heer Staatsraad Commissaris des Koriings in de prov. Zuidliolland afgezonden, waarhij zij, op gemotiveerde gronden, de Regering in ernstige overweging geeft geene nieuwe wet op de octrooijcn te maken, maar de wet van 1817 eenvoudig in te trekken, met regeling levens der reeds verkregen regten. Te Vianen overleed den 15l,en dezer de Eerw. Heer A. G. van Dam, R. K. Priester en Pastoor. Bij zijn' uitersten wil heeft hij verlangd, dal op den dag zijner begrafenis aan de bchoefligen der Ilerv. gemeente aldaar eene bedeeling in levensmiddelen plaats zou hebben, waarvoor door hem eene niet onaanzienlijke som beschikbaar was gesteld. Volgens bet Hbl. hebben de Ileercn Becker Fuld in den loop dezer week aanzienlijke partijen zilver van de Nederlandsehe Bank gekocht. Het beiocp in cassatie van Jhp. M. Salvador en S. Fongers zal op 4 December niet voor den Hoogen Tiaad behandeld worden maar op dien dag zal voor de Arr.-Regtbank te Amsterdam de zaak van den eerstgenoemde dienenbetreffende bet in een openhaar dagblad honen der Ilaarlcmschc Regtbank. De zaak van den R. K. Pastoor Warnink, te Borne, zal op 14 Dec voor den Hoogen Raad worden behandeld, Te Aalsmeer is in den loop dezer week een arend geschoten van 2 Ned. ellen vlugt. Ook te Eindhoven in Noordhrabant is er een levend gevangen. De Heer A. M. Chumaceiro, benoemd Rabbijn te Curacao, heeft heden in de Ned. Port. Israëlitische Synagoge eene afscheidsrede gehouden. Dei» lston d,.C- e> ]£- zal van Harderwijk vertrekken, onï tien 3den daar aanvolgende te Nieuwediep over te gaan aan boord van het Schip Willem en Careleen detachement suppletie-troepen, sterk 50 Onder-Officieren en man schappen, onder bevel van den 2(Ien Luit. W. H. Good, bestemd naar Suri name. Ook zal tevens vertrekken de Officier van Gezondheid der 2Je klasse van het West Indische leger F. A. C. Duinortier. Van eene geachte zijde ontvingen wij, zegt de Asser Cour., voor ecnige dagen het berigt, dat de Hoeren Zylker en Lom de Berg, leden van de Tweede Kamer, zich hadden schuldig gemaakt aan ontduiking van de personele be lasting; dat berigt is door eenige dagbladen o. a. door het Ilandèlsll. en de IS. 11. Cour. driest weg tegengesproken. Wij hebben ons daarop tot onzen berigtgever gewend en ontvangen het volgende antwoord: »Na gedaan onderzoek, kan ik u mcdedeelen, dal de Heer Zylker geaclio- neerd is ter zake hij huurwaarde heeft aangegeven naar 130, terwijl dezelve is getaxeerd geworden op ƒ260; dat niet de Heer Zylker, maar wel de Heer Reinders heeft getransigeerd, tegen dezen waren ril. twee processen-verhaal opgemaakt, ter zake van het niet of verkeerd aangeven van dienstboden en paarden, en eindelijk: dat de Heer Lom de Berg herhaaldelijk met de admi nistratie in aanraking is geweest en nu voor den Hoogen Raad tcregt zal moeten staan wegens een legen hem opgemaakt proces-verbaal ter zake van het personeel. Gezwegen daarvan, dat het volksvertegenwoordigers zijn, die zoo iets doen, is het, wat de beide eersten aangaat, dubbel te vcroordeelen omdat het den landbouwenden stand thans zoo bijzonder goet gaat, dat ze waarlijk wel de volle belasting kan betalen." Wij moeten ons over de drieste tegenspraak verwonderen, en vertrouwen dat de dagbladen, die deze hebben opgenomen, ook onze repliek niet zullen achterwege laten. Te Maastricht zijn Woensdag avond II. eenige vertrekken in den zooge- naamden Sl. Servaas Spijker, een der gehouwen welke bij de stad in bezit zijn, en die door de Regering opgevorderd worden, ingezakt. Naanwelijks had den de bewoners die verlaten of de vloer stortte in, en bezweek ook het ge welf van den kelder, zoodat al hunne meubelen en hun gehecle huisraad in de diepte gerukt, verbrijzeld en vernield werden. In den kelder onder dat gebouw waren door een handelaar meer dan 15 oxhoofden wijn in fusten en flesschen geborgen, waarvan een groot gedeelte door dit ongeluk insgelijks is verloren gegaan. 's GRAVEND AGE, 24 November. De Heer J. Welcling Chirurgijn-Majoor hij het instructie-bataillon te Kampen, is benoemd tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw. K. C. Door Z. M. is benoemd tot Auditeur bij den Schuttersraad te Gouda Mr. P. P. P. Kist, Advocaat aldaar. Prins Frederik is eergisteren avond in goeden welstand uit Berlijn alhier teruggekeerd. De nieuw benoemde Procureur-Generaal bij het Prov. Geregtshof van Zuidholland, Mp. A. van Galen, is eergisteren plegtig geïnstalleerd. De Voor zitter, Mr. J. A. Philipse, heeft bij die gelegenheid eene sierlijke rede uitge sproken, welke door den nieuw benoemde treffend is beantwoord. De Heer Faber van Riemsdijk heeft namens de Orde der Advocaten mede zijne geluk- wensching uitgesproken. Aanstaanden Dingsdag, des namiddags ten twee ure, zal er bij den Hoogen Raad der Nederlanden, eene plrgtige openbare algemeene vergadering plaats hebben, tot het installeren van den Heer Mp. F. de Greve, als Presi dent en van Jhp. Mr. B. van den Velden, als Vice-President bij dal Ilooge Regterlijke Collegie. Bij bet Ministerie van Financien is van wege een R. K. Priester, onder het postmerk 's Hertogenboschontvangen 170, als teruggave aan 's rijks schatkist. TTiueede Bi timer tier Stnten-fienerntil. Vervolg van de Zitting van Donderdag 22 November. Na den Heer Schimmclpenninck van der Oye heeft de Minister van Bin- ncnl. Zaken het woord gevoerd. De arlt. 1 tot en inct 49, bchoorende tot. afïlccling I kosten van liet

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1