van Noord-Carolinadewijl bare leden slaven bouden, niet in de kerkelijke gemeenschap toe te laten. Reeds vroeger was ook liet kerkgenootschap der Presbyterianen en dal der Methodisten, door de slavernij-quacsliein eene zuidelijke en eene noordelijke afdeeling gesplitst. FRANKRIJK. PARJJS, 19 November. De groote gouden medaillesmet het borstbeeld des Keizers aan de be kroonden uitgereikt, hebben eene waarde van 600 fr.doch zij ontvangen bovendien 5000 fr. in geld. Onze stad heeft aan Prins Napoleon en aan de Commissie voor de al- geineene tentoonstelling een groot fees tin aal gegeven. Bij gelegenheid van de sluiting der tentoonstelling is onder de leiding van Berlioz, eene cantate uitgevoerd door omstreeks 1300 personen. Berlioz dirigeerde zijn muzikaal leger met behulp van een elcctrischen metronome met vijf armen, opzettelijk voor die gelegenheid door den lieer Verbrugghe, werktuigkundige te Brussel, vervaardigd. Den volgenden dag heeft in het gebouw het eerste der vijftien concerten plaats gehad, die men voornemens is aldaar gedurende deze maand te geven, waarvan de opbrengst stellig 70,000 fr. heeft bedragen. De uitvoering der muziekstukken droeg nog algemeener goedkeuring weg dan op den vorigen dag. Het tweede concert heeft 50,000 fr. opgebragt. De Gemeenteraad onzer stad zal ook een feest op het stadhuis ter eere van den Koning van Sardinië geven. Z. M. heeft per telegraaf de uitnoodi- ging daartoe aangenomen. De beroemde Reglsgelecrde Paillet, is, terwijl hij voor het Hof eene zaak bepleitte, door eene beroerte getroffen en spoedig overleden. De berigtgever van de Ind. Beige schrijft dat in den avond van den ÏB^" een felle brand'was uitgebarsten aan den westelijken kant van Parijs; men zeide in het militaire gebouw van Chaillot. De geheele wijk van de Beurs was daardoor verlicht. Zeer groote bezendingen winterkleedingstukkenals: sokken, klompen, kapotjassen met kragen enz. worden voortdurend naar de Kriin verzonden. De uit Konstanlinopel aangebragte berigten behelzen niets bijzonders, alleen dat het vermoeden van een aanval der Russen meer en meer begint te verminderen. Echter deelt de Moniteur eene dépêche mede uit Sebastopol, waarin over eene uitbarsting in het artillerie-park nabij Inkerman het vol gende voorkomtOns artillerie-parkgenaamd bet Molenparkis gisteren voor een gedeelte vernielddoor het in de lucht springen van 3 magazij nen, die 3000 kilogr. buskruid, 600,000 patronen, 300 houwitsers en an deren voorraad bevatten. De ligt ontvlambare voorwerpen hebben almede hevige branden veroorzaakt in het naburige Engelsche park, waar ook eene uitbarsting plaats had. Na 6 uren tijds zijn de Franschen en Engèlschen meester van de vlammen geworden. De verliezen, daardoor aan onze zijde geleden, bedragen aan dooden 30 soldaten en 2 Officieren, terwijl 100 sol daten en 10 Officieren gewond werden. De verliezen der Engelschen zijn nagenoeg even groot. Ilet is moeijelijk de oorzaak van die ramp op te spo ren. Hoewel zij betreurenswaardig is, zijn onze voorraden echter zoo groot, dat de hulpmiddelen van het leger daardoor niet getroffen worden. Reeds zijn 7 schepen van de Oostzeevloot in de haven van Cherbourg teruggekeerd. IWITSEBLANI». Het onlangs te Zurich ingewijde polyteehnicum is in vollen gang. Een zeer groot aantal kweekelingen bezoekt de collegien, welke voorloopig in het universiteils-gebouw en in eenige andere Jocalileiten gehouden worden ove rigens is reeds een plan ontworpen tol oprigting van een gebouw op groote schaal. Het bezoek der Hoogeschool aldaar is daarentegen zoo gering, dat zelfs de meest geziene Hoogleeraren in voorname vakken slechts 5 a 6 stu denten onder hun gehoor tellen, en vele collegien zelfs in het geheel geene toehoorders vinden. Te Gcnève hebben de radicale Candidaten voor liet lidmaatschap van den Staatsraad gezegevierd de vreugde was daarover algemeen. SPANJE. MADRID, 13 November. De Regering is onderrigt geworden, dat er plan bestaat om de jonge Prinses van Asturie te ontvoeren; dien ten gevolge verlaat zij het paleis niet dan onder geleide van 40 of 50 dragonders. Victor Hugo zal binnen kort zich alhier vestigen. Men heeft reeds een huis voor hem gehuurd. Men zegt dat een Spaanscli dichter een drama voor hem moet vertalen, dat hij over Spanje vervaardigd heeft. PRUISSEN. BERLIJN, 17 November. Te Potsdam zijn 2 bedienden van hoog geplaatste personen gevangen genomen. Zij worden beschuldigd hunnen meesters gewigtige staalkundige papieren te hebben ontvreemd, en aan anderen verraden te hebben. Uit Hamburg wordt gemeld: Niet alteen de Admiraal Seymour, die door de uitbarsting in der tijd van een opgevischt Russisch springwerk- tuig in het aangezigl gewond werd, maar ook de overige Officieren der En gelsche marine hebben veel geleden, door de ongezondheid van het klimaat in de Oostzee en de drukke dienst aldaar. Men kan het op hun gelaal zien, en bijna allen zeggen weinig lust te hebben in een derden zeelogt in het Noorden. De Admiraal is naar Engeland terugontboden. In den Elzas komen dagelijks vele, wegens onlvangene wonden uit de dienst ontslagene soldalen, uit de Klim aan. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 November. In het palent des Keizers van den 5dc" dezer, ter afkondiging van het Concordaat, verklaart Z. M. dat hij het eer. heiligen pligt heeft geacht, de betrekkingen van den Staat tot de Kerk met de Goddelijke wetten en het welbegrepen belang des rijks in overeenstemming te brengen. Voorts heeft Z. M.na de Ministers en den Rijksraad gehoord te hebben, de volgende verordeningen uitgevaardigd 1". Wij zullen de noodige beschikkingen maken om het bestuur der Katho lieke scholen in de Kroonlanden, waar het niet met het 8stc artikel overeen komt, daarmede in overeenstemming te brengen. Tot zoolang blijven de hrstaande verordeningen van kracht. [Art. 8 luidt aldus: Alle Onderwijzers der voor Katholieken bestemde volksscholen zullen onder kerkelijk toezigt staan. Den oppersten Schoolopziener van het kerspel zal Z. M. benoemen uit de door den Bisschop daartoe voorgedragen personen. Ingeval in die scholen niet voldoende voor liet godsdienstonderrigt gezorgd mogt wezen, staat het den Bisschop vrij cenen geestelijke aan te wijzen, om aan de scholieren de heginselen des geloofs in te prenten. Het geloof en de zedelijkheid der School onderwijzers moet vlekkeloos zijn, AVÏe van' het regie pad afdwaalt, zal uit zijnen post verwijderd worden.] 2°. Het is onze wil dat de bisschoppelijke regtbanken voor huwelijkszaken ook in die landen, waar zij niet bestaan, zoo spoedig mogelijk ingevoerd worden, om over de huwelijks-aangelegenheden onzer Katholieke onderdanen naar de voorschriften van het Concordaat te beslissen. Het tijdstip, waarop zij in werking moeten treden, zullen wij, in overleg met de Bisschoppen, doen bekend maken. Inmiddels zullen ook de noodige veranderingen in de burgerlijke wetten, betrekkelijk huwelijkszaken, afgekondigd worden. Tot zoo lang blijven de bestaande wetten voor de huwelijken onzer Katholieke onder danen van kracht, en onze regtbanken zullen in overeenstemming met dezelve over de burgerlijke geldigheid dier huwelijken en de daaruit ontspruitende regtsgevolgen beslissen. 3°. Voor bet overige zullen de bepalingen, vervat in de door ons met den Pauselijken Stoel gesloten overeenkomstin den geheclen omvang van ons rijk met den dag der afkondiging dezes, volledige kracht van wet hebben. Door de van wege den Keizer goedgekeurde vermindering van bet 2Je en 3de legercorps zal eene bezuiniging van 8 millioen plaats hehben. In de paarden-vleeschhouwerijen alhier en in den omtrek, zijn sedert het begin dezes jaars omstreeks 1100 paarden geslagtwelke nagenoeg 400,000 1È vlecsch opleverden, hetgeen met omstreeks 5 kreutzers per ffi verkocht werd. RIJ L AN 19. De Keizer is den 7<icn dezer over de landengte Perekop gereisd en den 8sten te Simferopol aangekomen, welke stad hij den volgenden dag verliet, zich naar Baktschi-Seraï begevende. Den 10dcn heeft de Vorst eene wapenschouwing gehouden over de troepen tusschcn de Noorderforten van Sebastopol en de hoogten van Mackenzie. Men zegt dat de Keizer voornemens is ook de vestingen aan de Oostzee kusten te bezoeken. De Keizer heeft gelast om den staat van beleg waarin Petersburg ver keert, op te heffen; waaraan onmiddeiijk is voldaan. Ook hier te lande is men ijverig in de weêr om drijvende batterijen te bouwen. De eerste vaartuigen van dien aard zullen te Kroonstadt en Nico- laïeff van stapel loopen. De grootste moeijelijkheid die men daarbij ondervindt bestaat in het ijzer zoo hard te maken, dat het den kogel doet afstuiten. De Grootvorst Constantijn heeft eene aanzienlijke belooning toegezegd, aan hem, die het geheim van de zamenstelling dier verschrikkelijke machines openbaart. Het verkeer tusschen de Zwcedsche havens en de Russische provinciën Finland en Esthland is weder zeer levendig, sedert de oorlogsschepen der bondgenooten die wateren verlaten hebben. De meeste ladingen der Russi sche schepen, die in Zwecdsche havens aankomen, bestaan uit granen, zoodat men aldaar eene daling der graanprijzen te gemoet ziet. Van de Poolsche grenzen verneemt men, dat in Finland alleen tegen woordig 50,000 man Russische keurtroepen staan. Bij Petersburg 120,000 man met de keurtroepen der garde-reservenbij Reval en in Kurland de troepen der lste garde-infanterie, van het lste infanlerie-korps en zijne re serve. Daarbij zijn meer dan 100,000 man landweer-troepen evenmin als de ongeregelde troepen in rekening gebragt. In liet algemeen zouden de Russische legers op alle punten in het aanstaande jaar veel meer en beter toegerust zijn dan tot dusver het geval was, zoodal de bondgenooten in den aanstaanden veldlogt noodwendig aanzienlijke versterkingen zullen noodig hebben. TURKTE. Men verhaalt dat Generaal Murawieff, door den ongunstigen afloop van zijn aanval op Kars, in zijne geestvermogens is gekrenkt en dat, na een krijgsraad, door de Hoofd-Officieren van zijn leger gehouden, zijn hevel was overgegaan in handen van Prins Bebitoff. Echter vereischt dit herigt nadere bevestiging. De Tunische troepen, die onlangs de Franschen te Konstantinopc! heb ben aangevallen, zijn op hoog hevel ontwapend. Men verwacht in het aanstaande voorjaar stellig de opening eener Donan- veldtogt. Daaromtrent moeten reeds tusschen de Fransche en Ooslenrijksche Regeringen beraadslagingen hebben plaats gehad. Te Silistria en Pioctschoek is reeds voor 100,000 rnan voorraad opgehoopt en nog steeds worden nieuwe hoeveelheden graan aangevoerd en afgeleverd. Vijf Fransche afdeelingen en het Engelsch-Turksche legercorps zullen aan de Donau-Iinie post vatten.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3