1854, en f<l,800,0C0 uit koopprijzen van domeinen), welke zal worden be steed tot bet inkoopen van nationale schuld, Donderdag aanst. zal de nieuw benoemde Procureur-Generaal bij bet Prov. Gcreglshof van Zuidh., Mr. A. van Galen, pleglig worden geïnstalleerd. 'Jol Bevelhebber van 's lands stoomschip Plioenixdat te Vlissingen gereed zal worden gemaakt om, ter versterking onzer zeemagt, naar Oost-Indie te vertrekken is benoemd de Luitenant ter Zee lste klasse F. R. Toewater. Men verneemt, dat door wijlen den Heer C. Wellenberghin leven oud-Hoofdingenieur van den waterstaat, Piidder der Orde van den Ned. Leeuw, gewoond hebbende en overleden te Utrecht in 1855, aan de fundatie der Vrijvrouwe van Renswoude, alhier, is gemaakt een legaat van ƒ2,000. De overledene was in zijne jeugd kweekeling dier stichting. ï'ieeeite Si tuner tier Sitnten-fweneraat. Zitting van Maandag 19 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over onder-artikel 1 van art. 1 van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 185G BuitenlZaken tracteinent en tafelgeld van den Minister, 16,000 en de beide daarop voorgestelde amendementen der Ileeren Reinders en Dommer van Poldersveldt. Aan die beraadslaging hebben deelgenomen de Heeren Groen van Prinsterer, Elout van Soeterwoude, van Eek, van der Linden, van Nispen van Seve- naer, Dommer van Poldersveldt, Ter Bruggen Hugenholtz en de Ministers van Buitenl. Zaken en van Justitie. Beide amendementen werden afgestemd; dat van den Heer Reinders, strek kende om bet uitgetrokken cijfer met ƒ4000 te verminderen, met 40 te gen 23, dat van den Heer Dommer van Poldersveldt met 46 tegen 17 stem men, terwijl het onder-artikel zelf onveranderd met 39 tegen 24 stemmen aangenomen werd. Onder-artikel 2, «traclementen enz. van den Secretaris-Generaal, de ambte naren" enz., werd na eene woordenwisseling tusselien den lieer Storm en den Minister van Buitenl. Zaken, zonder hoofdelijke stemming, gelijk de beide overige artikelen van de lsle afdeeling Kosten van het Departement goedgekeurd. Over de 2dc afdeeling Kosten van buitenlandsche zendingen en consu laten) voerden bet woord de Heeren van Zuylen van Nyevelt, van Lynden en de Minister van Buitenl. Zaken. De verdere behandeling van bet hoofdstuk is bepaald op morgen ten 11 ore. Zitting van Dingsdag 20 November. Voortzetting der beraadslagingen over Hoofdstuk III BuitenlZaken). De arlt. 5—14 worden aangenomen. Art. 15, geheime uitgaven, na eenige beraadslaging, met 42 tegen 21 stemmen. Daarna ook art, 16 en volgg. En toen het geheele hoofdstuk met 47 tegen 16 stemmen. Tegen de Heeren v. d. Veen, v. Bosse, Hugenholtz, de Lom de Berg, Thorbecke, Jesperï, v. Eek, Anemact, v. Zuylen, Dullert, Storm, Hengst, Sloet, v. d. Linden, Strens en v. Hoêvell. De algemeene beraadslagingen worden geopend over Hoofdstuk IV Justitie De Heeren van Reede van Oudshoorn, Zylker en Mackay voeren hierover het woord. De zitting duurt voort. BUITENLANDSCHE BEItiGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 19 November. Van Regeringswege is aan de Vertegenwoordiging een wets-ontwerp inge diend, strekkende om de reeds in werking zijnde bepalingen tegen den uil- voer van granen en levensmiddelen en tot bevordering van den invoer derzelve, tot het einde van het volgende jaar in stand te houden, zullende de Regering echter bevoegd zijn om eerder weder vrijheid te geven tot het uitvoeren van granenmeel en aardappelen. Het wets ontwerp behelst één nieuwe bepaling namelijk dat in Belgie van binnenkomende schepen, die voor minstens twee derde gedeelten met levensmiddelen geladen zijn, geen lonnegeld zal worden geheven, ook niet wanneer zij weder uitloopen. De Staatsbegrooting voor 1856 zal, door buitengewone uitgaven voor het Departement van Oorlog, een tekort opleveren van ruim 8j millioen. Daardoor zoude de vlottende schuld lot ruim 25 millioen worden opgevoerd. Om zich daarvan te ontlasten, wordt eene geldleening gevorderd, waardoor de renten der openbare schuld met een millioen zouden worden verhoogd. De correctionele reglbank te Hasselt heeft zekeren Wellens, van Moldert, tot 6 maanden gevangenis verwezen, wegens op zijne moeder gepleegde ge welddadige mishandeling. Deze zaak levert eene verschrikkelijke bijdrage tot de geschiedenis van het verregaand bijgeloof op. Geloof slaande aan de her haalde verzekeringen van iemand die hem zeide dat zijn zoon, die aan de tering lag, betooverd was en dat het eenig middel tot zijn behoud daarin bestond dat de toovenaarster, die niemand anders dan de eigene grootmoeder was, verbrand wierd, stootte Wellens zijne 80 jarige moeder tot driewerf toe in een door hem aangestookt vuur, hetwelk haar ernstige brandwonden ver oorzaakte. De kranke zoon overleed den volgenden dag. ESJGELiABï©. LONDEN, 19 November. De Koning van Sardinië zal bij zijne komst in deze hoofdstad tot Ridder der Bath-orde worden verheven. Prins Albert zal zich in de volgende week naar Birmingham begeven; in die stad worden groote toebereidselen voor zijne ontvangst gemaakt. Nadat ook de Hertog van Newcastle en de Heer Sydney Herbert de por tefeuille van Koloniën hadden geweigerd is die opgedragen aan den Heer Labou- chèrc, die bekend staat voor de voortzetting van den oorlog gezind te zijn. In de onlangs door Lord Piussell in Exeterhall uitgesproken redevoering over de hinderpalen welke den zedelijken en staatkundigen vooruitgang be lemmerd hebben, is het volgende bijzonder opmerkingswaardig: «Hebben wij dan alle hinderpalen voor zoodanigen vooruitgang reeds weg genomen Eenige weinige opmerkingen wegens den toestand van ons eigen land, zullen bewijzen dat in dit opzigt nog veel te doen overblijft. Door den voormaligen Secretaris van het bureau van koophandel, den Heer Porter, werd in 1850 aangetoond, dat de jaarlijks voor sterke dranken, bier en tabak uitgegeven sommen ongeveer 57,400,000 bedroegen. En tevens be wees hij dat door de arbeiders en handwerkslieden, die hoofden van huisge zinnen zijn en tusscben de 10 en 15 schellingen in de week verdienen, minstens de helft van dat geld voor dingen wordt uitgegeven, waaraan de overige leden van hun huisgezin geen deel hebben. Alle statistieke uit komsten daargelaten brengt die eenvoudige opmerking ons reeds tot de uit komst, dat de ondeugd der onmatigheid eene der algemeenste en hinderlijkste onder arbeiders en handwerkslieden is. Ten tweede is het gebrek aan opvoe ding, zoo als uit de verslagen van Inspecteurs en Kapelanen in de gevange nissen blijkt, zoo groot, dat een aanzienlijk gedeelte onzer bevolking onkun dig is in de eenvoudigste grondslagen der godsdienst en in de inecst alge meene beginselen van menschelijke kennis. En ten derde: zijn deze de meest in het oog loopende ondeugden en gebreken bij de armenondeugden en gebreken van een anderen aard, maar niet minder kwetsend voor de zede lijkheid, worden onder de rijken aangetroffen. Zinnelijkheid eri uitspattingen, zelfzucht, kwaadsprekendheid en gemis aan liefderijkheid en minzaamheid jegens degenen die hen omringen, komen bij hen maar al te overvloedig voor. Dit alles zijn hinderpalen voor zedelijken en staatkundigen vooruitgang." Eene zware mist heeft Donderdag 11. in onze streken geheerscht, waar door spoortreinen tegen elkander zijn gesloten en de sloombooten op de Teems hunne dienst hebben moeten staken. In de dokken zijn verscheidene werk lieden en matrozen in het water gevallen en verdronken. De gaauwdieven hebben mede van deze omstandigheid gebruik gemaakt om goede zaken te doen, zoo is o. a. de helft eener uitstalling bij een goudsmit door hen ge stolen. Ook heeft de vrouw van een hestejder bij eene stoomboot-maatschappij, waarschijnlijk in een vlaag van ijlhoofdigheid bij die gelegenheid hare 3 kinderen van 5, 3 en 1 jaar in het water geworpen, waarvan nog 2 zijn gered geworden. Een van hier naar Holland varende stoomboot heeft op de hoogte van Ramsgate een visschersvaartuig in den grond geboord, waarbij 6 personen het leven verloren, terwijl niet dan met de uiterste moeite twee der opvarenden werden gered. Aan de hoogeschool te Cambridge bevinden zich thans 1844 studenten, zijnde 62 minder dan op denzelfden tijd van het vorige jaar. De jeugdige Kroonprins zal, naar men zegt, eerlang als student aan de Hoogeschool te Oxford worden ingeschreven. De Heer Warner alhier is belast met het gieten der klokken voor het Parlementsgebouw. De grootste zal 9 voet in doorsnede hebben en 14 ton wegen. Het is de grootste die tot heden hier te lande is gegoten. Te Manchester zullen eerstdaags een groot aantal katoenfabrieken stil staan, daar de fabrikanten blijven bij het besluit om het arbeidsloon te ver minderen, en het werkvolk bij het voornemen om niet voor minder loon te arbeiden. Het voorbeeld dier fabrikanten zal geen navolging in de omstreken van Manchester vinden, alhoewel het bekend is, dat vele fabrieken er met groot nadeel werken. Men verwacht in die streken van veel gebrek onder de arbeidende volksklasse te zullen hooren. Ook hebben reeds eenige firma's hunne betalingen gestaakt. In eene vergadering van 2000 werklieden is be sloten in de voorgenomen vermindering der dagloonen niet te treden, dan op voorwaarde van gelijke vermindering der werkuren. Te Birmingham is dezer dagen een feestmaal gehouden ter bevordering van het denkbeeld, om den mensch het gebruik van dierlijk voedsel te ont wennen het maal bestond geheel uit voorwerpen uit het plaatenrijk en werd door 500 Heeren en Dames bijgewoond. Volgens ontvangen beriglen bij de Admiraliteit, heeft Kapt. Osborn bij Ghesuliman in de zee van Azof zeer aanzienlijke hoeveelheden graan, meel en andere mondbehoeften verbrand, die op 6 plaatsen, over eene uitge strektheid van 2 mijlen, langs de kust zeer opeengepakt wareri opgeslagen, en bestemd waren voor de Russische legers in de Krim en in den Kaukasus. Op drie punten waren de hondgenooten gelandin het gezigt van 4000 Russen. Gedurende de lijdelijke afwezigheid van den Admiraal Dundas slaat de Oostzeevloot in de haven van Kiel onder het bevel van Kapitein Codrington, broeder des Opperbevelhebbers in de Krim, zoodat de zonen van den held van Navarino nu aan het hoofd van twee afdeelingen der Engelsclie krijgsmagt staan die vóór Turkye en tegen Rusland strijd voeren. Het stoomschip Great Britainheeft te Portsmouth 1,354 man van het Zwitsersch legioen aan boord genomen om naar Balaclava over te voeren. Volgens beriglen uit Halifax was de recrutering voor het vreemden legioen aldaar gestaakt, omdat gebleken was, dat de in het geheel aange worven 600 man ontzettende kosten aan de Regering hadden veroorzaakt, zijnde ieder man op nagenoeg 30 te staan gekomen. Bij de aankomst van de Ajax heeft men het berigt ontvangen van het vergaan in de Noordzee, op de hoogte van Christiaansandvan het uit de Oostzee terugkeerende Fransche oorlogsvaartuig Petrelde Ajax verleende zoo veel mogelijk bijstand en nam de bemanning van het zinkende schip aan boord. De Synode der Nederduitsch-Gereformeerde kerkgemeenten in de Vereenigde Stalen heeft zeer onlangs, met 55 legen 24 stemmen, besloten de gemeenten

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2