reeds beslaande jonge garde, AI de soldalen die 40 jaren dienst tellen zou den daarbij ingelijfd worden en dnbbel soldij genieten. De Keizerlijke gendarmerie en een gedeelte van de Keizerlijke garde zijn reeds uit de Kriin alhier teruggekeerd en door de bevolking met geestdrift ontvangen. Een hunner Bevelhebbers, de Generaal Mellinet, die ernstig ge kwetst is geweest, heeft ter berinnering, op den kogel die uit de wond is ge baald, met vergulde letters bet woord Malabof doen plaatsen. De Generaal Bosquet is le Pau luisterrijk ontvangen. Een groot aantal personen te voet, te paard en in rijtuigen gezeten, waren hem te gemoet ge gaan. Overal werd bij begroet met de kreten van: leve de Generaal Bosquet! Des avonds is hem cene serenade gebragt, en was een gedeelte der stad verlicht. De berigten uit Konstantinopel aangebragt, loopen tot den 5<Icn en vermelden dat te Sebastopol bij het fort St. Nicolaas belangrijke onderaardsche werken zijn ontdekt. De beschieting van de Noordzijde duurt voort. Bij de Tschcrnaïa is de waakzaamheid verdubbeld, omdat Russische overloopers ver klaard hebben dat Prins Gortschakoff, voor zijnen aftogt, voornemens is nog eenen kans te wagen. De bondgenooten versterken des nachts hunne voor posten en houden zich gereed om, zoo het noodig mogt zijn, voorwaarts te trekken. Het vuur uit de Noorderforten van Sebastopol was in de laatste dagen I zeer hevig, en vernielde veel van het weinige nog overgeblevene. Een bom heeft een keurig tempeltje, dat op een hoogte boven de militaire haven stond, verwoest. Men verzekert dat Maarschalk Pélissier zich juist op dat oogenblik op die plek bevond. Het verbrande gebouw, bekend geweest onder den naam van «tempel van Theseus," was reglhoekig van voren, en omringd van een Ionische zuilenrij en een heerlijken kleinen hof; de Grieken hielden er hunne godsdienstoefening. Van Regeringswege is het vergaan van de korvet Colbert in de Ja- panscbe zee tegengesproken. Volgens de laatste berigten bevond zij zich te Shanghae. Zij had wel aan den grond gezeten doch was weder vlot geraakt. 18 kweekelingen van de Geneeskundige school alhier, zijn le Marseille aangekomen om zich naar de Krim te begeven. Daarenboven zullen ook nog 76 hulp-chirurgijns derwaarts vertrekken. Met Januarij zal de prijs van bet gas 30 centimes de kubiek el worden verminderdwaardoor het gaslicht op de helft komt der kosten van olie verlichting. Te Boeseghem in het Dep. Pas-de-Calaisis eene vrouw gestorven die in 3 dagen 13 flesschen brandewijn had verzwolgen. De koude doet zich te Lyon reeds sterk gevoelen; men heeft reeds ijs gevonden van een duim dikte. De Gouverneur-Generaal van Algerie zal zich bezig houden met de oprigting van eene marine uit de inboorlingendie daartoe uitnemend ge schikt zijn, maar sedert de vestiging der Franschen aldaar weinig daartoe genegen schijnen. SPANJE. MADRID, 10 November. De Cortes hebben besloten voortaan de eerste twee uren van elke zitting aan de behandeling der loopende zaken, en de drie laatste aan de beraadsla ging over de nieuwe grondwet te besteden. De vergadering heeft het vijfde artikel dier wet aangenomen, bepalende «dat de geheele monarchie door de zelfde wetboeken zal beheerscht worden, en dat voor alle gewone regtszaken, van burgerlijken of criminelen aard, eene en dezelfde wet voor alle Spanjaar den zal gelden." Een amendement daarop voorgesteld, strekkende om te verklaren dat Spanje voor dat beginsel nog niet rijp was, omdat iedere pro- vincie naijverig was op zijne bijzondere voorregten waardoor dit art. slechts j cene doode letter zou blijven, is vervallen na de verklaring, dat dit art. slechts trapsgewijze zou worden ten uitvoer gelegd. De wet lot veiling der in de doode band zijnde goederendie tot dus verre in de Baskische provinciën niet in werking was gebragt, ten einde de -i bevolking, die krachtens aloude regien niet in alles aan 's rijks wetten onder worpen meent te zijn, niet in het harnas'te jagen, is thans ook tot die provinciën uitgestrekt en zullen ook aldaar de goederen der geestelijkheid ten behoeve der schatkist geveild worden. De Heer Peralès, Secretaris van de Koningin, die nog altijd in de gevangenis was, van wege het bekende manifest, dat men dacht dat van hem was uitgegaan hij de dienstregeling in het Paleis, is thans onder borgstelling ontslagen. Te Saragossa zijn oproerige bewegingen ontstaan na de tereglstelling van het Carlistiech opperhoofd Marsal. De Overheid heeft die met kracht bestreden. ITALIË. ROME, 10 November. De Paus zou, ingevolge den raad van den Franschen Keizer besloten heb ben, het administrative beheer des lands aan eene herziening, in milderen zin, te onderwerpen. De Koning van Sardinië heeft Maandag 11. de Wetgevende Kamers met eene troonrede geopend. In deze aanspraak spreekt hij natuurlijk van de deelneming des lands aan den oorlog tegen Rusland, en beschouwd die als eenen strijd voor het regt, de beschaving en de onafhankelijkheid der volke ren, welke reeds den roem der Sardinische wapenen heeft verhoogd. Tevens erkent de Koning de noodzakelijkheid eener nieuwe geldleening tot dekking der oorlogsuilgaven, maar voegt daarbij de verzekering, dat zijne Regering trachten zal den druk der belastingen te verligten. Hij besloot zijne rede met eene hulde aan het constitutionele beginsel in dezer voege: «Ons land zal een edel voorbeeld blijven ook voortaan ziet men er vorst en volk door wederkeerige liefde en vertrouwen onafscheidelijk vereénigd, en zamenwer- kende tot instandhouding van orde eu vrijheid, de beide grondslagen van het algemeen welzijn." Tot Voorzitter van den Senaat is door den Koning benoemd de Markies Alfleri en tot Onder-voorzitters de Heeren Desambrois en Siccardi. De Heer Buoncompagni beeft veel kans als Voorzitter van de Wetgevende Kamer te worden herkozen. PRl'ISSEN. BERLIJN, 13 November. Graaf Tolsloï, Adjudant van den Russischen Keizer is alhier aangekomen, als overbrenger van een eigenhandigen brief van zijnen Vorst aan den Koning. De kweekschool tot opleiding van jongelieden voor de dienst der marine, welke tot dus verre voorloopig te Dantzig gevestigd was, is thans naar deze stad overgebragt om aldaar te verblijven; levens is die school op nieuw georganiseerd. De ambtenaar bij de telegrafie, die onlangs in hechtenis is genomen, als hebbende de hem toevertrouwde berigten aan personen medegedeeldvoor wie ze niet bestemd waren is veroordeeld lot 3 jaren gevangenis en verlies van zijne burgerlijke regten, en de personen welke hem daartoe hadden om gekocht, tot onderscheidene gevangenisstraffen. Op den 1 lden gezer brak in bet Groothertogelijk slot te Weimar brand uit, die men echter met veel moeite meester werd. De aangebragte schade zal vrij groot zijn, daar bet water bet plafond der zaal doorweekt heeft en men vreest dat het zal instorten. Ook de woonvertrekken van den Groother tog en Erfgroothertog hebben door het water geleden. Te Bern in Zwitserland is een Pauselijken Gevolmagtigde aangekomen, om persoonlijk het bonwen eener Katholieke kerk le besturen. Omtrent bet verblijf van den Generaal Canrobert te Slokholm verneemt men over Hamburg, dat bij in eene gala-koets met 8 paarden bespannen naar het paleis is gebragt en aldaar aan den Koning het Grootkruis van het Legioen van Eer, benevens een eigenhandigen brief van Keizer Napoleon III, heeft overhandigd. Er is eene eercwacht vari 100 man uit de Koninklijke garde aan het Fransche Gezantschaps-hótel geplaatstook worden door het hof en de stad groote feesten ter zijner cere voorbereid. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 November. Uit Triest wordt gemeld dat de toestand van den Aarlshertcg Ferdinand meer en meer geruststellender wordt. De tekst van het Concordaat is thans in het Regeringsblad opgenomen. Reizigers uit Opper-Oostenrijk melden, dat aldaar, vooral in het ge bergte, sedert het hegin dezer maand bijna dagelijks sneeuw vallen voorkomen. Berigten nit Bucharest melden dat aldaar bevel was ontvangen om aanstalten te maken voor de ontvangst van nieuwe Oostenrijksche troepen ter sterkte van 20,000 man. RUiliAND. De Keizer heeft Nicolaïeff verlaten, en heeft zich naar de Krim begeven om in persoon aan het leger zijnen dank te betuigen. Daarna heeft hij de reis naar de hoofdstad aanvaard. Het dagblad van Petersburg bevat een verslag van Generaal Muravieff over de bestorming van Kars, hetwelk 13 kolommen beslaat, en doet dit voorafgaan van eenige beschouwingen over den togt van Omer-Pacha. Men schrijft aan dien Bevelhebber bet voornemen toe, om in Gourie te vallen, terwijl zijn Onder-Bevelhebber Selim-Pacha op Akilallsykh, in Georgie, zou aanrukken. Hierdoor wordt het afzenden van 12000 man van bet Russische leger opgehelderd, daar die plaats nabij Ardagan ligt, en door die beweging bet leger voor Kars in den rug wordt bedreigd. I!et bezetten van Kinboern door de verbonden Mogendheden is voor 't oogenblik nog niet in slaat den aanvoer van leeftogt voor het Russische leger te belemmeren. Prins Gortschakoff heeft reeds voorlang alles ontvan gen, en weldra zullen de sneeuwstormen de steppen ontoegankelijk maken; daarop heeft de Prins stellig gerekend, zoodat het afsluiten van den Dnieper hem thans geen nadeel meer kan doen. Van den anderen kant heeft hij eene sterke stelling ingenomen. Bij de 200,000, die hij bijeen heeft, is aan ruiterij alleen 25,000 man. Hij onderhoudt daarmede de gemeenschap tus- scben zijne verschillende legercorpsen en het is dus buiten tegenspraak, dat hij vooreerst nog gerust de bewegingen des vijands kan toezien. De geruch ten van den aftogt, dien het Russische leger zou zijn begonnen, schijnen hun oorsprong te hebben gevonden in de omstandigheid, dat Prins Gortschakoff vóór den winter ontzaggelijke convooijen zieken en gekwetsten uit de Krim heeft gezonden. Uit Warschan wordt het volgende gemeld: Nooit was de telegrafische gemeenschap tusschen het hoofd van den staf des Keizers en den Maarschalk Paskewitsch zoo druk als tegenwoordig. Somtijds worden op een enkelen dag 5 of 6 depêches tusschen Nicolaïeff en Warschau gewisseld. De grijze Maar schalk wordt altijd over de le doene gewigtige bewegingen geraadpleegd en zijne raadgevingen worden met eene ongeloofelijke onderworpenheid -opgevolgd. Hij heeft niet opgehouden in werkelijkheid de Opperbevelhebber van het zui- derleger te zijn en men neemt geen maatregel van eenig belang, alvorens hij zijn oordeel daarover geveldof in zeker opzigt zijne toestemming daartoe gegeven heeft. De landlieden in Polen worden behalve door de gevolgen van den oor log nog geteisterd door eene ziekte onder de runderen en schapenwaartegen tie kunst niets vermag. Blijft dit voortduren dan is de ondergang der vee fokkers gewis en zal Polen eene der mildste bronnen van zijnen rijkdom zien uitdroogen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3