RUSLAND. De Keizer is weder naar Nicolajeff teruggekeerd. Uit Petersburg wordt gemeld dat de Czaar groote bedriegerijen in ver schillende takken van bestuur op het spoor is gekomenten gevolge waarvan vele hooggeplaatste ambtenaren in ongenade zijn gevallen. Men vermoedt dat de bij wijze van gerucht medegedeelde afzetting van den Bevelhebber van Nicolaïeff met deze zaak in verband staat. In Polen maakt de nieuwe Iigling een diepen indrok. Het is reeds de achtste sedert het begin van den oorlog, en de mannelijke bevolking is reeds dermate afgenomen, dat men aldaar niets dan kinderen en oude lieden ziet. De Russ. Inv. deelt thans een nader verslag mede van de bestorming van Kars, waaruit blijkt dat de Tiussen zich van 23 stukken geschut hebben meester gemaakt, maar er slechts 4 van hebben kunnen medevoeren. 14 vaandels zijn in hnnne handen gevallen. Het getal hunner dooden en ge kwetsten zou G.517 bedragen, en van de Turken, die van hunne zijde slechts 1300 opgeven, zouden 4000 man buiten gevecht zijn gesteld. Volgens berigt van Generaal Muravieff is de bezetting van Kars door de sertie, cholera en gehrek aan leeftogt zeer verzwakt. TURK YE. Van de aangekondigde reis van den Sultan naar Parijs en Londen, zal stellig niets komen. Men beschouwt hel berigt daarvan als uit de lucht gegrepen. Daar de volmagt van de tegenwoordige hospodars van Wall ach ye en Moldavië ten einde loopt, zoo is de Porie reeds bedacht om hunne opvolgers te benoemen en tevens om aan die Vorstendommen cene nieuwe Grondwet te geven, waardoor een einde zou komen aan de tegenwoordige grieven der be volking. Eene Commissie bestaande nit een Turk, een Franschman en een Engelschman, is naar Bucharest vertrokken, om de noodige inlichtingen op de plaats zelve in te winnen. Men verwacht hier te lande de afkondiging van een verbod van den uitvoer van levensmiddelende Regering zou daartoe besloten hebben om voor hare onderdanen de heerschende duurte te veiligten. In de laatste da gen waren niet minder dan 50 met graan geladen schepen door den Bosporus geslevend, mecrendeels naar Marseille bestemd. Omtrent den weg, die Orner-Pacha met zijne troepen moet afleggen, alvorens de Russische grenzen te bereiken, wordt het volgende gemeld: Die weg loopt tot aan Ilori, 40 Engelschc mijlen van Soechocm-Kalehlangs de kust, door niet minder dan 18 rivieren doorsneden wordende, en gaat dan oostwaarts in het binnenland. Omstreeks 20 Engclsche mijlen van de kust moet het Turksche leger over den Ingur trekken, de grootste rivier tusschcu Socchocm-Kalch en Koetaïs, die de grens van Mingrclie uitmaakt. Al de bruggen over de gemelde rivieren zijn door de Russen afgebroken. Waar schijnlijk zouden de Turken geen ernsligen tegenstand ontmoeten voor dat zij Socgdidi bereiktencer.c 5 mijlen aan gene zijde van den Ingur gelegen stel ling, tenzij de overlogt over deze rivier hun mogt betwist worden. Zoo ver bekend was, konden de Russen in Mingrclie bijkans geen andere troepen tegenover het aanrukkende leger van Omer-Pacha stellendan Mingrclische landweer, welke als niet zeer degelijk krijgsvolk beschouwd wordt. CHINA. De opstand heeft den handel sedert 6 maanden bijna geheel gestremd. Al leen in oorlogsbehoeften is vertier. Vreesclijk daarentegen neemt het verbruik van den zoo verderfelijken opium toe. De invoer uit Bengalen en van elders, wordt op ongeveer 100 mill. Ned. waarde gerekend. Vergeefs heeft vroeger de Keizer in het zedelijk belang van zijn volk getracht dien invoer te weren, die de Engelschen zoo gewetenloos hebben doorgedreven; de Regering onmag- tig om dien stroom te keeren, laat oogluikend toe dat ze in China zelf wordt gekweekt en verhandeld. STADS BERIGTEN. bwihmh iiiih ■innen—anaagtat«kbi i Voor hetzelfde doel 150,000 frs. Te Roucn zijn mede 150,000 en te EIbeuf 80,000 frs. beschikbaar gesteld om de arbeiders-klassen te hulp te komen terwijl in de meeste fabriek-steden de loonen verhoogd en door de fabriekan ten brood en andere eetwaren onder de arbeiders uitgedeeld worden. Het paleis van justitie en de gevangenis te Bellac zijn een prooi der vlammen geworden. De gevangenen zijn nog bij tijds naar elders kunnen gebragl worden, maar van de archivcn is niets gered. De Europesche bevolking van Algiers bedroeg op het einde van Junij jl. 151,613 zielen, waaronder 84,494 Franschen en 41,529 Spanjaarden. De grootste helft der in dit jaar aldaar gevestigde landverhuizers bestaat uit Spanjaarden. In Algcrie zijn aanzienlijke sraaragdgroevcn ontdekt. SPANJE. MADRID, 8 November. In de zitting van de Cortes op 6 dezer beeft de Heer Ramirez Areas de Regering geïnterpelleerd, ter zake van de betrekkingen van Spanje met het buitenlandwaarop de Minister van Buitenl. Zaken heeft geantwoorddoor te verklaren dat de betrekkingen van Spanje met alle vreemde Mogendheden, Rusland alleen uitgezonderd, op den meest vriendschappelijken voet zijn. De Engclsche Gezant heeft aan de Regering cene nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de benoeming van zekeren Domingo Moostich tot Gouverneur van Fcrnando-Po, en waarin Engeland zegt, dat eiland als een slaven depót te zullen beschouwen, indien de maatregel waarover het zich beklaagt, niet wordt ingetrokken. De reden hiervan is dal genoemde per soon bekend slaat vroeger den slavenhandel te hebben gedreven. De cholera heeft alhier opgehouden. ITALIË. ROME, 8 November. Men zegt dat de gezondheid van den Paus veel te wcnschen overlaat, en dat zijn verslands-vcrrnogen zeer verzwakt. Door de dagbladen wordt cene opgave medegedeeld van het getal der slagtoffere die in dit jaar in de onderscheidene Staten van Italië door de cholera zijn weggerukt. In het Hertogdom Parma en Plaisancc op 13,372 gevallen 8,020 overledenen; in Modena en Reggio op 11,396 gevallen 6,566 overle denen; in Toscane op 49,618 gevallen 25,941 overledenen. Zoo men hierbij Lombardye rekent, waar het getal dooden 50,000 te boven gaat en voor den Kerkdijken Staat een gelijk getal aanneemt, dan heeft Italic in dit jaar aan die vreeselijke ziekte 150.000 slagtoffere geleverd. Het geschil tusschcn Sardinië en Toscane is groolendccls uit den weg geruimd, dank zij de tusschcnkomst van Frankrijk en Engeland. PRUISSEN. BERLIJN, 11 November. Ter eere van de Koningin-Weduwe der Nederlanden is op Sans-Souci een luisterrijk diner gegevenwaarop vele Vorstelijke en andere hooge perso nen waren genoodigd. Daarna is die Vorstin over Koningsbergen naar Peters burg vertrokken. Sommigen schrijven haar het voornemen toe om zich voor goed in die hoofdstad te vestigen. Op het station van den Rijnspoorweg te Keulen is eene groote hoeveel heid meel in beslag genomen, daar het gebleken was met fijne kalk vcr- valscht te zijn. Deze vcrvalsching moet reeds sedert gcruimen tijd hebben plaats gehad. Te Hamburg zijn twee conducteurs van de stoomboot Helgoland gevan kelijk binnengebragt, als beschuldigd van medegewerkt te hebben tot het aanwerven van manschappen voor het Brilsche vreemden legioen en tot hun vertrek naar Helgoland. OOSTENRIJK. WEENEN, 9 November. In den toestand van den Aartshertog Ferdinand Maximiliaan, die door een sprong uit zijn rijtuig, ernstig werd gekwetst, is eenige beterschap gekomen. De Keizer heeft de reis naar Triest in den huitengewonen korten tijd van 18 uren afgelegd. Na een bezoek bij den Aartshertog is hij weder naar de hoofdstad teruggekeerd. Op den 2dcn dezer vierde de Graaf Radetzky zijn 918ten geboortedag. De Keizer en de Keizerin zonden den grijzen held per telegraaf hunne geluk- wcnschen. De Graaf Radetzky heeft, zoo als men weet, reeds in het vorige jaar verzocht, om uit de dienst ontslagen te worden en men gelooft, dat eerlang aan zijn billijken wcnsch naar rust zal voldaan worden. Berigten uit Rome melden dat de afkondiging van het concordaat ver haast zal worden. De Paus zal daartoe een buitengewoon consistorie houden. De Minister van Eeredienst en Onderwijs heeft aan de Hervormde ge meenten in Oostenrijk vergund zoodanige gezangboeken in te voerenals zij vcrmccnen zullen het meest met den geest barer kerk overeen te stemmen. Vroeger moesten zij aan de goedkeuring der Regering onderworpen worden. De weersgesteldheid is alhier zoo bijzonder warmdat geheele nesten meikevers op de oppervlakte van der. grond worden aangetroffen. De Bondsvergadering te Frankfort heeft den 8stcn dezer eene zitting ge houden, waarin het voorzitterschap aan den nieuw benoemden Oostcnrijkschen Gezant, Graaf von Rechberg, overgegeven is. De Heer Prokesch von Ostcn heeft daarop die stad verlaten, om zich vooreerst naar Wcenen en vervolgens ter aanvaarding der betrekking van Ooslenrijksch Gezant, naar Konstantinopcl te begeven. Eenige roovers zijn in het kasteel van den Kamerheer Jancowich in Slavonië binnengedrongen en hebben zich van 1300 gouden ducaleu en ƒ21,000 in zilver en bankpapier meester gemaakt. De BURGEMEESTER tan LET DEN doet te weten, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is verzonden, het op heden ingekomen zesde deel van het Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienstjaar 1855 en 1856, bevattende voljaars ambtshalve aanslagen invorderbaar veiklaard op den 8stcn dezer maand. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden12 November 1855. VAN LIMBURG STIRUM. K EltKNlEllWS. Bij Kon. besluit zijn goedgekeurd de navolgende beroepingen van Predi kanten, als: van de Ilcrv. gemeente te Wavcrvcen, op A. L. van Woerden, Cand. bij liet prov. kerkbestuur van Overijsselvan de Herv. gemeente te Gorredijk, op W. Hoevers, Pred. te Blokzijl; van de Waalsche-IIeiv. gemeente te Dordrecht, op M. A. Perk, Cand. bij ds commissie lot de zaken der Waal- sclie kerken; en van de Ev.-Luth. gemeente te Monnikkendam, op R. Reudlcr, Pred. te Wildervank. OUDEWATER, 10 November. Door den Kerkeraad der Ilerv. gemeente alhier is het volgend 12-tal van Predikanten gemaakt: DD. Boer, te Pcrnis; llagedoorn, te Wierden; Hoevers, te Blokzijl; Meyjes, te LeersumSibmachcr Zijr.enTh. Dr.te Deldcn; van Spall, te Giessendam Slronck, Th. Dr.te Ophemert en Zennewijnen; van Toorcnenbergente Hendrik Ido Ambacht; de Visser, te Horssen; Scheuer, te Sassenheim; Rauwenhoff, Tb. Dr.te My- drccht, en Mysberg, te BIcskensgraaf en Hofwegen. MIDDELBURG, 10 November. Uit bet vroeger vermelde 12-tal Predikan ten, is het volgende 6-tal gekozen: DD. Fabius, te Broek in Waterland; ter Haar Ilomeny, te Gouda; Giermante Rijsoord; van der Scheer, te Hoorn; van Anrooy, te Bricls Nienwland; en Soctbrood Piccardt, Th. I)r.te Goes. Drietal: Dl). Fabius, van der Scheer en ter Haar Rotneny.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3