enkele zinsnede, welke in den Ministerraad tot discussie aanleiding liccft gege ven, is die met betrekking tot Belgiës houding, te midden der staatkundige aangelegenheden. Eenige Ministers hadden door eene krachtige bewoording aan Frankrijk en Engeland willen te verstaan geven, dat elke poging om liet land van zijne onzijdigheid te doen afzien, nutteloos zou zijn. Volgens den thans openbaar gemaakten staat van den buitenlandsclien handel in het vorige jaar, is die steeds toenemende gebleven, hebbende die 12 pCt. meer dan in 1853, en 34 pCt. meer dan het gemiddelde jaarlijksche belrag in het voorafgegane tijdvak van 5 jaren bedragen. De invoer uit Nederland heeft eene waarde van 68,100,000 fr.en de uitvoer derwaarts eene waarde van 51,500,000 fr. bedragen. De invoer uit Nederland bedroeg 30 pCt. meer dan in 1853, en 40 pCt. meer dan het gemiddelde jaarlijksche bedrag van het naast voorafgegane tijdvak van 5 jaren. De uitvoer naar Nederland heeft in 1854 '17 pCt. meer bedragen dan in het vorige jaar, en 43 pCt. meer dan het gemiddelde jaarlijksche bedrag van het naast voorafgegane tijd vak van 5 jaren. Het Bestuur der Maatschappij van Landbouw heeft besloten te verkla ren dat de inenting het beste thans bekende middel is om den voortgang der besmettelijke longziekte onder het rundvee te sluiten, er. dat de uit vinder daarvan, de Heer D''. Willcrns, dank verdient voor de uitstekende diensten, welke zijn middel aan den landbouw bewezen heeft. Eene merrie, toebehoorende aan een landbouwer in den omtrek van Yvetot is gestorven, in den buitengewonen ouderdom van 52 jaren. ENGELAND. LONDEN, 11 November. Bij gelegenheid van het jaarlijksche gastmaal van den Lord-Mayor van Londen, waarbij de leden van het Kabinet en vele Gezanten tegenwoordig waren, heeft Lord Palmerston eene redevoering gehouden, die ofschoon gema tigd wat den vorm betreft, echter zeer oorlogszuchtig van inhoud was. 11 ij verklaarde dat Engeland, Frankrijk, Sardinië en Turlsye sterk genoeg waren, om de worsteling met Rusland vol te houden, zonder verdere hulp, en dat zij liet zwaard niet in de schede zouden steken vóór het doel bereikt zou zijn, 'l welk zij zich hadden voorgesteld. Engeland, sprak bij, zal alle opofferingen zich lijdelijk getroosten, die de oorlog vordert, en daarmede voortgaan totdat wij dien vrede zullen verkregen hebbenwelken wij met regt kunnen eischen. De plegtighcid zelve is zeer eenvoudig afgeloopen. De daardoor gespaarde 2000 zullen aan de armen worden uitgedeeld. De benoeming van Generaal Codrington tot Opperbevelhebber in de Krimbeeft de ontevredenheid van de oudere aldaar aanwezige Generaals op gewekt. Airey, Bentinck en Campbell hebben onder voorwendsel van drin gende zaken verlof bekomen. Laatstgenoemde moet stellig geweigerd hebben onder Generaal Codrington te dienen. De Aartsbisschop van Canterbury, de Bisschoppen en andere voorname personen die aan het hoofd van het Genootschap tot verbreiding van het Evangelie staanhonden zich met schikkingen bezig om geestelijken naar Konstantinopel af te zenden, ten einde het Christendom, zoo als het door de gevestigde kerk van Engeland geleerd wordt, in die hoofdstad te prediken. Het Engelscbe leger in de Krim telt thans 52 aalmoezeniers, waaronder 12 Anglikanen, 10 Katholieken en 8 Presbyterianen door de Regering, en de overige 22 door godsdienstige vercenigingen zijn gezonden. De hoofdleiders van de volksbewegingen die op verscheidene Zondagen in ïlydepark hebben plaats gehad, en die slechts op straatschenderij uitliepen, trachten thans in de plaats daarvan eene geregelde volksbeweging te bewerken. Tot dat einde is in eene door hen bijeengeroepen vergadering van handwerks lieden besloten eene vcrecniging op te rigtenwelke zich ten doel zou stellen: 1°. de hinderpalen te doen wegruimen, die beletten graan uit alle deelen van Turkye aan te voeren; 2°. zekerheid te verkrijgen omtrent de vraag of Brit- sche bewindslieden met buitenlandsche Mogendheden in heimelijke afspraken zijn getredendie strekken om den aanvoer van buitenlandsch graan duur zaam te beperken, zullende de bewindslieden, welke daaraan mogten schuldig zijn, naar de Brilschc wetgeving moeten gestraft worden; 3°. alle woeste gron den in het Vcreenigd Koningrijk voor de volksvoeding dienstbaar te maken; in 4'. alle verkoopers van levensmiddelen, die in de hoeveelheid of hoedanig heid der waar bedrog plegen, te doen straffen. Men herinnert zich dat Kardinaal Wiseman aan koster, van zijn proces tegen den Heer Boyle heeft moeten betalen 2167 Eene inschrijving in verscheidene landen geopend om den Kardinaal in staat te stellen die gelden te voldoen, heeft bereids 1114 opgebragt. Het werkvolk eener hoedcnfabrick in Soulhwark heeft aan Sir Ch. Napier een Admiraalshoed ter waarde van 10 overhandigd, welke door hem met dankbetuiging en onder het houden eener oorlogzuchtige redevoering is aan genomen. Te Edinburg is eene Dame overleden door de uitwerkselen van chloro form, die zij had opgesnoven tot stilling der pijn welke het uittrekken van een tand haar veroorzaakt had. De groote fabriekstad Manchester gaat den winter onder bedenkelijke voorteekenen te gcmoct. Van de zijde der arbeidslieden in de katoenfabrieken aldaar is ter kennis des publieks gebragt dat de fabriekanten" thans, in weerwil van de drukkende duurte der levensmiddelen, het arbeidsloon met 10 of 12 pCt. willen verminderen. Verder is in die kennisgeung de arbeidende volksklasse opgeroepen om eene meeling bij te wonen, die ter behandeling van dat onder werp, zou gehouden worden. Bij de duurte der grondstof en den lagen prijs der katoenen goederen, terwijl alle markten daarmede overladen zijn, zeggen de fabriekanten dat zij hunne fabrieken niet zullen kunnen gaande houden, indien zij voortgaan bet tegenwoordige werkloon te betalen. De werklieden daarentegen zeggen, dat bet middel legen de overproductie niet in verminde ring van het werkloon gelegen is, maar in verkorting van den dagelijkschen werktijd, en dat zij niet voor verminderd loon willen arbeiden, daar zulks alleen ten gevolge zou hebben dat het kwaad, hetwelk men genezen wil, na melijk de overproductie en de lage prijs van het product, nog erger wierd. Men verwacht dat een zeer groot deel van het werkvolk den arbeid eerst daags zal staken. Onderling treden zij in overleg om de werkeloozen door eene bepaalde bijdrage van degenen die aan het werk kunnen blijven, voor gebrek te behoeden. Eerstdaags zullen 80 personen, behoorende tot den medischen staf en 600 man van het landtransport korps, naar de Zwarte zee worden gezonden. De Globe deelt mede, volgens een berigt uit Weenen, dat er op den weg naar Simferopol een lievig gevecht heeft plaats gehad, waarbij de Rus sen een gevoelig verlies zouden hebben geleden. Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging. De Times verhaalt dat er onder de soldaten die naar do Krim worden gezonden, enkelen zijn die geen kennis genoeg van de dienst hebben om hun geweer af te schieten. De Officieren zijn niet geoefender dan de soldaten, en steken zeer af bij die der Russen die allen wetenschappelijk gevormd en van een beproefd talent zijn. De Russische Regering, zegt dit blad, is beter op de hoogte van die zaak. Zij zoude, indien dit de voorspoed harer wapenen I kon bevorderen, oen opperman tot Opperbevelhebber aan stellen en een Gene raal als straatveger naar Petersburg zenden. Uit Singapore schrijft men, dat de tijgers aldaar derwijze toenemen, dat ter naauwernood een dag vergaat, waarop niet een mcnsch door die beesten wordt gedood. De Gemeenteraad van Buffalo in Noord-Amerika houdt zich bezig met het grootsche plan om Kanada met de Vereenigde Staten door een tunnel onder de rivier Niagara te verbinden. De kosten dezer onderneming zouden j 853,000 dollars bcloopen. FRANKRIJK. PARIJS, 10 November. De Heer de Morny is tot Voorzitter van het Wetgevend Ligchaam benoemd. De Hertog van Cambridge wordt Woensdag aanst. alhier verwacht. Men gelooft dat hij alhier zal verblijven lot de aankomst van den Koning I van Sardinië. Onze stad zal aan den Koning van Sardinië een groot feest aanbieden, zoo als zulks bij de komst van de Koningin van Engeland heeft plaats gehad. Sommige dagbladen kondigen aan dat er weldra aan de nijverheid een nieuw metaal zal geschonken worden. Een bekwaam scheikundige, de Heer Chaudron-Junot, bad middel gevonden, om dit metaal uit den gewonen silex (vunr- of keisteen) te halen. Dit metaal kan het zilver, met groote bespa ring van kosten, op velerlei wijze vervangen. Bovendien is het van zeer groote rekbaarheid en kan men het allerlei vormen geven. De bereiding door middel van een electrischcn stroomals anderzins, is het geheim van den Heer Junot. De Gcregtshovcn gaan voort met talrijke veroordeclingen uit te spreken tegen graankoopersbakkers, vleeschhouwers en wijnhandelaren, die men heeft kunnen bewijzen dat zij hunne waren vermengden of vervalschten. De beriglen uit Konstantinopel behelzen hoofdzakelijk het volgende De Vice-Admiraal Lyons is te Konstantinopel teruggekomen. Hij had slechts eenige stoomschepen aan den Dnieper achter gelaten, ten einde de gemeen schap aan de Russen te beletten. Het eskader schroefsloomschcpen blijft met enkele linieschepen voor de Krim. De expeditie naar den Bovcn-Belbek is teruggekeerd. Zij heeft de vlakten onbegaanbaar gevonden, en overal door sneden met moerassen, liet leger van Eupatoria was nog versterkt door bet corps van Generaal Bazaine, die slechts 3000 man in de goed herstelde ves tingwerken van Kinburn had achtergelaten. Allerwege worden in de Krim toebereidselen gemaakt, om er te overwinteren. Een gedeelte der ruiterij zal evenwel naar Turkije terugkeeren. De Sultan wil den uitvoer van graan uit Azie verbieden, wegens de toenemende duurte aller levensmiddelen. Sedert eenige dagen is de wetenschappelijke Commissie, welke het vraagstuk der doorgraving van de landengte van Suez moest onderzoeken, te Marseille vergaderd, van waar zij zich reeds naar Egypte heeft begeven, al waar vele toebereidselen tot hare ontvangst gemaakt worden. Men heeft be rekend dat de doorgraving, wanneer daartoe wordt besloten, in den tijd van zes jaren tot stand gebragt zal kunnen worden en eene uitgave van 160 h 180 millioenen fr. vorderen zal. Onlangs overleed bier ter stede de rijke Spaansche kapitalistMarkies de Casa-Gaviria, die aan zijne echtgenoot en 9 kinderen een fortuin van 100 millioen realen [12). millioen Ncd.] nalaat. Omtrent het buit maken van twee groote houtvlotten door de verbonden scheepsmagt, verneemt men nog dat de waarde daarvan op ƒ250,000 kan begroot worden. Het eene vlot was zeer grootrnet eene woning er op ge bouwd, het tweede iels kleiner. Men heeft ze beide met moeite kunnen meester wordenze lagen zeer verborgen. Van den oever is gec-n tegenstand geboden. In de verte zagen twee kozakken de zaak rustig aan. Door het gehecle land worden uitgebreide maatregelen genomen om de behoeftige klassen gedurende den winter te gemoet te komen. In de groote steden zijn vercenigingen opgerigtom den arbeider legen geringen prijs van levensmiddelen te voorzien. Te Lyon is in elke voorstad eene zoodanige in- rigting opengesteld. Het bestuur van Amiens heeft 300,000 frs. verleend voor de oprigling van zuinigheids-ovens voor de geringere klassen; te Abbeville

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2