LEYDSCHE VRIJDAG, 9 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers morden tegen 10 Centen afgegeven. In de zitting van den Gemeenteraad van lieden is de beraadslaging over de algemcene Verordening op de invordering der plaatselijke belastingen aan gevangen, om beden avond en vervolgens te worden voortgezet, waaromtrent nader verslag zal worden medegedeeld. BINNKNLANDSCHE BEUIGTEN. LEYDEN, 8 November. Dingsdag morgen vertrok de lieer Mr. G. P. van Outeren naar 's Gravenbage ter bijwoning van de zitting der Prov. Staten van Znidbolland. Hij mogt van daar niet meer levend terugkcercn. In den avond werd hij door eene be- naanwdlieid overvallen, die op bet onverwachts een einde aan zijn leven maakte. Door zijne buitengemeene geschiktheid lot bet behandelen van zaken, waar toe zijne bekwaamheid zich zoo uitnemend paarde met zijne algemeen erkende voorkomendheid en gemakkelijkheid in den omgang, was hij een man op wiens bezit de vele collegiën, waarvan hij lid was, hoogen prijs stelde, en zal zijn verlies bij allen die met hein in eenige betrekking stonden, en zoo veel te meer bij zijne vrienden, diep gevoeld en hartelijk betreurd worden. Wij vernemen met genoegen dat onder de verkochte voorwerpen op de Parijsche tentoonstelling, zich ook bevinden Lakens ingezonden door de Ilee- ren J. J. Kraulz en Zoon, en Wollen Dekens uit de fabriek van de Heeren J. C. Zaalberg en Zoon en uit die van den Heer J. Seheltema Jz. alhier. In de maand October zijn binnen deze stad overleden 150 personen, als: 18 mannen, 27 vrouwen, 53 zoons en 52 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 103 kinderen, als: 54 zoons en 49 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 20 huwelijken. Naar aanleiding van liet uit de 's Gravenh. Nieuwsbode in ons vorig nommer medegedeelde berigt, dat volgens aanteekeningen in de stads waa<* te 's Hage de prijs van de boter in bet jaar 1702, lot dezelfde hoogte was ge stegen, waarop die zich lliaas bevindt, deelt een onzer lezers ons het volgende mede, waaruit blijkt dat de boter althans hier, toen bij lang na zoo duur niet was als lieden »In gehouden rekening van Regenten van een Hofje alhier vind ik den 19llen Junij van dat jaar door Klaas Barne, voor 10/10 ton boter is betaald a f 23 /57-10-0 19 ffi overwigt a 5£ stuiver.- 5- 4-8 62-14-8 Den 25stcn Sept. van dat zelfde jaar11/10 id. a ƒ29 het vierendeel 79-15-0 12 lÈ overwigt a 7 stuivers - 4-4 -0 83-19-0 Te Boskoop is Zaturdag nacht de houtzaagmolen de Onrust benevens <le lioutloods van den timmerman Jan Koster geheel afgebrand. Te Schie dam is gisteren ochtend de branderij van de llecrcn van den Hoogen en O. afgebrand welk ongeluk is veroorzaakt door het niet stellen van de stut op ■op den helm van de disteleerketcl. De helende gehouwen zijn gelukkig be waard gebleven. Het afgebrande pand was verzekerd. Op den 2den dezer hebben de Heeren Regler-Commissaris en Substituut- Officier van Justitie hij de Arrondisscmenls-Rcgthank te Arnhem, zich naar Apeldoorn begeven, om een plaatselijk onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het verbranden van ren huis op den 19dcn der vorige maand, tengevolge waarvan in hel huis van verzekering aldaar overgehragt is de eigenaar en liewoner van dat huis, eeri winkelier, wiens zaken, zoo men zegt, niet voor- ■declig staan. Op de Maandag II. te Arnhem gehouden beestenmarkt, waren 813 stuks ■vee aangebragl. Er was weinig navraag. De prijzen waren minder dan op «den voorgaanden marktdag, Zondag 14. had op liet dorp Wanneperveen (prov. Overijssel) een regt treffend voorval plaats. Zekere A. R. ging met zijne vrouw naar de kerk <®m hun kind te doen doopendoch op vrij groolen afstand van de kerk wo nende, had de inoeder het kind zeer zorgvuldig in haren schoot gewikkeld, len einde het voor de guurheid des weders te beveiligen; deze zorg en liefde schijnen te ver gegaan te zijn, althans in de kerkekamer komende, bemerk ten de ouders ch de aldaar aanwezigen, dat de moeder slechts een lijkje in liaren schoot had. Met verwondering en leedwezen heeft men vernomendat twee leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal onlangs wegens ontduiking van 's Rijks belasting op het personeel zijn bekeurd geworden, zoodat de een, de lieer Jan Freerks Zijlker, tegen betaling eener aanzienlijke boete met de ad ministratie heeft getransigeerd, terwijl de ander, de Heer de Lom de Berg, eerlang te dier zake voor den bevoegden Regter zal teregt staan. Met verwon dering cu leedwezen heeft men zulks vernomenomdat beide die Heeren in het openbaar steeds partij trekken voor de mingegoede belastingschuldigen in den lande, en daarbij sehijnen te vergelen, dat Iielasting, door aanzienlijken ontdoken of gefraudeerdweder mede moet worden opgebragt door die geringe medeburgers, waarvoor men in naam te velde trekt. Het is te betreuren, dat onder onze volksvertegenwoordigers dergelijke voorbeelden worden aange troffen, Mogen ze sleelits tot zeer enkele beperkt blijven 1 (Ass. C.) De laken-, duffel- cu baai-fabrieken te Tilburg gaan sedert cenigen tijd zeer voorspoedig, zoodat velen niet in staat zijn de talrijke bestellingen terstond uit te voeren. Onlangs was aan twee fabriekanten eene aanzienlijke levering van lakens voor een der verbonden legers in de Krira aangeboden, die dit echter wegens drukte van de band moesten wijzen. In de kolonie der Maatschappij van Weldadigheid te Veenhuizen beeft weder eene poging tot brandstichting plaats gehad. De kolonist Y. Schild, die daarvan beschuldigd wordt, beeft ook reeds bekend, en «en bevel van gevangenneming is tegen hem verleend. In den Iaatsten tijd hebben gedurig zulke pogingen plaats gehad; niet altijd eeliler is de drijfveer wraak, ook is het dikwijls enkel de zucht om uit de koloniën te komen, De Arr.-Regtbank te Breda heeft de navolgende veordragt opgemaakt, ter vervulling der vacature van Regter in genoemd collegie: de HH. Mr. K. A. Meeussen, lid der Tweede Kamer; Mr. A, C. D. Pels Ryekcn, en Mr. A. Kers- tens, Advoeaten aldaar. De Bisschop van Ksloplion, Apostolisch Vicaris van Batavia, enz. is op 31 October van Maastricht naar Hasselt, en van daar over Mechelen en Brussel, naar Parijs vertrokken, met het deel om den 9den Nov. te Marseille scheep te gaan en met de overland maal naar zijne bestemming terug te keeren. Aan de Heeren Suermond te Aken, en Gadiot te Groneveld, is vergun ning verleend voor den aanleg van eenen spoorweg van Maastricht naar Luik, op den regter-oever van de Maas. Door de Nederlandselie en Belgische Rege ringen is daartoe eene gemengde eommissie van Ingenieurs benoemd, van welke voor Nederland leden zullen zijn de Heeren L. J. A. van der Kun en IV. Badon Ghyben. 's GRAVENHAGE, 8 November. Z. M. beeft benoemd tot Kantonregler te Goor, Mr. L. J. Vos de W'ael, thans Griffier bij bet Kantongercgt te Ootmarssum. De Amst. C. deelt als gerucht mede dat de Heer van Hoëvell voorne mens zou wezen zijn ontslag als Lid der Tweede Kamer te nemen. Z. M. beeft als blijk zijner tevredenheid aan Jacob Verburg, te Sclie- veningen, 50 toegekend, wegens zijn moedig gedrag by de stranding van bel schip Anna Maria Dorethea onder Loosduinen. Door de leden van de Prov. Staten in Zuidliollandzal aan den Heer Commissaris des Konings dezer Provincie, aar>6t. W'ocnsdag, in liet Iiötel de Oude Doelen een diner worden aangeboden. Het huis Hermans en Comp., te dezer stede, is op de algemeene ten toonstelling te Parijs, met de bronzen medaille bekroond, wegens de fraaije voorwerpen, uit hunne rijtuig fabriek afkomstig. Provinciale Staten van Zuidltollantl. Zitting van Dingsdag 6 November. O O O In deze zitting beeft liet nieuw benoemde lid M>'. L. Slingeland, Kanton regler te Schoonhoven, gekozen in liet hoofd-'kiesdislrict Gouda, zitting geno men. Daarna zijn de werkzaamheden aangevangen, en heeft de vergadering zich in afdeel ingen verdeeld. Door den Voorzitter is iziededee'ling gedaan van een aantal ingekomen stuk ken, meerendcels bevattende goedkeuring door den Koning van besluiten der Stalen, in de zomer-vergadering genomen. Bij Kon. besluit van 20 Sept. jl., is echter verdaagd Zr. M«. beslissing ten aanzien van het reglement van liet Hoogheemraadschap van Rijnland tot na den afloop der zomer-vergadering van 1856. AI deze mededeelingen zijn voor kennisgeving aangenomen. Gedep. Staten hebben mede onderscheidene kennisgevingen gedaan of ont werpen aangeboden, als o. a. een onlwerp-reglement voor liet grootwaterscliap

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1