LEYDSCHE COURANT,^.» N". 135. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. YRJJDAG, 2 JNOYEMBER. A Do Prijs der Courant is f IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIi\iYEi\LAi\DSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 November. Sedert de vorige opgave bedraagt bel getal der door de Cbolcra aange tasten 1, hersteld 2 en overleden 1; blijicnde er alzoo op heden nog in behandeling 10 personen. Behalve de in ons vorig nommer vermelde giften aan de Diakonic te Leeuwarden, is nog hij dat collegie de toezegging ontvangen van 1000 ton nen turf. Men verneemt, dat zich eene voorloopige Commissie heeft gevormd tot ■droogmaking van den Tienhovenschen plas. De diepte en de ondergrond zijn naauw keurig onderzocht en is tot de droogmaking voorloopig besloten, llij peiling is gebleken dat de ondergrond veel heler is dan die van het Haarlemmermeer. Naar men met zekerheid verneemt, zegt de Arnh. Couris door den Raad van Administratie der Ilollandsche Ijzeren spoorweg-maatschappij tot In genieur bij die maatschappij, in plaats van den Heer F. W. Conrad, die als zoodanig op verzoek is ontslagen, benoemd de Heer C. Oudtshoorn, en tot Administrateur de Heer Bake, thans Ingenieur bij de Piijn-spoorweg-maatschappij. Bij gelegenheid van uitgravingen voor ecnen nieuwen uitgang uit de stad Sleeuw ijk, is een aanzienlijk deel van de overblijfselen der voormalige Onna poort, bestaande uit fondamenten van buitengewone zwaarte, twee zij muren en een boog, alsmede het onderste gedeelte van eenen daaraan gren- zcridcu toren weder ontbloot, terwijl inen vermoedt, dat onder de fondamen ten nog een kelder zal gevonden worden. De bouworde getuigt van hoogen ouderdom. Tegen deze poort rigtle bij de belegering van Steenwijk in het jaar 1592 Prins Maurits zijn voornaamslcn aanvul; twee mijnen werden ver geefs daartegen gelegd. Tegenover deze poort ontving l'rins Maurits ecnen kogel in den linkerarm, en een zijner beste en geliefdste slaf-o(Ticieren, de hopman Willem van Dorp, wiens graf nog in de kleine kerk aanwezig is, sneuvelde aldaar. Sommige der zoo even beschrevene muren dragen nog duidelijk de sporen van de werking der daarvoor aangebragle mijnen. De Arr.-Reglhank te Eindhoven heeft uitspraak gedaan in zake den Eerw. Heer A. van Moorsel, wegens het houden eencr processie op den open baren weg, van Eindhoven naar Meerveldlioven. De Rcgtbank beeft den be klaagde ontslagen van alle reglsvervolging. Van Regeringswege is aan de Tweede Kamer aangeboden een ontwerp van wet, strekkende tot aanvulling der wet van 1822 op het hi.nnenl. gedistilleerd. In de memorie van toelichting, leest men omtrent de strek king dier wet o. a. het volgende: De afschafling van den accijns op het gemaal heeft de noodzakelijkheid ■doen ontstaan om voorziening te nemen tot het behouden ecner behoorlijke •controle op bet meel, Ier dienste van branderijen. Twee wegen slaan daartoe open, namelijk liet bonden van toezigl op de «molens en op bel vervoer van meel, of wel toezigt op den inslag en liet gc- drruik van meel in de branderijen. Het eerstgenoemde middel vordert te veel formaliteiten en administratieve Ibemoeijenissenwelke eene der redenen tot afschaffing van den accijns op liet •gemaal zijn geweest.-, de inslag van meel en liet toezigt op het gebruik in de •branderijen 'kon daarbij uogtuiis niet woiden vrijgelaten. Het andere middel «zou bet malen en bel vervoer van bet meel vrijlaten, doch vorderde daaren tegen meer afdoende bepalingen omtrent bet toezigt op den inslag -en het ge- rbruik van het meel in de fabriek. De Regering heeft gemeend aan hel laatste de voorkeur te moeten geven, dl ij de beoordeeling der voorgestelde bepalingen moet in het oog worden ge- Üiouden, dat de grondslag der belasting op het gedistilleerd rust op de hoe veelheid gebruikt meel, en dat derhalve, nu voortaan de circulatie daarvan .geheel vrij zal wezende rigtigc heffing dier belasting aan groote bezwaren ••onderhevig zou worden, indien niet alle voorzorgen tegen heimelijke inslagen «in de branderijen genomen-en eene slipte controle op het gebruik van meel voorgeschreven wierden. In verband hiermede zijn verschillende bepalingen der wet op 'liet binncnl. gedistilleerd moeten gewijzigd worden, terwij! men nu tevens in die wet •■«enige leemten beeft aangevulddie de ondervinding heeft doen zienen er -die bepalingen toe te voegen, welke door bel ontslaan van nieuwe industriën gevorderd worden. Tot nu toe beeft men zooveel mogelijk getraebt in dit een en ander langs den adininistrativen weg te voorzien, doch de Regering stelt er prijs op duit dit niet langer zonder tusseberikomst dor wetgevende rnagt plaats vinde. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet, tot aanvul ling der neet van 1822 omtrent de lelusting op de hinnenl. bieren en azijnen. In de memorie van toelichting leest men o. a. omtrent de strek king dier wet Art. 3 der wet op de'bieren en azijnen van 2 Augustus 1822, ten aanzien van liet toezigt op den inslag van meel ten dienste van bierbrouwerijen en azijnmakerijen der tweede klasse, naar de bepalingen der wet op liet gemaal verwijzende, maakt de intrekking van laatstgenoemde wet eene wijziging der ccrstgemeldc nood za kei ij k. De Regering heeft, versterkt door betgeen in het naburige België beeft plaats gehad, alwaar dezelfde wet op de bieren en azijnen als bier te lande beslaat, doch reeds sedert 1330 de inslag en liet gebruik van meel in de brouwerijen cn azijnmakerijen der tweede "klasse is vrijgelaten, terwijl niettemin die be lasting aldaar een belangrijk middel van inkomst uitmaakt, gemeend liet toezigt op den inslag en het gebruik van meel .in de bedoelde fabrieken voor liet vervolg te kunnen vrijgeven. Even als bij liet aangebodene wels-óntwerp nopens het gedistilleerd beeft men nu eenige wijzigingen in de wetgeving op het stuk van de bieren en azijnen anngehragten deze maken hot onderwerp der overige artikelen van dit wets-ontwerp uit. 's GRAVENHAGE, 1 November. Aan den Heer Mr. M. UI. von Baumliauer, Hoofdcommies bij liet Dep. -van Binneril. Zaken, is vergunning verleend tot bet aannemen van de Ridderorde van bet Legioen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan de Heeren Mr. J. II. de Stoppelaar, als Burgemeester der gemeente Vcre c. a.en Mr. S. J. Ous ting, als Burgemeester der gemeenten Keilen en Weslerhork. Bij Koninklijk besluit van 29 October, zijn benoemd: tot Directeur van het expeditiekantoor der brievenpostcrij op den Ned. Rijnspoorweg, de lieer C. W. Baron Svvecrts de Landas Wij borg lithans Commies van de eerste klasse; tot Directeur van het expediliekantoor der hrievenposterij op den Nedcrl. Belgischen spoorweg, de Heer J. J. Smith, thans Commies van de eerste klasse. Bij Koninkl. besluit zijn, in afwachting van eene volledige herziening., eenige wijzigingen gehragt in het reglement voor de dienst van den rijks telegraaf. Het heeft Z. M. den Koning der Belgen behaagd aan onzen stadgenoot, den Kon. steendrukker C. W. Mieling, de groote gouden medaille, met HD. heeldtenis te schenken, als een bewijs van zijne tevredenheid over een door dien Heer vervaardigd en aan HD. aangeboden 'fraai werk over de Orchideën. Deze onderscheiding is te opmerkelijker, aangezien men aldaar in dat geval gewoon is de zilveren medaille Ie geven. Bij het Dep. van Binncnl. Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, ontvangen ƒ2,500, van het Departement Anicron- gen der maatschappijtot Nut van 't Algemeenals voorloopige opbrengst eencr in die gemeente gehouden nationale loterij. Gisteren 'heeft de lieer Mr. Junius van llcmert, die sedert de nieuwe «regterlijkc organisatie in 1338 ingevoerd, de funclien van l'roe. Gen. bij het Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft vervuld, die betrekking nedergelegd, en zal de Meer 'La Grappe Doiniuicus, Adv.-Gcn. hij dat .collegie, lot 31 Dcc. aanst. die functien waarnemen; zullende de nieuw benoemde Proc. Gen. bij dat Hof, de Heer van Galen., met den lsten January a. s. als zoodanig in werking treden. De leden van de Tweede Kamer dor Staten Generaal, zijn thans aan geschreven, dat de werkzaamheden dier vergadering den ~lSa' dezer zullen hervat worden. De Commissie «van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haar lemmermeer heeft aan de gegadingden bekend gemaakt, dat zij eerlang, op eenen nader aan te kondigen dag, zal overgaan tot de aanbesteding van de gebouwen en bijbelioorende werken voor liet stoomgemaal ter ontlasting van Rijnlands boezem op den IJssel, te Gouda. .De liaringvissebery neemt een gunstigen keer. Gedurende de laatst®

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1