fransche alleenheerschers, die de vrijheid der drukpers in hun eigen land onderdrukkenzien desniettemin de noodzakelijkheid inhunne belangen voor de reglbank der openbare meening te bepleiten en hun gedrag daarvoor te regtvaardigen door diezelfde drukpers, wier kracht zij in hun eigen land vrcczen. (N. li. C.) EI GE Ij AW©. LONDEN, 29 October. Rij besluit van de Koningin is eene Staatscommissie benoemd, om te on derzoeken, in hoe ver het doenlijk en raadzaam zou zijn, het licndeelig be ginsel in het muntstelsel van het Vereenigd Koningrijk in te voeren. De Koningin heeft bevolen, dat de woorden AlmaBalaklava en In- leermann op de vaandels zullen voorkomen van al de regimenten, die aan die roemrijke gevechten hebben deel genomen. Voorts heeft II. SI. bepaalddat de verschillende corpsen van het Britsche leger, die zich den 5lIen September in de Krim bevondenook den naam Sebastopol op het vaandel zullen voeren. De benoeming van Generaal Codrington lot Opperbevelhebber in dc Krim wordt door de dagbladen als zeker beschouwd. Slen zegt dat nog twee schepen van 60 stukken zullen worden uitge rust om naar Wesl-Indië te vertrekken. De 1111. StrahanBates en Paul zijn wegens valsch bankroet veroordeeld tot verbanning voor 14 jaren. De maatschappij voor het glazen paleis zal de inzenders van voorwerpen op de wereldtentoonstelling te Parijs uitnoodigen, hunne voorwerpen naar Sydenham over te brengen, wanneer de tentoonstelling te Parijs gesloten zal zijn; de noodige ruimte voor het tentoonstellen der voorwerpen zal hun koste loos worden afgestaan. Alhier zal zich eene maatschappij vormen met het oogmerkom dc dooden per spoortrein ver buiten de stad te voeren, ten einde deze niet meer binnen de stad tot nadeel der gezondheid begraven worden. Zondag hebben er op nieuw ongeregeldheden in Hydepark plaats gehad. Voor de kazerne te Horfield heeft een hevig geschil plaats gegrepen doordien de daar gehuisveste militie dacht het handgeld van 5£ te ontvangen, en niet wilde gedoogen dat hunne uitrusting daarvan werd afgetrokken; niet eer dan nadat een geladen kanon voor de kazerne werd aangevoerd, gelukte het de rust te herstellen. De Generaal-Majoor Markham, uit de Krim teruggekomen, is, ofschoon nog geene 50 jaren tellende, zoo verouderd, dat hij het aanzien heeft van een man van 70 jaren; zijrie becnen zijn derwijze gezwollen, dat hij naauwc- lijks kan Ioopen zijne groote baard is geheel grijs en hij is zeer vermagerd. Woensdag avond 11. had er eene verschrikkelijke gasontploffing in een der gasfabrieken dor hoofdstad plaats, die niet alleen een grooten angst ver wekte in de nabij gelegen plaatsen, maar zelfs aan den tegenoverliggcndcn oever van den Teems. De huizen schudden als het ware op hunne grondsla gen paarden geraakten daardoor op holbrokken ijzer en steen werden een eindweg heen geworpen, terwijl de geheele wijk voor een oogenblik in duis ternis gehuld werdten gevolge van de massa stof, die overal heen vloog. Gelukkiglijk werd niemand daarbij gekwetst. Te Rochdale zijn twee katocnfabrieken afgebrand, waardoor eene waarde van 25,000 vernield werd. Men schrijft die ramp aan kwaadwilligheid toe. Onlangs is hier te lande een herdruk van een verloren gewaand hoogst merkwaardig geschrift in het licht verschenen, waaromtrent de volgende wetenswaardige bijzonderheden medegedeeld worden Zooals men weet, heeft in de 16Jo eeuw de hervorming ook in Italië tal rijke bewegingen veroorzaakt. Naauwelijks bleef eene der vele hoogcscholen of kleine vorstenhoven van Opper- en Bcneden-Italio daarvan vrij. Zoo had Napels zijn Juan Valdez, Pavia zijn Curio, Ferrara zijn Marco Antonio Fla- minco, terwijl Schino van Siena met zijne allerwege gehouden predication aan l geheel Italië toebehoorde. Zelfs te Rome waren er onder de Kardinalen, zooals Contarini en Morone, die van hunne sympathie met de Wittenberger gcloofsrigting geen geheim maakten. Maar onder alles wat in dezen geest door den druk verspreid werd, stak vooral een boekje uit, dat te Venetie in 1542 onder den titel: Over de Weldaad van Christusin de landstaal verscheen. Dit kleine geschrift vond zoo grooten bijval, dat binnen eene tijdruimte van G jaren 40,000 Venetiaanschc en bovendien nog ontelbare te Modena en elders gedrukte exempl. onder de bevolking verspreid werden. De hoofdstelling in dit boek was de regtvaardiging door het geloof, maar het ademde geheel en al een bijbclschenvooral een Paulinischen geest; het krachtig en fiksche verzet tegen de heerschcnde leer en praktijk was in het oog loopend; de be wijstrant was vol geest en treffend. De Inquisitie vervolgde het hevig en volgens den geschiedschrijver C. Ranke werden geheele brandstapels van in beslag genomene exemplaren opgcrigt en ten vurc gedoemd. Weldra behoorde een exemplaar van de Weldaad van Christus lol de grootste zeldzaamheden. Toen men 30 jaren daarna er eene Engelsche vertaling van maakte, nadat reeds te voren eene Fransche, Spaansche ja zelfs eene Kroatische vertaling verschenen was, moest men, die naar den Franschen, in plaats van naar den verdwenen Italiaanschen tekst, vervaardigen. Maar ook deze vertalingen ver dwenen. De geschiedschrijvers Ranke en Macauley wanhoopten aan het terug vinden van het werkje. Doch onlangs is te Cambridge in het SL Johns College een ltaliaansch exemplaar, gedrukt te Venetie in 1543, gevonden, en hierna aldaar een nieuwe druk uitgegeven, met een ook aldaar gevonden-ouden Fran schen tekst. Nog voor die uitgave verscheen ook te Leipzig eene Duitsche vertaling met Italiaanschen tekst. Dit geschenk verrijkt niet alleen dc letter kunde met eene historische merkwaardigheid en voert ons te midden der godsdienstige beweging van Italië, in een voor de kerk zoo hoogst belangrijk tijdperk; maar bovendien zijn wij daardoor in het bezit gekomen van eene der degelijkste, geestrijkste en slichtelijkste geschriften over de regtvaardiging door het geloof, over het geloofsleven in geest en in waarheid. De schrijver is nu gebleken te zijn Aonio Paleario, uitstekend klassiek geleerde en beroemd Hoogleeraar te Siena, die door zijne grondige kennis en als onverschrokken voorvechter in den grootschen strijd voor het geloof, reeds lang gunstig bekend stond. Do Duitsche uitgave bevat omtrent dit vraagstuk eene zeer belang rijke verhandeling, welke bij niemand twijfel zal overlaten, door wien de weldaad van Christus met zoo welsprekende long aan de Rooinsche geloofs broeders verkondigd is geworden. Hhl Gedurende den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in het kanaal een hevige storm gewoed. Talrijke ongelukken hebben plaats gehad; een Braziliaansche bark is op de kust geworpen. Door den wind is een gedeelte van het staketsel der haven van Dover weggerukt. Aan de Kaap de Goede Hoop zijn in September gunstige berigten ont vangen van Nnmaqualand, en door dc Mijn-Maatschappij rijke monsters van Iood-erts, afkomstig van hare mijnen, derwaarts gezonden tot nader onderzoek. Men zeide, dat dc erts er in grooten overvloed gevonden wordt. De hoe veelheid koper-erts, die gedurende de maand Augustus naar Engeland was gezondenbedroeg 125} ton. Volgens berigten uit New-York waren aldaar groote boeveelheden tarwe en meel opgekocht, en wel, naar gezegd werd, voor rekening van de Britsche regering; alle voorhanden of op weg zijnde partijen werden voor den markt prijs genomen. Het gevolg hiervan was, dat de prijs van tarwe en maïs, en vooral die van meel rezen. Bij het afzenden der berigten waren maïs en inecl nog rijzende, doch tarwe dalende. FBilfURIJK. PARIJS, 29 October. De uitreiking van de eerc-mcdailles aan de inzenders op de tentoonstel ling op 15 Nov., zal luisterrijk plaats hebben. De Keizer zou voor de bij die gelegenheid te houden feesten 200,000 fr. toegestaan hebben. Dc Jury heeft vele medailles toegekend aan de werklieden die daartoe door de inzenders zijn aangewezen. Maar daar zij meest allen van brons zijn zoo hebben zij voor hen weinig waarde. Het is ook gebleken dat hel getal der gouden medailles die moeten worden toegewezen, te groot is, daarom wil men nog eene nieuwe in het leven roepen, die de plaats tusschcn de gouden en de zilveren zal innemen. De internationale Jury voor de afdccling schilderkunst der tentoonstel ling heeft gisteren uitspraak gedaan en de 9 eeremedailles toegewezen aan de Ileeren Horace Vernet, Eugene Delacroix, Ingres, Decamps, Landseer, Leys, Cornelius, Meissonnier cn Dupont, den laatste als graveur. De lleer M. Chevalier heeft in het Journ. des Dèhais een stuk ge plaatst, waarin hij de jongste maatregelen van de Fransche bank van eene ongunstige zijde in het licht stelt. Men heeft met genoegen vernomendat de Bank genegen scheen terug te komen op het besluit, waarbij de vervaltijd der gedisconteerde billetten op 75 dagen werd beperkt, cn op nieuw de billetten op 90 dagen aan te ne men. Men voegt er bij, dat de Bank ook waarschijnlijk spoedig de laatste lijk genomen maatregelen wederom zal opheffen. De Aartsbisschop van Parijs heeft gebeden uitgeschreven voor de geluk kige bevalling der Keizerin. Nadat er reeds veel over eene zending van Generaal Canrobert naar Zweden was gesprokenkondigt thans de Moniteur officieel zijn vertrek aan. Hij zal aan den Koning het Grootkruis van het Legioen van Eer overbrengen; maar algemeen verzekert men dat hij in last heeft om Z. M. over te halen om een gedeelte der vloot in eene der havens aldaar te laten overwinteren. Vrijdag 11. heeft er te Satory, nabij Versailles, eene groote wapen schouw plaats gehad, ter cere van den Hertog van Brabant. 40 eskadrons ruiterij waren aldaar vereenigd. De Moniteur betoogt in het breede dat het bezoek van deze vorstelijke personen beschouwd moet worden als een blijk van toegenegenheid jegens het hoofd van dit rijk. De Maarschalk Pclissier heeft van den Ainerikaanschcn Colonel Colt twee revolver-pistolen ten geschenke ontvangen. Hij is met dit geschenk zeer ingenomen, daar alle deskundigen de uitmuntende bewerking bewonderen. Er is een gedenkpenning geslagen ter herinnering aan de verovering van Kinboern. Zeer vele gekwetstendie naar Frankrijk waren leruggebragt en in het hospitaal te Saint-Cloud werden verpleegd, zijn in de jongst veiloopen dagen aldaar overleden, alleen ten gevolge der doorgestane vermoeienissen van den overtogt. Voortaan zullen de zwaar gekwetste militairen zoo veel mogelijk worden verpleegd in hospitalen, rligter bij het tooneel des oorlogs gelegen. Berigten uit de Krim melden dat drie afdeelingen Sardinische troepen, onder bevel van den Generaal Lamarmora, op 13 dezer het binnenland van de Krim zijn ingedrongen, in die beweging gevolgd wordende door de afdeeling onder bevel van den Generaal Collin Campbell. Het gebeele leger der bond- genooten was in beweging, cn ieder soldaat had voor 3 dagen levensmiddelen ontvangen. De Russen van hunne zijde, trokken terug cn vernielden dc wegen achter zichdie echter door de hondgenooten achtereenvolgens weder worden hersteld. Het onderhoud der bestraling dezer stad vereisebt in dit jaar 2,GO0,OOO fr. Sedert 7 jaren is de prijs der tarwe eerste kwaliteit verdubbeld. In October 1848 kostte zij 19.05 fr. het mud; in Oct'. 1849 18.14 fr.; in Oct. 1850 20.25 fr.; in Oct. 1851 18.00 fr.in Oct. 1852 21.75 fr.; in Oct. 1853 33.29 fr.; in Oct. 1854 31.00 fr., en in Oct. 1855 38.19 fr. Neemt men nu daarbij in aanmerking dat in het jaar 1848 dc prijs zeer hoog was, vergeleken bij dien in andere jarendan is de toeneming schrikbarend»

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2