BüITEXLAlVDSCnE BERfGTEN. muziekgezelschap te Padanggroot ƒ1200, zijnde de opbrengst van een aldaar gegeven concert. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal eerst in het begin der volgende maand (men spreekt van 7 Nov.) weder vergaderen zal. Sedert het begin der maand September 11., als wanneer de cholera, zich weder op nieuw in deze stad heeft geopenbaard, zijn tot en met 20 de zer, volgens officiële opgave door die ziekte aangetast 118 personen; hiervan zijn 73 overleden, 39 hersteld en bleven er nog 6 in behandeling. ROTTERDAM 24 October. Ilet onlangs overleden Raadslid dezer gemeente, de Heer Ezechiels, heeft aan drie instellingen van verschillende Christelijke gemeenten een legaat ver maakt, aan het Gereformeerd Burger weeshuis, aan het weeshuis der Evang. Luth. gemeente en aan het weeshuis van de R. K. gemeente van de Leeuwenstraat. Men zegt dat het garnizoen alhier met 1 Nov. naar Bergen op Zoom zal worden verlegd. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van brood voor het gevan genhuis alhier, is de vermindering, ten gevolge van de afschaffing van den accijns, o. a. voor roggebrood, belangrijk geweest; de laagste inschrijving was tot omstreeks 9 cent, terwijl het vorige jaar omstreeks 13 cent per pond be steed werd, niettegenstaande thans den prijs der granen, vooral van de rogge, hooger is. AMSTERDAM, 24 October. Ter vervulling van het lloogleeraarsambt bij de Kweekschool der Remonst. Broederschap is eene nominatie gevormdbestaande uit de Ml. Drs. van Teu- temTideman en van der Pot, te Rotterdam, en Ds. J. II. Maronier, te Leydenen daaruit verkozen Dr. van Teutcm. Deze bedankt hebbende is de nominatie aangevuld met Dr. van Vollenhoven, te Utrecht, en toen tot Iloog- lecraar gekozen Dr. J. Tideman, die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. In eene alhier gehouden vergadering van het hoofdbestuur der vereeni- ging het Metalen Kruis, heeft de Vice-Admiraal Lucas, zitting genomen, ter vervanging van wijlen den Vice-Admiraal Koopman. HAARLEM, 24 October. Eene Commissie uit de Staten van Noordholland heeft zich gisteren vervoegd ten hnize van den afgetreden Commissaris des Konings, den lieer Mr. D. J. van Ewyck van de Bilt, ten einde aan hem den dank der Staten over te brengen voor de vele en gewigtige diensten, gedurende ongeveer 16 jaren aan dit gewest bewezen. Bij die gelegenheid is hem tevens uit naam der Staten cn van den Griffier aangeboden een fraai bewerkte zilveren vaas met zwaar beeldwerk. Op het voetstuk namelijk zijn Neptunus en Amphitrite, gezeten te midden van rotsblokken en watervallen; tegenover zit Ceres, met een korenschoof in den arm en een sikkel in de hand. Deze beelden zijn van verhevene waardige bewerking; het kenmerkende hnnner gelaatstrekken, de behagelijke vormen cn uitmuntende groepering, verraden de meesterhand des vervaardigers. Op de vaas zelve zijn twee gedreven schilden, één met het wapen van Noordhollandterwijl op het andere schild is gegriftDe leden cn Griffier der Staten van Noordholland aan den afgetreden Commissaris des Konings 1855. Het geheel is een meesterstuk uit de werkplaats van den Heer Gilles Grevink te Amsterdam. BELGIE. De Heer Genard te Antwerpen heeft onlangs een belangrijk oudheid kundig werk uitgegeven, dat zoowel van zijne geleerdheid als van zijn geduld getuigt. Op de plaats waar thans de hoofdkerk staat, verhief zich in vroeger eenwen eene kleinere kerk waarvan in oude gedenkstukken wordt melding gemaakt. De lieer Genard is zoo gelukkig geweest om een zegel te ontdek ken aan eene akte gehecht van het jaar 1389, waarop deze kerk met naauwkenrigheid was afgebeeld. Ilij heeft zijne ontdekking voortgezet, en door middel van echte stukken is het hem mogen gelukken eene naauwkeu- rige beschrijving te leverenzoowel van het inwendige als van het uitwendige van het gebouw. Volgens nog andere zegels van dien tijd heeft hij er de beschrijving bijgevoegd van de klccderdragt en de dienslverriglingen der geestelijken, en van eene mnziekschoot die aan de kerk verbonden was. Hij heeft door dezen arbeid de geleerde wereld ten hoogste aan zich verpligt. ENGELAND. LONDEN, 23 October. Sir MolesworthMinister van Koloniënwiens ziekte wij in ons vorig nommer hebben vermeld, is overleden. Hij mogt zich in de algemeene achting verheugen en werd gerekend onder die leden van het Kabinet van Lord Palmerstonwelke het meest doorgedrongen waren van de overtuiging dat het voor Engeland nadeelig zou zijn geweest, op de van Ruslands zijde aangeboden voorwaarden vrede te maken. De Regering houdt zich ernstig bezig om maatregelen te bedenken te gen de uitgewekenen, die van de gastvrijheid alhier misbruik maken. De Ad- vocalen der Kroon zijn te dien opzigle geraadpleegd. Volgens de Times zal de Generaal Simpson als Opperbevelhebber wor den teruggeroepen en hoewel dit blad zijn opvolger niet noemt, beeft de Ge neraal Codringlon daartoe veel kans. De Daily-News spreekt echter dit berigt tegen. Generaal Anson zal den Generaal Goumm als Bevelhebber der troepen in Indië vervangen. Eene depêche van Sir Edmund Lyons van den 18Jen dezer, meldt dat de Russen dien dag de vestingwerken aan den ingang van Otsehakoff, die met 23 stukken geschut voorzien waren, hebben laten in de lucht springen. De vesting was intusschen nog binnen het bereik der bombardeerboolen. De toon der dagbladen blijft bij voortduring oorlogzuchtig. De Times zegt: Wij hebben onze middelen tot verzoening uitgeput, en kunnen zeer wel wachten tot Rusland van zijnen kant stappen lot vrede doet. Wanneer Rusland vrede wenscht, moet het daarom regtstreeks aanzoek doen bij dege nen tegen welke het nu anderhalf jaar een onregtvaardigen en ongelukkigen oorlog gevoerd heeft. Engeland en Frankrijk hebben alles te winnen cn niets te verliezen bij de voortduring des oorlogs; zij zullen dan ook gewis de wapenen niet neerleggen, voor dat zij het werk voltooid en den vrede althans voor eene halve eeuw verzekerd hebben. De Globe spreekt op gelijken toon: Het staat thans, menschel ijker wijze gesproken, geheel in de magt van Frankrijk en Engeland, de bedoelingen des oorlogs zonder al te groole opofferingen te bereiken. Wij behoeven niet bin nen in Rusland te dringen, wij hebben het Russische rijk bij de keel gevat, en kunnen het bij de keel houden tot het toegeeft. De epauletten bij de Engelschc marine zijn afgeschaft. Er is op nieuw sprake van het aanleggen van een tunnel tusschen En geland en Frankrijk. De Fransche ingenieur L. Favre heeft dienaangaande een rapport in het licht gegeven ook worden talrijk opnemingen gedaan. LI. Zondag hebben er in Hydeparlc wederom zamenscholingen van volk plaats gehad, waarin men, onder den schijn van zich met de duurte der levensmiddelen bezig te houden, hevig uitvoer tegen de aristocratie en hare voorrcgtcrien zelfs door sommigen het communisme werd gepredikt. De Marabjah Dhoeloep Singh, die zich eenigen tijd hier te lande heeft opgehouden heeft 25 M geschonken ten behoeve van het zendelinggenootschap. Te Wakefield had men besloten een jongman, die aan eene kwaadaar dige koorts gestorven scheen, dcnzelfden avond te begraven. Alles was daartoe gereed, doch de geestelijke weigerde de begraving. Gedurende den nacht gaf de zieke teekenen van leven en gebruikte het onIbijt den anderen dag, op het uur dat voor zijne ter aardebestelling vastgesteld was. Te Slomington zijn 1300 oude munten ontdekt, waarvan verscheidene kenteekenen van een 1500-jarigen ouderdom dragen. Zij beslaan uit een mengsel van koper cn ander metaal; sommigen dragen het opschrift: Constans anderen het afbeeldsel van een Romeinsch soldaat, of van eenen beer. FRANKRIJK. PARIJS, 23 October. Volgens particuliere correspondentie van de Amst. Cour., zou de Keizer bij de Engelsche Regering hebben aangedrongen dat aan de weduwe en kinderen van Lodewijk Philips, de schuilplaats worde ontzegd hun tct dusverre in Engeland geschonkenen dat zoodra die eisch te Londen bekend werdecnige dagen vóór het vertrek van Marie Amelia naar België (waar zij zich niet zal vestigen, zoo als the Morning Herald verkeerdelijk beweert), de Gezanten van verscheidene Duitsche Staten zich hehben gehaast het grondgebied ter beschikking der doorluchtige weduwe te stellen. Op last des Keizers moet de vleeschzetling in alle groote steden des rijks worden ingevoerd. Evenwel geschiedt dit zelfs niet in alle plaatsen van het Seine-departement. Te Clermont-Ferrand hebben de slagers aan het Ge- meentebestnur de toezegging gedaan den prijs van alle vleeschsoorten 20 cen times af te slaanmits men hen niet aan de zetting onderwierp. Behalve den Keizer is er nog slechts een enkel Franschmandie de Zweedschc Seraphijnenorde bezit, namelijk de Maarschalk Reille, die reeds in 1810 daarmede werd versierd. Dc berigtcn van het oorlogstoonecl vermelden tot heden weinig belang rijke zaken. De bondgenooten hebben het vuur tegen de noordzijde van Se- bastopol geopend, waardoor de sleliing der Russen hagchelijk wordt. Te oordeelen naar het groot aantal karren die zij lieten aanvoeren, geloofde men dat zij aanstalten maakten om naar Simferopol terug trekken. Het Russische leger te velde trekt mede naar den kant van Mackenzie terugdoch zendt talrijke afdeelingcn uit met het doel om den kring te breken, waarin de bondgenooten het scheen te willen besluiten. De Generaal d'Autemarre, die met eene divisie Afrikaansche jagers in den Opper-Belbek stond, is naar het dal van Baidar voortgerukt. De afdeeling van den Generaal Defailly heeft zich met het corps van den Generaal d'Allonville vereenigd. De Engelsche ruiterij was te Eupatoria ontscheept. De Moniteur vermeldt de geheele vernieling der vestingwerken van Otseha koff door de Russen. De Fransch-Engelsche afdeeling van de landmagt heeft zich bij de beschie ting van Kinboern zeer gunstig onderscheiden, twee compagniën jagers, die op 400 ellen van dc batterijen in hinderlaag waren gesteldhebben de Rus sische kanoniers hij hunne stukken getroffen. 174 stukken geschut zijn in de vesting gevonden. Uit nnauwkeurige beriglen thans bij de Regering ingekomenblijkt dat ons land minstens 12 15 millioen mudden graan zal behoeven om in de behoeften van dc bevolking tot aan den volgenden oogst te kunnen voorzien. Tot voorziening daarin rekent men op Noord-Amerika, alwaar eene buitenge wone goede oogst is ingezameld, cn waarvan een vierde gedeelte zal kunnen worden uitgevoerd. De commissie, die na de inneming van Sebastopol gevormd is om den buit te verdeelenheeft als grondslag aangenomendat het Fransche leger op 8 September 115,000 man, benevens 6000 zieken telde, en het Engel sche met de Sardinische hulptroepen 59,000 man. In de maand September zijn omstreeks 30,000 man nieuwe troepen uit Frankrijk in de Krim aange komen. Op grond hiervan wordt dc sterkte der krijgsmagt in het Oosten thans op 200,000 man geschat.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2