LEYDSCHE COURANT. YRIJDAG, 26 OCTOBER. ff. 150. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 Ooiober. liet Verslag omtrent de Raadsvergadering van beden, waarin de aan de orde gestelde Verordeningen andermaal gesteld zijn in banden van Burge meester en Wethouders, zal bij eene volgende courant worden gevoegd. Sedert de vorige opgave bedraagt bet getal der door de Cholera aange tasten 6, hersteld 3 en overleden 5; blijvende er altoo op beden nog in behandeling 13 personen. Sedert eergisteren zijn te Katwijk aangekomen C haringschuitenmet ccne waarde van omstreeks 6500 aan steurharing en nog enkele tonnen pekelharing, die weder van zeer goede kwaliteit is. Van die schuilen waren er drie van de Maatschappij voor de Steurharingvisscherij. Te Sappemccr (prov. Groningen) is op de werf van den scheepsbouw meester Bodewes een schoer.erschip in aanbouw, voor rekening eener reederij te Zwolle. Deze bodem zal den naam dragen van Professor Kaiserwelke benaming een blijk van hulde en achting mag heeten aan den verdienstelij ken lloogleeraar in de Stcrrekunde, die alles heeft aangewend oin deze weten schap, waaraan de zeevaart zooveel te danken heeft, meer algemeen aan zijne landgenooten hekend te maken. ZwCour.) De afdecling voor wis- en natuurkundige wetenschapen van de Konirikl. Akadcmie van Wetenschappen, zal te Amsterdam eene gewone vergadering hou den op aanst. Zaturdag, des voormiddags ten 11J ure. De spreekbeurten zullen worden vervuld door de 11H. R. van Rees, W. II. de Vriese en G. J. Mulder. De Heeren II. F. Bultman en D. C. Meijer, eigenaren van gronden in den Haarlemmermeer-polder, hebben de ingelanden te Amsterdam woonachtig bijeengeroepen, om zich te verstaan nopens een 12-tal als hoofdingelanden te benoemen. Bij meerderheid is beslist, om, in het belang der Amsterdamsche ingelanden, aan dezen invloed in het |»olderhestuur 1e verzekeren, door een 8-tal candidaten tot hoofdingelanden uit Amsterdamsche eigenaren voor te stel len. Daartoe werden gekozen de Heeren Amersfoort. H. F. Bultman, Duyts, J. P. A. van Wickevoort Crommelin, B. Kooy, lloeufl't van Velsen, Heshuyzcn en D.C.Meijer; terwijl voor candidaten buiten Amsterdam werden aangewezen de Heeren J. L. van den Burgh, J.W.Wilson, van de Poll, te Haarlemen de lieer Gevers van Endegeest, bij Levden. Onderscheidene groote Amsterdamsche ingelanden, eigenaren van 240, 407, 374, 270, 1215 en 3G0 bunders, heb ben aan deze bijeenkomst geen deel geuornen. AmstCour.) 'Te Laren (prov. N.-Hulland.) bespeurde voor eenigc dagen twee kinde ken, die in het kreupelhout op den weg tusscher. dit dorp en Ecmnes hout -sprokkelden, een behoeftig man, die hen angstvol tot zich riep, terwijl hij uit het hout oprees; de kinderen hierdoor verschrikt namen haastig de vlugt en gaven geene kennis van het gebeurde. Den 19dcn vond men het lijk van don ongelukkige op dczelfJe hoogte waar de kinderen hem hadden opgemerkt, hij lag met de hand in eene nabij zijnde slootwaaruit men vermoedt dat li ij nog eene poging had aangewend om te drinkenongetwijfeld zal de hon ger oorzaak van den plolselingcn dood des armen mans zijn, daar men noch geld noch voedsel bij hem vond en zijne klecderen en gelaatstrekken sporen van gebrek droegen. De behoeftige woonde nog vele uren van hier en af- 3iecr welligt om de hand bedelende uit te strekken, deed hem eene prooi ^worden van den vreeselijken hongerdood. Bbl -Bij Vonnis van de Arr.-Regthank te Arnhem is G. v. B., oud 14 jaar, ■arbeiderwonende te Gelderseh Vecnendaal, wegens moedwillige beschadiging ■van een telegrafischen toesteldoor met een steen te werpen tegen en ver snieten var. eene porseleinen schijf aan een paal van 1s rijks telegraaf onder de •^gemeente Gelderseh Veenendaalveroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 weken. - De Pr. G. Cour. meldt dat hel herigt door haar medegedeeld, omtrent «eene vrouw die door een houd zou zijn aangevallen en versclieurd (zie ons •nommer), bezijden de waarheid is. De vrouw is ten gevolge eener heiige ziekte overleden. Bij den aanleg van een Engclsch werk nabij het kasteel Rechleren, onder Dalfsen (prov. Overijssel), heeft men op eene diepte van slechts twee -voet in den grond twee menschelijte geraamten gevonden, waarover meu zich in allerlei gissingen verliest. De firma G. en II. Salomonsort te Almelo, heeft voor een bedrag van ƒ202,000 deel genomen in de uitbreiding van It toil nominaal der Overijs- •selsche kanalisatie-maatschappij, en zich bovendien, naar wij vernemen, be reid verklaard., ook nog de deelneming voor de stad over te nemen. Tc 's Ilerlogenboscli zijn de aardappelen voor bet 2de negement infan terie aldaar in garnizoen, aangenomen door M. Stoof voor ƒ2.30 de mud, anderen zouden die aanneming nog 7 centen per mud minder willen leveren. De verkoop van de heerlijkheid en goederen van de familie Salm Salm, vroeger gemeldwordt tegengesproken. Een der onderwerpen, die op het oogenblik het meest de aandacht trek ken, is de oprigting van broodfabrieken. De Landb. Cour. van den lldvn dezer, heeft daarover een goed artikel van den Heer W. C. H. Staring, waaruit wij het volgende onlleenen:: Algemeen venvaclrt mendat bij de afschaffing van de rijks- en gemeente belasting op de granen, op den l-61*0 Jan. e. k., de prijzen van het brood zoo veel zullen dalen, als het bedrag dier belasting uitmaakt. Maar bet zou bij opruiming van alle belemmeringen nog meer kunnen zijn. Zoo wordt bijv. een tarwebrood, dat thans binnen Haarlem 42 ets kost, onder Heem stede verkocht voor 33 ets. Men make zich evenwel geene hersenschim men van te groote daling. Moglen de graanprijzen rijzende zijn, op bet oogenblik van het afschaffen der belasting, dan is liet zelfs mogelijkdat de broodprijzen zullen schijnen te rijzen, zooals varken- on schapcnvlcesch., schijnbaar in prijs verhoogd is by de afschaffing van den accijns in 1853. Weinigen begrepen toch, dal die verhopging alleen in evenredigheid met den prijs van het rundvleesch plaats vond, en gelijk de staathuishoudkundigen voorspeld hadden, ook geschieden moest. In de steden begrijpt men te regt, dat er geen beter middel zal zijn om de prijzen daarop terug te voeren, waarop lij werkelijk moeten staan, dan door het oprigtcn van broodfabrieken. Maar na moeten de molens ten platte lande en in de kleine plaatsen ook meelfabrieken worden. Ze moeten granen opkoopen en meel verkoopen, en het loonmalen vaarwel zeggen. Zij moeten zoo veel graan in voorraad bezitten, dat de molen nimmer stil behoeft te staan en dat zij altijd meel in voorraad hebben, ten einde aan de aanvraag te kunnen voldoen. Er moet nu geen graan maar meel in vaten in den handel komen. Eene nieuwe tak van nijverheid, het maken van meelvaten., zal zich levens ontwikkelen. Maar nu moeten de molenaars ook leeren meel te malen voor den handel, en hunne molens daarvoor inrigten. De accijns heeft ons tot dusverre belet, om de Amerikanen in het fabriceren van meel na te volgen. Weinige fabrie ken vereenigen zooveel gunstige omstandigheden als de molens ten platten lande, wanneer zij in goed ingerigte meelfabrieken veranderen; want het ruwe produkt wordt hun te huis gebragt, naar het fahriekaat is steeds behoefte., en, zoo het met verstand overlegd wordt, staal de molen nimmer stil. De molenaars behooren wel te begrijpen, dat, zoo zij zelve geene meelfabrieken oprigtcn, anderen dit spoedig in hunne plaats zullen doen. 's GRAVENHAGE, 25 October. Z. M. heeft aan den Heer J. H. L. Meijer, kunstschilder alhier, vergunning verleend tot het aannemen van de Leopoldsorde, hem door den Koning der Belgen geschonken. Bij Kon. besluit van 2t dezer wordt het kantoor van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage, met 1 November verecnigd met het algemeen zegel kantoor, en bepaald dat de Controleur van het buitengewoon zegel tevens de controle zal uitoefenen van bet algemeen zegelkantoor., en zijn benoemdtot Ontvanger den Heer K. F. Lannoye, thans Ontvanger van het buitengewoon zegel te 's Gravenhagelot Controleur den Heer P. J. K. Jansen, thans Adjunct- Cemmics bij liet Prov. bestuur van Limburg. Ook is bij Kon. besluit benoemd tot Inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse, den Heer L. J. van Toulon van der Koog, thans Ont vanger der registratie en domeinen te Wijk bij Duurstede. Aan den Heer L. van Bochove is op verzoek eervol ent-slag verleend als Ontvanger te Sommelsdijk. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zullen tol'half November te Berlijn vertoeven en dan herwaarts terugkeeren. Prof. Evcrard, lijfarts van H. M. de Koningin-Moeder., vertrekt nanr Weimar.. Hij zal H. M. waarschijnlijk naar Petersburg vergezellen. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken zijn, ten behoeve der -slagtoffers van den jongsten watersnood, ontvangen twee wissels, een van de Heeren Schel- lenbacb c. s., te Padang groot ƒ650, zijnde de opbrengst eener door de in gezetenen aldaar gegeven tooneclvoorstelling, en een van de directie .van hei

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1