LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 15 OCTOBER. 18 55. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdug Avond i\°. 125. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 October. AVij nemen <le vrijheid onze lezers opmerkzaam te maken, op de verkrijg- haarslelling van een adres der Kaïncr van Koophandel en Fabrieken aan den Itaad der Gemeente, omtrent den gemeente-accijns op liet geniaal, waarin de bezwaren van zoodanige helling onafscheidelijk, en meer bijzonder die welke uit de concept-verordening op het gemaal voortiloeijenworden uiteengezet. Sedert de vorige opgave bedraagt het getal der door de Cholera aange tasten 6, hersteld 3 en overleden 4; blijvende cr alzoo op lieden nog in behandeling 23 personen. Het getal opgenornenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 7 October C8 volwassenen, 22 kinderen, te zamen 90. 8 82 23 105. 9 85 24 109. 10 8b' 23 109. 11 88 23 109. 12 88 24 112. 13 83 23 106. De beide Zendelingen, M. Teller en J. J. Biir, in de algemeene verga dering van het Nederl. Zendeling-Genootschap op 18 Julij naar Amboina argevaardigdzijn naar hunne bestemming vertrokken. In September zijn op den Iloll. spoorweg vervoerd 100,130 personen en is ontvangen ƒ100,640.93; op den Rijnspoorweg vervoerd 69,998 personen en ontvangen 109,803.22,. De ijzeren spoorwegbrug over de rivier den IJssel, hij het dorp Wesler- voortis onlangs aan een opzettelijk onderzoek en proef onderworpen ge weest, welke proefneming volkomen aan het doel moet hebben beantwoord; met twee locomotieven en 30 wagens, ieder met el zand beladenbeeft men gedurende 2 uren de brug onophoudelijk bereden; de daarmede belast geweest zijnde deskundigen waren over deze proefneming volkomen te vreden. Met inbegrip van het personeel kan men aannemen dat de gehccle zamenge- stelde trein 250,000 Ned. ponden heeft gewogen. Te Arnhem zijn reeds door de ingezetenen drie adressen aan den Ge meenteraad ingezonden, strekkende ter afkeuring van het besluit tol behoud van den accijns op het gemaal. Te Breda zijn door de policie bij verscheidene bakkers brooden gekocht, die aan een onderzoek zullen worden onderworpen. Van vele kanten waren klagten ingekomen over de hoedanigheid van het brood aldaar. De onlangs tot boeten veroordeelde hakkers te Tilburg hebben van hun vonnis appèl aangeteekend. 's GRAVENHAGE, 13 October. Z. M. heeft benoemd tot Kantonregters: te Grave, Mr. M. A. van den Acker Jr., Advocaat te Eindhoven, en Mr. J. van Hcusden, Advocaat te ''s Hertogen Bosch. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ontvanger der registratie voor de ge- regtelijke en administrative acten en der domeinen te Leeuwardende Heer W. A. Sandt van Nooten, thans te Brielle. Tevens zijn benoemd bij de ad ministratie der registratie en domeinen: tot Directeur in de provincie Overijs sel de Deer J. Baron Sloet, thans Inpecleur lstc kl. te Zutphen; tot Inspec teur lsle kl. de Heer II. J. Vonk, thans van de 2ic kl. te Amsterdam; tot inspecteur 2lJe kl. de Heer J. II. Knipseheer, thans van de 3dc kl. te Amers foort; tot Inspecteur 3J(" kl. de Heer W. F. Gratama, thans Ontvanger te lEindhoven; lot Ontvanger te Eindhoven de Heer HL A. J. Losgert, thans te 'Tilburg; lot Ontvanger te Tilburg de lieer E. II. M. Leure, thans leOirschot. Ook zijn volgens Kon. besluit verplaatst de volgende Ontvangers der registratie •en domeinen, de IIII.II. C. W. Janson, van Assen naar Arnhem.; J. Heringa, van Hardegarijp naar Zuidhorn; J. Hora Ademavan Holwerd naar Hardc- garijp; A. E. Stheeman, van Ommen naar Holwerd; J. Andrea:, van Texel naar Tholen, en S. Bartslra, van Gennep naar Venlo. Voorts zijn benoemd 'tot Ontvangers der registratie en domeinen de volgende Surnumerairs, als: ete Texel, de Heer M. Timmerman; te Gennep, de Heer R. Formync; te Om men, de Heer II. van Meurs.; te Kortgene, de Heer IV. A. de Laat de Kan tor, en te Oirschot, de Heer .1. II. Winkelman. Alsmede tot Surnumerairs «Ier registratie en domeinen, de Ilceren Mr. A. van llettinga Tromp, te Leeu warden; Mr. J. Reynvaan, ie Leyden; Mr. F. A. van Hall, te Groningen; A. M. van de Laar te Leyden.; S. J. Hozang, te 's Hertogenbosch.; W. K. de Groot, te 's Gravenhage; C. Jiskoot, te Oosterhout; J. J. Heerma van Voss, te Oudenbosch; W. J. Berdenis van Berlekom, te Middelburg, en B. C. J. van der Meer, te Tilburg. Bij de Tweede Kamer der Staters-Generaal is een ontwerp van wet ingeko men, houdende vermindering der rrglen op de granen en andere levensmiddelen. Woensdag 11. zijn de Hoeren Briët, benoemd Predikant in Oost-Indie, en S. van Dissel, benoemd Predikant in West-lndie, pleglig in hun dienstwerk bevestigd door den Heer Timmers Verhoeven, Secretaris der Ncd. Uerv. Synode. Beide zullen zeer spoedig naar de plaats hunner bestemming afreizen. Ten aanzien van de in Engeland aangehouden Scheveniogscho haring schuiten, verneemt men, dat de visschers van twee pinken en alleen de Stuurman van de schuil des Heeren T. de Jager, zich te lpswidh in de ge vangenis bevinden. De matrozen van laatstgemelde schuit zijn aan boord gebleven, omdat de tabak niet bij hen, maar in de kist van den Stuurman is gevonden. De drie verbeurdverklaarde haringschuiten zijn tegen betaling van matige prijzen teruggegeven, liet is ten duidelijkste gebleken, dat de reeders niet in de zaak zijn betrokken, maar steeds traehten door hoogopgevoerde loonen, de visschers van dit voor de visseherij zoo nadeèlig kwaad terug te houden. GRONINGEN, 11 October. lieden heeft de Hongleeraar Mr. C. Star Human het Rectoraat der Hoogcschool overgedragen aan den lloogleeraar J. H. Jansen, met ecne redevoering: de dis- ciplinaequae in juris natura explicandd versatursive de juris dactri- nae philosopliicae gravitate et amhitud. i.over het gewigt en den omvang der wetenschap die over de natuur van het regt handelt, of over de wijsbe geerte van het regt. De gewone serenades hebben uithoofde van de hecr- schende ziekte geen plaats gehad. Van 5 tot 11 dezer zijn alhier door de cholera aangetast 63 personen., overleden 34, hersteld 19, blijvende er in behandeling 48. BUlTEi\LAi\l)SCIIE I5ER1GTKN. EIVCELAKO. LONDEN, 11 October. Bij besluit van de Koningin is de Maarschalk Vaillant tot 'Grootkruis der Militaire Balhorde en de Generaal Hugh Rose, eerste Engelsche Commissaris bij het Fransche leger, tot Kommandeur dier Orde benoemd. De Kolonel Foley, tweede Commissaris en de Luit.-Kolonel Claremont, Commissaris te Parijs, zijn tot Tiidders dier Orde benoemd. De Regering, erkennende dat ons land in de vervaardiging van geschut, en bepaaldelijk in de zamcnstelling van het daarvoor bestemde metaal, voor andere landen van Europa onderdoet, heeft eene commissie van deskundigen naar het vasteland gezonden., om de geschutgieterijen van België, Frankrijk en Pruissen in oogensèhouw te nemen. Men ziet alhier wederom eene vcreeniging ter gunste van den vrede te gernoet. Zij zal gevormd -worden door de 11U. Bright, Gladstone en d'Israëli. De Times valt haar hevig aan. Het fonds tot ondersteuning onzer troepen in de Krim heeft, volgens uilgebragt verslag, ontvangen 22,100 henevens eene grootc menigte voor werpen in natura, ter waarde van 30,000 De Times laat zich, na de mededecling van'liet rapport van Vorst Gort- sehakoff, daarover o. a. aldus uit: Wij moeten het genie van den vijandelij ken Veldheer regt doen wedervaren. Zijn moed, zijne vastberadenheid, de verknochtheid zijner Officieren., de moed zijns legers, hebben de toejuichingen der bondgenooten verworven, maar hot militair talent der ontruiming verdient evenzeer onze lofspraak. Aan het einde van den noodloltigen dag, die allen verderen wederstand onmogelijk maakte, liet de Generaal de forten en ge bouwen van Sehastopol in de lucht springen en bragt 40,000 man, waaronder vermoedelijk 10,000 gekwetsten, naar de noordzijde der reede over, met be hulp eener zwakke brug van twee derden eener mijl lengte. Men kan zich een denkbeeld van zijnen toestand gedurende die uiterste oogenbhkkcn vormen, Avanneer men indenkt, dat de bondgenooten in 24 uren .70,000 kogels en 16,000 bommen in de plaats geworpen hadden. Het eigenaardige en de goede uilslag van den aftogt verdienen de duurzame herinnering even zeer, als de hardnekkigheid der verdediging. De scheepsmagt van de bondgenooten verlaat langzamerhand de Oostzee, op uitzondering van ecnige kleine stoomschepen die in eene onzijdige haven zullen overwinteren, om in het volgende jaar spoedig hij de hand te zijp..

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1