;£jenden vrede zonder gevaren, kortom de vrije en vreedzame ontwikkeling -van alle krachten der beschaving. Bij de Regering is thans in overweging om den verkoop van granen Luiten de openbare markt te verbieden. De Heer Leverrier heeft in de zitting der Akademie van Wetenschappen medegedeeld, dat de Heer Goldsmith, een schilder die de sterrekunde uit liefhebberij beoefent, cene nieuwe kleine planeet heeft ontdekt. De beroemde Ilooglecraar Magendie, vroeger Geneesheer aan het Hotel- Dieu is alhier overleden. 217 Kweekelingen van de school van S'. Cyr, hebben die inrigting ver laten en zullen bij het leger worden ingedeeld. Het schip Austerlita isna gehouden oefeningenin de haven van Cherbourg zonder Kapitein teruggekomen. Hij was bij ongeluk over boord geslagenzonder dat men hem had kunnen redden. In de steenkolen-mijnen van Moulins zijn door eene gaz-ontploffing 4 arbeiders omgekomen en verscheidene andere zwaar gewond geworden. §PASJE. MADRID, 5 October. De goede verslandhouding tnsscben de Koningin en de Ministers, die in de laatste dagen, door de nieuwe dienst-regeling van het paleis, veel te wen- schen overliet, is thans wederom hersteld. In de begrooling, door den Minister van Financiën bij de Cortes inge diend, worden de uitgaven op 2,186,238,408 realen geraamd voor het vol gendejaar, boven welk cijfer hij de berekening maakt, dat de inkomsten niet zullen stijgen, zoodat het niet noodig zal zijn de toevlugt te nemen tot buitengewone crediclen, gelijk vroeger immer het geval was. Een ontwerp betreffende de regeling van de fabriekmatige nijverheid is mede in die verga dering ingediend. De Fransche Gezant houdt zich onledig met het onderzoek omtrent cene zaak, die Woensdag avond II. in eene der volkrijkste straten alhier heeft plaats gehad. Een Franschman wandelde aldaar met zijne eclitgenoote, toen hij plotseling onder een nietig voorwendsel door eenige gewapende burger wachten werd aangevallen en eenige sabelhouwen op het hoofd ontving. Op dit oogenblik is hij bijna stervende. Het openbaar gezag heeft zich de zaak weinig aangetrokken. De ontsteltenis is alhier in de drie laatste dagen groothet getal der slagtoffers van de cholera is reeds grootcr dan in het vorige jaar. Gisteren zijn er buiten de hospitalen, waarvan geen opgave is gedaan, 67 personen overleden. De ziekte oedt thans voornamelijk onder de aanzienlijke klasse der bevolking. De oproeping van de dorpsbewoners om de Carlisten na te jagen, in ons vorig nommer vermeldis van den Generaal Barsols afkomstig. Alle dorpe lingen moeten in massa gedurende 6 dagen over bergen en dalen de opstan delingen nazettenen zoo 48 uren daarna er nog een wordt gevonden zul len zij door de militairen uit hunne woningen gejaagd en naar de steden worden gebragt. ITALIË. ROME, 6 October. In het op 28 September gehouden Consistorie, heeft do Paus gcene al locutie uitgesprokendaar dit stukten gevolge van onverwachts opgekomen omstandigheden, gebleken was voor de voorlezing niet meer geschikt te we zen. In dit Consistorie is Mgr. Belgrado, Internuntius bij het Ned. Hof, benoemd tot Bisschop van Ascoli. Er is een gerucht in omloop dat er een oproer op Sicilië was uitge barsten; te Catanië zouden de opstandelingen zich van wapenen en een stuk geschut hebben meester gemaakt. PRUISSEN. BERLIJN, 8 October. De Turkschc Gezant stelt vele pogingen in het werk om onze kapitalisten over te halen tot deelneming in spoorweg-ondernemingen daar te lande. Terwijl de meeste handelsplaatsen onder de financiële krisis gebukt gaandie sedert de zege der bondgenooten met zoo veel hevigheid is uitge barsten, hebben de handelszaken in Pruisseri een ongewone bedrijvigheid ge kregen. Men heeft opgemerkt dat alhier hel aantal faillissementen en pro testen aanzienlijk afneemt. De oogst der aardappelen in Zwitserland is zoo aanzienlijk, dat de prijs per centenaar reeds van 5 op 2) fr. gedaald is. De graanprijzen blijven echter hoog. De Heer Ingel, onlangs te Neurenberg overleden, heeft over zijn aan zienlijk vermogen op de volgende wijze beschikt: Een kapitaal van 40,000 gulden, aan de stad Neurenberg vermaakt, zal door renlebclegging worden vermeerderd, dat de som tot 3 millioen gulden aangroeit; wanneer de som van 1 millioen gulden bereikt is, dan zullen de leden zijner familie het regt hebben om, tot ondersteuning of bevordering van hunne zaken, zekere sommen tegen 2 pCt.doch tegen goeden borgtogt, daarvan in leen te vra gen; heeft het gezamentlijk kapitaal evenwei de sorn van 3 millioen bereikt, dan zullen de renten daarvan gebruikt worden tot bevordering van de nijver heid der stad Neurenberg. Aan den uilvoerder van zijnen laatsten wil heeft de erflater slechts 200 guldens jaarlijks vermaakt. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 October. De Engelsehe Gezant Lord Westmoreland zal door Lord Elliot worden opgevolgd. Eerstgenoemde heeft reeds zijne prachtige woning opge/egd. Men verwacht alhier, dut ook de Russische Regering even als de verbon den Mogendheden maatregelen zal nemen, om don graanhandel voor onzij dige vlaggen in de zee van Azoff van belemmeringen te ontheffen. Onder de staatkundige gevangenen in de Boheemsche vesting Joseph- stadl is eene poging tot ontvlugting ontdekt, doch verijdeld geworden. Den 18aen September werd eindelijk het stoffelijk overschot van den vorigen Vladika van Montenegro op den top van den berg Loocen bijge zet. De lijkstoet was indrukwekkend; eenige duizenden personen hadden zich er bij aangesloten. Aan het hoofd der rouwdragenden bevond zich de vader des overledenen, een grijsaard van 106 jaren, die te paard de baar volgde. Te Bucharest is de aandacht gespannenover de zaak van den voorma- ligen Prefect van Policie Rosetti, van wien men rekenschap vraagt wegens een te kort in de kas van 147,118 piasters (ƒ19,000). Hij zegt deze som gebruikt te hebben voor de onkosten van de geheime policie, tijdens de be zetting van de Vorstendommen door de Russen. RrgLAAO. Onmiddellijk na de aankomst van den Keizer te Nicolajeff is de Ingenieur Volokoff van Odessa ontboden en is aan hem het aanleggen van eenige re- dontes opgedragen. Die werken zullen met meer dan 300 vuurmonden wor den voorzien. Ook zullen onder het opzigt van den Groot-Admiraal Konstan- tijn, 500 kanonneerbooten door arbeiders, die uit Kroonstad medegehragt zijn, in allerijl gebouwd en elk met 2 k 4 ver dragende stukken geschut gewapend worden. Te Petersburg is eene nieuwe schroefstoomboot van 85 kanonnen van stapel geloopenen een ander van 120 kanonnen, naar het model van dc Duke of Wellingtonop stapel gezet. Vorst Gortschakoff heeft van den 7',('n het volgende gemeld: 9 liniesche pen, 28 stoombooten en verschillende andere vaartuigen van de vloot der bondgenooten voor Kamiesch, hebben heden morgen ten 11 ure het anker ge- ligt, koers zeilende naar het Noordwesten. (Zie beneden). De Russ. Invalide beval het rapport van Prins GortschakolF betreffende de bestorming van Sehasiopol op 8 Sept., waaruit wij het volgende onllccnen: Den 17den Aug. opende de vijand een versterkt vuur legen de Karabel- naja, hetwelk 20-maal 24 uren duurde. Ons verlies bedroeg gedurende dien tijd op den eersten dag 1500 inan, op de daarop volgende dagen 1000 en van 22 Aug. tot 5 Sept. dagelijks 5 a 600 man. Deze kanonnade werkte zoo vernielend, dat er ten laatste bijna geen stuk geschut meer dienst kon doen en het verlies van krijgs- en werklieden aan den Opperbevelhebber de over tuiging gaf van de noodzakelijkheid, om een langer reeds nutteloos geworden bloedvergieten te verkortendaar hij den vijand het in een puinhoop ver keerd Sebastopol overliet; maar deze ontruiming in het gezigt van een vijan delijk leger van 100,000 man, leverde de grootste moeijelijkheden op, en vorderde het kiezen van een daartoe geschikt tijdstip. Intusschen versterkte de vijand na 5 Sept. het bombardement en de kanonnade in een ongelooflijken graad. Omstreeks 11 ure des ochtends op den 8stCB Sept. wierp zich de vijand te gel ij k tert ij cl en met onstuimigheid op de vooruitspringende hoeken der bastions N°. 2 en Korniloff; op de laatste wierp zich eene ontzettende massa, 5 Fransche divisien, 30,000 man sterk. Het grootste gedeelte der kommandcrende Officieren werd gedood of gewond; onze troepen hielden toch stand hij de diglst bij den toren liggende krnidkclders en om de batterij welke het bastion N°. 3 beschietinaar eindelijk ten 2 ure namiddags moes ten zij voor de in getal overmagtige massa's der vijanden, die onophoudelijk op den heuvel aankwamen, wijken en trokken achter het Korniloff bastion terug. De strijd op dit punt lusschcn de gracht en.den achterwal duurde lang met hardnekkigheid en lievigheid; de talrijke kolonnes des vijands be proefden herhaaldelijk onze troepen te verdrijven, maar werden telkens met de bajonet afgeslagen. Gelijktijdig met den aanval op bastion N°. 2 en Kor niloff, greep de vijand ook de batterij Scherwe aan en verdrong het aldaar aanwezige jagerregement. Omstreeks 12 ure wierpen zich de Engelschen, in losse slagorde, door groote reserves ondersteund, op de vooruitspringende hoe ken van bastion N°. 3 en werden tot drie malen afgeslagen. Het bezetten van den Malakoffheuvelhet eenige punt, waarop de aanvallers hun doel bereiktenwas het gevolg van cene buitengewone meerderheid in getal des vijands, welke daartegen 30,000 man rigttc, en van de onvoordeclige ge steldheid van liet achterste gedeelte van dit bastion. Het verlies op dezen bloedigen dag door het leger geledenbedraagt aan dooden en gekwetsten 338 Officieren en 9599 soldaten; aan vermisten 24 Officieren en 1730 soldaten. Het verlies van 17 Augustus tot 5 Septem ber heeft 12,650 man bedragen. Te Odessa is men zeer beducht voor een bombardement. Vele familien hebben de stad reeds verlaten.. De vijandelijke vloot, uil 9 linieschepen, 28 stoombooten, 9 kanonneerbooten en 3 drijvende batterijen bestaande, heeft reeds voor de haven het anker laten vallen. Men is thans te Sweaborg ijverig bezig aan liet herstel van dc ont zettende schade, die de vestingwerken hij het bombardement van 9 en 10 Aug. jl. geleden hebben, zonder daarin door de vijandelijke schepen bemoeije- lijkt te worden. Nieuwe bomvrije kruidmagazijnen worden in de rotsen uit gehouwen; het tuighuis, hetwelk mede afgebrand is, wordt op eene andere meer veilige plaats herbouwd; de werven worden grootendeels naar dc zijde van Ilelsingfors oveigebragt; de kazernen, die vóór hare verwoesting om streeks 10,000 man konden huisvesten, worden vergroot, en dc voorste bat terijen der vesting van zwaar en ver dragend geschut voorzien. Voorts wil men het eiland Drumsiö versterken, en de militaire Gouverneur, Generaal von Berg, heeft het zelfs gewaagd met eene stoomboot de rots van Langörn

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3