LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAATNDAG, S OCTOBER. De Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAXDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, G October. Uit 'bet verslag door de Hoofd-Direclie der Leydsclie Maatschappij van Weldadigheid over het 37s,e boekjaar, blijkt, dat 165 huisgezinnen, bevat tende te zamen 720 personen, werden ondersteund. Het bedrag der inschrijvingen, waaronder met dankbaarheid vermeld wor den die van Z. K. H. den Prins van Oranje en die van 11II. Studenten, be droegen, met inbegrip van eenige renten 2285.80waarvoor door 42 mede werkers C003 ioggebroodenG'47 larwebrooden en grutterswaren en verdere behoeften is uitgedeeld. Met erkentelijkheid wordt ook weder 'melding gemaakt, dat de Minister •van Koloniën de Directie in staat stelde, voor een aanzienlijk bedrag arbeid Te verschaffen, door vervaardiging van kleedingstukken ten dienste der Over- zecsche bezittingen. De Directie hragt ook haren datik aan Üe Heeren Genees- en Heelkundigen, die hunne hulp beloonden. Al de 33 arbeiders-woningen zijn verhuurd, en dit jaar weder 8 aandeelen in de geldlcening tot den opbouw uitgeloot. De directie eindigt met de bede dat vele gegoede ingezetenen mogen me dewerken'tot in standhouding ecner instelling, die in haar 37-jarig bestaan, zoo heilzaam heeft gewerkt. In de maand September zijn binnen deze stad overleden 210 personen, als: 29 mannen, 32 .vrouwen, 72 -zoons en 77 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven G. Gehoren 117 kinderen, als: G2 zoons en 55 doch ters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 23 huwelijken. Sedert de vorige opgave bedraagt'het getal der door de Cholera aange tasten 5, hersteld 4 en overleden 4; blijvende er alzoo op heden nog in bc- diandeling 18 personen. Het getal opgenoinenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 30 September G9 volwassenen, T9 kinderen, te zamen '88. 1 October 78 21 99. 2 80 22 402. 3 81 21 102. 4 77 22 99. 5 7G 23 99. G 78 23 10.1. De afdecling voor taal-, lellen, geschiedkundige en wijsgeerige weten schappen zal eene gewone vergadering houden op aanst. Maandag, des voor middags ten 11 uie, in het gebouw der Akadcmic te Amsterdam. Te Groningen is de cholera in de laatste dagen toegenomen. Ook te Zwolle waren tot op 4 Oct. 5G personen door die ziekte aangetast. Te Kam pen is zij afnemend. Dezer dagen is bij Medemblik aan het zeestrand, bij het omgraven van den grond, eene massa munten opgedolven, meest allen ter grootte van de oude achtentwintigen, liet zonderlinge van dien vond was, dat de munten -zeolra die aan de lucht blootgesteld waren bijna tot stof vervielen; waar schijnlijk door den brakken grond verteerd. De Gemeenteraad te Goes heeft met 8 tegen 2 stemmen besloten de (belasting op het gemaal af te schaffen, te-vervangen door een hoofdelijken •omslag. 's GRAVENHAGE, G October. Z. M. heeft benoemd tot President der Arr.-Reglb. te Breda, Mr. J. J. Loke, tthans Regter in die Regtbank. Men verneemt dat II. M. de Koningin-Moeder zich eerstdaags naar TV cimar zal begeven, om aldaar cenigen tijd te verblijven. Den 2<1«n dezer is de gewone zitting der Luxemhurgsche Stendcn-Kamcr -geopend, met eene rede door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden als ■Stedehouder van den Koning-Groothertog. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken zijn ontvangen van den Minister van SColonien, twee assignaticngroot 772.50 en 12,583176;ingezameld ten behoeve der slagtoffers van den jongsten watersnood, de eerstgenoemde som ter Kuste van Guinea en de tweede in eenige residentien van het eiland Java. De Minister van Binnenl. Zaken heeft hekend gemaakt, dat er weder gelegenheid is tot plaatsing van 12 leerlingen voor de telegrafie. Daartoe moet men zich voor 20 November bij genoemd Departement aanmelden. Aan de Kaap de Goede Hoop is eene (Commissie werkzaam met de inza meling van giften voor de noodlijdenden door den watersnood hier te lande. Die Commissie beslaat uit de IIII. O. J. Truter Sr., Dr. Chr. Fleck, D. G. van Breda, J. Tromp, Dr. A. N. E. Changuion en J. P. E. Faure. Reeds is hij haar ƒ1270 ingekomen. Volgens de Constitutioneel hééft de Regering reeds iemand naar Rome gezonden, om voorloopig de zaken van het Gezantschap waar te nemen, in afwachting van de benoeming van den nieuwen Gezant, die wijlen den Graif de Liederker'ie zal .moeten vervangen. Volgens ontvangen beriglcn bij liet Depart, van Koloniën is de gèle -koorts in Suriname onder tic bemanning der koopvaardijschepen afnemend.; ook verminderen op de plantagien de pokken, die te Paramaribo geheel ge weken zijn. Van T7 Ang. tot 11 Sept. zijn in het rijkshospitaal op Curacao verpleegd geworden 17 lijders aan gele koorts, waarvan 1 hersteld en 4 overleden. De riieuw benoemde Gouverneur is te Paramaribo aangekomen. Tweede Bitsmer der Staten~Heneraal. Zitting van Vrijdag 5 October. In deze zitting is ingekomen berigt eencr vacature hij de Algemeene Re kenkamer, door hel eervol ontslag van den Heer J. P. Mansveldt. In eene volgende vergadering zal de dag worden bepaald, waarop tot aanvulling dier vacature zal -worden overgegaan. Reeds zijn er onderscheidene adressen ontvangen van personen, die in aan merking wenschten te komen. De namen der adressanten zullen op eene lijst worden geplaatst. Verschillende adressen zullen aan de Commissie worden verzonden. Daaronder een adres van den Meer P. Blussé en anderen, die wettelijke maatregelen ver zoeken tot het te keer gaan van.het misbruik van den-sterken drank. Dertig naturalisatie-wellen worden aangenomen. De zitting is vervolgens tot nadere bijeenroeping opgeheven. Daar de werkzaamheden in de afdeelingen voor het oogenhlik zijn afgeloo pen, zoo is de Kamer voor eenige wéken uiteengegaan. liet onderzoek over de bcgrootingswetlen is afgeloopen. Thans moeten de verslagen worden opgemaakt, waarna de Regering'hare antwoorden in gereedheid zal brengen. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. It KLGI K. Uit de opgemaakte stedelijke hegrooling van Brussél blijkt het, dat men voornemens is den 25stcn verjaardag van de inhuldiging des Konings in het volgende jaar luisterrijk te vieren. ENGELAN». LONDEN4 October. De terugkomst der'Koningin is tot 47 October uitgesteld. De benoeming van 3 Veldmaarschalken wordt door het officiëlc'blad be vestigd. Tevens is de Luit.-Generaal Simpson benoemd tot Generaal en de Kolonel Windham lot Generaal-Majoor; de laatste heeft deze bevordering te danken aan zijn gehouden gedrag hij de bestorming van den Redan. Generaal Markham en Majoor Rentinck, zullen tot herstel hunner gezond heid herwaarts -terug keeren. De Times verwijt de Regering, dat zij op de klaglen van het publiek over de onbekwaamheid der Legerhoofden, geantwoord heeft met de benoeming tot Maarschalken van hen, die beschouwd kunnen worden als invaliden uit den Spaanscben oorlog. De Lords Commissarissen van de schatkist hebben hekend gemaakt, dat uithoofde de geldmiddelen tot op 30 Junij dezes jaars geen overschot hebben opgeleverd, er gecnc sommen tot schulddelging zullen bestemd worden. De barik heeft haar disconto wederom verhoogd en op 5Tf pCt. gebragt. Het bankiershuis Lisle, Janoria en Lisle heeft zijne betalingen geschorst; de scholden beloopen de som van 400,000 In eene circulaire berigt het huis dat deze toestand veroorzaakt is door groote voorschotten aan Canadaschc ondernemingen. Drie Russische koopvaardijschepen uit de Oostzee zijn in het West- Indische dok gebragt, om aan de beslissing van de Admiraliteit te worden onderworpen. Men is algemeen van gevoelen, dat de hondgenootcn hebben afgezien van het voornemen om Sehastopol te vernielen, daar er geen vrees hoegenaamd

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1