LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 1 OCTOBER. BINNENLAXDSCHE BERIGTEN. BUTEIVLANDSCIIE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. N*. 11$. EEYDEN, 29 Sep!ember. Sedert de vorige opgave bedraagt het getal der door de Cholera aange tasten 12, hersteld 5 en overleden 9; blijvende er aIzoo op heden nog in be handeling 20 personen. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 23 September 66 volwassenen, 20 kinderen, te zamen 8G. 24 74 20 94. 25 79 22 101. 2G 81 22 103. 27 79 22 101. 28 79 21 100. 29 78 22 100. De Gemeenteraad te Utrecht heeft met 15 tegen 10 stemmen tot af schaffing van den accijns op het gemaal besloten, en bepaald dat de belasting op het personeel tot 25 en op het gedistilleerd op 150 opcenten zal worden gebragt. De Gemeenteraad te Amersfoort heeft mede tot af-chaffing van den accijns op hel gemaal besloten, te vervangen door een hoofdelijkeu omslag van 25,000. Ook te Bolsvvaid zal men tot die afschaffing overgaan. In de gemeente Pijnacker is men ccne bende dieven op het spoor geko men waarvan velen reeds zijn gevangen genomen. Te Deventer is het nieuwe scheikundige laboratorium, ten dienste van ile studerenden bij hel Athenaeum, geopend. Prof. Cop heeft bij die gelegen heid ecne toespraak tot de talrijke genoodigden gehouden, en daarna met hen het nieuwe gebouw bezocht. Men verneemt dat de Heer van Vuuren, vroeger Pastoor te Varik, op 23 dezer als lidmaat der llerv. kerk te Opijnen, bij Tiel, bevestigd is, na ■vooraf belijdenis des geloofs afgelegd te hebben. ('s Grav. Nb.) Te Tilburg zijn door het Kantongeregt 35 bakkers schuldig verklaard aan het bakken van vervalschl roggebrood en in geldboeten van ƒ25, ƒ15 en ƒ10 veroordeeld, alsmede in de kostendie voor sommigen ruim 134 bedragen. 's GRAVEND AGE, 29 September. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij Kon. besluit van 31 Maart 1855, verleend aan de Ilceren Mr. YV. L. Diemont van Eangeiak, dijkgraaf van het Land van Ar keiMr. P. L. Begram van Jaarsveld, dijkgraaf van het Land van Y'ianen; Kors Ilartog, hoogdijkheeinraad van den Ablasscrvvaard en J. van Ilaaften, hoogdijkheemraad van den Albasserwaardter bclooning ■van hunnen moed en zelfopoffering hij den jongsten watersnood. Bij Kon. besluit zijn bevorderd: tot Kapitein ter zee, de Kapt.-Luitenant ter zee YV. II. Dittlof Tjassens; lot Kapt.-Luilenants ter zee, de Luitenants ter zee der ls,e klasse N. A. van Es en II. F. Y'alcnlinitot Luitenants ter zee der lst« klasse, die van de 2Je klasse P. van Lelvveld, J. J. B. de Jonge Oudraat, .11. P. KlcrekII. D. SlegtJ. K. van de Kruysse Pilaar, N. YI. J. Krocf, F. P. du Rieu, A. II. Iluysman, II. B. Kip, P. Konig, P. M. van der Haak en R. A. Houck. Prins Albrecht van Pruissen en gevolg zijn naar Amsterdam vertrok- Slcen om van daar de reis naar Pruissen voort te zetten. Maandag ten 2 ure zal de installatie plaats hebben van 5Ir. F. de Greve Ibcnoemd Vice-President van den lloogcn Raad. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dal de verkiezing van -een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Eind- •boven, ten gevolge der aanneming door den Heer Mr. J. B. Bots, van zijne herbenoeming tot Kantonregter te Helmondzal geschieden op Dingsdag den 23stm October aan.-t. Bij het Dept. van Binnenl. Zaken is ontvangen van de Heercn Noor dendorp en Mieling alhier de som van ƒ825.38, zijnde de opbrengst van eene door hen ten voordeele der slagtoffere van den watersnood uitgegeven plaat. Eergisteren beeft de Commissaris des Konings in deze provincie, de -residentie verlatenom ecnige gemeenten in den omtrek van LeydenWoer den en Gouda te bezoeken. Door de Regering is voorgesteld om 4,000 bij te dragen voor de op- rigting van het standbeeld van Lourens Jansz. Coster. Y'olgens de 's Grav. Nbode is eene nieuwe wet op de Nationale Militie reeds ontworpen en zal die eerlang aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Donderdag morgen heeft de plegtstalige ter aardebcslelling plaats gehad •van het stoffelijk overschot van wijlen den Edel Hoog Achlb. lieer Mr. J Op den Ilooff, op de begraafplaats Eikenduinen-, alwaar zich eene talrijke me nigte had vereenigd, om den overledene de laatste eer te bewijzen; deze treurige plegtigheid kenschetste zich door stillen eenvoud en groote belangstelling. De uitgave van hel dagblad de Grondwet zal met 1 Oct. worden gestaakt. AMSTERDAM-, 23 September. Bij Kon. besluit zijn tot Notarissen alhier benoemd T. H. Oldenbootn en J. G. Jiiger, beide Candidaat-Notarissen alhier. In de vergadering van den Gemeenteraad-, gisteren gehouden, werd de quacstie van den gemaal-accijns behandeld. De Y'oorzitter gaf kennis dat Burg. en YY'eth., hoezeer bij het ontwerpen der begrooting voor 1856 niét anders hebbende kunnen handelen dan den gemaal-accijns daarop uit te trek ken, echter thans, met het oog op de adressen van de Kamer van JCoophan- del en Fabrieken en van den handelsstand enz., houdende bezwaren tegen de ontwerp verordening op de beffing van den accijns op het gemaalen in aan merking nemende dat de burgerij door haar zwijgen getoond heeft met al de geopperde bezwaren in te stemmen, hij het besef dat de 6 i tori, welke het tekort door de afschaffing te veroorzaken bedraagt, op eene andere wijze behoort te worden gedekt, besloten hebben en het als hunnen pligt beschou wen af te zien van hun voornemen om den gemaal-accijns alhier te behouden. Namens het dagelijksch bestuur berigtte de Y'oorzitter dus, dat Burg. en YY'eth. zich niet verzetten tegen de afschaffing der belasting en stelde aan den raad de vraag, of de accijns op het gemaal in deze gemeente met 1 Januarij 185G zal worden afgescba't. Na ecnige beraadslaging werd daarop rnet 37 stem men tegen 1 (den Heer van Iddekingcn) tol de afschaffing besloten. Dit be sluit werd door het talrijk publiek met blijken van goedkeuring vernomen. Ten gevolge hiervan werd een voorstel des Y'oorzilters aangenomen, tot de benoeming van een Commissie van 5 leden die in last zal hebben het zoeken naar en hel voorstellen van middelen om een equivalent te vinden welke Commissie tevens zal gemagtigd zijn om een hooger bedrag dan het rioodige equivalent te vinden. Tot leden dier Commissie zijn benoemd de 1111. van Rosse, van Marselis llartsinckYY'iardi Beekman Brouis en Wol terheek. (A.C.) HOORN, 27 September. Heden wordt alhier de algemeene tentoonstelling van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden. Bij de opening op gisteren had onze stad een feestelijk aanzien. De Burgemeester onzer gemeente, Jhr. Mr. P. van Akerlaken sprak bij die gelegenheid de vergaderden een kort en hartelijk woord toe. Het voorkomen van bet gebouw is allertreffendst. Maar nog treffender is de aanblik op de ingezonden voorwerpen, die in aantal en keu righeid voor geen der vorige jaren onderdoen, ja in vele opzigten overtreffen. Met regt noemt men het eene rijke tentoonstelling. Bij de eerste beschou wing ontvangt men een indruk van verbazing en bewondering over het ge heel. die echter niet vermindert als de bijzonderheden nader bezien worden. De rangschikking, waarvoor den Secretaris der maatschappij, Jhr. Mr. Gevers Deynoot, de meeste lof toekomt, is allerfraaist en getuigt van goeden smaak voor het waarlijk schoone. Bij de beoordeeling der ingezonden voorwerpen zijn 76 eerste, G8 tweede en 43 derde prijzen toegekend. Gedurende de tentoonstelling zullen allerlei openbare vermakelijkheden plaats hebben, zoodat de toevloed van vreemdelingen waarschijnlijk zeer groot zal zijn. ENGELAND. LONDEN, 27 September. De bank heeft baar disconto van 4| tot 5 ten honderd verhoogd-, hetwelk., gepaard aan de schaarsebte van geld, eene aanzienlijke daling in de beurs- prijzen heeft te weeg gebragt. Bij de Regering is eene naauwkeurige opgave ontvangen van de onlangs door ons leger in de Krim geleden verliezen. Zij bedragen aan doodeii-, ge kwetsten en vermisten 2447 man. De beriglcn omtrent den toestand der gekwetsten luiden steeds gunstig. De Kolonel YY'indham is benoemd tot Generaal en tot -Eogelsch Bevelhebber van Karabclnaïa, de voorstad van Sebastopol. in eene alhier gehouden vergadering ,is besloten aan den Admiradl Na pier een duurzaam bewijs van erkentelijkheid te gevenvoor zijn gehouden gedrag in de Oostzee. De bijdrage is op 1 sell, bepaald. De Oostzee-vloot heeft dezen zomer dagelijks 360,000 gekost. YVocnsdag II was de drukte aan het postkantoor alhier zeer groot.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1