LEYDSCHE COURANT 1855. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 20 SEPTEMBER. uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f Vi in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 36. B1MKKLAM)SCHË BKItMiTKN. I LEYDEN, 25 September. Sedert de vorige opgave bedraagt het getal der door de Cholera aangetas- I ten 11, hersteld 2 en overleden 3; blijvende er alzoo op heden nog in be- I handeling 20 personen. Door de Heeren G. Tibboel en C".te 'silage, is eene nieuwe diligence- I dienst in werking gesteld van 's Hage over deze stad lot Woerden, vice-versa, I in verhand met den spoortrein van Woerden naar Utrecht en Gelderland. Naar men verneemt zal de Leydsche vereeniging Nut en VermaakI eene afdeeling uitmakende van de Middelburgsche vereeniging onder de zelfde I zinspreuk op Woensdag den 26sten dezer eene Soiree Déclamatoire geven te Ij Voorschotenten voordeele der algcmcene armen aldaar. In eene onlangs te Rotterdam gehouden vergadering van Burgemeesters I van vele gemeenten in Zuidholland, is een adres aan den Koning vastgesteld Ij en geteekcnd, waarbij verzocht is om, met wijziging van de betrokken artikc- Ij len der gemeentewet, als eerste belasting voor de gemeenten aan te wijzen I een bepaald gelijk getal opcenten op de hoofdsom van den rijks-accijns op het I binnen- en huilerilandsch gedistilleerd, en dat geene andere belastingen gelic- I ven mogen worden, vóór dat die opcenten lot het bepaalde bedrag zijn inge- j voerd. De gronden voor het verzoek zijn1°. beperking van het misbruik I van den sterken drank, daar de kleine verkoopplaats moeijelijker zou kunnen j bestaan; 2°. wering van den sluikhandel, daar hij algemeene invoering der J belasting tot een gelijk bedrag, meer eenheid van prijs zal ontstaan en de prikkel lol. sluikerij derhalve verloren gaat; 3°. dat wering van den sluikhan- I del in gedistilleerd voor de gemeenten, waarde belasting bestaat, veihooging I van inkomsten ten gevolge zal hebben, en dat daardoor belastingen op eerste I levensbehoeften, of verminderd, of opgeheven zullen kunnen worden. Door den Gemeenteraad van V'laardingen is bepaald voorlaan slechts eene belasting van f 2 op de tarwe te heffen, de belasting op de steenkolen af te schaffen en de opcenten op het gedistilleerd te vermeerderen. liet overige tekort zal door het voordeelige slot van de gewone belastingen worden gedekt. Te Arnhem heeft de Voorzitter in den Gemeenteraad de heffing voorgesteld van ƒ2 per 100 tarwe en 50 cent per 100 "CD rogge. Ten gevolge der windstilte sedert eenige dagen, is te Werkendam en j omstrekenvolslagen gebrek aan brood geweest. Een der bakkers heeft reeds graan naar den sloomkorenmolen te Rotterdam ter maling gezonden, tiet I gruttenmeel enz. bij de winkeliers voorhanden vindt nu vele koopers. Dit ongerief, bij windstilte, zal bij de afschaffing van den accijns op hel gemaal, voor het vervolg kunnen worden voorgekomen, nademaal nu de oprigting van stoomkorenmolens, te Gorinchem en lleusdeu niet kan worden belem merd en geweerd. Hbl Men verneemt dat de persoon K.vroeger geattacheerde aan de Handel maatschappij, welke men te New-York had in handen gekregen, na terug gave der nog overgebleven ontvreemde gelden, weder is vrijgelaten. Te Gorinchem zijn hij eerie gewone kerk-collecte, twee vijf-en-twintig cents I stukken ontvangen, verdacht van valschheid. Na ingesteld onderzoek bij net Munt-Collegie, is dit vermoeden bevestigd, daar genoemde stukken uit eene vermenging van tin, lood, koper, zink en spiesglans beslaan, en gegoten schijnen in vormen, vervaardigd naar echte stukken. De Agave Americana op den Huize Sparenberg nabij de Zandpoort staat ihans in vollen Idoei. Aan 42 armen prijken duizende bloemen en knoppen. Zaturdag 11. is aan den Helder de eerste steen gelegd van het machine- bebouw der Duinwaterleiding Maatschappij. Zaturdag 11. had in de nabijheid van Tiel een treurig ongeval plaats. De brievenbesteller de Jongli wilde op den bok eener diligence klimmen, terwijl deze in volle vaart was. Hij slapte mis en het zwaar geladen rij tuig ging over hem heen. Er bestaat weinig hoop op zijn behoud. Te Harlingen zijn in weinige uren 6 personen van een huisgezin ge storven, namelijk een vader met vijf zijner zeven kinderen. De moeder en een kind zijn nog ziek. Men is van oordeel, dat spijzen in onvertint koperen keukengereedschap bereid hiervan oorzaak zijn geweest. 's GRAVENHAGE, 25 September. Bij Koninklijk besluit is te Dockum jin Frieslandeene Kamer van Koophandel en Fabrieken gevestigd. Aan den Majoor van het O. I. leger A. U. J. G. van Hamel en den Isten Luitenant van de ruiterij F. A. Slein, thans met verlof, is op verzoek eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen. De Keizer van Rusland heeft den Baron de Nepveu, Kamerheer van Z. M. den Koning, tol Ridder der Stanislas-Orde 2{Ie klasse benoemd. Donderdag morgen ten 9 ure, zal de ter aarde hestelling plaats heb ben van den Edel Hoog Achtb. Heer Mr. J. B. Op den Hooff. Viveede Si inner tier Staten-fieneraist. Het ontwerp adres van antwoord der Tweede Kamer luidt als volgt: De Tweede Kamer der Staten-Generaa! acht hel een groot voorregt, terwijl elders de oorlog voortduurt, hare werkzaamheden te hervatten onder den indruk der geruststellende verzekering, door Uwe Majesteit gegeven, dat be trekkingen van welwillendheid en vriendschappelijke gezindheid tusschen dit Rijk en de andere Mogendheden blijven bestaan. Nederland heeft behoefte aan eene strikte onzijdigheid, die aanspraak geeft op de eerbiediging der regtendaaraan verknocht. liet verheugt ons, dal zee- en landmagt hij voortduring door krijgstucht en pliglsbelrachling de goedkeuring Uwer Majesteit verwerven. Met belangstelling zien wij de uitkomsten te gerr.oet der zorg van Uwe Majesteit voor de vermeerdering van het mateiieel der marine. Bij het groot gewigt, dat Nederland hecht aan den bloei zijner koloniën en Overzeesche Bezittingen, strekt het ons tot genoegen, van Uwe Majesteit te vernemen, dat vrede en rust aldaar heerschen, en dat, hij verbeterden ge zondheidstoestand der bevolking van Nederlandsch Indie, ook de staat der gewassen gunstig mag genoemd worden. Wij verheugen ons, dat de vroeger aangewende en door de Regering Uwer Majesteit voortgezette pogingen, om in het Rijk vari Japan eenige wijziging te verkrijgen in het aldaar tot dusverre gevolgde stelsel van uitsluiting, niet zonder vrucht zijn gebleven. Wij vertrouwen, dat de Japansche Regering, hij het verleenen van voorregten aar. andere natiën, hare oude betrekking tot Nederland niet uit het oog zal verliezen. Aangenaam was ons de mededeeling, dal de Staatscommissie, die over den toestand der slaven-bevolking in de Overzeesche Bezittingen geraadpleegd werd, onlangs verslag heeft uitgebragt, omdat hierdoor ons het verblijdend uitzigt wordt geopend op de spoedige indiening eener weldie zal kunnen leiden tot afschaffing der slavernij allerwegc in die bezittingen. Toen in den afgeloopen winter ons Vaderland door watersnood zwaar geteis terd werd, was het een verblijdend verschijnsel, dat, op het grootmoedig voorbeeld van Uwe Majesteit, landgenoolen en vreemdelingen zich beijverd hehhen, de geledene rampen te lenigen. Hartelijk wenschen wij, dat, onder de bescherming van Uwe Majesteit, de zedelijke ontwikkeling der Natie moge vooruitgaan; dat de nijverheid, in haren werkkring onbelemmerd, steeds hoogere vlugt neme; dat werken van openhaar nut met moed ondernomen, met volharding tot stand gebragt worden; dat de landbouw overvloedige vruchten schenke; en dat door herstel van den vrede in Europa, handel en scheepvaait de gelegenheid heropend zien, om zich meer en meer uit te breiden. Met welgevallen vernamen wij, dat de geldmiddelen, bij voldoende op brengst der belastingen, in gunstigen staat verkeeren en gelegenheid schen ken om met het delgen van schuld voort te gaan. Reeds voorlang, Sire! had de natie er aanspraak op, dat aan het vijfde der additionele artikelen van de Grondwet volledige uitvoering wierd gegeven; en het was ons daarom aangenaam, van Uwe Majesteit te vernemen, dat, ter bereiking van dat doelons weldra wets-voordragten ter overweging zullen worden aangeboden. Wij heseffen, Sire, het gewigt onzer roeping, om in gemeen overleg met Uwe Majesteitde belangen van het Nederlandsche volk te bevorderen en ver zekeren gaarne, dat wij onder dankbare waardering der vele en rijke zege ningen, door den Almaglige aan Nederland geschonken, zullen trachten te beantwoorden aan hetgeen Uwe Majesteit en het Vaderland regt hebben van ons te verwachten. Zitting van Maandag 24 September. De Heer Groen van Prinsterer heeft in handen van den Voorzitter de ge vorderde eeden afgelegd en neemt daarna zitting. Aan de orde is de beraadslaging over bovenstaand adres. De algemeene strekking wordt, na eenige woordenwisseling tusschen de Heeren Thorbeeke,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1