FRANKRIJK. PARIJS, 20 September. Men wil dal Maarschalk Vaillant den Keizer ontslag heeft verzocht nit zijne betrekking als Minister van Oorlog, om redenen van gezondheid, en dat Ge neraal Canrobert hem waarschijnlijk zal opvolgen. De toestand van de Bank is niet gunstig. De geldvoorraad is in G we ken met bijna 90 rnillioen verminderd. Het bestuur wilde daarom hel dis conto van 4 op 5 pCt. brengen, maar de Regering was hier tegen. Dien ten gevolge heeft men thans besloten de leeningen op spoorweg-aandeclen renten en andere papieren van waarde te beperken, om daardoor de steeds aanzienlijker wordende vermindering van den geldvoorraad legen te gaan. Abd-el-Kader heeft verlof bekomen om voortaan zijn verblijf te Da mascus te vestigen. De Moniteur heeft de gemoederen gerust gesteld ten opzigte van de levensmiddelen. De Regering zal gepaste maatregelen nemen, om den aan voer van vreemde granen te bevorderen en alzoo het tekort van dit jaar te dekken, dat op ongeveer 7 rnillioen mudden geschat wordt van de 82 rnil lioen welke Frankrijk doorgaans oplevert. Eene depêche van den Maarschalk Pélissier van den 18(,en vermeldt, dat de vijand bij het werk der verwoesting, de voortreffelijke dokken gespaard heeft, alsmede de daarbij gelegene etablissementen, de forten S'. Nikolaas en het Quarantaine fort. Alsmede dat uit een voorloopig onderzoek blijkt, dat in banden der bondgenooten gevallen zijn 4000 vuurmonden, 50,000 kogels, weinig holle projectilen, maar meer schroot, 500 tonnen buskruid, voor de helft zeer goed, 25,000 kilogr. koper, twee stoommachines en eene aanzien- j lijke hoeveelheid gezaagde boomstammen voor blinderingen. De toestand der gekwetste Officieren is zoo goed mogelijk, en geen hunner boezemt bezorgd- beid in. De Generaal Regnaull d'Angely, Bevelhebber van de Keizerlijke garde, is uit hel Oosten te Marseille aangekomen. De gendarmes van de garde zul len den 12Jcn het kamp van Maslak verlaten om naar Frankrijk terug te keeren. De dagorder van den Keizer van Rusland, waarin hij aan hel leger den val van Sebastopol bekend maakt, heeft alhier een goeden indruk ge maakt. Men wil in de gematigdheid van dit stuk, eene vredelievende ge- j zindheid van den Czaar ontdekken. Eene vcreeniging van Duitsche bouwmeesters houdt zich onledig de openbare gebouwen alhier te bezigligen. Reeds hebben zij het Museum der schoone kunsten de Louvre en het hotel Cluny bezocht. Men geeft alhier eene geruststellende uitlegging aan de zending van twee Engelsche oorlogschepen naar de kust van de Middellandsche zee; zij zouden in last hebben de zeeroovers op de kust van Marokko te tuchtigen. Echter zijn hiertoe zulke zware schepen niet noodig. Een 100-tal socialistische uitgewekenenhebben eene poging willen doen om over de grenzen te komen en het Dep. du Var in opstand te brengen. Maar bet post vatten van eene kleine militaire magt is voldoende geweest om hun voornemen te verijdelen. SPANJE. MADRID, 19 September. De Koningin heeft wel bare toestemming gegeven om de personen die haar 1 omringen, en die aan de Ministers niet welgevallig zijn, te verwijderen, maar wil ook tevens die personen die haar worden opgedrongen, niet in haar hij zonder vertrouwen doen deelen. De Maarschalk O'Donnell heeft zich naar het Eseuriaal begeven, om deze zwarigheid uit den weg te ruimen. De Generaal Basols is belast met de taak om de Carlistendie zich J hier en daar vertoonen, na te zetten. Onlangs is eene bende van 75 man, onder aanvoering van Tristany, in het dorp Berga verschenen, maar op het vernemen dat de militaire magt in aantogt was, zijn zij op de vlugt gegaan. De bevelhebber van de troepen heeft tot den volgenden morgen gewacht om hen te vervolgen. De deelneming van ons land aan het AVcstersche verbond is thans vast besloten. Het verdrag zal eerstdaags lussehen de betrokken Mogendheden worden uitgewisseld. De cholera schijnt ons land te zullen verlaten, maar de nog voorko mende gevallen zijn bijna allen doodclijk. Volgens berigten uit Lissabon is de Koning Dom Pedro V, bij gele genheid van bet bereiken zijner meerderjarigheidplegtig ingehuldigd in eene buitengewone zitting der Cortes. De Koning heeft al de leden van het kabinet in het bezit hunner portefeuilles bevestigd. De geestdrift onder de bevolking was groot. NAPELS. De Koning begint van gedragslijn te veranderen, voornamelijk uit vrees vooreenen mogelijken opstand binnen 'stands. De Ministers van Polieie en van Oorlog zijn reeds ontslagen en door anderen vervangen. Etn gelijk lot is aan het hoofd van de geheime polieie te beurt gevallen. Ook zegt men dat aan Prins Filangieri bet Voorzitterschap van den Ministerraad zal worden opgedragen. PKUISSEN. Er is reeds een begin gemaakt met het ontslaan der overcomplete man- I schappen bij de garde artillerie. Te Berlijn bedraagt hel aantal door de cholera aangetaste personen 1152; daarvan hersteld 190, overleden 715, nog in behandeling 247. OOSTENK IJ K. AVEENEN, 18 September. Er is hier sprake van eene nieuwe tusschen FrankrijkEngeland en Tarkye gesloten overeenkomst, waarbij aan de Westersche Mogendheden bet wgt zou worden toegekend om ook na bet tot stand komen van den vrede eene bezetting in sommige steden te blijven houden. Als zoodanig worden Varna, AdrianopelKonstantinopel en Gallipoli genoemd. Varna en Sinope zouden maritime stations der Westersche Mogendheden worden. Men wil alhier weten, dat de nieuwe Russische leening door het Huis Hope te Amsterdam zal worden aangegaan. Baron vafi Hceckeren is van Parijs alhier aangekomen, met eene bij zondere zending belastdie bij morgenzoodra de Keizer in de hoofdstad zal zijn teruggekeerdzal volbrengen. Er wordt ijverig gewerkt om de Sulinamonding bevaarbaar te inaken. In deze stad zijn van 9 tot 15 Sopt. 737 personen door de cholera aangetast, waarvan 32G zijn overleden. Volgens eene officiële opgave, hebben de sterfgevallen in dit rijk tot op den aanvang van September 35,000 bedragen; Bohemcn, Moravie en Hongarije niet mede gerekend. Men kan hieruit opmaken, welke verwoestin gen de cholera heeft aangerigt. RUS KAN D. De Keizer heeft onlangs bet volgende schrijven gezonden aan de vcreeni ging van kooplieden te Moskou: het koopmansgilde van Moskou beeft de som van 925,000 roebels zilver, voor de militie des rijks en voor andere oorlogs behoeften door vrijwillige inschrijving bijeengebragt. Bij het aannemen van dit offer, als een nieuw blijk van de gevoelens van getrouwheid en gehecht heid der kooplieden van Moskou, is bet Ons bijzonder aangenaam hun Onze opregte erkentelijkheid te beluigen voor hunne onbekrompene vaderlands liefde. Van deze gelegenheid maken Wij gebruik om aan hel koopmans gilde van Moskou de verzekering Onzer onveranderlijke toegenegenheid te geven. Omtrent de reis van den Keizer zijn allerhande geruchten in omloop. Men wil dat bet bezoek van Polen is opgegeven maar dat Z. M. zich met zijne drie broeders naar de Krim zal begeven. Hoewel de tegenwoordigheid des Keizers aldaar veel zou toebrengen om den moed van de troepen te ver levendigen, is dit tocli hoogst onwaarschijnlijk. Echter schrijft men uit Odessa, dat aldaar van het Ministerie van Oorlog berigt was ontvangen van de komst van den Keizer tegen 5 October. De Metropolitaan van SebastopolAgapliangelheeft van den Keizer van Rusland voor zijn ijver, om de troepen gedurende de belegering door ge beden en inzegeningen aan te vuren tot verdediging der vesting, de Panagia met brillanten ontvangen. TURK NE. De Regering heeft de kapitalisten uitgenoodigd om binnen een half jaar voorstellen te doen tot den aanleg van spoorwegen in Belgrado. Zij zou 4{. pCt. waarborgen. De aannemers zullen vergunning krijgen om langs dien weg dorpen aan te leggen. De Onder-Koning van Egypte is op zijne reis naar Frankrijk, te Malla ongesteld geworden en dien ten gevolge naar Alexandrie teruggekeerd. Kars wordt voortdurend door 8000 man Russische ruiterij ingesloten maar heeft geen gebrek aan levensmiddelenzoo min als Erzerum. De Ge neraal Muravieff bevond zich aan het défilé van Saghanli-Dai. De eerste Turksche troepen zijn bij Baltoen ontscheept. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydcn, Maandag den 24stt'n September 1855's namiddags ten 2 ure. O ndertverpen 1°. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 2°. Benoeming van een' Commissaris over de Gaz-Fabriek. 3°. Benoeming van een Rooimeester. 4°. Adres om continuatie van den Ambtenaar der plaatselijke belastingen F. W. I.angguth. 5°. Missive van den Algemeenen Kerkcraad der Nederduilsch Hervormde Gemeente, tot teruggave vari het acte-boek van 1586 1590. 6°. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdende herhaald aanzoek dat in hare handen worde gesteld de Verordening op de vrijheid, veiligheid en reinheid van straten enz. 7'. Verhuring van de Stads Gehoorzaal aan het Muziekgezelschap Sernpre Crescendo. 8®. Stukken betreffende de aanvrage van Regenten van bet H. G. of Armen Wees- en Kinderhuis, tot veriiooging der subsidie over 1854 cn 1855. 9». Stukken aangaande de wanbetaling van huur van vischwater van M. S. Reyst. 10®. Request van A. W. Sythoff en J. Dec om gemeentegrond. 11®. Idem van G. Tibboel tot gelijk einde. 12®. Idem van de Gebrs. van AVensen, mede tot gelijk einde. AD VERTEN TIEN. A'oor de vele bewijzen van deelneming, bij de bevalling zijner Echtge- noote ondervonden, betuigt de Ondergeteekende bij deze, ook namens haar, zijnen opregten dank. Leyden, 22 September 1855. J. P. AV. SCHERMER. A'oor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming mij betoond, zoo bij de langdurige ziekte als bij liet overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuigt de Ondergeteekende, ook namens bare Kinderen, aan allen den wel- meenendslen dank. AVed®. I. SCHUUR MANS STEKHOVEN, Leiden, 22 September 1855. Stadhouder. A'oor de vele bewijzen van belangstelling cn deelneming, bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot betoond, betuig ik Ondergeteekende, ook namens mijne aanbehuwde Ouders, den wclmeenendsten dank. Marendijk bij Leiden, J. J. van AMEYDEN 22 September 1855. Wed. Mastenbroek,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3