BUITENLAND SC HE BERIGTEN. in verband met gunstige uitkomsten van de opbrengst der belastingen, de gelegenheid geeft met bet delgen van schuld voort te gaan. Doordrongen van het besef der behoefte aan de toepassing en ontwikkeling onzer grondwettige instellingen zullen wij aan de ons toegezegde voordrag ten, gelijk mede aan de overige wets-ontwerpendie onze vergadering mog- ten bezig houden, de vereischte zorg en aandacht wijden. Sire, wij deelen met Uwe Majesteit in den wenschdat liet aan de Ver tegenwoordiging der Katie gelukken rnoge, door welwillende bevordering van bet gemeen overleg, de verwachting van Neêrlands ingezetenen niet te leur te stellen. Wij hopen, bij erkentelijke waardering van zoo vele ons ge schonken zegeningen, ondersteund door het vertrouwen des volks en met het oog op den onmisbaren bijstand des Almagtigen, lot de welvaart en het ge luk van het dierbaar Vaderland mede te werken. Zitting van Donderdag 20 September. In deze zitting is het bovenstaande adres met algemeene stemmen aangenomen. 'S'tveeii.e Stumer iter Sittsteri-fjïenerajtt. Zitting van Donderdag 20 September De nieuw benoemde Voorzitter Jhr. Mr. Gevers van Endegeest aanvaardt het voorzitterschap met ecne rede, die wij hij het ter perse leggen dezer ontvangende, in ons volg. nommer zullen mededeelen. Daarr.a wordt eene Commissie benoemd voor het Adres van antwoord op de Troonrede, bestaande uit de HII. Bosscha, van Lennep, Meeussen, Golt- slein en de Kempenaer. Zijn ingekomen de ontwerpen van wet omtrent de Banken van Leening en de Koopvaardij-vloot. AMSTERDAM, 10 September. Burgemeester en Wethouders hehben aan den Gemeenteraad voorgesteld om voorloopig de belasting op het gemaal te behouden, en die te stellen op 4.67 voor de 100 tarwe en spelt, ƒ2.33). voor de 100 rijst en ƒ0.60 voor de 100 rogge, namelijk zoo die artikelen binnen de gemeente gemalen of gebroken worden. Het rijstemeel is tot hiertoe vrij van belasting geweest. Heden ter beurze is door een onzer voorname handelshuizen ter teeke- ning gelegd een adres aan den Sledelijken Raad der stad Amsterdam, houdende verzoek tot afstemming van den voorgedragen accijns op het gemaal. Hon derden, en daaronder onze voornaamste handelaren, hebben zich gehaast, dat adres te teekenen. Hbl EINDHOVEN, 17 September. Eergisteren morgen vroegtijdig is van hier, in ongeregelde orde eene pro cessie uitgegaan naar Meerveldhoven. Bij den molen van Blaarthem heeft de stoet zich, onder leiding van den Heer Reetor v. M.georganiseerd en toen, met vaandels, enz. den logt voortgezet, waarhij overluid liederen en gebeden werden aangeheven. De Heer Officier van Justitie, Mr. van Blarkom, zich ter plaatse bevindende, heeft, doch vruchteloos, gesommeerd, de wet ad hoe niet te overtreden. Hbl Een hevige brand heeft in het naburige dorp Tongelre het huis en in boedel eener weduwe vernield, die daardoor, als zijnde niets verzekerd, in kommervolle omstandigheden is geraakt. Ook nabij Tilburg is een huis en 4 hooibargen een prooi der vlammen geworden, waarhij 350,000 ffi hooi zijn verbrand. BELGIË. BRUSSEL, 19 September. Vrij ernstige ongeregeldheden hebben alhier in sommige herbergen plaats gehad, wegens den verhoogden prijs van het bier. Drie personen zijn ten gevolge daarvan in hechtenis genomen en ter beschikking van de regterlijke magt gesteld. De herbergiers zijn nader op hun beslnit teruggekomen en verkoopen het bier weder voor den ouden prijs. Dit heeft na in plaats van oproer, tot uitbundige vreugdebetooningen onder de arbeidende klasse aan leiding gegeven. Een zware brand heeft te Jammioulx in Henegouwen 3 huizen met stallen en schurenalsmede 12,000 N. hooi en eene groote voorraad koren vernield. Men schrijft de oorzaak toe aan vonken, die van een voorbij rijden den spoortrein in het hooi zijn gevallen. E1SGELAK». LONDEN, 18 September. De Koningin heeft 50 doen toekomenvergezeld van een vereerenden brief aan den Heer Middlestonstations-chef van Banchory, die H. M. het eerst hekend heeft gemaakt met de tijding van de inname van Sebastopol. In alle kerken dezer stad zijn dankgebeden uitgesproken voor de be haalde overwinning. Gedurende de zeven eerste maanden dezes jaars zijn in Engeland inge voerd 20,420 ossen, 2,465 koeijen, 11,693 kalveren en 35,173 schapen en lammeren. In 1854 is dit bedrag over genoemd tijdvak veel hooger geweest. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop, heeft er in het binnenste dier kolonie eene schrikkelijke slagting plaats gegrepen: de Kaffers hebben de ingezetenen aangevallen en 35 huisgezinnen omgebragt waarbij mannen levend gevild en kinderen in kuipen met kokend water geworpen zijn. Uit New-York schrijft men dat aldaar voortdurend pogingen werden aan gewend tot aanwerving van manschappen voor het Engelsch leger in de Krim, maar, ofschoon reeds 250,000 dollars tot dat doel waren uitgegeven, had men nog slechts 600 man hijeen kunnen krijgen. Ook heeft zich aldaar eene nieuwe staatkundige vereeniging gevormddie reeds in die stad 6000 leden telt. Hare benaming is: Vereeniging der tem pelierenen stelt zich ten doel op de handelingen der Know-nothings een waakzaam oog te houden. MIle Rachel heeft op den 3den'dezer te New-York hare eerste voorstelling gegeven, bestaande in les Horacesde geestdrift der aanscnouwers kende geene grenzen. Zij zal in het geheel 30 voorstellingen geven. Op Cuba werden 7000 slaven uit Afrika verwacht, waartoe te New-York met Portugesclie leveranciers overeenkomsten waren gesloten. Volgens berigten uit Havannah van 28 Augustus, was Santa-Anna, de afgetreden Dictator van Mexico, aldaar aangekomen, maar kort daarop ver trokken om zich naar Caraccas te begeven. Hij is in bezit van aanzienlijke schatten tijdens zijn bestuur bijeengegaard. Uit Virginie wordt gemeld, dat de gele koorts aldaar hevig woedt. Men moet geheele ladingen doodkisten uit liet Noorden ontbieden. De bevolking vlngt naar elders. Te Baltimore zijn zoo vele menschen aangekomen, dat men bij de beurs een voorloopig kamp heeft moeten aanleggen. Volgens berigten van de Sandwich-eilanden is de Koning Kamehameha IV tot een kleinen coup d'ëtat overgegaan. Hij heeft de Kamers ontbonden en dezen maatregel bij een proclamatie aan zijn volk geregtvaardigd. Het schijnt dat de wetgevende vergadering, toen zij de credieten voor de staats uitgaven goedkeurde, de hulpbronnen van de begrooting met 200,000 doll, had overschreden, en daarna het te kort wilde dekken door eene nieuwe be lasting, die de Vorst weigerde te bekrachtigen. Een nieuw Parlement zal den 30slen Julij bijeengekomen. Volgens berigten uit Bombay blijft de opstand van Santal voortduren. 30,000 opstandelingen liepen het land af. Het koloniale bestuur maakte zich gereed tot eene krachtdadige beteugeling van het oproer. FRANKRIJK. PARIJS, 18 September. De leden van het Congres voor de Statistiek zijn Maandag hij den Keizer toegelaten. Ruim 200 waren daartoe opgekomen in de zaal der Maarschal ken op de Tuileriën. De Keizer heeft zich zeer minzaam met vele leden onderhouden. Des avonds heeft de Minister van Openbare Werken een groot diner aan de officiële Vertegenwoordigers bij dat Congres gegeven. De Regering heeft bevel gegeven om de verslagen van de werkzaamheden van hel Congres in één boekdeel te vereenigen. .Men verzekert dat ook de Generaal Nieldie bij de belegering van Se bastopol aan het hoofd der genie stond, tol Maarschalk zal worden verheven. De Ministers van 7 Staten, België, Beijeren, Wurlemberg, Hessen- Kassei en Hessen-Darmstadt, Zweden en Noorwegen, en Denemarken die het Te Deum in de Nötre-Üame niet bijwoonden, hebben zich bij den Mi nister van Buitenl. Zaken vervoegdom hem de reden hunner afwezigheid op te helderen. Zij hadden geen regtstreeksche uitnoodiging van 's Keizers Regering ontvangen, en de door den Pauselijken Nuntius, als Chef van het corps diplomatique gezonden circulaire, was in zoo onbestemde bewoordingen gesteld, dat zij meenden ten deze geheel vrij te zijn in hunne handeling. Graaf Walewski antwoordde alleen, dat Pruissen geoordeeld heeft de plegtig- heid wel te kunnen bijwonen. Inderdaad had de opper-ceremoniemeester aan geene andere vertegenwoordigers dan aan die der met Frankrijk verbonden Mogendheden Engeland, Turkye, Sardinië en Oostenrijk eene uitnoo- diging gezonden. De Kabinetten van Londen en Parijs hebben thans besloten om niet meer door tusschenkomst van Oostenrijk over den vrede te onderhandelen en geene vredesvoorstellen aan te nemen dan die regtstreeks van Rusland uitgaan. In dien zin moet zich onlangs de Minister van Buitenl. Zaken tegen den Oostenrijkschen Gezant, die hem kwam polsen, hehben uitgelaten. Onder de nieuw ingekomen voorwerpen op de tentoonstellingtrekt vooral een uurwerk de aandacht. Het is vervaardigd door een jong kunste naar, Bcrnardin genaamd, en overtreft het beroemde uurwerk van Straats burg. Het doet aanwijzing van: de uren, minuten en seconden, de data, de jaargetijden, de dag- en nachtevening, den zonnestand, de leekenen van den dierenriem, de maanden, de dagen der week (door beelden), het op- en ondergaan der zon, het guldengetal, de zonnecirkel, de Romeinsche indictie, de Zondaglelterde Epactade in Europa zigtbare en onzigtbare zons- en maansverduisteringen, de schrikkeljaren en ecuwen, het verschil van de Ju- liaansche en Gregoriaansche tijdrekening, het Paaschfeest, de verdeeling der maten en gewigten, den waren en middelbaren tijd, het verschil van lijd te Parijs, Peking, Lissabon en New-York enz. enz. Het slaat tevens bij de heele, halve en kwartier-uren. Dit kunststuk is aangekocht voor de hoofd kerk te Besancon. In de vorige weck heeft de Commissie van de tentoonstelling bekend gemaakt, dat geene goederen meer werden aangenomen. In weerwil hiervan hebben nog eenige personen toegang voor hunne koopwaren gevraagd, maar men is te dien opzigte onverbiddelijk geweest. Maandag 11. hebben eenige personen door het verspreiden van valsche tijdingen, de beursprijzen doen stijgen. Het is onbegrijpelijk dat er nog ligt- geloovige personen te vinden waren die vertrouwen schonken aan de navol gende berigtendood van den Koning van Pruissen overgave van het noor delijk gedeelte van Sebastopolen overgave van het corps van Generaal Li- prandi, uit 20,000 man bestaande. De broodprijzen zijn in deze stad gevoelig gerezen, hetgeen bij de werk lieden, vooral in de voorsteden, een onaangenamen indruk heeft verwekt. In de voorstad Sb Denis hebben reeds opschuddingen plaats gehaden zijn eenige personen in hechtenis genomen. De troepen der bondgenooten in de Krim staan thans in vier kolonncs aan de vier hoofdwegen, die naar het binnenland voeren en wel op de hoogte bij Karagaz aan den noordelijken voet van Jaila bij Kamara, op den Gou- vernementsweg naar Simferopol en op den knnstweg Woronzow naar Baidar. Uit Bessarabie zijn in de laatste week nieuwe Russische troepen naar de Krim opgerukt, doch zij hebben bevel ontvangen te Perekop halt te houden. Door een Engelsch dagblad wordt beweerddat onze Regering sedert het begin van den oorlog 271,000 man naar het Oosten heeft gezonden. 29 rijtuigen, beladen met gekwetsten uit de Krim, zijn door Perpignan gekomen, om zich naar het militaire hospitaal te begeven.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2