LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 21 SEPTEMBER. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 111, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 September. Door «Ie Cholera Asiatica zijn alhier sedert den 18den dezer aangetast 8 per sonen, hersteld 10 en overleden 7$ terwijl op beden nog in behandeling ble ven 21 lijders. In de prov. Friesland hebben ook eenige gevallen van cbolera plaats gehad. Ingevolge magtiging des Konings heeft de Minister van Binnen], Zaken onlangs ter kennis van lleeren Curatoren der verschillende Iloogescbolen ge- bragt, dat uit de bij art. 66 van bet Kon. besluit van 2 Aug. 1815 aan hen gegeven bevoegdheid om de taal aan te wijzen, waarvan de Hoogleeraren zich bij hunne lessen bedienen, tevens voortvloeit dat zij ook bevoegd zijn magti ging te verleenen, zoo dit van ben mogt worden verlangd, om het in art. 107 vermelde proefschrift, zoo mede de theses of losse stellingen, met wier ver dediging de doctorandi in de reglen, krachtens art. 3 van het Kon. besluit van 30 Junij 1840, n°. 61, ingeval van private promotie, kunnen volstaan, voor zoo verre bel onderwerpen geldt, welke in de Nederlandsche taal zijn onderwezen, ook in die taal te schrijven en te verdedigen. {Alg. K.- en L.b.) Naar men verneemt is door den Minister van Binnenl. Zaken de waar neming van de betrekking van Schoolopziener in het 2de district van Zuid holland, tijdelijk opgedragen aan den Schoolopziener van bet lste district. Den 29st,;D Mei jl. is aan boord van hel schip Palembanggezagvoerder Kapitein Hoekstra, overleden de Heer S. II. de Lange, geographisch Ingenieur in Oost Indien. De Gemeenteraad te Purmerend heeft besloten de belasting op het ge maal voorloopig te behouden. Daarentegen is te Wijk-hij-Duurslede lot de afschaffing daarvan besloten. Te Utrecht is door 900 ingezetenen aan den Gemeenteraad een ver zoekschrift ingediend tot afschaffing van de belasting op het gemaal. Door bet Gemeentebestuur van Amersfoort is uildeeling gedaan van de ingekomen gelden ter zake van den watersnood. Het meercndecl der betrok ken personen, tot de hehoeftigen behoorende, ontvingen nagenoeg het ge- heele bedrag van de opgegevene schade. Uit Deventer wordt gemeld, dat, bij den aanvang van den nieuwen cursus, bet getal der studerenden aan bel Atheneum eenc niet onaanzien lijke vermeerdering zal ondergaan. Twee Hoogleeraren hebben, op de series, legen den winter openbare lezingen toegezegd. De Heer van der Willigen over het electro-magnelismus en zijne toepassing, de Heer van Vloten over onderwerpen van historisch lilterarischen aard. Op 27 Sept. zal van Harderwijk naar West-Indië vertrekken cene af- deeling suppletie-troepensterk 60 Onderofficieren en manschappen, onder beiel van den Kapitein Bonn, en den 2<leu Luit. Price, heide van verlof terugkcerende. Bij de aanbesteding der fourages voor de ruiterij te Maastricht van Oct. ,1854 lol Nov. 1855 zijn slechts 2 bil letten ingekomen, daarvan was de minste in prijs, dat van den lleerll. Pyls, die de 10 fü hooi had ingeschre ven voor ƒ0.35, 10 fiï stroo voor ƒ0.32 en de 10 'tÈ haver voor ƒ1.38. Tien aanmerkelijk verschil met het vorige jaar, als wanneer dezelfde hoeveel heid hooi is geleverd voor ƒ0.28, stroo voor ƒ0.25 en haver voor ƒ1.06. Volgens de Limburgeris door de Nederlandsche en Belgische Regeringen vergunning verleend aan de lleeren Gadiot-Suermond C°. tot het aanleggen ■van een spoorweg, van Maastricht naar Luik, op den regter Maas-oever. 's GRAVENHAGE, 20 September. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der oide van den Nederl. Leeuw den Heer Mr. S. van der Swalme, Griffier van de Prov. Stalen van Zeeland. Z. M. heeft benoemd tol Substituut-Officier bij de Arr.-Regtb. te Goes Mr. J. Cohen, Advocaat te Assen, en lot Regter-Plaatsvervanger in de Arr- Hegtb. te Amsterdam, Jhr. Mp. C. II. Backer, thans plaatsvervangend Kanlon- regter in bet 2de kanton en Advocaat aldaar. De Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbelast met het aanbieden aan den Koning van eene lijst van drie Kandidaten voor het Voorzitterschap dier Kamer, is gisteren bij Z. M. toegelaten, om zich van bare taak te kwijten. De Koning heeft daarop uit die nominatie tot Voorzit ter van de tweede Kamer der Staten-Gcneraal benoemd, den lieer Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegecst. Z. K. n. Prins Frederik der Nederlanden vertrekt Zaturdag avond naar (Petersburg. Vdlgens de 's Grav. Nbode. heeft Jlir. Mr. W. J. Junius van Hemert-, Proc.-Gen. bij het Prov. Geregtshof in Zuidholland, zijn ontslag aangevraagd. De Fransche Gezant bij ons Hóf is heden alhier teruggekeerd. De Minister van Oorlog heeft ter algemcene kennis gebragt, dat er ge legenheid bestaat voor een Instrumentmaker om voor de dienst in Oost-Indie te worden aangenomen. Hij moet de bekwaamheid bezitten om meet- en teeken-instrumenten naar behooren 'te herstellen. Die zich hiertoe willen verbinden, moeten niet onder dan 36 jaren en liefst ongehuwd zijn. Men verbindt zich voor 6 jaren met den rang en soldij van Sergeant der sappcurs benevens eene maandelijksche toelage van ƒ50. Door Burgemeester en Wethouders is eene premie uitgeloofd van ƒ100 aan hen, die gedurende de maanden October en November aanslaande, het grootste getal rundvee (ossen en koeijen) ter markt zal hebben gebragt en verkocht. Van de voorwerpen, welke door onze stadgenoolen naar de wereld-ten toonstelling te Parijs zijn gezonden, is de kunstmatige geschilderde thee-tafel van den Heer C. D. van Schouwenburg, die reeds alhier ieders aandacht trok wegens hare nitmuntcride bewerking, aldaar aangekocht. Men verneemt, dat onze stadgenoot, de Heer A. A. Meysenheyin Knip- schaar, na veelvuldige proeven, een' electro-magnetischen telegraaf heeft daar- gesteld, welke door zijne eenvoudigheid boven andere zon uitmunten. Het geheel zou bestaan uit een koperen plaatje, waarop de letters van bet alpha bet zijn gegraveerd. Op dit plaatje behoeft men slechts even te likken met een koperen stiftje, om de verlangde letter op uren afstands over te brengen. Deze uitvinding zal zeker de belangstelling wekken van deskundigen, en, zoo zij proefhoudend wordt bevonden, aan de telegrafie groote voordeden kunnen aanbieden. Dagblv. 's Grav.) Sies'ste ICnnter der Staten-<ïeneraal. Zitting van Woensdag 19 September. Aan de orde was de benoeming van twee leden der huishoudelijke Com missie. Als zoodanig worden herbenoemd de lleeren van Nispen van Paneer den en van Beeck Volleuhoven. De Voorzitter geeft kennis dat de Commissie voor bet adres van antwoord (de IIII. de Vos van Steenwijk, van der Oudermeulcn, van Aylva van Pal- landt en van Eysinga) met baar gewijzigd ontwerp gereed is, en stelt voor de beraadslagingen te bepalen op aansl. Vrijdag. -Op voorstel van den Heer van Swinderen wordt echter besloten die te bepalen op morgen ochtend ten 11 ure. Het gewijzigd ontwerp van het adres tol beantwoording der Troonrede luidt als volgt: Sire Bij de opening der tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal heeft de Eerste Kamer weder met. genoegen van Uwe Majesteit mogen vernemen, dat de betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden zich door welwil lendheid en vriendschappelijke gezindheid kenmerken. Wij vertrouwen dat het naauwgezet nakomen van het stelsel van onzijdigheid, te midden van den nog voortdurenden oorlog, de beste waarborgen aanbiedt, om de eerbiediging van onze regten te verzekeren. De Natie waardeert de goede tucht, en ijverige pligtsbetracliling van de beide deelen der krijgsmagl, die Uwe goedkeuring mogten verwerven. Wij verheugen ons dat de vermeerdering van het materieel der marine een voor werp van Uwer Majesteils ernstige zorg uitmaakt. Wij stellen hoogen prijs op de gunstige verklaring, die wij omtrent den toestand van onze koloniën en bezittingen in andere werehldcelen hebben mogen vernemen. Zoowel in bet belang van die bezittingen, als van bet moederland, verblijden wij ons, dat de onderhandelingen met het rijk tan Japan goede uilkomsten hebben opgeleverd. Het komt ons met Uwe Majes teit wenschelijk voor, dat het van Staatswege ingestelde onderzoek omtrent den toestand der slavenbevolking tot een wettelijken maatregel moge leiden. Dankbaar erkpnnen w ij de bereidwilligheid van onze landgenoolcngelijk ook van vreemdelingen, om te gemoel te komen in de zware verliezen, door dijkbreuken en overstrooming in den afgeloopen winter te weeg gebragt. IVij mogen daarbij vooral niet vergeten het aanzienlijk deel, dat Uwe Majesteit zoow el door persoonlijk bezoek in de meest geteisterde gewestenals door ruime hulpverstrekking, aan het lenigen van deze ramp heeft genomen. Wij verblijden ons dat Uwe Majesteit hare ernstige zorg blijft wijden aan de belangen van het onderwijs en den bloei van kunsten en wetenschappen, evenzeer als aan de bevordering van ondernemingen van nijverheid en open baar nut. Bij den toestand waarin Europa thans verkeert, was het ons aan genaam, omtrent handel en scheepvaart over het algemeen, bevredigende inedc- deelingen te ontvangen. Meerdere uitbreiding van de middelen van gemeen schap, zoowel met het buitenland als binnen 's lands, kan daarop eeneu 1 gewenschlen invloed uitoefenen. Met belangstelling hebben wij vernomen, da! de slaat der geldmiddelen,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1