LEYDSCHE VRIJDAG, 14 SEPTEMBER. BIMENLAXDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 13 September. Maandag 11. had de Prijsoitdeelirig onder de Kweekelingcn van het Pae- dagogium voor het onderwijs der Oude Talen, onder het beslunr van den Wel Ed. Zeer Gel. Heer J. J. de Gelder, Phil. Tlieor. Mag. 'Lil. Hum. Doctor, in de Stads-Gehoorzaal plaats. Vier Kweekelingen der hoogste klasse hielden door hen zeiven opgestelde redevoeringen, namelijk: P. A. de Gelder, de Themistocle Graeciam a Persis liberanteH. J. Ristde Herodoto arnan- tins in Patriam quam verius helium, Persicum explicante M. Buys, de Tacito antiquae virtutis apud Romanos laudatore en H. G. Blanken Wz., de ingenio Populi Romani. Daarna werden de Eereprijzen aan de onder scheidene Jongelingen in de verschillende klassen uitgedeeld, namelijk (in rangorde van de klassen-verdeeling voor de Oude Taleri): Eerste Klasse. Aan P. A. de Gelder, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, eerste klasse, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, eerste kl., door het lot legen 11. J. Kist en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.: aan H. J. Kist, een prijs voor de Oude Talen en een getuigschrift, dal de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, eerste kl., door het lot tegen P. A. de Gelder verloren is; aan M. Buys, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.; aan G. H. Blanken Wz.een prijs voor de Oude Talen; aan A. Rutgers, een getuigschrift voor de Oude Talen. Tweeee Klasse. Eerste Afdeeling. Aan C. A. Granpré Molière een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.; aan J. van der Burght, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Oude Geschiedenis, eerste kl. en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.; aan B. van den Broeck, een getuigschrift voor de Oude Talen. Tweede Klasse, liveede Afdeeling. Aan 11. Kievit, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.; aan J. J. van der Weydeeen prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Wiskunde, tweede kl.; aan A. Brown, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.aan G. H. Blanken Gz., een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl. Derde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan A. J. Juynboll, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.; aan P. C. J. La- pidolh een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl.aan G. W. H. de Vriese, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, derde kl. en een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.; nan J. E. Peltenburg, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.; aan J. J. C. Francken, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, eerste kl. Derde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan W. J. Bocleeen prijs voor de ■Oude Talen, de prijs voor de Oude Geschiedenis, tweede kl. en een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.; aan L. Fiegneau, een getuigschrift voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.; aan A. P. Slicher van Bath, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, tweede kl. Vierde Klasse. Aan W. J. J. Zuur, een prijs voor de Oude Talen; aan 'L. Th. Schoon, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, vierde kl. en een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.; aan J. A. Ilazen- 'herg, een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.aan C. W. Kist en A. lioele, elk een prijs voor de Oude Talen. Voorbereidende Klasse. Eerste Afdeeling. Aan A. J. C. Domis, een jirijs voor de Engelsche Grammatica; aan W. A. Temminck, een prijs voor de Fransche Grammatica en een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl.; aan W. van Geer een prijs voor het praclisch cijferen en een prijs voor de Nieuwe Talen eerste kl. ïweede Afdeeling. Aan A. M. P. Krijger een prijs voor de Duilsche Grammatica, een prijs voor de Nieuwe Talen, tweede kl. en de prijs voor de Natuurkunde; aan W. J. J. Hopman, een getuigschrift voor hetFransch; aan J. J. Boele, een prijs voor het practisch cijferen. De Kweekeling F. C. Bake had de lessen te korten tijd bijgewoond om vol gens het Reglement op prijzen of getuigschriften aanspraak te kunnen maken, die hij anders door vlijt en zedigheid ten volle zou hebben verdiend. Na den afloop van dit alles bedankte de Kweekeling H. Kievit, mede uit naam zijner medemakkers, de toehoorders, in eene korte door hcmzelven op gestelde toespraakvoor hunne vcreerende tegenwoordigheid. Het getal der sedert de laatste opgave door de Cholera-Asiatica alhier aangetasten bedraagt 11, waarvan 5 personen zijn overleden; 14 der toen nog onder behandeling zijnde lijders zijn sedert hersteld, zoodat dit getal op heden nog beloopt 44. Aan de Dedeinsvaart (Overijssel) heeft de cholera zich in eenen hevigen graad geopenbaard. Ook te Groningen zijn eenige gevallen voorgekomen. Door den Gemeenteraad van Gouda is besloten de belasting op het ge maal in het volgend jaar te blijven heffen. Dit besluit is genomen mot 7 tegen 4 stemmen, liet bezwaar om door andere middelen in de behoeften der gemeentekas te voorzien, schijnt hier tot dit besluit te hebben genoopt. Daarentegen is door den Raad der gemeente Delfshaven besloten om na ultimo December van dit jaar geenc belasting van het gemaal meer te heffen. Te Vlaardingen is besloten den accijns op het gemaal met een vierde te verminderen en die op den turf en de steenkolen af te schaffen. Te Vlissingen is Zondag 11. eene plaisier-trein van Antwerpen aangeko men, waaronder zich bevonden een 50-tal leden van de muziek vereeniging l'Echo. Dit gezelschap heeft aldaar en te Middelburg een concert gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, hetwelk de alge- meene goedkeuring mogl verwerven. Het dezer dagen uitgekomen IV',C en Vlle stuk van het verdienstelijk tijdschrift getiteld: tVittheilungen aus Justus Perthes geographischer Anstalt über wichtige neue Erforschungen auf dein Gesammtgebiete der Geographie von Dr. A. Petermann te Gothabevat weder vele merk waardige bijzonderheden. Het IVde deelt, behalve andere belangrijke hcrigten, voornamelijk eenige verslagen mede omtrent de laatste ontdekkingen aan de Noordpoolmet eene kaart der Pany-eilanden aldaar. Hel Vdc stuk bevat o. a. de schets van eenen togt van drie gebroeders naar het Himalaya gebergte, het hoogste van den aardbol, in Engclsch O.-Indie, en statistieke labellen uit de laatste 10-jarige volkstelling in de Vereenigde Staten, met ophelderende kaarten. Wij laten hier uit deze labellen eenige opgaven volgen, die verbazing wekken, over de ontzaggelijke toeneming der bevolking, doch tevens over de ruimte die er nog voor de aangroeijende menigte overblijft. In 1701 bedroeg de Europesche bevolking der Vereenigde Staten, toen Engelsche volkplanting, 202,000 zielen, en in 1775 ongeveer 3 millioen. In 1790 had er eene eerste telling na de vrijverklaring plaats en sedert is die om de 10 jaren herhaald. Zij bedroeg toen ongeveer 4 millioen, in 1820 ruim 9, in 1830 ongeveer 13 mill., in 1840 17 mill, en in 1850 ruim 23 mill. Dit was echter niet binnen de eerste grenzen; want in 1790 be stond de Unie uil 17, in 1850 uit 36 Staten. De diglhcid der bevolking komt echter nog niet in vergelijking met die van Europa. Die der meeste Staten aldaar is hooger dan die van den meest bevolkte in Amerika, te weten Massachusetts welke 291C op een Q mijl bedraagt, welk getal al spoedig lot beneden de 1000 en voor negen Staten lot beneden de 100, ja tot écn op de Q mijl afdaalt. De bevolking van Engeland bedraagt door elkander 4841 op een Q] mijl, die der Vereenigde Staten 149, en eer hunne bevolking zich met die van midden- Europa meten kan, moeten de straks genoemde 23 mill, nog tot 500 a 700 mill, aangroeijen. Men ziet uit deze proeve welke wetenswaardige bijzondei lieden dit zoo zorg vuldig en keurig bewerkt Aardrijkskundig Tijdschrift mededeelt, waarom wij mecnen onze lezers geen ondienst te doen met nu en dan eenige mededeclin- gen daaruit in ons blad op te nemen. 's GRAVENHAGE, 13 September. Z. M. heeft de Vice-Admiraal E. G. van der Plaat, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, bevorderd tot Kommandenr van die Orde en den Luitenant ter zee der lste klasse L. G. Brocx tot Ridder van gemelde Orde benoemd. Bij Koninklijk besluit is aan den Heer J. Dcscous, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Consul der Nederlanden voor Algerie, en in zijne plaats benoemd de Heer II. Stuckle. Ook is de fleer Mr. H. C. du Bois, Raad van Legatie bij het Gezantschap te Petersburg, cri thans zaakgelastigde aldaar, benoemd tot Minister-Resident bij de Vereenigde Staten van Amerika. De Staats.-Cour. deelt een Koninklijk besluit mede, waarbij op voor- dragt van den Minister van Financien eene Staats-commissie wordt bijeenge roepen, om op te sporen en te overwegen de oorzaken, den invloed en de middelen tol bedwang van de toenemende circulatie van vreemde muntspeciën

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1