LEYDSCHE COURANT# MAANDAG, 10 SEPTEMBER. BIMEflLAXDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 8 September. Sedert de jonosle opgave hadden alhier weder 12 gevallen van Cholera- Asiatica plaats, hiervan overleden 3 personen, terwijl lot lieden 50 lijders in behandeling hieven. In de maand Augustus zijn binnen deze stad overleden, 170 personen, als: 20 mannen, 21 vrouwen, 70 zoons en 59 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3. Geboren 89 kinderen, als: 42 zoons en 47 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 37 huwelijken. Dr. G. van Ilennekeler, 2de docent in de Wiskunde aan het Gymnasium alhier, is benoemd lot docent in dal vak bij het Gymnasium te Middelburg. Te Rotterdam wordt van lieden tot Dingsdag aanst. ccne tentoonstel- ling gehouden van wege de Kon. Ned. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw. Uit de lijst der bekrooiingen blijkt, dat o. a. aan onzen stad genoot II. Witte cene zilveren medaille is toegekend voor eene verzameling agave'senz. liet getal opgenomencn in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 2 September 57 volwassenen, 14 kinderen, te zamen 71. 3 75 22 97. 4 78 22 100. 5 78 23 101. 6 79 22 101. 7 77 25 102. 8 78 23 101. Volgens bepaling van den Commissaris des Konings in deze provincie zal de inspectie over de verlofgangers der nationale militie, wat betreft deze stad, plaats hebben op den 19:lfn October aanst. Omtrent het verblijf van den Piins van Oranje op het eiland Malta verneemt men het volgende: De Prins beeft vergezeld van de Commandanten Stort en Cazaux, Majoor de Caseinbroot en andere Officieren de militaire werken en versterkingen bezigtigd, waarna hein op het paleis een déjeuner werd aangeboden door den inmiddels aangekomen Gouverneur Sir William Reid, die vervolgens aan Z. K. II. hel paleis, het tuighuis en het observa torium liet zien. Daarna bezigtigde de Prins achtereenvolgens de hoofdkerk en de gewelven van St. Jan, de parochie kerken van San Paolo, San Dome- nico, benevens verscheidene andere instellingen aan liefdadigheid, kunst, wetenschap, handel en nijverheid gewijd, en eenige merkwaardige verschijn selen der natuur, die het eiland oplevert. De Prins woonde ook de Sant- Uocco-wedronnen en hel feest van Sant-EIena te Rirohireava bij, welk laatste door schitterend vuurwerk werd opgeluisterd. In den avond van den 19dcl1 Aug. begaven de Prins en zijn gevolg, benevens de Commandant van de Doggersbrinkzich aan boord van de Sindoroorn de-voornaamste havens van Sicilië te bezoeken, doch op hel oogenblik dat het anker zou worden geligt, werd eeriig gebrek aan de machine ontdekt, en deze omstandigheid ge voegd bij de ontvangst op dien dag van een bcrigt bij den Consul, dat de cholera te Catania en Syracuse was uitgebroken, deed den Prins besluiten af te zien van zijne reis naar Sicilië, en werd dientengevolge de terugreis naar hel vaderland aanvaard. Uit Kampen meldt men, dat aldaar weder een groot aantal jongelin gen bij het instruelie-bataillon zijn aangekomen. -Te Middelburg heeft de Gemeenteraad besloten tot afschaffing van den accijns op het gemaal en ccne Commissie benoemd ten einde maatregelen te beramen om in dat verlies te voorzien. De haringbuis Op hoop van zegen van Zwarlewaal heeft 20 mijlen bezuiden Aberdeen, in zinkenden staat gezien eene Noordsche smak, genaamd Dj org inegeladen met steenkolen, waarop hij afgehouden en den Kapitein I.. A. Olsen, benevens de 4 man der bemanning, gered heeft. Twee uren daarna was het vaartuig gezonken. Uit de Gemeente Peizc (Drenthe) wordt gemeld: Zekere H. E. en M. D., welke onlangs bij den Burgemeester aldaar kwamen, om aangifte te doen van hun voorgenomen huwelijk, werden teruggezonden, daar beide zooveel jenever ge bruikt hadden, dal zij hun voornemen niet behoorlijk konden kenbaar maken. Eenige dagen geleden was de familie bezig het huis van het bedoelde paar, hetwelk zij dezen winter zouden bewonen, schoon te maken, waarbij weder lustig werd gedronken, zoödat er tegen den avond groote twist ontstond; de een hoeft daarbij de ander zoodanig met een mes gewond, dat men de ge wonde met een kruiwagen huiswaarts beeft moeten brengen. Hiervan is aan gifte aan den Burgemeester gedaan; de gewonde verklaart echter dat zij door dronkenschap in het mes is gevallen. 's GRAVENHAGE, 8 September. Z. M. beeft benoemd tot Majoor bij bet reg. infanterie, den Kapitein 1stc klasse M. F. C. J. E. W. de Charon de Saint Germain, van het 5de reg. infanterie; tot lste Luitenant bij de 4de reg. infanterie, den 2llen Luitenant K. P. Kempers, van het G'lc reg. infanterie, en tot Kapitein 3de klasse, bij het 5de reg. infanterie, den lsten Luitenant A. A. E. 11. Bachmann, van het corps. Naar men verneemt zal Z. K. II. Prins Frederik, den 18Jen dezer de reis naar Rusland ondernemen, om zijne gemalin en dochter van daar af te halen. De Gemeenteraad alhier heeft met 22 tegen 11 stemmen besloten, de belasting op het gemaal met 1856 niet af te schaffen. Gisteren is in de residentie aangekomen een Russisch Courier, die na zich even hij de Russische Ambassade Ie hebben opgehouden, weder naar Pruisseri is vertrokken. De Hecren Mouton en Zonen, Apothekers alhier, zijn op de wereldten toonstelling te Parijs, met de tweede medaille bekroond geworden voor de door hen ingezondene praeparaten. ROTTER.DAM 7 September. Dezer dagen is naar de Kaap de Goede Hoop onder zeil gegaan het fregat schip Prinses Mariannehebbende voor die beslemming lusschen de 40 en 50 passagiers aan boord. Onder hen bevindt zich de Zendeling II. van het Pvijnsche Zendelinggenootschap, die, na eenige jaren onder de Damaras te hebben doorgebragt, op nieuw inel vrouw en zuigeling naar die landstreek, ton n. w. van de Zuid-Afrik. Republiek, vertrekt. Voorts zijn onder die rei zigers personen, die zich in hel landbouwbedrijf benoorden de Oranje-rivier of elders denken te vestigen, mannen inde scheikunde en andeie wetenschap|>e- lijke vakken ervaren, alsmede eenige onderwijzers. Eerstdaags zal cr weder een schip derwaarts worden uitgerust. AMSTERDAM, 7 September. De collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve der cholera-lijders, op 5 en G dezer gehouden, heeft de aanzienlijke sorn van ƒ14.002.90 opgo- bragt, daarenboven is nog aan bijzondere giTlcn ingekomen ƒ1,866.18. ARNHEM, 5 September. In eene vergadering van het Provinciaal Geregtshof van heden, is plcglig geïnstalleerd geworden de Heer Mr. J. Pringle, vroeger Regter in de Arron- clissements-Reglhank te Leyden thans door Z. M. benoemd tot Advocaat-Ge neraal bij gemeld Hof. De fungerende Procureur-Generaal Mr. de Willebois en de President Mr. Ridder van Rappardhielden beiden eene sierlijke en gepaste toespraak tot den benoemde, waarin zij beiden te kennen gaven, dat hoewel het Hof den lieer Pringle niet verwacht en een ander uil Gelderland voorgesteld had, zij 'sKonings keuze eerbiedigden en hem welkom heetten in hun midden. De geïnstalleerde heeft deze toespraken op cene welsprekende wijze beantwoord. DEVENTER, 6 September. De reünie van de Oud-Studenten aan ons Athenaeum, had gisteren alhier plaats. De leden zijn 's avonds te voren plegtig verwelkomd door de tegen woordige Studenten in de sociëteit de Hereeniging hij de Worp, en weiden daarna rriet muziek en fakkellicht stadwaarts geleid. De beide corpsen trok ken vari het raadhuis naar de gehoorzaal van het Athenaeum, waar de Cu rator Mr. II. W. Jordens, iu eene rede de lotgevallen der doorluchtige school schetste. Heden is de viering van dit herinneringsfeest besloten donr onderscheidene volksspelen. Des avonds was de Worp met duizende lampions versierd. Het aldaar afgestoken vuurwerk heeft aan de burgerij veel genoegen ver schaft. De orde is niet in het minste gestoord geworden. VLISSINGEN, 4 September. betrekkelijk de aan den Keizer vari Japan ten geschenke aangeboden stoom boot Soembingonder bevel van den Luitenant ter zee lste kl., Pels Rijke, deelt de Amst. C. uit particulier schrijven mede, dat die Officier, benevens de Luitenants ter zee Schrauweri en Eeg, benevens een bootsman, machinis ten en 22 matrozen, voorloopig aan hooid van die stoomboot in Japan zul len blijven, ten einde dien bodem in dienst van den Keizer te beboeren en de Japannezen in de vereist-litc werktuig- cn zeevaartkundige kennis te uuderrigtcn.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1