pieegd, Na eenige reeds bekende bijzonderheden le nebben herinnerd omtrent bunnen stouten aanvaldo krachtige wijze op welke zij door de politie en de troepen ontvangen en verstrooid zijnen de groote menigte wapenen buskruid, ijzeren staven en breekijzers die in een door lien achtergelaten wa gen zijn gevonden, deelt hij mede dat zich thans 33 der deelnemers aan dien aanslag in banden der justitie bevinden, en eindigt met alle weldenkendcn tegen de verfoeijélijke plannen van zoodanige vijanden der maatschappij te waarschuwen, opdat zij tegen hunne verleidende pogingen op hunne hoede mogen zijn. Te Villers-Ghislain(dep. du Nord) heeft een dronkaard, Luin gehccten, zijne moeder die hem vermaande om te gaan rustenin den arm geheten clat een stuk vleesch tusschen zijne tanden bleef. Verscheidene personen die de rampzalige moeder ter hulp snelden, werden mede door dien razende mishandeld. De stierengevechten die Zondag en Maandag te Bayonne zijn gehouden en die vele toeschouwers hadden uitgelokt, zijn niet naar genoegen afgeloopen. Kr heeft eene zoo groote wanorde gehecrscht, dat zelfs sommige personen zijn in hechtenis genomen. Het publick heeft zich niet ontzien om de banken af te breken en in het strijdperk te werpen. De vrouwen die tegen de stieren gevochten en ze gedood haddenzijn door de bevolking uitgejouwd. Uit Algiers wordt berigt, dat in de loodmijnen van Kes-onn-Teboul al daar, op de grenzen van het gebied van Tunis, zilver en goud ontdekt is. Ken baar zilver ter waarde van 55,000 fr. en eene baar goud ter waarde van 12,000 fr. zullen van daar naar de Parijsche wereldtentoonstelling worden gezonden. SPANJE. MADRID, 31 Augustus. Van onderscheidene kanten is te kennen gegevendat de Koningin door hare Raadslieden was gedwongen om deel aan het Fransch-Engelscb verbond te nemenzoo zelfs dat zij daartegen had geprotesteerd. Het dagblad van Madrid spreekt dit stellig tegen en zegt dat de Koningin volkomen overtuigd is van de voordeelen die deze verhindtenis voor het Spaanschc volk zal ople veren. Zij heeft uit overtuiging berust in de beslissing van den Ministerraad. De verkoop der nationale goederen gaat goed voort. In het algemeen worden hooge prijzen besteed en het aantal koopers neemt meer en meer toe. ITALIË. in het aanstaande consistorie, dat in de maand September of volgens som migen in November zal plaats hebbenzullen door den Paus verschillende benoemingen worden gedaanzoowel in de vertcgenwoording bij vreemde hoven als in het kerkelijk bestuur. De Nuntius te Wccnen, Kardinaal Viale, zou Aartsbisschop te Bologne worden en Mgr. Belgrado, thans Nuntius te Uage, zou tot Bisschop van Ascoli aangesteld worden. Te Turyn is cene Commissie gevormd, belast met het bijeenbrengen van inschrijvingen om een blijk van nationale erkentelijkheid te geven aan het leger, dat zoo waardiglijk den Italiaanschen krijgsroem in het Oosten handhaaft. Te Sassari heeft de cholera bijna opgehoudenmaar te Parma eene stad van 50,000 zielen komen thaus 100 gevallen per dag voor. De Sardinische Generaal Montevecchio zal waarschijnlijk van zijne won den herstellen. PRUISSEN. BERLIJN, 31 Augustus. De Regering heeft besloten den vrijdom van inkomende regten op gra nen, meel en peulvruchten tot het einde van September 1856 le laten voort duren, en zal de noodige stappen bij de Regeringen der overige Staten van het Tolverbond doen, ten einde dezen maatregel algemeen te doen aannemen. Naar men verneemt vorderen de aardwerken zeer wel van den spoorweg van Oberbausen over Wescl en Emmerik naar de Nederlandsche grenzen, ter aansluiting bij den Arnhem-Amsterdamschen spoorweg. Ook van de Neder landsche grenzen zijn die werken bereids tot Millingen gevorderd, en men hoopt de werkzaamheden dit jaar nog zoo ver voort te zetten, dat den ls!cn October reeds het vervoer op den weg van Emmerik naar de Nederlanden kan aanvangen. Eenige fabriekanten in Saksen zijn door de Spaansche Regering aange zocht om cene aanzienlijke partij minié-geweren te leveren. Het Pruissisch Gezantschap te Rome, heeft, voor de uitoefening van do Protestantsche eeredienst, het palcis Caffarclli aangekocht. De Pastoor te Oberwintcr aan den Rijn, heeft een abrikozenboom in zijnen tuin staan, die dezen zomer tien duizend vruchten van middelbare grootte heeft opgeleverd. Twee derden tot eiken prijs verkocht, hebben ruim 45.opgebragt. HAMBURG. 29 Augustus. Men vervaardigt hier een groot getal ijzeren spoorwagens voor R.ussische rekening. De spoorwegen in Rusland zijn breeder en naar die mate zijn de wagens langer gemaakt. Iedere wagen kan 60 tot 80 reizigers bevatten en bij iedere wagen zijn twee geheime gemakken, om zonder oponthoud lange togtcn te kunnen volbrengen. Zij gaan van achteren openen kunnen op zulk eene wijze aaneengehecht worden dat de reizigers al de rijtuigen van dezelfde klasse van den gehcelen trein kunnen doorloopon. Uit Kiel verneemt men dat het Engelsche schip Calcutta, met een groot aantal zieken, aldaar is aangekomen. De Engelsche kanonncerbootcn die zwaar beschadigd zijnzullen door twee stoomschepen op sleeptouw wor den genomen. Eene groote voorraad krijgsbehoeften was ook aldaar voor de Ooslzcc-vloot aangekomen. OOSTEN KIJK. WEENEN, 30 Augustus. Men zegt dat de Keizer van Rusland aan de Pruissisehe en Oostenrijk- sche Kabinetten beeft te kennen gegeven, geneigd le zijn de vredesonderhan delingen te hervatten, mits op den grondslag van het waarborgen der volko men souvereiniteit van Rusland binnen zijn eigen gebied. Uit Milaan wordt gemeld, dat de Maarschalk Radetzky van zijne ziekte is hersteld, en wederom zijne werkzaamheden waarneemt. De stads Geneesheer van Linz heeft een middel tegen de cholera ont dekt, hetgeen daarin bestaat, dat men den lijder een zak met warme haver op den buik, een zak met lijnzaad op de maag en twee heele steenen aan de voeten legt. Door deze wijze van behandeling heeft genoemde Geneesheer niet een zijner patiënten door den dood verloren. Op den spoorweg tusschen Freiburg en Manheim heeft een groot ongeluk plaats gehad. Op een der treinen is in de goederen-wagen brand uitgebarsten die zich zoo ras verspreidde dat nog onderscheidene wagens eene prooi der vlammen werden. Gelukkig is er niemand bij omgekomen. De schade wordt op ƒ10,000 geschat. De oorzaak van den brand schrijft men toe aan eene verzending chemische stoffen, die zich op den trein bevond. De Zwitsersche kantons Appenzcll en SL Gallen zijn den 2GsU'n Augustus door een vreeselijk onweder, gepaard met eene wolkbreuk geteisterd. Storm en hagel hebben groote verwoestingen aangerigt. In de nabijheid van Sl. Gal len kwamen twee menschen in den booggezwollen vloed om. De Hofraad Reisinger te Munchenheeft bij uitersten wilzijn geheele vermogen van 400,000 fl. aan de Universiteit aldaar nagelaten, met bepaling dat de rente gebezigd zullen worden tot het ondersteunen van minvermogende en vlijtige Studenten. RU L AN 0. Vorst Gortschakoff berigt (30 Aug.), dat men in den nacht te voren op zijn bevel cene groote hoeveelheid projectilen tegen de oude lunet Kam- schatka heeft laten springen; en dat bet over 'talgemeen matige vuur des vijands nu en dan levendiger werd. De militaire Overheid zal het maandelijkseh vervoer aanbesteden, tot April 1856, van 316,000 puds (12,640,000 krijgsbehoeften, van de wapenplaats Lugan tot Sebaslopol. Deze geheele voorraad moet aan de noord zijde van de stad worden afgeleverd. De Russische legers worden meer en meer ia een geduchten staat ge- bragtom te beproeven de verbonden legers uit de Krim te verdrijven. Uit Odessa wordt gemeld, dat duizendc manschappen werkzaam zijn om de toegangen tot de Stinkzee te versperren. TURIi. ÏE. Eene ministeriële krisis is wederom uitgebroken. Mohamed-Ali is weder in gunst en was bij de Bairam-feesten in het gevolg des Sultans. Men noemt hem als minister van Marine. Vely-Pacha zou alsdan de portefeuille van Koophandel op zich nemen. Rcschid-Pachadie afgezonderd leeft, neemt aan al die kuiperijen geen deel. Omer-Pacha zal zich spoedig naar de Krim begeven, om maatregelen te beramen, ten einde zijne troepen naar Azie over te brengen. Er zal slechts eene kleine afdecling onder Osman-Pacha blijven. Deze gaping zal aangevuld worden door 12,000 man van het Turksch-Engelsche leger. Men is voorne mens het leger in Azie met 30,000 man te vermeerderen. Men zegt dat berigten uit het leger van Azie vermelden, dat de Russen een niet onbelangrijk nadeel hebben geleden. Generaal Muravieff had zijne strijdmagt gesplitst en een gedeelte naar de zijde van Erzerum doen oprukken. De bezetting van Kars, van dezen maatregel onderrigt, had in den nacht van 16 op 17 Augustus, de Russen overvallen. De Iaatstgcmcldcn zouden daarop in verwarring de vlugt hebben genomen, met achterlating van vele gevan genen en militaire goederen. Een eerste gevolg van dezen aanval was, dat de Russische afdceling, welke Erzeruin bedreigde, was teruggetrokken. Stellig is bet dat de Russen eene batterij van Kars hebben aangetast, maar terug geslagen zijn, en dal hunne voorposten waren teruggetrokken. De inscheping van het Egyptische reserve-leger voor de Krim zal op 15 September te Suez beginnen. OOST-INDIE. BATAVIA, 10 Jul ij. Op den 26stcn Junij zijn van hier vertrokken de stoomschepen Getleh en Soebingbestemd naar Japan, tot overbrenging der Koninklijke geschenken aan den Keizer van dat rijk. Naar men zegt, zou ook laatstgenoemde bo dem onder die geschenken behooren, en uit dien hoofde in Japan verblijven, voor eenigen tijd bemand en uitgerust zoo als hij thans is, onder zeer gun stige voorwaarden voor de zich daarop bevindende Officieren en opvarenden. Eenige oude Officieren van de zeemagt hebben het plan gevormd om eene inleekenlijst te openen, en die aan al de overige Officieren aan te bie den, ten einde den Vice-Admiraal van der Plaat een prachtig zilveren schenk blad te vereeren, als bewijs van hulde, hoogachting en erkentelijkheid en ter gedachtenis aan den tijddat zij onder zijne bevelen hebben gestaan. Uit Modjokerlo schrijft men het volgendeTegen het vallen van den avond van den 7(len dezer, begaf zich een, tot eene aanzienlijke familie be- hoorende Javaan naar de rivier alhier. Naauwelijks bevond hij zich aan den oever, of een groote kaaiman vatte hem bij bet been en deed moeite om hem weg te slepen. Hij worstelde met het gedrocht en riep inmiddels om hulp. De op zijn geroep toegeschoten menigte zag het slagtoffer worstelende met den kaaiman, en riep hem toe: druk hem de oogen in. De Javaan volgde dezen raad en drukte het monster de oogen in waarop de kaaiman

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3