LEYDSCHE COURANT? r> K fik De Prijs der Courant is f13 in het jaar de afzonderlijke normnere worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zuturdug Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt WOEiNSDAG, 5 SEPTEMBER. Bij deze Courant behoort Bijblad \T°. 24. KINK ËTOLAXDSC H EHEIl KiTEAi. LEYDEN, 4 September. De T5de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, is beden door'bet houden eener luisterrijke parade, benevens bet uitsteken van vlaggen gevierd. In de Zitting van den Gemeenteraad van beden, waarin 25 leden tegenwoordig waren, zijn tot Wethouders benoemd de HH.Mr. J. C. Rucaille, met 22 stemmen, 11. P. C. Stoffels, met 15 stemmen, en Mr. N. Olivier, met 12 stemmen, zijnde daarbij 8 stemmen op den Heer Sikkel Groos en 1 op den Heer de Moen uitgebragtalsmede 4 billetten in blanco. De eerstge- noemden hebben die benoeming aangenomen, maar de laatste zal gebruik maken van den termijn bij de wet bepaald om zulks in overweging te nemen. Dezer dagen beeft 's Rijks Museum voor natuurlijke historie alhier, door de welwillendheid van den Gouv.-Generaal van Neêrlands Indie, een prachtig exemplaar ontvangen van de Actias (Saturnia) Maenas, Douhleday, in den plantentuin te Buitenzorg gevangen. Deze nachtvlinder beeft eene vlugt van 0.17 el, terwijl de lengte, gemeten van den kop tot aan bet einde der staarten van de achtervleugels 0.18 cl bedraagt. Tol beden waren er slechts twee voorwerpen van deze soort in Europa aanwezig, de eene in bet Britscbe Museum, de andere in de verzameling van den Heer Saunders te Londen, beide uit Silhet. A. K. en L. B.) Sedert de vorige opgave werden alhier aangegeven 33 gevallen van Cho lera Asiatiea, waarvan overleden zijn 13 personen; terwijl nog 42 lijders in behandeling zijn. Te Rotterdam hebben ook eenige gevallen van cholera plaats gehad. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat in den loop der vorige weck de buisvrouw van Dirk Maas, behoeftig daglooner onder Voor schoten, bevallen is van drie welgeschapen zonen, welke tot beden nog alle welvarend en in bet leven zijn. Ook te Soinmclsdijk is de vrouw van M. Kievit, arbeider aldaar, bevallen van een zoon en twee dochters, allen welvarende. H. M. de Koningin beeft aan de Vereeniging tot bet houden eener ver loting ten voordecle der armen te Katwijk aan den Rijneen' bijzonder fraaijen prijs doen toekomen. De Prins van Oranje is den 22slcn Aug. van Malta naar Cadix vertrok ken, en zal voor zijne terugkomst in het Vaderland, welke tegen de helft van October aanstaande wordt te gemoet gcz.iende Canaiische eilanden be zoeken. Het fregat Doggershank zal niet in onze zeehavens overwinteren inaar ter verdere oefening der manschappen, eene nadere bestemming erlangen. De Fransche Regering beeft zich lot de Nederlandsche gewend met bet verzoek, dat deze rnogl worden vertegenwoordigd bij een internationaal sta tistisch congres, hetwelk den 10den September aanstaande en volgende dagen te Parijs zal worden gehoudenmet bet doel oin de grondslagen eener alge- meene vergelijkende statistiek vast te stellen. Op voorstel van den Minister van Binncnl. Zaken is door Z. M. den Koning geniagtigd den Heer Mr. M. M. von Baumhauer, met de werkzaamheden der statistiek bij bet Depart, van 'liinnenl. Zaken belast, te dien einde van Regeringswege naar Parijs te zen- alen, en tevens aan den fleer Mr. -J. Ackersdyck, Hooglceraar in de llegten te Utrecht, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, den titel van verlegcnwoor- aliger der Regering op dat congres te verleenen. (IV. R. C.) Het Fransche blad le Monde industriel Iaat eene uitvoerige beschrij ving van de prachtige trofee van nijverheids-voortbrengselendoor de Neder!. Handelmaatschappij bij de Parijsehe tentoonstelling ingezonden, door de vol gende regelen voorafgaan: «Wij hebben aan de welwillende lusschenkomst van den Heer \V. J. C. Adriaan van Hasselt, agent der Nederl. Regering bij ile tentoonstelling, de volgende mededeeling te danken. De bijzondere ijver .en bedrijvigheid van den beer van Hasselt hebben de Ned. tentoonstelling eene der best ingerigte van bet nijverheidspaleis doen worden. Wanneer wij dit bevestigen zijn wij slechts de tolk van de algemeene en dikwerf ten onzen aanhoore uitgedrukte meening." Uit Goes wordt gemeld: Een koopman in varkens was, onder bet uit slapen van de kermisvreugde, zijne portefeuille met ƒ380 aan bankpapier ontstolen. De herbergier, ten wiens huize bij gelogeerd bad, werd daarover ondervraagddoch verklaarde van niets te weten bij onderzoek evenwel vond men lusscben zijne kleederen ingenaaid ƒ300 aan papier, terwijl bet overige reeds was uitgegeven, doch noch grootendeels in specie bij zijne vrouw werd gevonden. Hij is in arrest genomen. Te Breda zal met 1 October de post van Rector aan de Lalijnscbe school vacant worden. Doctoren in de Letteren, daartoe genegen, moeten zich voor den 12dcl> September 1855 aanmelden bij deri Voorzitter van Cu ratoren, den Wel-Eerw. Heer Werden aldaar. Het ttractemcnt is ƒ1050 benevens een minerval van ƒ12 voor eiken leerling en vrije woning. In de Langstraat (Noordbrabant) is men druk bezig inet bet rooijen der winteraardappelen; de ziekte beeft zich slechts tot bet loof bepaald. De opbrengst is ruim en van goede boedanigboid. Men beeft rcdenlol dankbaarheid. 's GRAVEND AGE, 4 September. Z. M. beeft aan den gepensioneerden Luit.-Generaal M. H. Steen'berghe eervol ontslag verleend als gewoon lid van bet comité van defensie, en in diens plaats tol gewoon lid van bet comité benoemd den Kolonel JhT. C. D. P. Sin- gendonek, Inspecteur van bet wapen der artillerie; en aan den Heer H. A. L. van Vesscm, thans Adjunct-Intendant aan bet paleis te Amsterdam, den tile- lairen rang van Ritmeester toegekend. Voorts benoemd bij bet 4de regiment infanterie, tot lsteo Luitenant den 2dcn Luit. F. J. A. Sinids, van bet algemeen depót van discipline: en bij bel 5de regiment infanterie, tot Kapilein van de 3dc kb, den lslen Luitenant IJ. de Vries, van bet Gde regiment van bet wapen. Z. M. heeft aan den Heer Mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven op bet daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend als Voor zitter van den Hoogen Raad der Nederlanden cn hem tevens benoemd tot Minister van Staat. Voorts is benoemd tot President van den Hoogen Raad der Nederlanden, Mr. J. Op den HoofT, thans Vice-Piesident en tot Vice Pru dent Mr. F. de Greve, thans Raadsheer. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is beden van zijne buitenland- sehe reis, laatst komende van Berlijn, op hel buitenverblijf bet Huis de Paau'w aangekomen. Gelijk men weet zal hij slechts korten tijd alhier verblijven en dan zijne gemalin en jongste dochter, die zich nog buiten 's lands bevin den, gaan afhalen. Met leedwezen verneemt men uil de Hamb. Nachr.dal H. K. H. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen, Prinses Louise, dochter van 7.. K. H, Prins Frederik der Nederlanden, in de nabijheid der badplaats Sandefjord het ongeluk had een arm te breken. De Minister van Koloniën zal op morgen geen gehoor verleenen. Bij bet Dep. van Binncnl. Zaken is ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood ontvangen 5,348.14zijnde bet bedrag van gedane inzamelingen in de kolonie Suriname en op de eilanden Curasao, Aruba en Bonaire. De Predikant H. alhier, ten wiens aanzien voor eenigen tijd het zon derling gerucht is verspreid, dat bij te Milaan in mocijelijkbcden zou ge raakt, volgens sommigen zelfs in hechtenis genomen zijn, is den 305ten Aug.. in welstand in deze stad teruggekeerdvoor loutere verzinsels verklarende al hetgeen in genoemden zin ten zijnen aanzien is gemeld. Te Scbeveningen is de eerste steurharing aangebragt. De proef om de vaart vroeger le beginnen is gelukkig geslaagd. Ook beeft men voor hel eerst gebruik gemaakt van katoenen nettendie zeer goed aan de verwachting hebben beantwoord. ROTTERDAM 3 September. In de zitting van den Gemeenteraad van Zalurdag is beraadslaagd over het invoeren eener directe belasting. Het beginsel van bet voorstel der speciale Commissie, het beffen eener directe belasting op de vermoedelijke verterin gen, het eerst in hoofdelijke omvraag gebragt, is met 17 tegen 15 stemmen verworpen. Daarna is in stemming gebragt het beginsel van bet voorstel der vier Raadsleden, bet beffen eener directe belasting op den grondslag van bet vermenigvuldigd bedrag der som, waarvoor de door de belastingschuldigen bewoonde percelen op de kohieren der rijks personele belasting in huur waarde zijn aangeslagen over welk voorstel de stemmen hebben gestaakt, als verklarende zich 16 leden voor en 16 leden tegen. In de vergadering van beden heeft de Raad zich met bet beginsel van bet voorstel vcreenigd. HELLEVOETSLUIS3 September. Door den Gemeenteraad alhier is besloten de belasting op liet gemaal te behouden. Op 29 Augustus 11. is alhier binnengekomen bet schip South Carolina van Noord-Arnciika, aan boord hebbende 31 personen, die van Ouddorp als landverhuizers derwaarts vertrokken waren, doch thans zijn teruggekomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1