LEYDSCIIE COURANT..5' MAANDAG, 3 SEPTEMBER. ■N°. BINXENLAXDSCHE BERIGTEN. BUITEXLAXPSCHE BERlGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ■uit Zaturdag Avond rZpï-j- De Prijs der Courant is fl'i in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 1 September. In de vergadering van den Geineentcraudgisteren gehouden, en waarom trent nader liet gewone verslag zal worden medegedeeld, is besloten, te be ginnen met 1856, op de hoofdsom der grondbelasting te beffen 15 opcenten voor de gebouwde eigendommen en 1(1 opcenten voor de ongebouwde eigen dommen; voorts, te rekenen met 1 Mei 1856, op de hoofdsom der personele belasting te beffen 5, 10, 15, 20 of 25 opcenten, volgens de tabel bedoeld bij art. 242 der gemeentewet; eindelijk met 1 Januarij 1856 te heffen cene belasting op bet gemaal: op de tarwe ƒ3,00, de spelt 1,60, de rogge ƒ0,60 en de Turksche tarwe 1,00 per 100 op de hoofdsom van den rijks-accijns van bet geslagt 150 opcenten; eene belasting op den wijn van ƒ15,00 per 100 kan; terwijl omtrent een voorstel tot hel beffen op den hoofdsom van bet gedistilleerd van 150 opcenten op bet binnenlandse!) en 90 op bel buitenlandse!: gedistilleerd, de stemmen hebben gestaakt. Wij voegen bierbij de herinnering dat door burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad nog is voorgesteld eene directe belasting in te voeren van 110,000, gegrond op de kadastrale huurwaarde in verband met bet aantal kinderen, om te voorzien in bet verlies van de belasting voor de vei- lichting en de brandweer a 45,000 (waarvan thans een derde door de brui- beis en twee derden door de eigenaars van gebouwde eigendommen wordt be- taabl), verlies op bet gemaal, poortgelden, enz. Hieromtrent zal nader door den Raad worden beslist. Sedert den 39sU'n Augustus zijn alhier door de Cholera Asiatica aange tast 15 personen waarvan 5 zijn oveileden; blijven nog in behandeling22 personen. Het getal opgenomenen in bet werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 26 Augustus 62 volwassenen, 16 kinderen, te zamen 78. 27 71 20 91. 28 76 22 98. 29 75 18 a 98. 30 72 18 90. 31 72 19 91. 1 September 72 19 91. Uit Vlaardingen meldt men, dat aldaar de eerste IJsIandvaarders zijn aangekomen, namelijk Stuurman C. de Hoog, met 24 lasten zoutevisch en Stuurman W. van der Sjouw, met 21 lasten; de herig teil welke deze Stuur lieden van de overige schepen medebrengen luiden zeer ongunstig, daar men zegt dal zelfs een schip slechts 11 last aan boord beeft. Het Neder]. Congres over bet armwezen, dat in September aansl. zou bijeenkomen, is tot Mei 1856 uitgesteld, uil hoofde de in vele plaatsen beerscbende cholera de opkomst der deelnemers zoude verhinderen. Te Utrecht woidl thans de 28slc tentoonstelling gehouden van wege bet genootschap voor landbouw en kruidkunde aldaar. In de Koninklijke tapijt fabriek te Deventer, zijn voor rekening van den Keizer van Japan, twee prachtige Smirnasche tapijten vervaardigd, 24 ellen lang en 12 breed, die dezer dagen zullen worden verzonden. ('sGr. N.bocle). Het instructic-bataillon beeft het kamp verlaten en is naar Kampen teruggekeerd. Men verneemt dat Prof. J. A. C. van Ileusde, Hoogleeraar in de Wijs begeerte en Letteren te Groningen, zijn ontslag beeft gevraagd. Omtrent den aanleg van den spoorweg in Groningen en Friesland ver- nee nt men, dat de voorloopigc werkzaamheden steeds vorderen, en met de uitvoering binnenkort zal worden aangevangen. Te Vlissingcn is door den Gemeenteraad besloten tot heffing van den accijns op bet gemaal als eigen middel, met, 1 Januarij 1856, en wel 2 van 100 IC tarwe, ƒ1.60 van 100 ffi spelt en 60 cents van 100 rogge. 's GRAVENHAGE, 1 September. Z. M. beeft tot Notarissen benoemd: te Emrnen, Mr. S. J. Oosting, thans burgemeester van Biclen en Westerbork, en te Smilde, J. A. Tellegen, Candidaat-Notaris te Delft. Naar men thans verneemt zal Z. M. de Koning de tentoonstelling van landbouw te Nijmegen niet bezoeken. Rij den Minister van Financiën is ontvangen ƒ14.95 door een onbe kende, onder bel postmerk Rotterdam, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De Minister van Financiën herinnert de belanghebbenden dat de munt- billetten van 100 en ƒ10, uitgegeven volgens de wet van 17 September 1849, en die reeds sedert 31 December 1853 buiten omloop zijn gesteld, met den laatster) December dezes jaars zullen zijn verjaard. Gisteren morgen is bet lijk van den Generaal-Majoor Raron van Ueerdt pleglig ter aarde besteld. De geheele bezetting was daarbij tegenwoordig. Bij bet graf is eene gepaste hulde aan den overledene gebragt door den Luitenant- Generaal Jhp. Storm de Grave en den Ritmeester Baron Tuyll van Serooskerken. Onlangs is door de nieuwspapieren een berigt uit het Weslland opge nomen inhoudende dat de bekende druivenziekte zich aldaar weder bad geopenbaard, in weerwil van alle daartegen aangewende middelen. Door de Burgemeesters van de gemeenten Naaldwijk, 's Gravezande en Wateringen zijn wij verzocht te melden, dat dit berigt onwaar is, en dat nergens, waar bet bekende middel doelmatig is aangewend, zich cenig spoor dier ziekte ver toond beeft. St.-Cour j ROTTERDAM 31 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad is be-lolendat met 1 Januarij aanst. de belasting op bet gemaal binnen deze gemeente zal worden afgeschaft; dat voor zoo veel noodig de in de gemeentewet genoemde belastingen lot bet daarbij aangeduide maximum zullen worden opgevoerd, en dat eene nieuwe directe belasting zal worden geheven. Gisteren middag bevonden zich een vijftal Maleijers en een Hollandsche stuurman in eene sloep op de rivier de Maas, bij het einde van de Noord aan bet Slikkerveer eri waren bezig bet anker te ligten van een in de na bijheid liggend Erigelsrh schip, toen zij onverwachts bemerkten, dat de stoom boot Willem If digt bij kwam aanstoomen. De Maleijers bel gevaar ziende, sprongen uit de sloep, welke dadelijk door de stoomboot werd overvaren. De Maleijers redden zich door zwemmen en beklommen weder hnnne sloep, doch de stuurman, die er door den schok uitgeworpen was, verkeerde in levens gevaar. De Heer Jan van der Made, van Rotterdam, en de zoon van den Veerman Tasclaar, snelden hem met de veerboot te hulp, en redden hem, die reeds zinkende was, bet leven. (/V. 11. C.) AM STER DAM 31 Augustus. Dingsdag 11. betrad eene Dame de stoep van een barer bloedverwanten, wien zij een bezoek wilde brengen. Eenige straatjongens waren aldaar bezig met lucifers te spelen en werden door de Daine voor het gevaarlijke van dat spel gewaarschuwd. Een der jongens wierp hierop een pas ontstoken lucifer naar de Dame, wier luchtige zomcrkleeding plotseling in lichte laaije vlam stond. De sloep af en in bet kantoor daaronder te snellen, was bet werk van een oogenblik; doch boe ras deze poging om uit bet gevaar te raken ook ge schiedde, en met hoeveel zelfopoffering de in bel kantoor aanwezige Hccrcn zich ook beijverden om de vlammen te smoren, beeft de ongelukkige vrouw wier kleederen geheel verbrand zijn, vele en verschrikkelijke brandwonden bekomen. In weerwil van spoedig aangebragle heelkundige hulp, is zij gis teren aan de gevolgen overleden. De jongens hebben zich, gedurende da verwarring en opschudding die bet voorval veroorzaakte, uit de voeten gemaakt. EXGELAND. LONDEN, 30 Augustus. Van Regeringswege is aan Sir Joseph Paxton in last gegeven een tweede corps van werklieden, sterk 1000 man, bijeen te brengen, om bet naar de Krim te zenden, alwaar die personen bouten woningen en bruggen zullen moeten bouwen, straten aanleggen enz. Te Southampton liggen twee stoom schepen gereed om ruim 14,000 bommen over te brengen. De meeste daar van wegen 190 ffi. Waarschijnlijk zal er in dit jaar niets belangsrijks meer in de Oostzee worden ondernomen. De slechte staat van de kanonneeibooten laat niet toe, om de voorgenomen beschieting van Pveval uit te voeren. Ook ziel men reeds de voorboden van een schielijk naderenden winter, daar de temperatuur reeds 21 graden lager is dan verleden jaar om dezen tijd. Dit alles verwekt bier te lande veel ontevredenheid, want men moet erkennen dat de vloot wanneer zij met den winter huiswaarts keert, de zaken nagenoeg in denzelfden toe stand laat, als zij ze bij baren komst beeft gevonden. Te Chatham zijn 195 en te Spil head 375 zieken en gekwetsten uit de Krim aangekomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1