in den omtrek ran Monpont een graankorrel 14" aren en 4000 korrels heeft opgeleverd. Te Angers hebben onder de werklieden verontrustende zamcnscholingen plaats gehad. Als reden wordt daarvan de duurte der levensmiddelen opge geven, maar waarschijnlijk zijn de geheime genootschappen niet vreemd aan de zaak. Talrijke in hechtenis nemingen hebben plaats gehad; ook een rijtuig met krijgsbehoeften is in beslag genomen. ZWITSERLAND, Onophoudelijk levert de natuur in ons land gewigtige verschijnselen op. Te liu/.el en te Zurich zijn de lindenhooinen reeds verdord. In Wallizerland duren de onderaardsche donders nog voort en in den nacht van 17 dezer werden te Sololhnrn twee sterke aardschokken waargenomen. Een ander natuurverschijnsel heeft aan de grenzen van Neuchatel nabij bet Fransche stadje Morteau plaats gegrepen: een gedeelte van een bosch is, ter breedte van ongeveer 200 voeten en ter lengte van ecnige uren, geheel omvergestort. De boomen liggen langs de helling des bergs afgeknot op den grond. De schade wordt op ruim 900,000 fr. hegroot. Vrouwen welke zich op het oogenbhk der gebeurtenis in de nabijheid bevonden verzekeren dat het gc- hccle bosch in volle vlam scheen te staanhetwelk aan een electriek na tuurverschijnsel denken doet. In onderscheidene gemeenten van Bazelland, Sololhurn en Tessino heeft zich de cholera vertoond. SPANJE. MADRID, 24 Augustus. De Generaals Espartero en O'Donnell hehhen zich naar het Escuriaal bege ven, oin de kuiperijen die aldaar aan het Mof van de Koningin plaats heb ben tegen te werken. Zij zijn van alles onderrigt en zullen dus niet ver rast worden. Zij zijn begonnen met een Edelman der Koningin, den Heer de Vrillo, te beduiden, dat hij onmiddelijk het Escuriaal had te verlaten ook nog andere leden der gevallen partijdie aldaar in de nabijheid der Koningin leven, zullen gelijke kennisgeving ontvangen. Toen Mgr. Franchi naar Rome terugkeerde, gaf hij aan zekeren persoon volmagt om tijdelijk in naam van den Pausclijken Nuntius ecriige van diens functieu uit te oefenen. Deze volmagt is bij Koninklijk besluit nietig ver klaard, als in strijd zijnde met cenc aloude en steeds in acht genomen bepa ling van 'slands wetten, die aan den Pauselijken Nuntius verbiedt zijne functien geheel of gedeeltelijk aan anderen over te dragen. In de Ministeriële voordragt, waarop dit besluit genomen is, wordt gezegd dat men dat verbod dient te handhaven, dewijl anders het regt der Spaanschc Kroon om Gezanten van Rome al of niet toe te laten, verijdeld zou worden. De Minister van Oorlog maakt reeds aanstalten tot werkdadige deelne ming aan den oorlog in het Oosten. De Minister van Finantien houdt zich bezig met een plan tot hervor ming van zijn Ministerie, voornamelijk strekkende om het gelal ambtenaren aanzienlijk te verminderen. Het is te hopen, dat deze maatregel, zoo noodig in dit land, op den algemcenen onwil niet moge afstuiten. De Gouverneur der hoofdstad heeft den verkoop verboden eencr bro chure, getiteld: het nieuwe dogma (van de onbevlekte ontvangenis], die overvloeide van Protestantsche leerstellingen. Een dagblad heeft de berekening gemaakt hoeveel Rome aan Spanje sedert de 12de eeuw heeft gekost, en geeft als slotsom op het verbazende cijfer van 1750 millioen Ned. De Carlistische partij begint meer en meer liet hoofd op te steken. Te Barcelona telt zij vele aanhangers. Te Pinos hebben zij zelfs eene ver gadering gehouden en besloten op een bepaalden dag de wapens op te vatten. De gebroeders Tristany bevinden zich aan bet hoofd van een 70-tal man schappen. Zij hebben de noodige wapenen uit Frankrijk ontvangen. PRUISSEN. EERLIJN, 28 Augustus. De Ooslenrijkscbe Regering geeft zich onophoudelijk veel moeite om ons Kabinet tot bare zienswijze in de Oostersche zaken over te halen. Dit heeft onze Regering gedrongen om op nieuw stellig te verzekeren, dat, hoe gaarne zij eenstemmigheid daaromtrent wenscht, zij echter haar gekozen standpunt niet kan verlaten. Ook Saxen en Bcijercn moeten gelijkluidende verklaringen hebben afgelegd. Prins Fredeiik der Nederlanden heeft zien naar zijn landgoed Muskau begeven. Op het eiland Helgoland zullen door de Engelschen ecnige batterijen wor den aangelegd, ten einde het vaarwater te bchcerschen. OOSTEN St IJ Si. WEENEN, 26 Augustus. Betrekkelijk hel concordaat met Rome verneemt men, dat omtrent de gemengde huwelijkenhet behouden der vroeger in werking geweest zijnde wetten van Joseph bepaald zijn. De Bisschoppen zullen volgens eene voor dragt van den Landsvorst door den Paus, de Pastoors door de Bisschoppen in overeenstemming met de Regering benoemd worden. De Baron Dietrich, die onlangs alhier is overleden, heeft aan zijn klein zoon, den jeugdigen Prins Salkowsky, een vermogen van 18 inillioen gulden nagelaten. In een kelder van zijn hotel werden 22 zakken, elk 1000 stuks dukajen bevattende, gevonden. RÜSLANI5. De Grootvorst Conslantijri heeft in persoon de vestingwerken van Swcaborg in oogenschouw genomen en bevonden dat het bombardement niet de minste sdusde heeft veroorzaakt. Wat hel verlies van manschappen betreft, is nog nooit door een zoodanig vuur, zoo weinig verlies geleden. Men heeft niet één Hoofd-Ofïlcier verloren. De Russ. Inval, bevat een verslag van den Generaal MouravicIF, be trekkelijk twee verkenningen door het leger in Azië gedaan, ten einde het verschanst kamp van Kars trapsgewijze meer en meer in le sluiten en het leger van Anatolic, dat aldaar besloten ligt, van de provinciën af te snijden welke hel moet verdedigen en van waar het levensmiddelen bekomen kan. Bij die gelegenheid beeft de Kolonel Kamhoff de ecnige weg van gemeen schap Inssclien Kars en Erzerum bezet, en de vijandelijke convooijen ver spreid. Het leger in Anatolië is daardoor in eenen pijnlijken toestand ge plaatst, hetgeen blijkt uit de toenemende desertie; de soldaten zoeken niet alleen in de naburige dorpen maar ook in ons kamp eene wijkplaats. Te Kars zelf is, in den loop eener maand, de prijs van het brood verdriedubbeld. TÜKKYE. De Sultan zoude niet ongenegen zijn om in het volgende jaar Parijs te bezoeken. De Russische gevangenen en gewonden uit den laatsten slag komen lang zamerhand te Konstantinopel aan. Uit hoofde van het groote aantal is men voornemens ze naar een eiland aan den ingang van de zee van Marmora te zenden. Den IS"16" zijn door een brand 800 huizen, meest winkels, le Kon stantinopel vernield. Te Kamiesch wordt eene verblijfplaats voor zieken in gereedheid gebragt, welke 1300 man kan bevatten. Die plaats wordt voortdurend beter ingerigt cu ook gezuiverd; al wie niet een voldoend middel van bestaan of bepaalde beslemming beeft, wordt van daar verwijderd. De bondgenooten hebben twee loopgraven ontdektwelke de Russen hebben aangelegdom hierin hunne reserve te vereenigenen welke naar den grooten en kleinen Redanter regter- en ter linkerzijde van den Malakofftorcnloopen. Men verneemt dat de bezetting van Kars een uitval heeft gedaan, die met een gunstigen uitslag is bekroond. De Russen hehhen zich cenigzins van Erzerum verwijderd. CHINA. De Friend of China van 14 Maart, geeft het volgende verhaal van eene strafoefening van opstandelingen te Canton: Duizende opstandelingen, gevankelijk te Canton hinnengehragtzijn ont hoofd, ten getale van 150 per dag. De daartoe bestemde plaats ligt 100 el (Engelsche) van de rivier, op een afstand van 40 minuten van de kantoren en is met een hek afgesloten. De stank van het bloed is ondragelijk. De onthoofding moest plaats hebben le 12 ure; te 11 ure zijn er 6 man geko men met messen gewapend en voorgegaan door doodkisten. Kwartier over 12 ure begon men met de eerste tien en zoo vervolgens. Ieder gevangene had men de handen op den rng gebonden en een opschrift aan de vlechting van zijn haar gehecht. Naarmate er een man naderde, deed men hem knielenmet het aangezigt naar het zuiden. Er waren er 70 op een rij gezet. Zoodra de Mandarijns kwamen, begon de onthoofding, die met éénen slag geschiedt. Er hehhen ook andere nog vreeselijker strafoefeningen plaats. De heulen snijden ieder man een diepe wonde onder de armen, aan de kuiten, dijen en borsten en is dat niet voldoende, dan steekt men hun bet mes lot liet hecht in den buik. Daarna bakt men de ligchamcn lid voor lid in stukken. Zoo deed men met de vronw van een der hoofden van den opstand; de man zelf werd levend gevild. Ziedaar een tafereel der Regering van liet Vorstelijk huis van Manlchoe. De ganschc menschheid mogt wel tegen zulke duivelacblige barbaarsebbeid opkomen. STABS «KRIKTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Vrijdag den 31stc0 Augustus 1355, 's middags ten 12 ure. Onderwerp Plaatselijk Belastingstelsel. De BURGEMEESTER yan LEYDEN, in ervaring gekomen zijnde, dat vele kooplieden in fruit zich schuldig maken aan bet verkoopen van onrijpe eu voor de gezondheid schadelijke vruchten, zooals pruimen en afval van ooft herinnert bij deze de keur tegen het verkoopen van onrijpe vruchten enz., vastgesteld den 26stc" Julij 1832, waarbij zulks is verboden, met vermaning aan elk en een iegelijk om den verkoop van dergelijke waren, in het belang der gezondheid, zooveel mogelijk tegen te gaan. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 30 Augustus 1855. VAN LIMBURG ST1RUM. Burgerlijke £?latib. Van den 33 tot eu niet den 39 Augustus 1855. BEVALLEN: S. Mooten, geb. Haver, Z. M. Alberse, geit. Tyssen,D. A. 11. Lens, geb. Schuller, Z. D. E. Miller, geb. Couvée, D. N. van Leeu wen, geb. Zirkzee, D. E. M. de Bokgeb. Meogens, D. A. van der Blomgeb. Net, Z. J. S. Schuurink, geb. van Klaveren, D. C. Ranselaar, gel». Devile, Z. M. C. Bronkhuvzc, geb. VerhoevenD. D. \V. M. Mul ié, geh. Mussert,Z. A. C. van Berkelgeb. Faes. D. E. Bomlie, geh. Sinteur. Z. M. C. Segaar, geb. de Vroede, D. A. van der Does, geh. Dolman D. D. Sirach geb. Stry- landZ. W. van Leeuwengeh. Regeer, D. J. Woltman, geb. K ruithof, Z. II. Dool, geh. Verhulst, Z. C. Kramp, geh. Carnperihout, Z. AV. van Leeu wen, geb. Regeer, Z. leven I. A. S. R. Bruggemanngeb. Lammcrs, Z. J. Maartense, geh..SmitD. W. F. Kruuk, geb. Beek, D. GEHUWDJ. van der AA'alle, Jm. en S. Reykcld. OVERLEDENJ. A. Velberg, Z., 3 j. en 6 in. E. Hofkens, geb. Kouwer, 64 j. J. MarkZ., 2 j. en 10 m. AV. F. van de Wetering7,.5 j. en 9 m. H. J. van Zijp, D.9 j. en 6 m. P. P. van Zijp, Z., 3 j. en 8 ra. J. A. Giczerc, Z., 13 m. J. J.Schroef, 7.., 2j. A. Labordus, 45 j. AV. Lacluze, geb. Ver-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3