dus uiterst gering, want rit? ziekte is sedert lang reeds tot staan gekomen en de late of winteraardappelen, als volkomen rijp, worden mede hier en daar reeds gedolven en voor ƒ2 het mud verkocht, volkomen gaaf en lekker van smaak. Dezer dagen is aan Z. M. den Koning een adres gezondenmet verzoek om eene wet, tot beperking van het gebruik var. sterken drank; het was onderleekend door 77 personen uit de gemeente Zeist en door 49 uit de Bill. GRONINGEN, 29 Augustus. Gisteren is het heugelijk ontzet onzer stad in 1672 op eene feestelijke wijze en onder begunstiging van schoon weder herdacht. Openlijke muziekuitvoe ringen en eene voorstelling in den schouwburg, hebben veel genoegen opge leverd. Bij de gehouden harddraverij heeft de Heer de Boer uit Leeuwarden den prijs behaald. Het feest werd besloten door een keurig vuurwerk, dat eene menigte aanschouwers had uitgelokt. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BËLGIE. BRUSSEL, 29 Augustus. De Hertog en de Hertogin van Brabant zijn van hunne reize door Palestina alhier teruggekeerd. Een jong mensch uit Grammont is van Sebastopol teruggekeerd met een verlof van 6 maandenvier wonden en den rang van Onder-Officier bij de Zouaven. Hij zegt dat er veel Belgen in de verbonden legers dienen, en dat niets gewoner is dan het Vlaamsch aldaar te hooren spreken. In een bosch bij Gendzijn door de orkaan van de 25sten meer dan 2500 vogels van allerlei soort, waaronder 200 patrijzen, en ook nog omstreeks 40 hazen gevondendie door den hagel gedood waren. De rust in de omstreken van Namen is tot heden niet meer verstoord. De lieer van den Broeck, Leeraar in de Scheikunde bij de mijn-school in Henegouwen heeft een stukje uitgegeven, waarin hij de dwaasheid van het volksbegrip uiteen zet en de nadeelen opsomt die aan eene sluiting van de scheikundige fabrieken gedurende de zomermaanden zijn verbonden. ENGELAND. LONDEN29 Augustus. De Koningin is gisteren na eene afwezigheid van 8 dagen in de residentie op het eiland AVight teruggekomen. Op den 24stca is te Parijs de Generaal-Majoor Torrens overleden. Hij was een van de zeven Erigelsche Generaals die bij Inkerman werden gekwetst. Zijn paard werd hem aldaar, door vijf kogels getroffen, onder het lijf weg geschoten. Hij zelf werd door een musketkogel gekwetst, waardoor zijne long beleedigd en een zijner ribben gebroken werd. Hij werd onmiddelijk van het slagveld weggedragen en zag zich kort daarna genoodzaakt tot herstel zijner gezondheid huiswaarts te keeren. In de vorige week is een schip, met eene zware lading van Lancaster- kanonnenbommen, kogels enz., van AVoolwich naar de Krim vertrokken. In het arsenaal van Woolwich komen dagelijks schoeners, sloepen en andere vaartuigen met krijgsvoorraad uit de gieterijen in de provinciën aan. Te Balaclava wordt eene gasfabriek gebouwd oin het kamp gedurende den aanstaanden winter van gaslicht te voorzien. De Heer Roberts, geestelijke te Bristol heeft verklaard, dat hij gedu rende zijnen diensttijd reeds 167 misdadigers tot den dood had voorbereiden dat 161 hunner, voordat zij zelven tot de misdaad vervielen, getuigen van de doodstraf waren geweest. Bcriglen uit Noord-Amerika hangen een treurig tafereel op van den toestand van Virginie. In de meeste plaatsen heerscht de geelc koorts met j eene nooit gekende hevigheid. Alles vlugt om zich buiten bereik van deze plaag te stellen. Alle bedrijven staan stil en de hoeren brengen geene eet- j waren ter markt, zoodat de duurte meer en meer toeneemt en de versla- i j genheid algemeen is. FRANKRIJK. PARIJS 28 Augustus. Maandag middag ten 12 ure is de Koningin vertrokken. Reeds ten 9 ure stonden de linietroepen en de nationale garde op den weg dien zij naar den spoorweg zou nemen, geschaard. De trein, om haar naar het station van den spoorweg te geleiden, werd door muziek en een corps ruiterij voorafge gaan. De Koningin, aan den arm des Keizers, hield zich slechts een oogen- hlik in bet stations-gebouw op en begaf zich toen naar den wagen die voor baar bestemd was, en waarin Baron van Rothschild twee prachtige bouquet- ien had neêrgelegd. De Keizer en Prins Napoleon namen in een anderen wagen plaats, waarop de trein de reis naar Boulogne aannam. Aldaar aangekomen heeft terstond de wapenschouwing op het strand plaats gehad. tl. M. is overal met geestdrift ontvangen. Zij heeft ook van daar 25,000 frcs. aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden, om onder de armen van Parijs te verdeelen. De inscheping moest wegens den vloed tus- schen 11 en 12 uren des avonds plaats hebben. Ooggetuigen verzekeren dat bet vertrek van de Koningin veel prachtiger is geweest dan de intrede; want die kan, wat men er ook van zeggen moge, als mislukt worden beschouwd. Prins Jerome die gedurende het bezoek van Koningin. Victoria te Havre vertoefd heeft, en wiens afwezigheid aan allerlei redenen is toegeschreven, is toch voor het vertrek van de Koningin, op uitnoodiging des Keizers, al hier teruggekomenen heeft een bezoek bij 11. M. op St. Cloud afgelegd. Men zegt, dat de geschenken, door de Koningin Victoria aan de per sonen van het Fransche hof gedaan, eene waarde hebben van ruim 10,000 De Moniteur meldt, dat de Koningin van Engeland met een talrijk gevolg, li. Vrijdag avond het graf van Keizer Napoleon in de kapel' van het Hotel der Invaliden heeft bezocht, 't Was reeds zeer laat. De Keizer ge leidde baar, terwijl speelde het orgelGod save the Queen. Wonderlijke loop der wereldsche zaken. De Moniteur ziet er eene getuigenis in der innig heid en duurzaamheid van het verbond van Engeland met Frankrijk. Het Journal des Débats levert eene besehouwing van den Hoofdredac teur de Sacyover het verblijf van Engelands Koningin alhier. Hij ziet daarin een kostelijk pand van de verbindlcnis der twee magtige rijken en een waarborg voor de voortduring van den toekomstigen vrede van Europa. Hij toont aan, hoe die vereeniging al 40 jaren heeft bestaan en den grond slag uitmaakte der staatkunde van Koning Lodewijk Philips. Beide rijken, zegt hij verder, staan aan 't hoofd der wereldbeschaving en beide zijn het eens in de vervulling dier vredezending, die zij van de Voorzienigheid ontvingen. De vereeniging ondergaat nu de proef van den oorlog, zij zal des te beter voor die van den aanstaanden vrede bereid zijn. De vrede is thans de eerste behoefte der volken. De staat van vrede is de eenige regelmatige en noodzakelijke. De oorlog zal, wij hopen het wel, voortaar. slechts een noodlottig en voorbijgaand toeval zijn, dat hoe langer hoe zeldzamer zal worden; men moet dus midden in den oorlog aan den vrede denken. En om des vredeswille, heeft het bezoek van de Koningin ons verheugd. Dit verschijnsel des vredes, lang te voren voorbereid, is een schit terende en plegtige bevestiging van het verbond der twee rijken, en dat ver bond zal vroeg of laat den vrede der wereld verzekeren. Het Huis von Rothschild alhier betaalde Zaturdag jl. alleen aan wissels van het Bankiershuis Baring en Comp. ongeveer 38 millioen gulden, terwijl het Spaansche gezantschap, 't welk een niet zeer reislustig volk vertegen woordigt, in de vorige week 21,000 passen geteekend heeft, waarvan 40,000 Spanjaarden gebruik maakten. Deze beide feiten bewijzen wat er alhier gedurende het verblijf van Koningin Victoria omging. Men verzekert ook dat van Vrijdag tot Zondag 600,000 vreemdelingen aankwamen. De Moniteur bevat het tusschen Frankrijk en Nederland gesloten ver drag voor den wederzijdschen waarborg van den eigendom der werken van wetenschap en kunst. Do Generaal Canrobert zal zich naar zijne familie betrekkingen te Brives begeven, om zijne uitgeputte krachten te herstellen. Hij is nog bij voortdu ring lijdende aan zijne wonden. Bij uitwisseling van gevangenen is het de gewoonte, dat van beide zij den een gelijk getal wordt teruggegeven. Onze Regering heeft zich in deze echter niet aan de gewoonte willen houdenmaar alle Russische gevangenen uitgeleverdmet voorbehoud om dienaangaande later nader te verrekenen. Zoo zijn alleen uit deze hoofdstad meer dan 40 Russische Officieren naar hun Land teruggekeerd, terwijl Tuisland geen 20 Fransche Officieren heeft kunnen uitleveren. Met deze wijze van handelen moet men te Petersburg zeer ingenomen zijn. In de haven van Marseille is het thans ongemeen druk met de insche ping van troepen en materieel. Bergen van krijgsvoorraad, leeftogt en allerlei materieel verdwijnen in het hol van verbazend groote schepen. Een daarvan, het clipperschip Lady Russellheeft 1200 man en 70 paarden ingeladen; een ander clipperschip, de Great Republicneemt 1500 man, 500 paarden en 2000 ton materieel aan boord; eene Engelsche stoomboot, de European een schip van nog stouter afmetingenzal 1500 man en 2000 ton aan boord nemen. Schepen die 7 of 800 tot 1000 man innemen, worden niet langer geteld. Ook vele Engelsche sloombooten door bijzondere personen bevrachtnemen mondbehoeften en anderen voorraad in om naar de Krim over te voeren. De Generaal Bousquet heeft zich ook aldaar naar het Oosten ingescheept met 3400 man. Omtrent den aanval der Russen bij de Tschcrnaïa verneemt men nog dat zij juist den grootsten feestdag hunner Kerk, het feest der II. Maagd, tot den aanval hadden gekozen; den vorigen dag hadden hunne troepen godsdienst- plegtigheden bijgewoond en predicatien aangehoord, die geschikt waren om hen aan te vuren. Versehe regementen, die de verschrikkelijke dapperheid van den Franschen soldaat nog niet kenden, werden voor den aanval gebezigd, inzon derheid al de beschikbare regementen van de grenadiers, een keurcorps van de Russische landmagt. Volgens officiële opgaven is de aanval met minstens 50,000 man, benevens 6 tot 7000 paarden en 250 stukken geschut onder nomen tegen een punt alwaar een Fransch corps van slechts 12 of 13,000 man gelegerd was. Evenwel is er geen oogenblik geweest waarin het gevecht gunstig voor de Russen stond. De Franschen en de Sardiniers, die hun man moedig ter hulp snelden, stonden pal, braken den aandrang der met een ge ducht geschutvuur aanrukkende Russen, werden vervolgens door eenige wel beraamde en krachtig uitgevoerde bewegingen zelven aanvallers, ep binnen 3 uren hadden zij de Russen teruggeslagen. Het verslag van dien strijd, thans door den Moniteur medegedeeld, meldt, dat bij een gesneuveld Russisch Generaal het plan van den slag was gevonden. De Koning van Sardinië is voornemens tegen half September de tentoon stelling te komen bezoeken. De oudste zoon van den Hertog van Toscane wordt tegen dien tijd ook verwacht. Verscheidene Priesters in het Bisdom Vannes hebben bij den Bisschop dier stad vergunning gevraagd om naar Parijs te gaan, ter bezigtiging van de wereldtentoonstelling. De Bisschop antwoordde hun dat die reis veel geld kost, en dat aangezien zij niet ruim bij kas zijn en toch veel ellende hebben te lenigen, hij hun ried hunne kerspelen niet te verlaten. De gevraagde toe stemming werd dan ook niet verleend. Als een bewijs van buitengewone groeikracht wordt medegedeeld, dat

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2