LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 31 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. .v;&U t N*. 106. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 23. UIWEXLAMISCIIK BEItlUTEN. LEYDEN, 30 Augustus. De Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan onze Iloogescliool zal vaceren tot liet afnemen van liet Admissie-cxamcningesteld bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1353, op Donderdag, Vrijdag en Zaturdag den IS"10", 14licn en 15<len September aanstaande. Sedert den 9Jc" dezer zijn binnen deze gemeente door de Cholera Asiatiea aangetast 45 personen, waarvan tol heden 33 zijn overleden. lieden morgen is van hier een batterij van het regiment Rijdende Ar tillerie naar het kamp te Rijen vertrokken, ten einde aan de wapenoefeningen deel te nemen. Zij zullen te Teteringen nabij Rreda worden gekantonneerd. Te Rotterdam is door inbraak bij den Commissaris van de Maassluische stoomboot, D. Somcr aan het Oude Hoofd, ontvreemd eene som van ongeveer ƒ200 aan geld en geldswaarde. Men is den dader nog niet op het spoor. De meerdere opbrengst der bocren-erven en landerijen van de gemeente Deventer, stelt het bestuur in staat om de belasting van het gemaal met 1 Januari) 1356 geheel af te schaliën. Drie bouwmans erven van het weeshuis der Hervormde gemeente te Zwolle, zijn in de vorige week voor 9 jaren verpacht en hebben voor dat tijdvak bijna ƒ9400 meer dan gedurende de verloopen 9 jaren opgebragt. Uit de provincie Friesland wordt gemeld, dat de aardappelen op de l.ooge zandgronden veel opleveren en ook van eene goede hoedanigheid zijn. In een bijzonder schrijven uit Alexandria, van den 9den dezer, wordt gemeld, dat de Heer C. 'l HooftKanselier van het Hollandsch consulaat aldaar, in den avond van den 6dcn overleden is. I)e Heer 't Hooft was te Aiexandrië algemeen zeer geacht. Den volgenden dag werd de llollandsche vlag op hel gehouvv van het consulaat, half stok geheschenhetgeen door de Vertegenwoordigers van andere natiën gevolgd werd. De Consul-Generaal, de lieer S. W. Ruysscnaersde Vice-.Consul Schiilz, en de meest aanzienlijken hadden de begrafenis bijgewoond; de Wel-Eerw. Heer Wonder, Prcd. bij de Evang. gemeente, sprak bij het graf eenige hartelijke woorden. NR. C.) Aan de berigten omtrent de Maatschappij van Weldadigheid onlleeuen wij het volgende: Aan de maatschappij zijn onderscheidene legaten ten bedrage van ƒ1500 ten deel gevallen. Door het jaarlijksch ontslag, inzonderheid van bedelaars-kolonistenwas, als gewoonlijk om dezen lijd des jaars, de bevolking belangrijk verminderd. De gelalslcikte in al de koloniën op 1 Julij jl. was 10,591. Het getal over ledenen was matig; alleen bij het 2llc geslicht te Veenhuizen, heerschle dit voorjaar calharale diarrlié, die onderscheidene jeugdige lijders deed bezwijken. Tater werd de gezondheidstoestand weer algemeen gunstig, gelijk ze nog is. Dr. U. J. Iluher verliet met eervol ontslag zijne dienst te Veenhuizen, zijnde hij door den genees-, heel- en vroedmeester M. A. van Leeuwen, van Culcmborg, vervangen geworden. Ook Dr. J. E. Ranneft, Chef van de genees kundige dienst in de koloniën, is met eervol ontslag vertrokken, en wordt .opgevolgd door Dr. J. J. W. Voorhorst, van Zalt-Bommel. De vooruitziglen omtrent den oogst waren niet ongunstig; de zomcrvrnch- 'tcn, als haver, gerst en boekweit, benevens de aardappelen, staan in de ko loniën gewcnscht. Het late voorjaar heeft hel uitzigt op eene voldoende hooi- winning benomen, dat, door de laatste vochtige dagen, voor het lage land niet is verbeterd, hetgeen, vooral voor de gewone koloniën, veel zorg baart. De te veld staande gewassen beslaan 3003 bunders oppervlakte. De veestapel is thans sterk: 115 paarden, 1091 volwassen runderen, 103 jonge beesten, 31G1 schapen en 161 varkens, buiten de varkens, die de ge wone kolonisten, ieder voor zich zeiven houden. De fabriekmatige werkzaamheden blijven over het geheel goed aan den gang. Aan het kindergesticht te Veenhuizen worden bij de ambachten zooveel moge- lijk jongelieden aangehragt. De koHijz.akweverij heeft eenige weken moeten stilstaan thans echter is ze weer goed aan den gang. Ook de katoenweverij is geregeld blijven doorwerken. Van de katoenspinnerij aan het 3de gesticht te Veenhuizen wordt gemeld, dat deze, sedert de belangrijke herstelling aan de ketels en een gedeelte der machinerie aangehragt, uitmuntend werkt. Al deze fabriekwerkzaamhedenals ook de gewone weverij van wollen, katoenen, linnen en hennepsloffentot kleeding en liggingstukken bieden, huiten den landarbeid, zooveel verscheidenheid van werkzaamheid aan, dat er gecne han den, die maar eenigzins voor den arbeid geschiktheid hebben, behoeven ledig te blijven. Jammer maar, dat er onder de kolonisten zulk een groot aantal is, dat aan velerlei gebreken, of algemeene verzwakking lijdt, waardoor er zeer weinig van hen kan gevorderd worden; terwijl veel meer dan de helft der bevolking van het kindergesticht schoolkinderen zijn, of nog schoolon derwijs behoeven. Voor het onderwijs en de godsdienstige opvoeding wordt hij voortduring de meest mogelijke zorg gedragen. De heide Protestantsche kerken in de gewone koloniën zijn thans geheel afgewerkt. Het gedrag der kolonisten gaf, over het geheel, reden tot tevredenheid, 's GRAVENHAGE30 Augustus. Z. M. heeft den Vice-Admiraal E. G. van der Plaat, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bcwezeneveelvuldige cn belangrijke diensten, op non-activiteit gesteld. Rij Koninklijk besluit is aan den Heer C. Wijnmalen, op verzoek eervol ontslag verleend als Directeur van hel Postkantoor te Steenbergenen in zijne plaats benoemd de Heer Mp. C. S. Wijnmalenwonende aldaar. Z. M. de Koning heeft aan zijne Ordonnans-Officieren eene nieuwe uniform voorgeschreven. Zij is van hlaauvv laken en heeft eenige overeen" komst met de kleeding der Officieren van de rijdende artillerie. Aanstaanden Dingsdag, den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, zal er eene illuminatie op het stedelijk badhuis te Scheveningcn plaats hebben en zal de weg, daarheen leidende, als ook de Schevcningsche weg, verlichten eerebogen geplaatst worden; terwijl cr op halfweg een muziek tempel zal worden opgeiigl alwaar, alsmede op het hadhuis, muziek zal wor den uitgevoerd. Door den Minister van Binnenl. Zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Slaten-Gcrieraal in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, ter vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van het door Jhr. W. Boreei van Hogelanden genomen ontslag, zal geschieden op Don derdag den 20sten September aanst. De Minister van Marine zal, in plaats van Vrijdag aanst., voor ditmaal op Zaturdag den l'to Sept., des voormiddags ten 11 ure, gehoor verleenen. De Staats-Cour. berigt dat hij het Dep. van Koloniën van verschillende zijden ontvangen zijn plannen en voorstellen, betreffende eene nationale ver snelde en tnaandelijksche pakketvaart lusschen Nederland en Java, en dat de Regering tot zoodanige versnelde gemeenschap bereid is hare medewerking te verleenen. Zij noodigt mitsdien de gegadigden uit, om zich tot het Depart, te wenden met oveilegging van uitgewerkte voorstellen, bevattende eene aanduiding der vaartuigen waarmede, en hel tijdvak waarin iedere reis zal worden gedaan, henevens zoodanige verdere opgaven, als noodig zijn om de waarborgen voor eene goede uitvoering der zaak volledig te kunnen beoordeelen. Die voorstellen zullen worden ingewacht tot ultimo September dezes jaars; terwijl de voorkeur zal worden gegeven aan die onderneming, welke bevonden zal worden, bij de minste eischen, de meeste waarborgen tot bereiking van het doel op te leveren. UTRECHT, 29 Augustus. Maandag morgen is het kaïn]) op de Zeister heide, door het corps mi neurs en sappeurs bezet door den Generaal-Majoor Gey van Pittius bezocht. De Generaal heeft de verschillende werken bczigtigd, welke er met de meeste zorg door de troepen, onder hevel van den Luit-Kolonel Muschart, zijn vol voerd. Met belangstelling zag men het slaan vari eene brug over eene gracht, 'tgeen met groote vaardigheid en juistheid werd verrigt. Ten slotte werd er overgegaan lot het doen springen van 5 fougassendie met vervaarlijk geluid honderden steenen in de lucht en op grootcn afstand wierpen, daarna werden er, altijd nrel een galvanischen stroom, 2 fougassen niet steenen en granaten ontbrand, terwijl ten slotte drie mijnen sprongen, waarvan de laatste 't zwaartst beladen, eenen grooten trechter maakte, welke met schanskorven bekroond, en met de vroeger aangelegde werken dadelijk in verband gehragt werd. Dit alles gaf de vele toeschouwers een vrij juist begrip, op wat wijze de arbeid ter verdediging of lot aanval cencr vesting geschiedt. C.) De aardappelziekte is dit jaar in onze provincie van weinig beteekenis. Zij bepaalt zich meestal tot het loof, enwaar zij ook de vrucht heeft aan getast, tot de vroeg rijpe soorten, welke echter voor meer dan de helft reeds gerooid cn gebruikt waren, toen de ziekte zich openbaarde. De schade is

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1