LEYDSCHE COURANT; WOENSDAG, 29 AÜGCSTÜS. ar te BIXXE1VLA1VDSGHE BERIGTEN. BUITENL ANDSCIIE BER1GTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt -y N°. 101.' i i De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke noinmcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Augustus. Het licefl Z. M. den Koning behaagd liet Genootschap: Mathesis Scien- tiarum Genitrix«aarvan Z. M. Beschermheer is, met een exemplaar van zijn portret (gravure naar het schilderij van Pienemau door Kaiser) te begiftigen. Heden zijn de vier veld-escadrons van het lste reg. dragonders uit Haar lem, alhier doorgekomen, zich naar Noordbrabant begevende, ten einde aan de wapenoefeningen aldaar deel te nemen. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 9 schepen, als: voor Amsterdam 5; voor Rotterdam 2; voor Dordrecht 1 en voor Schiedam 1. Door den Gemeenteraad van Meppel is besloten de gemeente-opcenten op den rijks accijns van het gemaal met 1 Januarij aanstaande af Ie schaffen, zoo ook ile belasting op de honden, en in de tekorten, daaruit in de ge meentekas zullende ontslaante voorzien bij hoofdelijke» omslag tot een bedrag van 20,000. Ook te Harderwijk is tot afschaffing van de belasting op het gemaal besloten, te vervangen door een in te voeren hoofdgeld, door ue hoofden der huisgezinnen te betalen. Te Cocvorden is door den Gemeenteraad besloten de belasting op het geniaal af te schaffen, en te vervangen met eene verhooging van 10 en 5 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, inlandsch en buiten lands! h gedistilleerd met 25, likeuren 28, wijn inel 50. lien boofdelijken omslag zal in het ontbrekende voorzien. Volgens de Leeuw. Cour. geeft de provincie Friesland aan landbouw- voorlhrengselen eene jaarlijksche opbrengst van bijna 23 milliocn gulden. Op onderscheidene plaatsen van ons vaderland heeft in den nacht lus- schcn Donderdag en Vrijdag een zwaar ouweder gewoed. Te Julphaas (Utrecht) is de bliksem in een molen geslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Te Voorst is eene woning door den bliksem getroffen, waardoor zij in korten tijd geheel in de asch gelegd werd. eene koe, pink en 2 varkens zijn daarbij verbrand. De bewoners hebben ter naauwernood den tijd gehad om nog te ontkomen. De knecht heeft min of meer belangrijke brandwonden bekomen. Ook bij Zevenaar (Gelderland) sloeg de bliksem in hel landhuis, hetValdijk, waardoor het gebouw een prooi der vlammen werd. In de gemeente Bergeyk (Noordbrabant) was het onwedcr zoo zwaar dat de aarde op hare grondvesten scheen te schudden, ieder was vol angst en vrees. Des morgens ontdekte men dat de hagelslag in de gehuchten de Aa en de Maai, al de te veld staande vruchten had vernield, waarvan de schade, alleen door behoeftige» in hunnen wintcr-voorraad geleden, op ƒ1400 wordt begroot. 's GRAVEND AGE, 28 Augustus. Z. M. heeft tot Ridder van de Orde der Eikenkroon benoemd den Majoor- Kommaudant der schutterij te 's HerlogenhoschF. Pompe. Z. M. heeft benoemd: bij het 4de reg. infanterie, tot lstcn Luitenant den 2de" Luitenant IJ. Rielhagenvan het instructie-bataillonen bij het gste reg. infanterie, tot Kapitein van de ode klasse den lslcn Luit. J. Ekkart, van het 4dc reg. infanterie. Tevens is aan den Kapitein S. Swaens, van het r8ste reg. infanterie, op gedaan verzoek, een pensioen verleend van ƒ1,005. Bij Koninklijk besluit is aan den gepension. Majoor der infanterie van .het leger in Oosl-Indie P. J. Nack vergunning verleend lot het dragen van de activileits-uniform van dat wapen. Z. M. heeft een bijzonder blijk van tevredenheid vereerd aan den Heer A. Koopmans, Stuurman van de sloep, waarin Z. M. bij den onlangs gehou den wedstrijd op het IJ werd geroeid, door Ileeren liefhebbers, leden van de zeil- en rocivereeniging de IIoop. Men verzekert, dat II. M. de Koningin-Moeder, gedurende dezen zomer nog een bezoek zal brengen bij hare dochter de Groothertogin van Saxen- W cimar-Eisen ach. Prins Hendrik is voornemens nog geruimen tijd in Luxemburg te blij ven. Prins Fredcrik wordt echter spoedig alhier terug verwacht. Dat ver blijf zal evenwel van korten duur zijn, daar Z. K. II. zich weder naar Rus land zal begeven om zijne gemalin van daar af te halen. De Minister van Oorlog, wordt in het laatst dezer week van zijn bui- lenlandsche reis in deze residentie terug verwacht. - Men verneemt, dat de Heer Mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven, Voorzitter van den Hoogen Raad der Nederlanden, aan den Koning verzocht heeft wegens zijne liooge jaren en ongesteldheid, eervol uit die betrekking te worden ontslagen. Volgens de Arnli. C. heeft de Heer Mr. A. J. Borrel, Commissaris des Koningsin Noordbrabant, wegens vergevorderden leeftijd, zijn ontslag gevraagd. Gisteren avond is Z. Exc. de Generaal-Majoor K. E. Baron van Ileerdt, Koinmandant van de lste brigade ruiterij, buitengewoon Adjudant van Z. M., Ridder van de Militaire Wilicms-Orde, Ridder der Orde van den Nederland- schen Leeuw, Kommandeur der Orde van de Eikenkroon, Ridder der Orde van den Rooden Adelaar 2de klasse met de Ster, na een smartelijk lijden, in 58jarigen leeftijd overleden. De overledene genoot in hooge male de ach ting en toegenegenheid van Z. M., als ook van de hoogere en mindere Officieren in rang; ook de soldaten droegen hem, wegens zijne voorkomend heid, hooge achting toe. Zijne talrijke vrienden verliezen in hem een waren vriend. Zijn dood wordt door allen, die hem van nabij kenden, algemeen betreurd. Bij den Minister van Financien is ontvangen eene som van 90, door een onbekende, onder het postmerk Zwolle, ten behoeve van 's Rijks schat kist ingezonden. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ186, zijnde de opbrengst van de soldij af gestaan door de Onder-Officieren en manschappen van 's lands brik de Koerrier. De Heer Hoffmann von Fallersleben, die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt door de opsporing en uitgave van de bronnen voor onze middel- eeuwsche letterkunde, is thans in deze residentie aangekomen, waar hij ecrii- gen tijd zal vertoeven, om in de Koninklijke Bibliotheek de handschriften en gedrukte werken te raadplegen, welke hem kunnen dienen bij de door hem voorgenomenc nieuwe uitgave van deel I II en VII zijner Ilorae Belgicne waarvan reeds elf declen het licht zien. AMSTERDAM, 2" Augustus. De 3de Algemccne Vergadering van de Evangelische Maatschappij zal op den 5Jen Sept. c. k. alhier worden gehouden. Zaturdag II. werd alhier, onder voorzitting van den Ileer J. K. de Greuve, de 7de algcmeecc vergadering van Rijks-Veeartsen gehouden. Uit hel verslag van den Secretaris J. A. Dekker bleek, dat dit collegie voort durend nuttig werkzaam was. Na de behandeling der voorgestelde werk zaamheden is bepaald de volgende vergadering te Arnhem te houden. NIJMEGEN, 25 Augustus. In de afgelonpen week heeft in het Pruissische dorp Wielderen. nabij onze stad, een ontzettend ongeluk plaats gehad. De grond, benoodigd voor den dam, die daar ter plaatse, tot bevciligiging der aangrenzende polders, langs het zoogenaamde AVieldersche meer ligt, werd uit den berg gegraven, die aldaar langs den straatweg loopt. Door eene onbedachte wijze van werken was deze berg aan den voet diep uilgegraven, toen eensklaps de ver overhel lende top instortte en een der werklieden onder de vallende aarde bedolven werd. Onmiddellijk werden alle pogingen aangewend om den ongelukkige te redden, doch te vergeefs; na 2 uren gravens vond men zijn lijk. Hij laat eene vrouw en vier kinderen achter. S3 Ï5 Bj I SS. BRUSSEL, 27 Augustus. De Hertog en Hertogin van Brabant worden heden alhier terug verwacht. Te Antwerpen is Donderdag avond een allerverschrikkelijkst onwedcr gevallen. Hevige donderslagen, een slagregen, zware storm en een hagel bui, waarbij de korrels zoo groot als eene kers nedervielenverspreidden schrik en ontzetting onder de bevolking, vooral dat gedeelte, dat genoodzaakt was de onbruikbaar geworden woningen te verlaten. De aanhoudende blik semstralen dienden, terwijl alle lantaarns door de windvlagen waren uitge gaan of gebroken, aan vele ongclukkigen, die in kelders wonen, tot liclft om hunne have en goed uit de ondcrgeloopen vertrekken te halen. Verschei dene stralen en stegen waren als in beken herschapen; huisraad en levens middelen dreven op het water. In het oostelijk deel der stad werden door den hagel verscheidene glasruiten stuk geslagen. In de Noordstraat dacht men dat eene aardbeving de stad vernielde, en de daardoor verspreide ontstel-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1