BUfTEXLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 16 Augustus. De Koningin zal Zatnrdag morgen aan boord van het jagt Victoria and Albert onze kosten verlaten, om naar Frankrijk te vertrekken. De afstand, die 96 Engclsche mijlen is, wordt berekend in 4J uur afgelegd te zuilen- worden. Het eskader zal zich na de ontscheping van de Koningin in het Kanaal vcrccnigcn. Men zegt dat Prins Albert, na Parijs te hebben bezocht, met het jagt de Oostzee zal bezoeken. De Times zegt, verzocht te zijn te bcrigten dat Graaf en Gravin Për- signy Londen niet zullen verlatengedurende het verblijf der Koningin in Frankrijk. De Koningin heeft bij dagorder hare tevredenheid betuigd aan het vreemden-legioendat door haar te ShorncliiFe was in oogenschouw genomen. Zij heeft daarbij de hoop geuit dat dit corps in krijgstucht en dapperheid hel Koninklijk Duitsche legioen zal op zijde streven, hetwelk in vroegere jaren aan de meest merkwaardige veldtogten der Britsche legcrmagt zoo lang en zoo eervol deel genomen liecft. Sir de Lacy Evans heeft voor de sluiting van het Parlement, nogmaals aangedrongen op eene krachtige doorzetting van den oorlog. Hij heeft aanbe volen 10,000 man van dc Britsche legers in Indie en aan de Kaap, naar de Krim te zenden. Lord Palmerston heeft geantwoord, dat sedert 1815 Enge land geen zoo talrijk leger heeft op de been gehad als thansen dat de Regering den wensch betreffende de Indische troepen in overweging zal nemen. De dagbladen leveren uitvoerige beschouwingen over de afgeloopen Par- temciHszilling. Zij ontveinzen niet dat de zitting voor de binnenlandsche belangen weinig vruchtbaar is geweestvele belangrijke voordragtenzooals die tot verbeteiing der volksopvoeding en tot bevordering der algeineene ge zondheid, zijn verworpen of onafgedaan gebleven. Maar er is eene uitkomst der parlementszilling, die bovenal- in het oog loopt, namelijk de magteloos- heid der vredespartij: hoewel hare woordvoerders in de beide Huizen door moed en talent goedmaakten wat hun in talrijkheid ontbrak, is het hun nimmer gelukt, het Parlement in hunnen geest te doen stemmen. Hel was van groot belang, aan de gansehc wereld te tooncn dat Engeland vastberaden en cendraglig den oorlog wil doorzetten; en dat is de vrucht der zitting geweest. De Turkschc Gezant heeft bekend gemaaktdat den 20sten dezer aan biedingen bij hein kunnen ingediend worden van kapitalisten, die aan de Porte, onder borgzegging van Engeland en Frankrijk, eene som van 5 mil- lioen rentende 4 pCt.onder waarborg van dc Egyptische schatting, rnogtcn willen leenen. De berigten alhier ontvangen van den Bevelhebber onzer Oostzeevloot zijn gelijkluidende met die van den Franschen Admiraal. Alleen verneemt men nog dat bij bet beschieten van Sweaborg aan de zijde der bondgenooten slechts 9 personen zijn omgekomen. Volgens een bij de Times ontvangen schrijven van de vloot was het bombardement dier vesting door slecht weder vertraagd geworden. Sedert eenige dagen, zegt de briefschrijver, is het wcêr grootelijks veranderd; dc temperatuur is veel lager, met zware regen- buijen; en wij gevoelen dat de kortstondige zomer van dit ongastvrije klimaat ten einde is." De Globe laat zich over dit bombardement aldus uit: Zoo is aan Rusland in de golf van Finland een zware slag toegebragt. De tweede zeevesting in die wateren, de derde in het Russische rijk, is vernield. Zou de verwoes ting van Sweaborg niet de voorbode knnncn zijn van Kronstadt's valwel niet in dit jaar maar in het volgende? Immers, al is er bij Kronstadt niet, als bij Sweaborg, water genoeg voor diepgaande schepen, zoo geeft evenwel het jongste wapenfeit onzer vloot vrij wat grond voor de verwachting dat ondiepten geen onoverkomelijke hinderpaal zijn voor die Ilotille van niet diep gaande en zwaar gewapende oorlogsvaartuigenwelke de Minister van Marine ons onlangs in het Lagerhuis beloofd heeft tegen 1856 gereed te zullen hebben. Wij hebben duidelijk doen blijken, dat de Russen in de golf van Finland niets hebben hetgeen niet door onze gewapende vaartuigen bereikt kan wordenen de vermeestering van Kronstadt kan nu wachten tot het volgende jaar, wanneer wij de ons beschikbare middelen om den weg tot de Ncwa te banen, tot volkomenheid gebragt zullen hebben. Ontvangen depêches van den Admiraal Lyons bcrigten de verwoesting op onderscheidene gedeelten der kusten van de zee van Azof, als visschers- plaatsenbarakken en magazijnen te Arabat; de verwoasting van het fort Petroskoi, eenige barakken en voorraad- en graanmagazijnen te Beroetcbspit en te Crookedspit, alsmede in de stad Glofira op de Aziatische kust bij Gheisk. Allerwege werd veel Russische ruiterij opgemerkt, die echter spoedig verdween. Door deze bewegingen is het geheele kustland voortdurend verontrust. Bij gelegenheid dat er onlangs een aantal aangeworvene krijgslieden van Helgoland naar Engeland scheep gingen, heeft de betaalmeester van het schip Horatioterwijl hij in de sloep trad om zich naar het schip te bege ven, de krijgskas in zee laten vallen. Alle pogingen om de kist terug te vinden, zijn vruchteloos geweest. De zee heeft ook dezen schat verslonden. LI. Maandag avond is onder een zwaar geweervuur door 500 soldaten storm geloopcn op het buitenwerk van Sebastopol, genaamd de Groene Heuvel, met dat ongelukkig gevolg, dat er velen ter diepte van 12 of 15 voet naar beneden zijn gevallen en meer dan 25 man zich zoo ernstig hebben bezeerd, dat zij naar het hospitaal moesten worden vervoerd en de bestorming alzoo geen verderen voortgang heeft gehad. Dit is gebeurd door het breken der stcllaadje op een tooneel in Cremorn Gardens. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Augustus. Bij gelegenheid van de feestviering van den 15Jcn dezer, had men mi den Moniteur de benoeming van Maarschalken verwacht- maar dit is nie'ï gebeurd; alleen zijn slechts een aantal benoemingen bij het Legioen van Eer- bekend gemaakt. Men verwacht nu die bevordering bij de eene of andere gewigtige krijgsgebeurtenis. De namen van Pelissier, Canrobert, Ornano, d'Hautpoul en Schramm, worden bij voortduring daartoe genoemd. De feesten hebben in de bepaalde orde plaats gehad. De receptie van het Wetgevend Ligchaam bij den Keizer was niet talrijk bezocht, daar de meeste leden buiten zijn. Dc lieer de Morny heeft eene aanspraak gehoudenwaarop de Keizer, die zeer te vredeu scheen, minzaam heeft geantwoord. Prins Jerome was afwezig; men zegt, dal hij ook bij de komst van Koningin Vic toria niet zal tegenwoordig zijn. De verlichting was schitterend. Eene groote menigte volks bewoog zich door de stralen. AI de Veteranen van het Keizer rijk waren in uniform. Alles is in beweging om toebereidselen te maken, om de Koningin van Engeland waardiglijk te ontvangen. Een aantal ecrebogen worden op de Bou levards opgerigt. Ook is men druk bezig met de vervaardiging van Engelsche vlaggen, die men met de Franschc en Turksche wil vereenigen. Eene so ciëteit, die hare bijeenkomsten op de Boulevards houdt, heeft er 60 aange kocht om haar gebouw te versieren- Men deinst voor geene kosten terug. Te Boulogne is het niet minder. Aan de landingsplaats en aan het begin van den weg zijn ook eerebogen geplaatst, en ieder oogenblik brengt de spoorweg nieuwe voorraad ter versiering aan. Men zegt dat dc Maarschalk Barraguey d'Hilliers, Bevelhebber van de kampen bij Boulogne, zijne troepen op de omliggende duinen zal plaatsen, ten einde de Koningin met bataillons- vunr te begroeten. De paarden van Prins Albert zijn reeds alhier aangeko men. De Keizer zal Vrijdag ten écn ure naar Boulogne vertrekken, ten einde de Ilooge personen te ontvangen. Volgens de Patrie zal II. M. den 20steD de tentoonstelling bezoeken, en het Corps Diplomatique ontvangen. Den volgenden dag zal zij Versailles en Trianon bezoeken. Het groote bal op het stadhuis zal den 23stcn plaats heb ben en op den 25slen eene groote wandeling in de bosschen van St. Germain. Den 24slcn groote wapenschouwing en bezoek van het hótel der Invaliden. Men zegt dat de Koningin haar verlangen heeft te kennen gegeven om de tentoonstelling meermalen te bezoeken. Hoe kunnen de zaken veranderen. 50 jaren geleden gaf Napoleon I zijne bevelen in het kamp van Boulogne, om zijne legers naar Duitschland te doen oprukkendoor Engeland tot eenen oorlog gedwongen die hij niet ge zocht had. En nu staat de afstammeling van dien groolen Veldheer, op de zelfde plaats gereed, de Koningin van dat volk te ontvangen, wiens soldaten, met de onzen vercenigdop 800 mijlen afstands strijden om de onafhanke lijkheid van Europa te verzekeren. De rede van wege de Koningin van Engeland bij de sluiting van het Parlement uitgesproken, heeft hier een grooten indruk gemaakt; vooral om dat het verbond tusschen de beide landen daarin hemelhoog wordt geprezen, en beschouwd wordt als van langen duur te zullen zijn. Maandag 11. is na de prijsuitdeeling de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van de Sorbonne door den Minister voor het oppnbaar onder wijs en de eerediensten. Hij heeft daarbij o. a. gezegd: Uit naam van den Keizer heb ik de eer den eersten steen te bevestigen van dc nieuwe Sor bonne. Moge zij, voor welke wij thans den grondslag leggen, even als de vroegere, steeds zijn de Koningin der scholen, opdat Frankrijk blijve de Koningin der volken! Moge zij, getrouw aan hetgeen het verledene haar oplegt en aan hetgeen de toekomst van haar verwacht, zich steeds vereenigd beloonen, voor de eer van het vaderland en der letteren; het geloof van den tijd van den II. Lodewijk [onder wien die Godgeleerde School in 1252 door Dr. de Sorhon is gesticht]den smaak van de eeuw van Lodewijk XIV en de verlichting van het tijdperk der Napoleons." De Prefect van de Seine en de fleer Firmin Didol, hebben den Minister beantwoord. Eene doos met ge denkpenningen is bij die gelegenheid onder den steen gelegddie door boven- genoemden Minister is verzegeld. In de laatste dagen heeft de Minister van Oorlog contracten gesloten voor de levering van kleedingstukken voor 450,000 mangedurende de vier eerstvolgende jaren. Behalve deze contracten bestaan er nog andere ter voor ziening in de gewone behoeften van het leger. Het schijnt derhalve dat de Fransche Regering maatregelen neemt, om voor de behoeften van 800,000 man te zorgen. Abd-el-Kader wordt steeds in Frankrijk verwacht, ten einde de tentoon stelling te bezoeken. Ware hij niet door ongesteldheid teruggehoudenbij zou met Generaal Canrobert de reis hebben mede gemaakt. De aankomst van Generaal Canrobert geeft tot allerlei, ja soms tot belagchelijke gissingen aanleiding. Eenigen willen hem adjunct van den Minister van Oorlog maken, anderen willen hem naar Rome zenden. Som migen doen hem reeds aan het hoofd eens legers naar Napels trekken. Echter zooveel is zeker, dat hij tot een gewigtigen post zal geroepen worden. Men verwacht elk oogenblik belangrijke tijdingen uit de Krim, hetzij van een aanval op Sebastopol, of van eene onverwachte landing op een of ander punt der Russische kust in de Zwarte zee. Een brief uit het kamp voor Sebastopol geschreven bevat het volgende, omtrent den volhardenden arbeid der Russen aan die vesting Zij verrigten het ongeloofelijke en wij zijn verpligt dit te erkennen. Zij werken met eene behendigheid, met eene bekwaamheid die aan het fabelachtige grenst. De verschrikkelijke hitte verhindert ons om veel te doen maar eiken mor-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2