LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 20 AUGDSTÜS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 18 Augustus. Bij Koninklijk besluit van den 16(len dezer, is bevorderd tot Controleur der direcle belastingen van de eerste klasse, de lieer J. J. Olivier, thans Controleur der tweede klasse. Het berigt van sommige dagbladen aangaande pogingen, die aangewend worden tol oprigting eener zoogenaamde kweekschool voor de zeevaart alhier, achten wij voorbarig en ontijdig. Zoodra er genoegzame grond zal bestaan om van zoodanige pogingen een gunstigen uitslag te verwaehlenhoopt de Redactie dezer Courant in staal gesteld te worden, om van dit belangrijk nieuws behoorlijk mededeeling te doen. Met genoegen vernemen wij, als blijk van verbroedering der kunsten, dat op den volgenden Vrijdag door het Muziekgezelschap Musis Sacrum en de Rederijkerskamer Vondel cenc gemeenschappelijke uitvoering zal plaats hebben. Wij hopen dat dit vereende streven, de lust zoowel voor muziek als voor dichtkunst hier ter stede moge verlevendigen cn den bloei beider gezelschappen moge bevorderen. I. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 12 Augustus 67 volwassenen, 18 kinderen, te zamen 85. 18 14 15 16 17 18 70 67 71 67 69 70 22 17 16 16 15 15 92. 84. 87. 83. 84. 85. Volgens de Vtr. Cour. zijn de Kolonel Scheltus, Kommandant van het reg. grenadiers cn jagers, de Luit.-Kolonel Wilbrenninck, Kommandant van het 4(lc reg. dragonders en de Majoor van Pestel, van het reg. veld artillerie te Amersfoort, gelast om zich naar Berlijn te begeven, ten einde de grootc manoeuvres aldaar hij te wonen. Op den 15Jcn Mei jl. is door den Voorzitter der Nedcrl. maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij, in een brief van een onbe kende, met het postmerk Rotterdam, ontvangen de aanzienlijke gift van ƒ2,000, ter ondersteuning van de aanvankelijk beproefde pogingen, om sla ven of slavinnen vrij te koopen. Volgens de Delftscfie Cour. is door de Ilooge Regering besloten de kosten van de Koninklijke Academie te Delft, op de begrooting der staats uitgaven te brengen. Hierdoor zou de vrees voor eene opheffing dier inrig- ting zijn vervallen. Op de begrooting voor de provincie Gelderland was sedert jaren eene som uilgetrokken van ƒ2000, strekkende tot gratificatiën voor onderwijzers, hetzij tot aanmoediging, hetzij tot ondersteuning. Dit jaar hebben Heeren Ge deputeerden teiegt begrepen die som niet beter te kunnen aanwenden dan ten behoeve van die onderwijzers, welke door den jongsten watervloed zulke ge voelige verliezen in hunne inkomsten hebben ondergaan. Ilet lot van som migen hunner alreeds verre van benijdenswaardig zou zonder deze te gemoetkoming gewis allertreurigst zijn. De nieuwe schroefstoomboot der Sociëteit van Navigatie heeft op hare reis van Maastricht naar 's Hertogenbosch op de Zuid-Willemsvaart bij sluis A°. 15 gestooten en is daarna gezonken. 's GRAVENIIAGE, 18 Augustus. Z. M. de Koning heeft den Landraad von Briesen, te Meizig, benoemd tot Kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. de Koning zal heden avond van Amsterdam in deze residentie terugkeeren. Ook Z. Exc. de Minister van Marine wordt heden avond van daar terugverwacht. Z. M. heeft benoemd tot Adjunct-Commies bij het dep. van Binnertl. Zaken den Heer J. A. Blom, thans Adjunct-Commies hij 's Rijks Archief; tot Notaris te Winsum (prov. Groningen), Jhr. J. W. F. J. du Pcyron van Breugel, thans Kantonregter te Zuidhorn; en tot Kantonrcgter te Hulst, Mr. P. van der Meer Mohr, thans Substituut-Griffier bij de Arrond.-Regtbank te Middelburg. Te vens is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer A. J. Dcelen, als Burgemeester der gemeente Heeze. Bij Koninklijke besluiten van 14 en 16 dezer, zijn benoemd: tot Kan- ton-Regter te Eindhoven A. J. van der f.ocht, thans te Grave; tot Regter in de Arr.-Kegtbank te Breda, Mr. J. II. van Mierlo, thans Substituut-Officier bij die Regtbank, en in diens plaats Mr. J. Spoor, thans Regler-Plaatsver- vanger bij de Arr.-Regtbank te Eindhoven; cn tot Substituut-Officier aldaar Mr. L. B. C. L. van Sasse van Ysselt, thans Kantonregter te Waalwijk. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden wordt te Berlijn verwacht cn zal aldaar eeriige dagen vertoeven. Dan gaat Z. K. 11. naar het kasteel Muskau, blijft aldaar ongeveer 14 dagen en begeeft zich vervolgens naar Pe tersburg, bij zijne Gemalin. In de tweede helft van September worden de Prins en de Prinses weder te Berlijn terug verwacht. Bij het dep, van Binnen!. Zaken is, ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood, ontvangen 33, zijnde eene gift van den lieer II. Bovet te Neuchatcl in Zwitserland; een wissel, groot ƒ247.80, namens den Heer Grcenwell, Nederl. Vice-Consul te Sunderland, overgemaakt; eene quitantie wegens storting in de schatkist, door den Heer Mr. W. J. C. van Hasselt qq,, te Amsterdam, groot 171.20, zijnde hel bedrag eener door de Nederl. Scheepsgezagvoerdcrs Grevelink, van Ketwieh en Haackc, aan boord hunner schepen in de haven van Liverpool, in April jl. gedane collecte, cn der aan hendoor tusschenkomst der Ileeren Ilartie cn van Santen aldaar, ter hand gestelde gelden. De Minister van Binncnl. Zaken, vergezeld van den Refendaris voor de afdecling Kunsten cn Wetenschappen, de Staatsraad Commissaris des Konings in de prov. Zuidh.alsmede de Heeren Tioyer, Metinan, Noordziek, Buchlcr, de Vries, henevens eene deputatie van den boekhandel, bestaande uit de Heeren van Zeggelen, Fuhri en van Cleef, hebben eergisteren in de fabriek van de Heeren D. J. En lbo ven en C°. het bronzen standbeeld voor Lourcns Janszoon Coster bezigtigd. Zij hebben allen hunne bijzondere tevredenheid over dit kunstwerk bij herhaling betuigd. Volgens een met de jongste maal bij het Departement van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt, dd. 21 J ui ij jl. blijft de gele koorts aldaar bepaaldelijk onder de bemanningen der koopvaardijschepen aanhouden; en heeft zij onder dezen, sedert het vorige maalbcrigt, verscheidene slagtofiers gemaakt. Ook de pokken zijn nog niet geweken. Het getal lijders aan die ziekte is wel te Paramaribo verminderd, doch daarentegen op de plantagien toegenomen. Deze ziekte blijft echter haar goedaardig karakter behouden. Reeds is van Scheveningen de tweede visscherspink naar de Schotsche kust, ter sleurharing-visscherijvertrokken. AMSTERDAM, 17 Augustus. Gisteren namiddag is Z. M. de Koning met den beurstrein alhier aangeko men cn aan zijn paleis afgestapt. Onmiddelijk na zijne aankomst verscheen de Vorst op het balkon van het paleis en ontving daar, zoowel als langs den weg dien Z. M. in een open rijtuig van het station tot den Dam aflegde, van eene zeer talrijk zaamgevloeide schare de vvelkomstgroete, die hem steeds zoo hartelijk wordt gegeven door de bevolking der hoofdstad, thans te meer ver heugd, door het herhaald bezoek van den Vorst in een kort tijdsbestek. Heden morgen is Z. M. de Koning naar Zaandam vertrokken. Z. M. met de grootste geestdrift ontvangen heeft zich te voet naar het Raadhuis begeven, vergezeld door eene cerewacht van 24 personen, terwijl de schutterij voor het Raadhuis geschaard stond. Aldaar aangekomen, werd de Koning door den Heer Burgemeester henevens de Wethouders en de leden van den Raad ont vangen. Na het gebruik van een collation, begaf Z. M. zich naar het Czaar- Peter-huisje en vertrok na aldaar even vertoefd te hebben, met de hinnenboot, om een togtje te maken langs de Zaan, naar de Koog, Zaandijk en Wormer- veer. Zaandam leverde een schilderachtigen aanblik op. Allerwege zag men feestelijke versieringen, frisch groen en wapperende vlaggen. Z. M. zal oui 8 ure naar de hoofdstad terugkeeren. (A. C.) Het plan tot doorgraving van Holland op zijn smalst is, na de goed keuring te hebben erlangd van de commissie van Rijks Ingenieurs, door den Minister van Binnen!. Zaken daartoe benoemd, en van het Gemeentebestuur alhier, thans in handen van Heeren Gedep. Staten van Noordhollanddoor welk collegie de rapporten daarover door de betrokken waterschapsbesturen uitgebragt, wordt overwogen, zoodat men zeer spoedig de beslissing van het gewestelijk bestuur te gemoet ziet. De Horlus Botanicus heeft dezer dagen eene belangrijke aanwinst gedaan. Een boom behoorende tot het geslacht Zamia of Encephalartos, door den Heer J. Brehm, te Uitenhage aan de Algoa-baai, met moeite uit de rotsen waarin hij geworteld was, losgemaakt, werd met het beste gevolg aldaar overgehragt.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1