LEYDSCHE VRIJDAG, 17 AUGUSTUS. de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 BIXKENLANDSCHK BERIfiTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; Centen afgegeven LEYDEN, 1G Augustus. De beroemde maar geenszins begunstigde sterrekundige Robert Lutlier, te Bilk bij Dusscldorp, vernomen hebbende dat de stichting van eene sterre- wacht aan de Hoogeschool alhier, wegens de uitgaven die zij vordert, bij de Regering van het Rijk der Nederlanden zwarigheid heeft gevonden, maar door vele ingezetenen van dat Rijk aanzienlijke geldelijke offers is waardig geoor deeld, heeft, als een blijk zijner belangstelling in die stichting, den prijs uit het fonds van Lalande, hem door de Academie van Wetenschappen te Parijs voor zijne ontdekkingen van planeten toegewezen, ten haren behoeve, groot moedig afgestaan. De Keizerin-weduwe van Don Pedro, Keizer van Brazilië, moeder van wijlen de laatst overledene Koningin van Portugalhare eenige dochter, heeft na liet laatste sterfgeval haren troost gezocht, (terwijl ze bijna geene bloed verwanten meer heeft) in daden van menschlievendheid. Tot dat einde heeft ze te Lissabon eene inteekening geopend tot het stichten van Bewaar scholen. Zij is er goed in geslaagd. Ook onze Nederlandsche Consul-Generaal draagt jaarlijks het zijne hij. Aanvankelijk zijn er nu zes arrnen-kinder- hewaarscholen te Lissabon gesticht (later eene te Oporto), die te zamen onge veer 500 kinderen tellen. Om de zaak aan de onverschillige ouders smakelijk te maken, voorziet men de kinderen, die den geheelen dag van des morgens 9 uren tol aan de Vesper op de school blijven, des namiddags te 1 ure van een eenvoudig smakelijk voedsel, verder worden ze op kosten der Keizerin en van de overige inschrijvers op eene gelijke wijze gekleed en voortreffelijk onder wezen. Jaarlijks in de maand Mei trekken de kinderen, onder hunne af zonderlijke school-banieren op, en hegeven zich over de straat naar het ge bouw waar de commissie onderzoek doet naar den staat hunner vorderingen. Het bovenstaande is opgeteekend uit den mond van den Heer G. J. Pilaer. den Nederl. Consul-Generaal Ie Lissabon die, dezer dagen o. a., een tweetal Bewaarscholen in onze stad met de meeste belangstelling heeft bezocht, en een paar kinderboekjes als modellen naar Lissabon heeft medegenomen. Eene der zoo even bedoelde scholen was de groote Armen-Kinder-Bewaarschool aan het einde der Groenestegen (bij de Gegraafplaats) welke dagelijks van des morgens van 8 tot 12 en des namiddags (alleen de Zaturdag uitgezonderd) van 2 tot 4 uren door ieder desbegeerige bezocht kan worden. Men behoeft zich slechts de moeite te geven van aan te schellen. Vooral zijn bezoeken met Dames dubbel aangenaam. Ingez Volgens de Utr. Cour. zal op den 28sten dezer van hier naar Noord- Brabant vertrekken eene complete batterij van het regement rijdende artillerie, sterk 1G0 paarden, onder bevel van den Kapitein d'Hamecourt, ten einde aldaar deel te nemen aan de vereenigde ruiterij-manoeuvres, in September. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat aan de manschappen der infan terie, ruiterij en artillerie, van het leger hier te lande, die zich aan de ko loniale dienst verbinden voor 6 jaren, in te gaan met den dag van insche ping naar de Overzeesche gewesten, eene premie van ƒ40 zal worden betaald. Gemelde maatregel is genomen naar aanleiding der ongunstige rapporten van den Gouverneur-Generaal van Necrlands-Indienten aanzien van het groot gebrek aan Europesche soldatan, bestemd voor de dienst in de koloniën. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Prins van Oranje aldaar was aan gekomen en de vestingwerken had in oogenschouw genomen. Den lslcn Aug. was hij van daar vertrokken, om Malta, Genua en Napels te bezoeken. De reis zal waarschijnlijk verlengd worden. s' De Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels in Ne derland, heeft Maandag 11. hare jaarlijksche vergadering te Arnhem gehouden. Te Valtherveen (prov. Drenthe), is in den morgen van den 4(lcn dezer de woning van A. Bakker door een windhoos vernield. In de woning bevon den zich 9 personen. A. Bakker, die met gebroken schouder onder het puin werd weggehaald, is aan de regterzijde geheel verlamd. Een halfjarig kind is aan den rng en een 16-jarig meisje aan het hoofd gewond. Een paard heeft het gebruik der heide voorpooten verloren. Ook is al het huisraad ver brijzeld. Het is te verwonderen, dat niet alle menschen en het vee het le ven hebben verloren. Te Assen is Zondag 11. bij de collecte in de Herv. kerk een bankbillet van ƒ1000 ontvangen. De gever is onbekend. Aan het Raamsdonksche Veer zullen op den 1 r)Jen dezer IV. C. Knaap en A. Kommers hunne 60-jarige echtvereeniging vieren. Zij zijn omringd van 9 kinderen, 5 aangehuwde kinderen, 24 kindskinderen en 4 achter-klein kinderen. Beiden genieten eene goede gezondheid. De Koning van Cochinchina heeft een nieuw vervolgings-edict tegen de Christenen uitgevaardigd. Die Christenen geworden zijn, zullen binnen een zekeren tijd het kruis moeten vertreden en hun geloof verzaken; zoo niet, dan wacht hen eene zware straf. De Zendelingen en hunne leerlingen zullen onthoofd en hunne ligchamen, na drie dagen tentoongesteld te zijn, in zee geworpen worden. Er is eene som golds uitgeloofd voor degenen die deze Christenen zullen uitleveren. De kerken en huizen der Christenen zullen aan de vlammen worden prijs gegeven, en de zwaarste straffen zijn vastgesteld tegen de beambten, die de uitvoering van dit edict niet handhaven. 's GRAVENHAGE, 1G Augustus. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. tot Burgemeesters der gemeenten, ontstaan door de vereeniging van gemeenten in Zuidholland, bij de wetten van 11 Julij jl. vastgesteld, benoemd van Nieuw-HelvoetA. 11. Kravenhoff van de Leur: Reeuwijk, C. Brack; Rockanje, G. F. Lette; Ylaardinger-Am- bacht, A. van Linden van den HeuvellHof van Delft, C. Hoekwater; Schip luiden, A. Stoop JAz.Berkel en Tiodenrijs, A. W. C. Domis; Benthuizen, II. A. de Vijver; Geervliet, J. D. Preuyt; Krimpen aan den IJssel, W. van Waning; Bleskensgraaf en Hofwegen, II. Gautier; Nieuwkoop, A. Swillens: Woubrugge, P. van SchravendijkVrijenban, J. J. Molenbroek; Kethel en Spaland, B. van Pelt; Alkemade, J. W. Schuilcnburg Pioeloffs; Ilillegom, Mr. W. AVvnaendts; Heinenoord, A. Vogelsang; Heukelom, J. C. M. Pompe. Aan Mr. C. van der Vlies is eervol ontslag verleend als Burgemeester der met Bent huizen vereenigde gemeente lloogeveen. Bij Kon. besluit van den 3^" dezer, is Jhr. J. C. Gevers, tot hiertoe 7,r. M'. buitengewoon Gezant en Gevolinagtigd Minister bij de Vereenigde Sta ten van Amerika, als zoodanig eervol teruggeroepen, en in diezelfde hoeda nigheid overgeplaatst bij het Hof van Rusland. Z. M. de Koning is heden met den trein van 12£ ure naar de hoofd stad vertrokken. Prins Fiederik der Nederlanden is te Kopenhagen aangekomen. De Hertog van Saksen-AVeimar en zijne dochter hebben zich gisteren van hier naar AU eimar begeven. De Minister van Marine zal op morgen geen gehoor verlcenen. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt, dat de wijzigingen in de postwet, (in ons vorig nominer medegedeeld), met 1 September aanst. in werking zullen komen; en dat de postzegels van 15 cents, waarvan het gebruik als middel van frankering voor binnenlandsche brieven die enkel zijn, komt te vervallen, bij voortduring zullen kunnen gebezigd worden lot het frankeren van zwaardere brievenals ook van brieven naar het buitenland bestemd. Nogtans zal er op alle postkantoren gelegenheid bestaan om dezelve, inils niet gebruikt en in volkomen goeden slaat zijnde, tegen postzegels van 5 of 10 cents te verwisselen. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken, is ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood ontvangen: ƒ40, zijnde de opbrengst van twee ge dichten door den Fleer J. II. Gravestein Th. Stud, te Utrecht, uitgegeven ƒ100, hij het gemeentebestuur van 's Hage ingezonden 23,10, bij het ge meentebestuur van Sneek ontvangen: en ƒ11,27, door de Onder-Officieren cn manschappen van het depót van het 7de regiment infanterie bijeengebragt. De St. Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len, over de zeven eerste maanden van 1855, waaruit blijkt dat die bedragen heeft 33.197,578.03Jzijnde 1,381,863.63^. meer dan over genoemd tijd vak in 1854. Gisteren is in de kerk aan den Boschkant het nationale feest van Frank rijk herdacht. Bij die gelegenheid werd een Te Deum van Mozart uitgevoerd. Behalve de leden van het Fransche Gezantschap, waren aldaar tegenwoordig de Engelsche Zaakgelastigde en den Turkschen Minister Prins Caradja. Van Sclieveningen is reeds eene visscherspink van den lieer A. E. Maas naar de Schotsche kust vertrokken ter steurharing-visscherij. Zij is de eerste, die dit jaar op den daartoe bestemden dag (20 Aug.) de visscherij zal beproeven. AMSTERDAM, 15 Augustus. Gisteren hield de maatschappij tot Nut van 't Algemeen hare 7tstc jaarl. algeineene vergadering, onder voorzitting van den Ilooggel. Heer Dr. J. van

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1