LEYDSCHE COURANT: WOENSDAG, 15 AUGUSTUS. A^IJ BIMENLAKDSCIIE BERIGTEiV. BUITENLANBSCIIE BEBIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt l -V De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven EEYDEN, 14 Augustus. Naar men verneemt heeft Z. M. den lieer Mr. A. O. E. Graaf van Limburg Stirum, Burgemeester onzer stad, benoemd tot Kommandeur van de Orde der Eikenkroon. Door Z. M. is goedgevonden te bepalen, dat aan de najaarsoefeningen, te houden van 1 29 September dezes jaars, alléén deelnemen zullen de verlofgangers der ligting 1852, behoorende tot liet regiment grenadiers en jagers, alsmede diegenen van do ligting 1851, bij dat regiment ingedeeld, die na hunne eerste oefening niet tot liet blijvend gedeelte hebben gestrekt, en al de manschappen van beide genoemde ligtingen, die behooren tot het 2de balt. van het 6l,e reg. infanterie. Volgens de L'tr. Cour. hebben eenige Leeraren en Opzieners van onder scheidene Rcmonslrantsch-Gereformeerde gemeenten in ons Vaderland het plan gevormd om een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen op het graf van den Uoogleeraar des Amorie van tier Hoeven. Eene Commissie zal daartoe be noemd worden. Volgens de Deljl. Cour. zal het onderwijs van de Koninkl. Academie te Delft, inzonderheid in de handels-wetenschappen eene belangrijke uitbrei ding ondergaan, bij den aanvang van den nieuwen cursus. Tot op bet einde van Junij dezes jaars zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal 53 adressen tot beperkings- of verbodsmaatregelen tegen den handel in sterken drank uit onderscheidene oorden des rijks ingezonden welke te zamen 4547 handteekeningen tellen, zoowel van de aanzienlijkste ingezetenen als uit den burgerstand, en onder deze worden 1 slijter cn 4 tap pers opgemerkt. Ook hebben anderen dergelijke adressen bij Z. SI. den Ko ning ingediend. Het Kantongeregt te Hoorn heeft dezer dagen 3 personen veroordeeld tot gevangenisstraf, wegens dobbelspel op de publieke straat. Onder alle misbruiken is dit voorzeker ook een van die welke allernoodzakelijkst behoo ren te worden tegengegaan. De Burgemeester van de gemeente Drillen, waaronder AiTerden behoort, heeft in een brief aan het Ilbl. het berigt wegens het verslinden van een kind door een varken, waarvan ook wij hebben melding gemaakt, tegen gesproken. Aan hel bureau der llullandsclie Courantverschijnende te Sheboygan (Wisconsin) in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikais ten behoeve der noodlijdenden door watersnood in Nederland, ontvangen ruim 342 dollars, ongeveer ƒ856 Ned. 's GRAVENHAGE, 14 Augustus. Z. M. heeft den Baron v. Merbach, Vice-President van het bestuur van Posen, bet Kommandcurs-Kruis der Orde van de Eikenkroon geschonken. Z. SI. heeft op verzoek eervol ontslag uil 's lands zeedienst verleend aan ,lhr. W. II. de Jonge, Luitenant ter Zee lstc kl. En benoemd tot Aspirant- Ingenieur der Marine B. J. Tidemanthans Adelborst voor den scheepsbouw bij de Kon. Academie. Z. SI. heeft tot Procureur bij het Prov. Geregtshof in de Arr. Regthank 1e Leeuwarden benoemd Mr. J. v. d. Veen Cz.Advocaat aldaar. Z. M. heeft eergisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer Hasselman, oud-Resident in de Vorstenlanden op Java. Die lieer heeft., uit naam van (nu wijlen) den Sultan van Soerakarta, aan den Koniug een ge schenk aangeboden, bestaande uit eene met brillonten omzette kris, een dito ingelegde lans, en voorts een met paaiden en zeer fraaije steenen ingebonden Javaanscb Albumalles van zeer hooge waarde. Naar men verzekert, zon Z. M. den Koning ƒ1200 bijdragen lol op- rigting eener duurzame herinnering aan de verdiensten van Lord P.aglan. (Zie ons vorig N°.) De St. C. lievat thans de wet tot wijziging van sommige bepalingen voorkomende in de wet van 12 April 1850, houdende vaststelling van het briefport cn regeling van de aangelegenheden der brievenpostcrij. Volgens art. 1 wordt het briefport naarmate van den afstand berekend als volgt: voor een afstand van 30 Ned. mijlen of daar beneden 5 cents; en voor een afstand van meer dan 30 mijlen 10 cents. Voorts bevat de wet rog eenige wijzigingen in de strafbepalingen omtrent overtredingen in het brievenvervoer. Aan den lieer Duyvené is vergunning verleend tot den aanleg van een scheepskanaalloopende van de rivier de Donge tot aan Tilburg. Burgemeester en Wethouders alhier hebben in den Gemeenteraad een voorstel gedaan om voor ƒ45,000 een blok huizen aan te koopen, waartoe zich thans de gelegenheid aanbiedt, ten einde daardoor eene betere gemeen schap te verkrijgen, tusschen het Voorhout en de nieuwe uitbreiding der stad door den Denneweg. Dit voorstel is aangenomen. Onder de vreemdelingen die alhier zijn aangekomen bevindt zich ook Sir J. Napier, met zijnen zoon. Zij zijn aan hel Hotel de Bellevue afgestapt. Uit Christiania (Noorwegen) wordt gemeld dat aldaar het gerucht was verspreid en veel geloof vond, dat de Kroonprins, die gehuwd is met de dochter van Prins Frederik der Nederlanden, benoemd zal worden tot Onder- Koning van Noorwegen cn die benoeming nog vóór bel vertrek des Konings, 't welk in 't laatst van Augustus plaats grijpt, ter openbare kennisse zal worden gebragt. AMSTERDAM, 13 Augustus. Zondag II. heelt de Heer A. A. Stuart in het kerkgebouw der Piem. Geref. Gemeente alhier, in eene rede over Hand. XIII vs. 3G, als hij in zijnen tijd den raad Gods gediend liadis liij ontslapenhulde gebragt aan de nagedachtenis van den Uoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven. Zaturdag 11. is op den Haarlemmerdijk een tweejarig knaapje, door eene chais waarin 3 beschonken personen zaten, overreden en onmiddellijk gestorven. HAARLEM, 13 Augustus. In den afgcloopen nacht is in een huis in de Battejorisslraatvan 't welk de onderste verdieping door den zadelmaker Cornhe, werd bewoond, brand ontstaan, welke zoo spoedig toenam, dat het huis aan alle zijden in vlam stond, voor dat er hulp kon worden aangehragt. Het huis is geheel uitge brand. Van de meubelen is zeer weinig geborgen en de bewoners hebben zich te naauwemood kunnen redden. Van de belendende buizen is een bij dit onheil aanmerkelijk beschadigd. (ff, C.) ARNHEM, 11 Augustus. Men zegt, dat het voornemen bestaathet oude kerkgebouw in bet dorp Ooslerbeek hetwelk geene genoegzame ruimte aanbiedt, door een nieuw te vervangen, te houwen op een stuk land nahij de pastorij. Gemeld oud kerk gebouw telt reeds eenige eeuwen en is waarschijnlijk hetzelfde nog als dat., waarin de Priester Berriulphus de H. dienst verrigtte, toen in het jaar 1026 Keizer Hendrik III van Duitschland te dier plaatse geboren werd. LEEUWARDEN, 11 Augustus. Heden is op het plein vóór de kazerne Prins Frederik, het vonnis uitge sproken tegen zekeren Dijkman, die in den jare 1848 van het reg. inf. is gedeserteerd om in Fransche dienst over te gaan, waaruit hij korten tijd geleden, na verschillende gevechten in de Krim te hebben bijgewoond, met paspoort was ontslagen en later, na in Nederland te zijn teruggekeerd, als deserteur werd gevangen genomen. De krijgsraad heeft hein veroordeeld tot 14 dagen provoost-straf en bovendien om na het ondergaan dier straf, weder bij zijn voormalig corps in dienst te treden. BELGIË. BRUSSEL, 13 Augustus. De Koning beeft de tentoonstelling van schoone kunsten te Antwerpen met een bezoek vereerd. De Heer van den Aheele, eigenaar van den Kursaal te Ostende heeft van den Koning van Portugal een doekspeld met brillanten omzet, ten ge schenke ontvangen, tot eene herinnering aan zijn bezoek. In de laatst gehouden zitting der klasse van letterkunde van de Kon.- Belgische Akadcmie, heeft de Heer de Gerlachc een fragment van zijn opstel over de invoering van het Christendom in België voorgelezen, welk stuk bestemd is om opgenomen te worden in een deel dat de schrijver zich voorstelt te voegen hij eene tweede uitgave zijner Geschiedenis van het Koningrijk der Bederlanden. In de vorige week heeft een persoon in bet entrepot te Antwerpen we ten binnen te dringen. Verleid door de menigte vaten die aldaar opgesta peld, en naar zijne gedachten met brandewijn waren gevuld, wilde hij met

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1