LEYDSCHE COURANT MAAJiDAG, 13 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Het verslag van de Vergadering van den Gemeenteraad van heden, zal bij dat der volgende vergadering worden gevoegd. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 11 Augustus. Op den 8stcn dezer werd alhier de 4de Algemeene Vergadering gehou den van de Verecniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland. Bij afwezigheid van den Voorzitter werden de werkzaamheden ge leid door den Ondervoorzitter Baron van Raders, die de leden met eene toespraak verwelkomde. De Secretaris deed verslag van den toestand der Ver- eeniging, waarbij hij de opmerkzaamheid vestigde op de scholen en inrigtin- gen door de Vereeniging gevestigd, en op de voortdurende belangstelling die Z. M. den Koning als Beschermheer doet blijken. Vervolgens werden de aan de orde zijnde punten behandeld en belangrijke besluiten genomen. Ook de wet der Vereeniging werd door eene nieuwe vervangen; uit welker invoering voortvloeide dat het hoofdbestuur moest aftreden. Terstond werd daarin voor zien en werden daartoe gekozen de Heeren Baron Forstner van Dambenov, Baron van Raders, Th. de Meijer, J. 11. F. Nievergeld, M. L. Hermans, J. Brou wer, F. C. de Charro, L. J. Enthoven en J. B. MakwÜ3, allen te 's Hage. Moge de Verecniging, die zoo diep in het leven des volks ingrijpt, zich meer en meer verheugen in algetneene deelneming, waardoor het nuttige doel dat zij zich voorstelt alleen kan worden bereikt. Eene aan de Leydsche Junijdagen in 1855 allezins waardige herinnering wordt den feestgenooten niet alleen, maar ook allen die vroeger in betrekking tot. de oudste Hoogeschool onzes lands hebben gestaan aangeboden door de 1111. II. R. de Breuk en Jacs. Hazenberg Cornsz.die door de uitgave van eene Herinnering aan Ley den in Junij 1855, den luister der plcgtigheid, door de blijvende herinnering daaraan, niet weinig hebben verhoogd. Het is ver sierd met een zestal platen, die den Heeren T. C. Bruining, C. C. A. Last en P. Blommers, wier namen wij met genoegen er onder vonden, tot eer en lof verstrekken. Eene afzonderlijk uitgegeven plaat, voorstellende de féte champétre van Burgers aan Studenten op 28 Junij 1855, eene schets naar het leven, geteekend door T. C. Bruining, vormt met het eerstgenoemde werk een fraai geheel, Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 5 Augustus 82 volwassenen, 21 kinderen, te zamen 83. 6 74 21 95. 7 72 17 89. 8 9 10 11 76 75 76 73 21 22 22 22 97. 97. 98. 95. Ged. Stalen van Zuidholland hebben de gemeen te-besturen in die pro vincie opmerkzaam gemaakt, op de vervalling der opcenten op de rijks-accijns van hel gemaal, door het ophouden van die belasting met 1 Jan. 1856; en tevens aan die besturen voorgehouden omzoo zij voornemens zijn eene plaat selijke belasling op het gemaal te behoudenwel te overwegen of die heffing wenschelijk en mogelijk is, daar al de kosten van invordering ten laste van de gemeenten komen. Onder de Gemeente Numansdorp heeft een landbouwer van zijn knecht eene doodelijke wonde in den buik ontvangen. De booswicht is reeds gevan gen genomen. Uit Gelderland schrijft men dat hoewel de aardappelenziekte zich op onderscheidene plaatsen heeft geopenbaard, dit op de vroege aardappelen, die tol genoegzame rijpheid gekomen zijn, geen nadeeligen invloed uitoefent. Over het algemeen beeft men in de laatste 10 jaren geene zoo uitmuntende en smakelijke vroege aardappelen gehad als thans. Wat van de late, voor den wintervoorraad bestemde aardappels worden zal, moet nog blijken. De koren oogst mag onder de gezegende gerekend worden. Bijzonder de boekweit staat zoo uitmuntend, als men het in eene groote reeks van jaren niet gezien heeft. De Réunie van de Afgevaardigden der Walsche gemeenten in ons vader land, wordt thans te Zwolle gehouden. Tc Assen is op den 7den dezer de vergadering gehouden van de broe derschap der Notarissen. De opkomst der leden was niet talrijk; van de 460 leden waren slechts 38 tegenwoordig. Ten 5 ure namen 36 Heeren aan het diner in het concerthuis deel; alles is in de beste orde en naar genoegen af geloopen. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. De Heer Magnin, Archivaris der provincie Drenthe, heeft van Z. K. II. Prins Frederik een gouden portrait-medaille ontvangen en een zeer vleijenden brief van dankbetuiging, wegens de opdragt van het werk: Overzigt der Kerkelijke Geschiedenis in Drenthe. Sedert 1 Januarij dezes jaars, zijn in Vriesland aan de longziekte ge storven of te dier zake afgemaakt 1162 runderen. Uit eene aanbesteding, van wegc het Ministerie van Oorlog te doen, blijkt, dat er gedurende de maand September op onderscheidene plaatsen in Noordbrabant detachementen ruiterij zullen worden gekantonneerd. Men zegt dat die troepen de oefeningen in het kamp bij Reijen zullen bijwonen en dat het bevel daarover is opgedragen aan den Kolonel Jhr. van Merle, van het 2lIe reg. dragonders. Men verneemt dat de ondernemers van den spoorweg van Antwerpen op Rotterdam vergunning verkregen hebben lot bet doortrekken van hunne spoorwegbaan van Breda over Tilburg naar 's Hertogenboschen dat dadelijk een aanvang met de werkzaamheden zal gemaakt worden. 's GRAVENTIAGE, 11 Augustus. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag verleend aan den Heer P. Blom, als Commies bij het Dep. van Binnenl. Zaken, in te gaan met 1 October a. s. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken, is van wege de handels-societeit de Vereeniging, te Batavia, ontvangen twee wissels, ten bedrage van ƒ15,755, door onderscheidene personen bijeengebragt, ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood in Nederland. Door de Ind. Beige wordt medegedeeld, dat de Generaal v. Olbeig., Kommandant van Luxemburg, door Z. M. den Koning der Nederlanden be noemd is tot Kommandeur der Orde van den Ncderl. Leeuw. AMSTERDAM, lü Augustus. Gisteren werd alhier de 41ste Vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap gehoudenonder voorzitting van Mr. Baron van Heemstra. De verslagen van de Secretarissen getuigden van den toenemenden bloei des genoolschaps. De herziening van de Javaansche vertaling van het N. T. door den fleer Gericke was volbragt. De Heeren van der Tuuk en Matlhes hadden proeven gezon den, dienstig lot beoefening van de Bataksche en Macassaarsche talen. De vertaling van het O. T. in het Dajaksch ging voorspoedig voort. Ook werd medegedeeld dat eene goedkoope uitgave van het N. T. in 't Javaansch ter perse was. De vergadering met gebed geopend, werd met dankzegging aan God besloten. De Gemeenteraad beeft het voorstel aangenomen om de kosten van de fundering voor het op te rigten gedenkteeken, van wege het Metalen Kruis voor rekening der stad te nemen. NIJMEGEN, 9 Augustus. In den avond van den 5den heeft op den openbaren weg van Grave naar Nijmegen eene stoute aanranding plaats gehad. Eene dienstmaagdwier ouders te Over-Asselt woonachtig zijn, had zich op dien dag derwaarts bege ven om hen te bezoeken; des avonds terugkeerende, werd zij door eenen man, van een ongunstig uiterlijk, die met een groot mes gewapend was, en uit een nabij den weg gelegen boschje te voorschijn kwam, staande gehouden, uitroepende: «Geef uw goud," waarop door haar moet geantwoord zijn: «Ik heb geen goud bij mij." De gaauwdief gaf hierop te kennen, dat hij haar des morgens, met goud omhangen en in de oorenhad zien voorbijgaan, zoo dat het te vermoeden is, dat hij den ganschen dag aldaar in afwachting had doorgebragt. De meid gaf daarop voor, baar goud bij hare ouders gelaten te hebben, hoewel zij het voorbedacbtelijk onder haren doek verborgen had; ook had zij hare oorbellen afgedaan. Thans eischte hij baar geld en eene nieuwe parapluie, die zij bij zich bad, waarmede hij dan ook weder in het boschje verdween, de diep ontstelde en beroofde dienstbode aan haar lot overlatende. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 10 Augustus. De Koning heeft het Grootkruis der Leopolds-Orde geschonken aan den Koning van Sardinië, die reeds vroeger den Hertog van Braband had begif tigd met de Ridder-Orde der Annonciade. Een aantal uit gevangenschap ontslagen Russische Officieren zijn gisteren alhier aangekomen. Eene groote menigte was te zaïncngevloeid om de heldhaftige

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1