schepen er niet. doordringen en varen kunnen. Reeds is eene rivierstoomboot, onder bevel van den Heer Magnan re!ven, uit de Rhone te Marseille, aan gekomen; zij moet eerstdaags de reis naar de Krim aannemen, en heeft tusschen de monding van de Rhone en onze haven 14 knoopen in het uur afgelegd, bij holle zee en vrij sterken tegenwind. I)ezc proefneming doet het beste verwachten. In weerwil van dit alles zijn er kundige lieden die de zaak anders beschouwen. Zij beweren dat deze schepen niet bestand zullen zijn tegen de stormen in de Zwarte en Azofsche zeeën, en vooral niet om in gevecht met den vijand te treden. Als dit laatste het geval was, zoude de daartoe benooa'igde 20 inillioenen roekeloos verspild zijn. Te Elbeuf is een aanzienlijk gedeelte van eene linnenweverij door brand vernield. iPISJB. MADRID, 3 Augustus. De Maarschalk O'Donnell is alhier teruggekomen van een bezoek, dat hij bij de Koningin had afgelegd. Terstond heeft er eene langdurige Minister raad plaats gehadwaarin is besloten dat Spanje aan het Fransch-Engelsch Verbond deelnemen en 25,000 man naar de Krim zal zenden. Van dit besluit is aan de Gezanten van Frankrijk en Engeland kennis gegeven. De Regering zal dit besluit bij de Cortes verdedigen, die de noodige gelden voor de expeditie moet verstrekken. De Generaal Prim wordt als Opperbevelhebber genoemd. Het afgesprongen huwelijk van Prins Adalbert van Beijeren zal naar men zegt doorgaan. De kerkelijke partij doet veel moeite om die verbindtenis tegen te gaan. De burgerlijke Gouverneur in de hoofdstad heeft van alle goederen der geestelijkheid bezit genomen en waarschijnlijk zal de veiling derzeive zeer spoedig aangekondigd worden. De Regering heeft de wet ten gevalle van de Raskische provinciën eenigzins moeten verzachten, ten einde ernstige moeijelijk- heden met de bevolking te vermijden. Men zal zich daar vooreerst bepalen bij den verkoop van de goederen der geestelijkheid en godsdienstige vereenigingen. De Minister van Openbare werken heeft aan de arbeiders-quaestie van Barcelona een einde gemaakt. De grondslagen der door hem ontworpen rege len zijn: vrijheid van kapitaal; vrijheid van arbeid; verbod van vereenigingen en bijeenkomsten van werklieden, behalve tot een liefdadig doel of onderlin- gen bijstand. Te Barcelona is het vervaardigen, verkoopen en dragen van stokdegenspistolendolken en andere wapens verbodenalleen is het ge bruik van jagtgeweren toegestaan. De 200 werklieden van Barcelona die men voornemens was in het over- zeesche leger in te lijven, zullen thans over verschillende steden, waar hunne tegenwoordigheid niet gevaarlijk is, verdeeld worden. De cholera breidt zich over het geheele land uit. ITALIË. De in staat van belegstelling van Ancona zou, naar men zegt, veroorzaakt zijn door het vermoorden van een Oostenrijksch Officier, die daarbij deerlijk verminkt was. Den 18den Julij heeft een groot ongeluk te Napels plaats gehad. De groote ketel in de geschutgieterij van Castel-Nuovowaar 1000 werklieden arbeiden, is gesprongen. 200 personen zijn daarbij omgekomen, en velen gekwetst. Te Genua zag men in den morgen van 28 Julij groote billelten op de hoeken der straten aangeplakt, waarop stond te lezen van verkwistingen, hooge belastingen, Krira-expeditie, enz. enz. De policie heeft ze onmiddelijk afgescheurd. PREISSEX. BERLIJN, 7 Augustus. Brieven uil Londen alhier ontvangen geven te kennen dat de Engelsche Regering geneigd zoude zijn, een stelsel van beperking omtrent den handel van de Oostzec-staten in te voerenen om daarmede een begin te maken den uitvoer van ijzer zoude verbieden. Deze maatregel zoude uitgelokt zijn door de onzijdige houding waarin genoemde stalen tot dusverre volharden. Onmiddelijk na de zaïnenstelling van het nieuwe Kabinet in Hanover, heeft de Koning een besluit genomen, houdende ontbinding van de Tweede Kamer der vertegenwoordiging. Deze daad kan als de eerste beschouwd wor den in den belangrijken worstelstrijd over de staatsregeling. Het nieuwe Ministerie heeft bij eene circulaire aan alle collegien en ambte naren verklaard, dat het de zaak der grondwetswijziging snel en vastberaden wil beëindigen. Ook komt het op tegen de bewering dat voortaan hij de be noeming en bevordering van ambtenaren vooral op stand en geboorte zou worden acht gegeven, zullende integendeel bekwaamheid, ijver en vooral trouw aan den Koning de voorname vereischten in ambtenaren blijven. Te Celle (Hanover) heeft zich de vorige week een beambte bij de ad ministratie van den spoorweg met 1200 rijksdaalders verwijderd, zonder dat het tot dusverre gelukt is hem op het spoor te komen. Men verzekertdat van Russische zijde bij de Senaten van Hamburg en Bremen aangedrongen wordt op een krachtiger tegengaan der wervingen voor het Engelsche vreemden-legioen. OD§TENHIJK. WEENEN, 5 Augustus. Een onzer dagbladen deelt mede, dat de Hertog van Montpensier een bezoek bij den Graaf van Chambord heeft afgelegd, hetwelk een uur heeft geduurd, en dat dit door den Graaf met een tegenbezoek is beantwoord. Een berigt uit Warschau meldt, dat Vorst Paskewitsch, die reeds zijn 74slc jaar heeft bereikt, zoo verzwakt is dat hij zich met geene staatszaken meer kart inlaten. Zijn opvolger zoude redlls aangewezen zijn, echter zonder den titel van Onder-Koning. De Augsb. Zeit. deelt een brief mede uit het kamp voor Sebastopoi waarin o. a. voorkomt. De Zouaven zijn niet alleen de vlugste en de roeke- loosste strijders gedurende hel gevechtmaar verstaan ook de kunst om de op het slagveld overgebleven dooden te berooven. Ik heb met eigen oogen eene verzameling van de meest verschillende voorwerpen gezien door een Onder- Officier der Zouaven op deze wijze bijeenverzameld, die hij in zijn ransel met zich voerde. Onder deze voorwerpen bevonden zich 18 gouden en zilveren horologiën85 gouden ringen, 2 paar zilveren lepels en vorken, 12 paar Officiers-epauletten, 21 Russische imperialen, 416 papieren roebels, 4 paar zilveren sporen, eenige dozijnen beeldtenissen van de H. Maagd in gond en in zilver, gouden en zilveren Officiers galonnen enz. Toen iemand dien Onder-Officier deed opmerken, dat een enkele Russische kogel zeer gemakke lijk het spreekwoord: zoo gewonnenzoo geronnenkon bevestigen, ant woordde hij al lagchende: »Mijn erfgenaam zal over mij te vreden zijn." Men is in het kanton Wallis (Zwitserland) nog overal met vrees ver vuld voor eene herhaling der aardschokken. Te Vispach kamperen de inwo ners op het open veld. Het onderaardsch gedruisch gaat nog steeds vergezeld van eene bevende beweging. Het grootste gedeelte der gebouwen is reeds in gestort, en op last der Regering, moet het gansche stadje ontruimd worden. RI1§LANIS. De Keizer heeft onlangs eene groote wapenschouwing gehouden over eenige regementen van de landweer. Er waren 8 regementente zamen 6500 man uit het gouvernement van Novogorod en uit dat van Petersburg verecnigd. Hij was over hunne houding zoo zeer voldaan dat hij luide zijne tevredenheid te kennen gaf, hetwelk door de troepen met een hurrah werd beantwoord. In het begin der maand Mei is de Heer Wielhorski-Matuschkine, naar Sebastopoi vertrokken met 25,000 zilveren roebels, zijnde het bedrag der gif ten door H. M. de Keizerin Maria Alexandrowna, ten behoeve der heldhaftige verdedigers van Sebastopoi ontvangen. De Keizerin ontving voor die dappere krijgslieden tot 1 Julij in 't geheel 231,472 zilveren roebels, behalve eene groote hoeveelheid andere voorwerpen van kleeding en versnapering, welke reeds op de plaats hunner bestemming zijn aangekomen. Prins AVoronzoff, de voormalige Gouverneur van Kaukasie, is te Peters- burg teruggekeerd. Vorst Gortschakoff meldt den 5den dezer des avonds, dat voor Sebastopoi niets nieuws was voorgevallen. De kracht van het Russische vuur belette den vijand zijne werken voort te zetten. Het vnnr der hondgenooten verflaauwde. De bezetting van Sebastopoi is thans op eene aanzienlijke hoogte gebragf. De bnrgerlijke autoriteiten en de kooplieden hebben dat gedeelte der stad, hetwelk het meest aan het vuur der belegeraars is blootgesteld, verlaten en zich naar de noordzijde van het fort Sint Nikolaas begeven alwaar de uitge strekte gebouwen 2000 personen kunnen bevatten. TURHÏE. De Geestelijkheid in Bosnië, heeft de belangrijke mededeeling ontvangen, dat de Sultan aan de Christenen het regt verleend om openbare posten te be- kleedenomdat zij thans, gelijk alle anderen, militaire dienst verrigten. Bij gelegenheid dat de Heer de Thouvenel zijne geloofsbrieven als Fransch Gezant bij ons Hof overhandigde, heeft hij de volgende aanspraak tot den Sultan gerigt: Ik heb de eer Uwe Majesteit de brieven van den Keizer der Franschen aan te biedenwaarbij ik als Gezant bij Haar aangesteld word. Aan het vertrouwen, hetwelk mijn doorluchtige Souvercin wel in mij heeft willen stellen, zal ik beantwoorden, indien het mij gelukt de aloude vriend schapsbanden, die Frankrijk aan het Turksche rijk verbinden, nog naauwcr toe te halen. Eene korte wijle, hoopte de Keizer, zich in de Krim te zul len kunnen vervoegen bij dat dappere leger, welks inspanningen, vereenigd met die van het Turksche en van het Engelsche leger, de zege der aller- regtvaaidigste zaak zullen verzekeren. Het opgeven van dat plan is voor Zijne Keizerlijke Majesteit een smartelijk offer, aan andere pliglen gehragt. Ook is het niet zonder levendig leedwezendat de Keizer afgezien heeft van de hartelijke ontvangst welke hem door Uwe Majesteit aangeboden is en die aan de onderlinge gezindheid der beide Souvcreinen den aard ccncr persoonlijke betrekking zou gegeven hebben. Ik beveel mij verder in uwe nu reeds on dervonden welwillendheid aan. Het ontwerp van den Heer Thomas Wilson, om een kanaal te graven uit de Zwarte zee naar den Donau, zal spoedig verwezenlijkt worden. De Heer Wilson heeft op eigen kosten eene juiste opneming doen plaats hebben en wordt in deze onderneming ter zijde gestaan door Graaf Morny te Parijs en Graaf Beda te Weenen, terwijl hij thans bezig is, naar men zegt. om door den vcreenigden invloed van de Fransche. Engelsche en Oostenrijksche Gezanten een firman van den Sultan te verkrijgen. Het kanaal, dat ruim 30 (Eng.) mijlen lang zou zijn, zal eene gevaarlijke en vervelende vaart van 258 mijlen besparen, behalve dat het den Donau van Russischen invloed be vrijdt en bijzondere voordeelcn verschaft aan den graanhandel. Omer-Pacha is nog altijd in de hoofdstad, en wordt met groote onder scheiding behandeld. De Sultan heeft hem een' schoonen wijngaard bij Scn- tari ten geschenke gegeven, daarenboven nog rijke eigendommen in Romelie en Anatolie. Men zegt dat hij niet weder naar de Krim zal terugkeeren maar het bevel over de legers in Klein-Azië zal erlangen. Maar dan zou ook natuurlijk een goed deel van het leger uit de Krim naar dal krijgstoonccl moeten worden overgebragt. Het is onwaarschijnlijk dat Omer-Pacha zich zal scheiden van een goed geoefend en door hem zelf gevormd lpgerom het hevel te aanvaarden over slecht gewapende en aan de krijgstucht ongewone troepen, waarmede hij, in weêiwil zijne persoonlijke verdiensten, voor de

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3