BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. SO reizigers als landverhuizers naar Zuid-Afrika vertrekken. Slechts enkelen gaan er familie-betrekkingen bezoeken, doch de overigen denken zich in landbouwbedrijf of in fabriek- of trafiek-nijverheid aldaar te vestigen. AMSTERDAM, 8 Augustus. Aan onze stad zal binnen kort de eer te beurt vallen van een hernieuwd bezoek van Z. M. den Koning, vermoedelijk op Donderdag 16 dezer; op den volgenden dag zal Z. M. een bezoek brengen te Zaandam, en op Zaturdag den wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging op het IJ bijwonen. AmstC.) GRONINGEN, 7 Augustus. De feestdag van den 28stcI» dezer, ter herdenking van Groningens verlossing in 1672, zal dit jaar op eene luisterrijke wijze worden gevierd. Op den morgen van den feestdag zal er een godsdienstig muziekfeest gehouden worden in de Martinikerk, waarbij Dp. E. J. Diest Lorgion als spreker zal optreden. Des namiddags ten 2 ure zal er een harddraverij plaats hebben buiten de Ebbingepoort. In den schouwburg zal eene voorstelling worden gegeven van een drietal tot den feestdag betrekkelijke loor.eelstukken. Des avonds ten 10 ure zal tot besluit op de groote markt een schitterend vuurwerk worden ontstoken. 15 E L G I E» BRUSSEL, 8 Augustus. De Koning heeft eenige personen benoemd om bem Ie vertegenwoordigen bij gelegenheid van de Krooning van den jongen Koning Pedro II te Lissabon. Deze plegtigheid is op 16 Seplember bepaald. Bij die gelegenheid zal aldaar het nieuwe Burgerlijke Wetboek afgekondigd en verscheidene liefdadige in stellingen worden gevestigd. De Prins van Saxen is alhier aangekomen. In den laatsten tijd zijn aan de Regering onderscheiden plannen voorge slagen tot onderlinge verbinding der staats-spoorweglijnen door een algemeen station, hetwelk binnen deze stad zou worden opgerigt. De Regering heeft die plannen belangrijk geacht voor het binnenlandsche verkeer niet alleen, maar ook voor het verkeer met Frankrijk, Nederland en Duitschland, en ze deswege aan het onderzoek eencr opzettelijk benoemde Staats-commissie on derworpen. Morger. zal alhier eene afdeeling Russische Officieren doortrekken, die uit krijgsgevangenschap ontslagen, de reis haar hun vaderland over Duitsch land nemen. ENGELAND. LONDEN8 Augustus. In het Huis der Gemeenten heeft Lord R.ussell zijne aangekondigde rede voering gehouden. Hij zeide, dat, vermits Turkye tol de voorstellen van Oosteurijk was toegetreden, de oorlog thans niet meer in het belang der Turk- sche zaak wordt gevoerd. Hij verwachtte weinig van de vloot. Eindelijk wenschte hij eene verbetering in den staatkundigen toestand van Italië. Lord Palmerston beantwoordde hem en ontkende dat Turkye de voorstellen van Oostenrijk zoude hebben begunstigd, en dat Oostenrijk zijne troepen in Italië zoude hebben vermeerderd. Hij heeft de overtuiging, dat Oostenrijk er niet aan denkt, om zich in eenen oorlog tegen Frankrijk en Engeland te wikke len. Hij belooft, dat de aandacht der Regering op den toestand in Italië zal gevestigd blijvendaar hij bevreesd is voor een aftogt der vreemde troepen uit Italië. Ilij zeide ten slotte dat zulke beraadslagingen nadeelig werkten op de zaak der bondgenooten. Volgens de Times zal de Koningin zich den 18<,cn naar Frankrijk in schepen. Een eskader onder bevel van den Vice-Admiraal Cochrane zal vooraf naar Boulogne stevenen. De afwezigheid der Koningin zal 10 dagen duren. De Koning van Portugal is te Southampton aangekomen en zal zich naar Osborne hegeven om een bezoek bij de Koningin af te leggen. Bij de Commissie, door het Huis der Gemeenten benoemd, om onder zoek te doen omtrent de vervalsching van de noodigste levensbehoeftenis door getuigen-verhoor geblekendat die vervalsching tot eene schrikbarende hoogte is geklommen. Arrow-root en mostaard zijn zoodanig vervalscht dat er niets van de ware bestanddeelen in te vinden is. Zelfs gebruikte theebladen wor den gedroogd en op nieuw gekleurd. Aan de inkomsten van den staat wordt daardoor jaarlijks 215 millioen guldens onttrokken. Te oordeelen naar de maatregelen door de Regering genomenis het zoo goed als zeker dat ons leger nogmaals eenen winter in de Krim zal door brengen. Nieuwe overeenkomsten zijn met de leveranciers gesloten; en ook de levering van 1000 houten huizen aanbesteed. Tijdingen van ons leger in de Krim zijn zeldzaam. Men zegt dat er plan bestaat om uitgebreide ondernemingen in het open veld te doendoor een legercorps van Engelschen, Sardiniers en Turken, terwijl de Franschen bet beleg van Sebastopol zouden voortzetten. Hierdoor zoude vele moeijelijk- heden betreffende het opperbevel uit den weg zijn geruimd. Brieven uit de Oostzee van 1 Aug. geven te kennen, dat men den vol genden dag een aanval op Sweaborg zou ondernemen. Maar het is onnoodig er bij te voegen dat deze tijding bevestiging behoeft. In de afgeloopen week zijn 400 invaliden uit de Krim teruggekomen. De berigten uit Amerika tot 25 Julij bevatten hoofdzakelijk het vol gende: De personen, die te Boston wegens het werven van soldaten voor het Engelsch vreemden-legioen gevangen genomen waren, zijn vrijgelaten en eisch- ten 40,000 doll, schadevergoeding. Gedurende eene openbare bijeenkomst der Know-nothings te Louisville zijn door Ieren bewoonde huizen aangevallen ea geweerschoten gelost. Volgens de Neiv-York Herald heeft de President van den Keizer van Rusland een brief ontvangen, in antwoord op dien, welken hij hem bij zijne troonsbeklimming had toegezonden. Keizer Alexander zegt in dezen brief, dat zijn doorluchtige vader hem op zijn sterfbed heeft aanbevo len de stukken te bestuderen, welke de Noord-Ainerikaansche Staatslieden hem hadden doen geworden. Bovendien legt hij gevoelens van hoogachting voor de Vereenigde Staten aan den dag en uit den wensch, dat hunne vriendschap met Rusland lang moge duren. De slagtoffers van het bombar dement van Greytown vorderen 5 mill. doll, schadevergoeding van de Rege ring te Washington. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Augustus. De Keizer heeft aan den Maarschalk Vaillant, Minister van Oorlog, vergun ning verleend tot het aannemen van de Grootkruisen van de Leopolds-Orde de Orde van Karei III; de Orde van Sb Benoit d'Aviz; van het Zwaard van Zweden en van Medjidié lste klasse. Er is bijna geen voorbeeld, dat één persoon te gelijk, zoo veel en zulke aanzienlijke Ridder-Orden heeft gekregen. Men zegt dal de toestand van de Keizerin haar niet veroorloven zal hij de aanstaande feesten tegenwoordig te zijn. Abd-el-Kader wordt tegen dien tijd te Parijs verwacht, hij zou eene bijzondere uitnoodiging van wege den Keizer ontvangen hebben. Toen de Keizer en de Keizerin door Bayonne reisden, lieten zij zich een soldaat voorstellen die voor Sebastopol zwaar gewond was geworden. De Kei zer drukte hem de hand en de Keizerin gaf hem in de andere eene rol van 500 frs. a Dat is, zeide zij, voor u en uwe kameraden!" Aan tafel nam zij de groot-officiers ster van het Legioen van Eer van de borst van haar ge maal, hechtte die op den rok van Generaal Poinsignon. en gaf hem op die wijze het eerste berigt van de eer die hem was toegedacht. Het aanzien van onze stad veranderd op eene in het oog vallende wijze. Naar male de komst van Koningin Victoria nadert, komen er dagelijks groo- tere karavanen Engelschen aan. Zij komen van alle kanten. Straten, plei nen, koffijhuizen, museums enz. zijn opgevuld met Engelschenzij hebben zich van alle restauraties meester gemaakt. Op de muren ziet men overal Engel- sche aanplakbilletten. Wanneer men de Champs Elysées of de Boulevards over gaat zou men zich verbeelden in het hart van Londen te zijn. De Moniteur bevat eene aanschrijving van den Minister van Eeredienst om den 15^1 Augustus, de feestdag des Keizers, met eene godsdienstige pleg tigheid te vieren, ten einde 's Hemels zegen over Frankrijk af te smeken. De tentoonstelling wordt thans zeer druk bezocht. De zalen zijn som tijds zoo vol dat men er zich niet kan bewegen. De menigte der bezoekers die de diamanten van de Kroon wilden zien was zoo groot, dat velen 2 uren hebben moeten wachten alvorens hun doel te bereiken. Twee Fransche inzenders op de wereldtentoonstelling, hebben de op brengst van een biljart en een bronzen ledekant, na verkoop, bestemd ten behoeve van de weduwen en wcezen van gesneuvelden in de Krirn. Een in zender te Kopenhagen heeft al de door hem ingezonden dassen ten verkoop aangebodenom de opbrengst te schenken aan eene moeder met kinderen weduwe van een voor Sebastopol gesneuvelden Onder-Officier. De spoorwegmaatschappij naar de Middellandsche Zee heeft bevel ont vangen om zich gereed te houden een groot aantal troepen (1500 man per dag) van Lyon naar de Middellandsche Zee te vervoeren, alsmede 100,000 granaten en eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid. Verscheidene batterijen artillerie hegeven zich insgelijks op weg naar Marseille. Voorts meldt men, dat de Zouaven van de Keizerlijke garde eerstdaags naar het Oosten zullen vertrekken. Berigten uit de Krim van 28 Julij melden, dat er in de laatste dagen zware stormen en geweldige regens hadden plaats gehad. Daardoor waren de ziekte-gevallen menigvuldiger geworden. De werken gaan krachtig voort en de batterijen onderhouden 's nachts een hevig vuur. Generaal Pélissier schreef onlangs in een brief aan een zijner vrienden: »ik heb eene zware en moeijelijke taak te vervullen, die ik niet heb opgezocht, ik hoop aan het einde te komen, maar, wat al zwarigheden!" Onlangs hadden twee soldaten van ons leger voor Sebastopol in eene onbezonnenheid hunne geweren verloren. De Bevelhebber, in plaats van hen voor eene krijgsraad te brengen, veroordeelde hen om met een stok gewapend in eene hinderlaag te liggen, tot dat zij ieder een geweer aan den vijand zou den ontnomen hebben. Den volgenden morgen verschenen zij reeds voor den Bevelhébber, ieder van twee Russische geweren voorzien. De oudste der Kolonels van het Fransche leger is overleden, L. C. N. Lepointe, geboren den 28 October 1773, die door Keizer Napoleon I op het slagveld van Jer.a tot dien rang werd benoemd. Sedert 1809 genoot hij, ten gevolge van bekomen wonden, pensioen. Een te Marseille te huis behoorende koopvaardij-Kapiteinde Heer Mag- nanheeft onlangs de Regering op het denkbeeld gebragt, om de rivier- stoombooten te gebruiken, ten einde langs de kusten van de Zwarte en Azowsche zeeën dienst te doen, en den vijand daarmede in zijne schuilhoeken, die voor groote schepen ontoegankelijk zijn, aan te vallen. De Rhone en de Saöne leveren dien ten gevolge eene geheele vloot van riviersloombooten, 97 in getal, en gereed om naar de Zwarte zee te stevenen. Die vaartuigen zijn door onderscheidene stoombootmaatschappijen afgestaan. De kleinste van die rivier sloombooten kan nagenoeg 500 man aan boord nemenen met weinig moeite kunnen op elke derzeive 4'karonades worden geplaatst, dat is meer geschut dan vereischt wordt om eene landing te beschermen. Er is voorlaan geen Russisch strand zoo ondiep, geene riviermonding zoo zeer verzand, dat onze

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2