Prins Frederik is in goeden welstand te Christiania, in Noorwegen, aangekomen. Naar men verneemt wordt er bij liet Ministerie van Justitie ijverig ge arbeid aan een voorstel van wet op de regterlijke organisatie en het beleid der Justitie. Besparing van onkosten voor de proces-voerende partijen zoude vooral daarbij in het oog gehouden worden. De Minister van Justitie heeft voor cenigen tijd de residentie verlaten. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor verleenen. IIARLINGEN, 30 Julij. De Groenlandsvaarder Dirkje AdemaKapt. Melden, is heden morgen in onze haven teruggekomen. De vangst is zeer slecht geweest en bestaat uit een 30-tal robhen, benevens 3 ijsbeeren, waarvan de een levend hier aange- bragt en reeds ontscheept is. Men gist, dat die ten geschenke zal dienen voor den Zoölogischen Tuin te Amsterdam. LI. Zondag ontstond brand in de cichoreifabriek van den Heer Lobry nabij Dockum, die zoo snel toenam, dat, ondanks de werking der brand spuiten binnen weinigen tijd de stoomfabriek en de daaraan belendende woning eene prooi der vlammen werden. 's HERTOGENBOSCH, 30 Julij. Gisteren namiddag barstte boven de Gemeente Capclle, in de Langstraat, een allerhevigst onwcdcr los, dat tot 3 ure aanhield en met zware stortregens en hagel vergezeld ging. Alle huizen waren gesloten geworden, nit vrees voor vernieling der ruiten, zoo als verleden jaar het geval was. Een in de haven liggend schip werd door den bliksem getroffende mast werd stuk geslagen en in verscheidene brokken heen en wcêr geslingerd. Gelukkig is niemand van de zich aan boord bevindenden getroffen. Te 's Grevelduins Capelle heeft men de godsdienstoefening moeten staken, omdat de geweldige hagel de glazen van het kerkgebouw vernielde. BUITEjVLANDSCHE BEKIGTEM. BGLGIE. BRUSSEL, 31 Julij. De Koning van Portugal en de Hertog van Oporto zijn alhier aangekomen. Aan het station van den spoorweg stonden eenige bataillons gereed om hen de verschuldigde eer te bewijzen. Na de troepen in oogenschouw te hebben genomen zijn zij in een gala-rijtuig naar het Koninklijk paleis gereden. De vorstelijke personen zullen spoedig naar Ostende vertrekken. Op 14 Augustus aanst. zal er van hier een plaisier-trein naar Parijs vertrekken. Aan de reizigers zal gelegenheid gegeven worden om gedurende de feesten die de komst van Koningin Victoria zullen vergezellen, aldaar te vertoeven. In de laatste dagen heeft men verscheiden malen pogingen gedaan om valsche muntstukken uit te geven. Zondag 11. heeft dit wederom plaats gehad bij een bakker alhier, door een meisje die een goudstuk van 20 frs. trachtte aan den man te brengen. De Engelsche Regering heeft door tusschenkomst van haren Gezant al hier, 25,000 frs. aan de kerk van Waterloo geschonken, ten einde de graf tombes in die kerk te herstellen. De Indép. deelt een berigt mede van iemand die zesmalen door een dollen hond gebeten, de beet onschadelijk maakte door de wond binnen het uur met een mengsel van een half Ned. keukenzout in 1/4 van een "ffi putwater opgelost, te wasschen, en er dan gedurende 12 uren een verband van dat zout om te leggen, en vooral zich dood stil te houden vóór de af- wassching, opdat er geen gif worde opgenomen. In Duitschland wrijft men de wonde in met stof, opdat dit het vergiftig speeksel opneme. ENCELAND. LONDEN, 31 Julij. De uittreksels der lastgeving aan Lord John Russell, bij de vredes-onder- handelingen te Weenen, zijn in het Lagerhuis ter tafel gebragt. Het is te voorzien, dat Lord Palmerston daaromtrent nog een geduchten storm te gemoet gaat, maar die hij waarschijnlijk, even als de vorigen, wel zal doorstaan. Het zal ook dan de laatste zijn voor de sluiting van het Parlement, waardoor het Ministerie geacht kan worden voor eenigan tijd vast in den zadel te zitten. Die sluiting is door de Regering op 14 Augustus bepaald. Men verwacht de benoeming van Generaal Graaf Westmorelandsedert 1803 in dienst, en beroemd door zijne krijgsbedrijven in Egypte, Spanje en Italië, tot Kolonel der Koninklijke lijfwacht te paard, in plaats van wijlen Lord Raglan. De Fransche Gezant Graaf de Persigny heeft een bezoek bij Lady Raglan afgelegd, om het leedwezen des Keizers over den dood van haren echtgenoot te betuigen. Bij het afloopen van het nieuwe stoomschip Marlboroughvan 131 stukken, dat heden te Portsmouth plaats had, en waarbij de Koningin tegen woordig was, is hetzelve met de voorsteven blijven vastzitten. Drie stoomsche pen hebben het niet kunnen vlot krijgen. Het leger der bondgenooten in de Krirn heeft een vroeger gegeven be wijs van beleefdheid van den kant der Russen op gelijke wijze beantwoord. Op den dag namelijk toen het lijk van Lord Raglan vervoerd en ingescheept werdhad Vorst Gortschakoff bevel gegeven geen enkel kanon- of geweerschot te lossen. En toen nu eenige dagen later het klokkengelui in Sebastopol de bondgenooten verkondigde dat het stoffelijk overschot des Admiraals Nachimoff aldaar ter aarde besteld werd, ontving men in het kamp bevel geschut- en geweervuur dien geheelen dag te doen zwijgen. Men heeft de tijding ontvangen van den dood van den Luit. Fitzclarence, aan de gevolgen zijner bekomen wonden op den 18den Junij. Voor zijn dood was hem nog het linkerbeen en de regterhand afgezet. Een corps gravers wordt, hier te lande opgerigt, om dienst in de Krirn te doen. Het zal uit 3000 man bestaan. Zij verbinden zich alle werken uit te voeren, zelfs onder het vuur des vijands. De soldij bedraagt omtrent 24 's weeks. Te Hereford is onlangs door een visscher eenen builengewonen groolen zalm gevangen. Hij had de lengte van 2 voet en 11 duim en woog 35 Tc Manchester is een katoenfabriek verbrand, waardoor 500 arbeiders zonder werk zijn geraakt. De schade schat men op 300,000 dollars. Ook uit Amerika meldt men het verbranden, op de Mississippi, van de stoomboot Magnolia met 1000 balen katoen. Uit Hongkong is het berigt ontvangen, dat de opstandelingen onder scheidene steden bemagtigd en de thee-districten hebben verwoest. De oogst van de thee en de zijde werd als mislukt verwacht. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Julij. De Keizer en de Keizerin zijn in de hoofdstad teruggekeerd. Sedert hunne terugkomst worden de toebereidselen voor de ontvangst van Koningin Victoria op grooten schaal voortgezet. De Moniteur maakt het verslag openbaar van den Min. van Financien aan den Keizer, betrekkelijk de gedane geldleening. Er zijn opgekomen 310,000 inschrijvers, wier inschrijvingen een bedrag hebben opgeleverd van 3,600 millioen fr. De inschrijvingen van 50 fr. rente bedragen 235 mill.; de inschrijvingen in de departementen hebben ruim 1000 mill, opgeleverd; de inschrijvingen buitenslands zijn tot ruim 600 mill, gestegen. De inschrijvin gen van 50 fr. blijven volgens het decreet van uitschrijving onverminderd, terwijl aan hen die voor grooter bedrag hebben ingeschreven iets minder dan 1/6 der inschrijving zal worden toegestaan. De Regering heeft 87 rivier-stoombooten gehuurdom naar de Krirn gezonden te wordenelk in staat om 500 man te hergen en geschut te voe ren. Deze vloot zal echter alvorens een proeftogt ondernemen. De oudheden die op last van onze Regering uit de puinhopen van Assyrie en Babylonic zijn opgedolven, zijn waarschijnlijk verloren. De stoomboot waarop die goederen waren geladen, is gezonken, zonder dat er mogelijkheid bestaat om ze weder boven te brengen. Gisteren heeft de begrafenis plaats gehad van den Baron S. Rothschild. Zoowel de hoogere als de lagere klassen onzer stad woonden die plegtigheid bij. De maatschappij van het Nijverheidspaleis heeft den toegangsprijs van 5 francs opgeheven, en bepaald dat op Vrijdag, even als op andere dagen, 1 fr. entrée zal worden betaald. De tentoonstelling kan thans als volkomen beschouwd wordenen het aantal tentoongestelde voorwerpen is ongeveer 20,000, aldus verdeeld: Frankrijk 10,000, Engeland 3000, Oostenrijk 1780, Pruissen 1200, België 700, Zwitserland 450, Spanje 480, Nederland 260, Toscane 220. De sluiting van de tentoonstelling is bepaald op 31 October, maar er is nu reeds sprake om die termijn te verlengen of om ten minste aan de in zenders nog gedurende twee maanden vrijheid te geven om hunne voortbreng selen in het gebouw ten verkoop aan te bieden. De Generaal Pélissier heeft eene dagorder uitgevaardigd aan ons leger voor Sebastopol, waarin hij verklaart dat de wanhopige uitvallen der Russen de verbonden krijgsmagt niet beletten zullen de vesting te nemen. Tijdingen uit de Krirn ontvangen, loopen tot den 21s,en dezer. De Rus sen zijn den 15J™ teruggeslagen door de troepen onder aanvoering der Gene raals de la Motlerouge en UIrich en den 17dcn door die onder bevel van den Generaal Vinois; verder wordt gezegd dat de afdeeling Canrobert zich in den nacht van den l?^» bijzonder heeft onderscheiden. In den nacht van den 17den hadden de Zouaven en de Keizer!, garde zich mede zeer verdienstelijk gemaakt; het leger der bondgenooten was er in geslaagd in de ravelijn der Kalfaathaven batterijen te plaatsen van waar het vuur kon worden gerigt tegen de Russische schepen in de baai der Carénage. Het bevestigde zich, dat de Russische Keizerlijke garde te Sebastopol was aangekomenmen had toch lijken gevonden met de uniform van dit keurcorps gekleed. Te Kertch her stelde de orde zich. De telegraaf van Konstantinopel naar Adrianopel, in verband met dien naar Varna, was voltooid en deze linie zou weldra worden opengesteld. De schok van aardbeving van den 25ste" is ook in deze hoofdstad ligte- lijk gevoeld. Te Ferrière S'. Ililaire is eene vlasspinnerij, toebehoorende aan den Her tog de Broglie, door den bliksem in brand gestoken. Eenige oogenblikken waren slechts noodig om de vernieling te voltooijen. Men begroot de schade op 100,000. Volgens de Gazette des llópitaux hebben er zich te Marseille gevallen van cholera voorgedaan. ZWITSERLAND, De laatste aardbeving is voor dit land noodlottig geweest. Het dal van Zermatt is geheel verwoest. De gletschers die deze schoone vallei omringen, zijn door de zware schokken geheel van gedaante veranderd. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de algemeene ontsteltenis toen men de hergen zag bewegen. Vier reizigers die van Stalden naar de vallei van St. Nicolaas op reis waren, hebben in levensgevaar verkeerd; hun gids is zwaar gekwetst. Een hunner paarden is gedood door een van eenen berg afrollendcn steen. Het dorp Graechen is ten deele verwoest. De gothische toren van het oude kasteel van Courten is met groot gedruisch op den weg gevallen. Van alle kanten vielen de stukken van de bergen en bedekten de gebaande voetpaden. De wateren van het meer van Brienz verhieven zich hemelhoog, zoodat men voor eene overstrooming van het dal bevreesd was. Ja zelfs het kleine dorp Interlaken werd door de woede der elementen van zijn plaats gerukt. Men

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2